Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Apr 2005, 17:10   #1921
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
Originally Posted by Ben Ami:
primer este prea "destept"... sunt curios daca macar colegii mei (dupa ce termina o facultate de biotehnologii) ii cunosc sensul, ori macar importanta... se putea mai multa actiune si o cale "mai explicita". 7/10

pt 7000 parai, in pm, doar nu oi vrea si efecte speciale?
da. e dificil pentru ca vorbesc aia prea tehnic. dar asta e la inceput. in rest, nu ai ce sens sa cunosti, doar sa-ti dai seama care e toata povestea.
altfel morala e simpla (daca putem vorbi de o morala) : don't f*** with time. in fine. mie mi-a placut.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 15 Apr 2005, 17:52   #1922
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by Ambra Blu:
De cind ti-am citit ultimul post, nu te-ai mai desteptat deloc. ...

iar tu, de cind ti-am citit ultimul post parca te-ai mai prostit... vroiam sa zic de Gaugaine acela, dar vad ca mi-a luat-o Keyser inainte...
__________________
cherryblossom is offline   sendpm.gif
Old 15 Apr 2005, 18:11   #1923
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
de fapt, ia stai asa, ca acum am citit mai bine ce ai scris... initial chiar am crezut ca am zis o prostie, mi se intimpla destul de des, dar acum n-ai dreptate, deci fi atent aici:

apologie = 1. scriere, cuvintare prin care se ia apararea cuiva sau a ceva; 2. lauda exagerata, aparare servila si interesata; apologetism (< fr. apologie, lat. gr. apologia)

so, honey, you should appologize for this.. 8)
__________________
cherryblossom is offline   sendpm.gif
Old 15 Apr 2005, 18:14   #1924
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by keyzer soze:
Originally Posted by Ambra Blu:
Nu ai cum 'sa scuzi' 'ce-am fost', 'unde am ajuns', etc, ca nu sintem in tablourile lui Gaugaine

Paul Gauguin, 'De unde venim? Cine suntem? Unde mergem?'.
La fel si pentru Hollywo(o)d-ul de la cinematografia romaneasca.
Asta ca sa iti imit (ca tot ma acuza un user de plagiat) pasiunea de corector. Si ca sa radem din nou de tine.

In afara de scrierea gresita a lui Gaugaine, ori nu mi-ai inteles aluzia, si e grav, ori, ce cred eu, ai inteles-o si te-ai facut ca ploua. Bine, ma, Harpalp.
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 15 Apr 2005, 18:16   #1925
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by cherryblossom:
Originally Posted by Ambra Blu:
De cind ti-am citit ultimul post, nu te-ai mai desteptat deloc. ...

iar tu, de cind ti-am citit ultimul post parca te-ai mai prostit... vroiam sa zic de Gaugaine acela, dar vad ca mi-a luat-o Keyser inainte...

Voiai. Fara r si alte rotacisme. Ca de rautacisme din astea e plina gradinita de copii a domnului.
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 15 Apr 2005, 18:18   #1926
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by cherryblossom:
de fapt, ia stai asa, ca acum am citit mai bine ce ai scris... initial chiar am crezut ca am zis o prostie, mi se intimpla destul de des, dar acum n-ai dreptate, deci fi atent aici:

apologie = 1. scriere, cuvintare prin care se ia apararea cuiva sau a ceva; 2. lauda exagerata, aparare servila si interesata; apologetism (< fr. apologie, lat. gr. apologia)

so, honey, you should appologize for this.. 8)

Nu, ai dreptate doar cind zici ca ti se intimpla destul de des. Si la 'fi' mai pune un 'i'. Tocmai tu, scriind definitiile astea, ai avea sansa sa reusesti sa intelegi unde apare eroarea in judecata. Cum sa 'aperi' 'de unde sintem'?
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 15 Apr 2005, 18:21   #1927
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
the quiet american 7/10
mda..quite american, make-over romantios al unei povesti f interesante
pe scurt, tot ce e bun in film (discutiile despre implicare/neimplicare/ politica americia referitoare la vietnamu care se numea inca indochina ) e din cartea lu greene
tot ce du trop e al secenaristilor, replici in plus, accent pe o poveste de amor...
si regizorul care nu pare capabil sa inteleaga ca intre muzica responsabila de aerul oriental al filmului ai o atmosfera veridica e o distanta cam mare
da asian babe e ok (se putea si mult mai bine), relatia dintre michael caine si brnadan fraser parca ar merge, da....
lipseste total feelingu de "nowadays nothing raises from its own ashes anymore"
si cand "te implica' in drama unui popor care se uneste cu drama unui englez batran care nu vrea ca spionu american tanar si dezarmant sa plece cu amanta lui asiatica e cam.,.. tarzior
montaju care urmareste ce sentampla cu vietnamu din final si o imagine, pe la minutu 46 cu o noapte albastra cu turn, masina si vaca mi-au placut tare mult
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 15 Apr 2005, 18:25   #1928
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
mesaj pentru AB:
bai afurisitule, n-are rost sa stam la explicatii pentru ca intr-un final o sa iasa cum vrei tu... oricum, cu apologia ai dat-o si tu de gard... vad ca esti bun la gramatica, pot sa-ti dau de acum inainte sa verifici ceea ce scriu?
__________________
cherryblossom is offline   sendpm.gif
Old 15 Apr 2005, 18:46   #1929
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by cherryblossom:
mesaj pentru AB:
bai afurisitule, n-are rost sa stam la explicatii pentru ca intr-un final o sa iasa cum vrei tu... oricum, cu apologia ai dat-o si tu de gard... vad ca esti bun la gramatica, pot sa-ti dau de acum inainte sa verifici ceea ce scriu?

Nup.
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 15 Apr 2005, 18:55   #1930
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
un raspuns cu adevarat surprinzator ar fi fost 'yep'
__________________
cherryblossom is offline   sendpm.gif
Old 15 Apr 2005, 19:14   #1931
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Ambra Blu:
Nup.
Neinceperea urmaririi penale. Nup.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   sendpm.gif
Old 15 Apr 2005, 20:19   #1932
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Mda. Nume...

12 Angry Men (1957) - 8.7/10 Enjoyable. Il vazusem pe cel din '97 cu Jack Lemmon si asta e mult mai bun. A parut foarte scurt though.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 15 Apr 2005, 21:03   #1933
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Be Cool nu a vazut nimeni? Vazusem "Get Shorty" si am zis ca merita vazuta continuarea. Nu ca merita, E OBLIGATORIU sa-l vedeti!. E o comedie la care nu razi. :o DA DA chiar asa!
ATENTIE!!! Filmul este numai pentru cei care sunt la curent cu tot ceea ce se intampla in industria americana de muzica. Altfel e doar un film de duzina in care ii vedem dansand din nou pe Travolta si Uma Thurman.
Apar o groaza de vedete din muzica Andre 3000, Steven Tyler, Chrisina Milian, Fred Durst). The ROCK e mortal!
Numai daca v-a placut "Get Shorty". Un film care nu se aseamana cu nici un alt film.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   sendpm.gif
Old 16 Apr 2005, 15:00   #1934
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Mr. Smith Goes to Washington - 7/10: ProCinema-ul a cam stricat filmu' asta... :hmm: Still, James Stewart intr-un rol de prostanac e atat de amuzant...

Gone With the Wind - 7/10: mi-a luat patru zile sa trec de la un cap la celalalt (n-am mai facut chestia asta de cand aveam zece ani). Totusi, DVD-ul arata superb...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 16 Apr 2005, 22:50   #1935
West
Senior
 
West
 
Join Date: Jun 2004
Location: IASI
Posts: 136
Send a message via Yahoo to West
Meet the Fockers - 6/10.

Hitch - 6.5/10.
__________________
"Somewhere over the rainbow
Skies are blue
And the dreams that you dare to dream
Really do come true..."
West is offline   sendpm.gif
Old 17 Apr 2005, 00:18   #1936
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
monster 7/10
murdererous lezbians...
dak nar da vina pe societate si barbati pt esecul micutei aileen, filmu ar fi chiar ok
doar e un cristina ricci movie
carne 9/10
inainte s-o violeze anal de poetic sau poetic de anal pe monica belucci in irreversible, noe a facut un film poetic; pe cat de poetic poate fi un film facut in ritmul loviturilor de satar

TEKKEN-the MOTION PICTURE 10/10
anime
cocktail sublim de predator, the quest, james bond, universal soldier, jurassic park, dinasty, enter the dragon, totul asezonat cu un feeling (de colaj si balet gratios din cliseu in cliseu) a la kill bill (vol1&2) personaje asemanatoare cu sangoku&co (dragon ball z) si plot de streetfighter

"can u defend ur truth with ur fist?'
"this time u will die!"
"oops..i gotta go..so..i guess i`ll let u live...UNTIL TOMORROW"
"the only thoing that kept me alive was the thought of REVENGE"
"u`ll all be guineea pigs 4 my experiment"
"did the government send u here to investigate?'
"what the hell are u?"
"send in the robots"
"we must hurry and find the professor"
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 17 Apr 2005, 01:46   #1937
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Carandiru - 7/10 - Pretext pentru imagini filmate bine?
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 17 Apr 2005, 07:58   #1938
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
sahara, ashes of time si lemony snicket's.
nu mai pierd vremea cu primele doua, despre care s-a mai vorbit.
ls insa e jeg. asteptam sa vad care e fuss-ul de vreo 2 ani si am iesit din sala pleoshtit. dracu stie pe ce au dat 125 mil. 20 o fi luat jim carrey, care aici nu mai impresioneaza pe nimeni cu mobilitatea figurii sale, ba chiar streseaza iar restul de bani l-or fi ciordit producatorii. decorurile sunt aiurea, costumele sunt aiurea, efectele sunt aiurea. granted, e film pt copii, dar ma asteptam (din trailer daca nu din plot outline) la un look si un feeling gen tim burton. nada. totul arata de parca e din carton.
noroc cu aia mica (alea mici) care mai smulgea cate un zambet din sala. si cu vocea lui jude law.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 17 Apr 2005, 09:40   #1939
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
The Pink Panther Strikes Back - 3/10: Dincolo de faptul ca filmul nu prea merita, cu un Sellers cam obosit, ProCinema-ul incepe sa strice cam orice film programeaza de la ora 18:00... Revenind la cel de fata, genericele sunt singurele care merita.

The Player - 8/10: trecand de multiplele surprize si glumite, Vincent D'Onofrio pare mult prea slab...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 17 Apr 2005, 10:06   #1940
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
the ring 2.
un film interesant, destul de bine construit, care se leaga fosrte frumos cu primul. dupa parerea mea un film care este mai bun decat primul, cu mai multe scene de groaza, si cu un suspans construit mai frumos. tema filmul evolueaza de la prima ideie, care era una numai de mproblem-solving, la una umana, cea de mama confrontata cu intrebarea daca isi poate omora propriul fiu, ca sa-l salveze. din punctul asta de vedere filmul castiga mult, insa felul in care este facut te lasa sa pleci nesatisfacut din sala. regizorial, filmul nu are multe de dat, la fel ca si actoriceste. nu simti teama, ci ai numai un baiat mic cu o privire f. psycho, si o mama, la care nu simti nici un pic de frica. scnele de groaza sunt in general bune, insa existe si scene unde stai si razi (v. scnea cu cerbii care ataca masina, sinucidal)...
problema filmului este, ca desi are niste scene foarte frumos construite, cu o frica omniprezenta, scenele cheie din film pierd din groaza, fiind lucrate mult pe computer, si fiind legate numai de eterna misteriozitate a apei.
all in all, a scary piece of cinematografic shit 5/10
Nae is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:50.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells