Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Mar 2005, 10:44   #1501
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Romeo + Juliet - 5/10: falsitatea cu care sunt rostite unele replici, violenta si stridenta excesiva il fac greu digerabil. Plusuri: DiCaprio, aerul de noutate, scena cu piscina, moartea lui Mercutio cu scena aceea abandonata pe plaja...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 06 Mar 2005, 13:06   #1502
flav
Junior
 
flav
 
Join Date: Jan 2005
Location: Cluj-Napoca
Posts: 67
Ray 8/10 , nu am mai vazut de mult un film asa frumos. Imi aminteste de vremea cand vedeam filme mai vechi alese de persoane mai invarsta (unchi, veri, etc... ). Intradevar... Jamie Foxx ... exceptional... vedem cu ocazia asta ca nu trebuie sa fii un om inteligent ca sa fii actor foarte bun. BV JAMIE!.

Boodnock Saints : 5.6/10 ... interesant concept... dar nu asa de realist, sfarsitul chiar stupid... dar facut foarte impresionant... are un aer aparte...



Nu va mai legati de Leo DiCaprio... BenNY ... esti un incult...
Aviatorul a fost cel mai tare film anul acesta! Scorsese a facut un job foarte bun... toti care au luat premii pt acest film i-au multumit lui, pentru ca el a adus povestea lui Hughes la viata si... nu singur, ci impreuna cu Leo Dicaprio... era planur amndoura.

(apropo de Hughes) Tucker- The man and his dream (in care apare si Howard Hughes) a fost la protv saptamana aceasta si merita 7.3
__________________
Happiness depends upon ourselves.
Aristotle
flav is offline   sendpm.gif
Old 06 Mar 2005, 14:16   #1503
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by flav:

Nu va mai legati de Leo DiCaprio... BenNY ... esti un incult...
Aviatorul a fost cel mai tare film anul acesta! Scorsese a facut un job foarte bun... toti care au luat premii pt acest film i-au multumit lui, pentru ca el a adus povestea lui Hughes la viata si... nu singur, ci impreuna cu Leo Dicaprio... era planur amndoura.

hmmmm, nu cred. scorsese a avaut mii de citate din alte filme (mai ales din neo-realismul Italian), dar nu asta este lucrul important din acest film. filmul s-a vrut mai mult decat este. a vrut sa fie serios, a vrut sa fie show, a vrut sa fie cult, a vrut sa fie genial, dar nu i-a iesit. filmului ii lipseste doza de dragoste, doza de sensibilitate umana, care desi a fost incercata, nu a iesit in evidenta... million dollar baby prin asta a castigat.
Di Caprio a facut cel mai bun rol al lui pana acu' asta e drept. e un actor bun. pacat cu Titanic unde s-a cam vandut, si de unde a ramas cu imaginea aia de kkt. dar in rest, a facut in rol f. bun in Aviator.
totusi, Ray a fost mai tare din punctul asta de vedere... oscarele s-au meritat... asta trebuie sa fie spus...
Nae is offline   sendpm.gif
Old 06 Mar 2005, 14:53   #1504
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by flav:
Nu va mai legati de Leo DiCaprio... BenNY ... esti un incult...
Aviatorul a fost cel mai tare film anul acesta! Scorsese a facut un job foarte bun... toti care au luat premii pt acest film i-au multumit lui, pentru ca el a adus povestea lui Hughes la viata si... nu singur, ci impreuna cu Leo Dicaprio... era planur amndoura.
Mai ai de mancat multa paine neagra pana sa ajungi sa judeci filmele la certa lor valoare.

Nu, nu a fost pe pro tv ci pe procinema.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   sendpm.gif
Old 06 Mar 2005, 15:02   #1505
Pinky
Guru
 
Pinky
 
Join Date: Jun 2004
Location: Heartbreak Hotel
Posts: 380
Closer (2004) - 9/10
The Incredibles (2004) - 9/10
The Forgotten (2004) - 5/10
__________________
"Never let the fear of striking out keep you from playing the game."
Pinky is offline   sendpm.gif
Old 06 Mar 2005, 15:11   #1506
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
Originally Posted by Nae:
oscarele s-au meritat... asta trebuie sa fie spus...

poate da,pote nu...
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   sendpm.gif
Old 06 Mar 2005, 16:28   #1507
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Originally Posted by flav:
era planur amndoura

interesant concept... foarte impresionant
la tine in cap e o noapte mai neagra decat curul lui Ray Charles
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   sendpm.gif
Old 06 Mar 2005, 18:29   #1508
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by flav:
Nu va mai legati de Leo DiCaprio... BenNY ... esti un incult...
Aviatorul a fost cel mai tare film anul acesta! Scorsese a facut un job foarte bun... toti care au luat premii pt acest film i-au multumit lui, pentru ca el a adus povestea lui Hughes la viata si... nu singur, ci impreuna cu Leo Dicaprio... era planur amndoura.

Sunt incult pentru ca tu-i sugi pula lui Leo si yo ma sterg la cur cu el. Dragut concept.
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 06 Mar 2005, 19:14   #1509
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
copii, linistiti-va !

'umberto d.' - 9.5/10 - deci, neomodernism italian, din cate-am inteles (nu ma pricep la curente in cinematografie, dar auzii de la cineva). film de aceeasi conceptie / intensitate ca si inegalabilul 'ladri di biciclette'. la fel de 'uman', aceeasi atractie pt estetica uratului, iar finalul induiosator. traiasca de sica !

'bringing up baby' - 8.5/10 - un screwball comedy clasic, usurel, inaltat de rolul lui cary grant (care aminteste usor, prin gestica, mimica si atitudine) de cel din 'arsenic and old lace' al lui capra, si de leopardul ala care se gudura ca o pisica. hepburne a fost, in schimb, INGROZITOARE si agasanta ca o moara hodorogita.

'smultronstallet' - 9.5/10 - in final, la piece de la resistence a weekend-ului meu cinefil. scena visului (ceasul fara limbi, auzul ticaitului propriei inimi), meditatia asupra mortii, a doua scena a visului (elogiu al neputintei batranetii), simbolurile insistente legate de evenimentele cruciale ale vietii personajului principal (v. cuplul de casatoriti care merge 'pe contrasens'), finalul lasat pe un ton impaciuitor, de vindecare...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 06 Mar 2005, 20:53   #1510
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by notorious:
'umberto d.' - 9.5/10 - deci, neomodernism italian, din cate-am inteles (nu ma pricep la curente in cinematografie, dar auzii de la cineva).
neorealism...





Un barbat multiplicat - 7/10: unul dintre fostele mele favorita in materie de comedie... Acum, savurat pentru turul de forta al lui Keaton, cu intreruperi in care dadeam la tenis...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 06 Mar 2005, 23:59   #1511
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Sideways - 9.6/10

http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...3&hist=0#91173
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 07 Mar 2005, 10:58   #1512
apartamentu104
Veteran
 
apartamentu104
 
Join Date: Jan 2005
Location: bucuresti
Posts: 200
closer 8.50/10
__________________
the natural choice....no preservatives
apartamentu104 is offline   sendpm.gif
Old 08 Mar 2005, 13:04   #1513
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
'lost in translation' - ciudat ! prima oara cand l-am vazut mi-a placut la nebunie ! am vazut acel neo-antonioni pe care nu credeam NICIODATA sa-l vad, cu niste indescriptibile cadre lungi, de o emotie coplesitoare (scarlett johanssen stand langa geam, deaspura tuturor, plutind deasupra orasului acela in care ea si murray sunt 'rataciti printre cuvinte'). ironic ca un asemenea film, in care toata povestea se construieste in lungi, fascinante scene nevorbite, a luat un oscar pt scenariu (in mod indiscutabil, il merita coppola pt regie !!).

dar acum nu stiu de ce m-am simtit abuzat, parca incerca sa scoata emotia din mine cu clestele. am remarcat cel putin cateva scene seci, caznite (ex. cea in care johanssen vorbeste la telefon cu mama ei, smiorcaindu-se ca nu mai stiu cu cine s-a casatorit). i-a cam scazut nota, dar le are, totusi, pe ale lui...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 08 Mar 2005, 13:25   #1514
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
adevarul graiesti, notorious.
la o a doua privire "lost in transaltion" e destul de vulnerabil. esti tracasat de timpii morti, de lipsa ritmului...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   sendpm.gif
Old 08 Mar 2005, 14:02   #1515
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by notorious:
ironic ca un asemenea film, in care toata povestea se construieste in lungi, fascinante scene nevorbite, a luat un oscar pt scenariu (in mod indiscutabil, il merita coppola pt regie !!)
Pai... "Lost in Translation" a primit OSCAR-ul pentru scenariu pentru ca mai nou asa se intampla cu filmele care sunt cat de cat originale, facute '"altfel"... Vezi si "Almost Famous", "Eternal Sunshine of the Spotless Mind", "Sideways" etc. Bineinteles, original nu inseamna mai bun... Personal, "Lost in Translation" nu mi-a placut decat pentru actori, aerul de Tokyo si pentru feeling-ul ala - cum ai zis - specific unul film de Antonioni (chiar daca Fellini e citat direct). In rest, povestea e banala, scenele sunt lungi, este inegal... I-as da nota 6...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 08 Mar 2005, 14:43   #1516
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
in afara de gerry (oare despre asta scrisesem??) al lui van sant.
finally, i'm joining the club.
*2046! (regal orgiastic scenografic si de imagine..chris doyle painting with the camera)
*offret/tarkovski-mi-a placut mult optiunea de inceput de detasare, de a ramane departe de personaje, fara sa taie cu vreo apropiere.iarasi regal imagistic, dar starea generala e de 8.5/10
*inceput de vazut "los lunes al sol".pana acum 9/10. javier bardem din nou e Actor si deja mai departe pierzi din vedere. film linistit, calm, il uiti pana saptamana viitoare, dar peste trei ani realizezi ca poti cita macar o suita de 3 replici.
(scurt-metrajul lui godard e o tampenie in flacari...nu merita discutie)
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   sendpm.gif
Old 08 Mar 2005, 17:39   #1517
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by notorious:
'lost in translation' - ciudat ! prima oara cand l-am vazut mi-a placut la nebunie ! ...
Same here.
Originally Posted by notorious:
am vazut acel neo-antonioni pe care nu credeam NICIODATA sa-l vad
...
Vezi prost. Da de unde ? :shock:
Originally Posted by notorious:
toata povestea se construieste in lungi, fascinante scene nevorbitedar acum nu stiu de ce m-am simtit abuzat, parca incerca sa scoata emotia din mine cu clestele. am remarcat cel putin cateva scene seci, caznite (ex. cea in care johanssen vorbeste la telefon cu mama ei, smiorcaindu-se ca nu mai stiu cu cine s-a casatorit). i-a cam scazut nota, dar le are, totusi, pe ale lui...
Asta cu scosul emotiilor cu clestele am simtit-o si eu la final. Un final tras de par, telenovelistic si vazut in alte zeci de filme. M- a deranjat si modul in care Murray se poarta cu localnicii, mai ales cu ospatarita din restaurantul unde iti prepari singur mancarea (sushi bar), plus alte mici faze pe ici pe colo. Totusi filmul este foarte bun, i-am dat putin la prima vizionare. Cand Johanssen isi suna prietena ca sa se planga de casnicia ratata .... hmmm nu mi s-a parut.

Oricum regizoarea are un umor foarte fin, niste subtilitati din ce in ce mai rar intalnite la filmele noi (v. dialogul intre regizorul reclamei si Murray; prostituata din camera de hotel; telefoanele sotiei samd).
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   sendpm.gif
Old 08 Mar 2005, 17:50   #1518
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
The 4th Angel - i slept my way through it like a baby! :sleep:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 08 Mar 2005, 18:02   #1519
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by nume:
Originally Posted by notorious:
am vazut acel neo-antonioni pe care nu credeam NICIODATA sa-l vad
...
Vezi prost. Da de unde ? :shock:
Ba a vazut bine... Eu nu i-as spune chiar neo-Antonioni, dar atmosfera filmului si multe scene dintre cei doi protagonisti amintesc de filmele lui Antonioni (in special de ciclul inceput cu "L'avventura" si terminat cu "Desertul rosu"). De fapt, tipa l-a si numit pe Antonioni ca model in discursul de acceptare a OSCAR-ului pentru cel mai bun scenariu.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 08 Mar 2005, 18:04   #1520
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by MinRep:
"Desertul rosu"
Vedeti voci, n-are nici o treaba ...
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells