Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Apr 2002, 22:43   #1
Blizz
Veteran
 
Blizz
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 150
Cine stie:

1) Care este cel mai mare ecran de proiectie cinematografica indoor din tara?

2) Avem cinematografe drive-in?

Mai veniti voi cu alte intrebari si cu raspunsuri.
Blizz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2002, 01:07   #2
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
2. Da.

http://www.cinemagia.ro/index.php?pa...ewsitem&ID=458

Si mai e unul pe langa Bucuresti, dar nu am apucat inca sa-l vizitez.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2002, 00:14   #3
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
din ce am vazut eu, cred ca cel mai mare ecran de proiectie din Bucuresti, se afla in sala 1 din Hollywood Multiplex...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2002, 14:35   #4
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Pacat ca e lume proasta la Multiplex. Cel putin eu numai peste asa ceva am dat acolo...
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2002, 14:45   #5
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Acum stiu de ce nu am fost niciodata la Multiplex! :smile:
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2002, 22:17   #6
bryce
Junior
 
bryce
 
Join Date: Sep 2002
Location: bucuresti
Posts: 46
Send a message via MSN to bryce Send a message via Yahoo to bryce
chiar nu va intzeleg pe unii.
multiplexu` e cel mai marfa cinema din tzara. dar si cel mai scump.
zicetzi ca nu va place acolo , ca e lumea nu stiu cum.
dar de ce nu zicetzi ca nu mergetzi acolo pt ca e scump, si gasitzi alte motive idioate?
bryce is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2002, 18:31   #7
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
Din ce put adanc al gandirii ai mai scos-o si pe-asta bryce? Tu ai impresia ca la un cinema conteaza numai conditiile audio/video/confort? Pentru mine mai conteaza si coada de enspe metri de la bilete si de la bauturi, dobitocii din interior, in nici un caz nu e pe primul loc pretul, ca doar nu cer 100$ pe bilet...daca tu n-oi fi avand bani sa te duci la cinema-ul ala, fii frustrat in sinea ta, inchide-te in camera si plangi, dar nu incepe cu faze de-astea pe forum....poate la versiunea 6.0 o sa fii mai...optimizat :grin:
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2002, 21:02   #8
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
poti intalni dobitoci si necivilizati oriunde nu numai in Mall...
am fost deranjata la filme si la Multiplex, insa cea mai enervanta experienta a fost la Occident pe care l-am vazut la Corso...stiti cu totii cantecelul "If you're happy and you know it clap your hands" care apare de multe ori in acest film...ei bine, cu vreo 10 randuri in fata mea se aflau niste mitocani care chiar incepeau sa bata din palme de fiecare data cand incepea cantecelul...mai punem si rasetele si comentariile urlate si rezulta un film vazut in conditii 'excelente'...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2002, 04:44   #9
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
Eu pana acum la Glendale si Lira n-am avut "placerea" unei asemenea companii. Nici la Studio Martin....asta in afara de faptul ca la primul si ultimul poti viziona linistit filmul stand la bar si band ceva....can't do that in Multiplex, can u? :smile:
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2002, 21:11   #10
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
normal ca Multiplexul are si multe dezavantaje...stai la coada la bilete, nimeresti cu tarani ce fac comentarii in timpul filmului, e si destul de scump biletul...de exemplu la cinematograful Flamura nu ai astfel de probleme...mai vezi filmul cu alte trei persoane in sala si nu te deranjeaza nimeni...dar nici imaginea nu are caliutatea celei de la Mall iar de sunet nici nu mai vorbesc...si sunt destule filme la care aceste lucruri chiar conteaza...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2002, 07:07   #11
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Eu nu pot sa am vreo pozitie in acest subiect, deoarece nu stau la Bucuresti si nu am mai fost acolo de....o multime de ani.
Dar la Timisoara, nu sunt prea incantat de cinematografe...cel mai mare, Capitol, este mai tot timpul gol, deci acesta este un avantaj, dar din pacate imaginea ar putea fi mai buna, si cea mai mare problema, mai ales acuma, este frigul...in sala este un frig de-ti ingheata limba-n gura(poate putin dusa la limita aceasta comparatie, dar...) In rest, ce sa spun...ultimul film la care am vazut coada luuunga, era la LoTR...in rest cam rar...dar asta e si fiindca merg deobicie vinerea pe la 2:30 la cinema, si altii nu prea au psibilitatea sa "apara" atunci.
De pret nu ma chiar plang...si iar nu pot sa compar...dar este "cel mai scump" din oras...
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2003, 16:31   #12
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Mie imi place sa ma duc la cinema la fiecare premiera. In afara de cele proaste. Am prins microbul in '93 si situatia mea s-a "inrautatit" dupa ce am vazut Jurassic Park. Pe atunci aveam cam 12 ani. Am inceput sa locuiesc acum 3 ani in Bucuresti (prima oara cand am vazut un film cu sunet Dolby Surround fiind Palmetto la Patria). Acum sunt total dependent de cinema si de sunetul Dolby. Asa ca incerc sa-mi dramuiesc cat mai bine ce primesc de la parinti pentru a vedea cat mai multe filme cu cat mai putini bani (spectacole cu tarif redus).
Dar pur si simplu nu imi convine faptul ca dau 40.000 la Patria si trebuie sa ma uit la un ecran care este mai ingust de 2,35:1, plus ca mai are si un ochi de panza dus. Pe langa faptul ca biletul intreg il opreste tanti la intrare si nu il rupe. Imi propun sa nu mai dau pe acolo pana la vara. Ce parere aveti de conditiile pe care la ofera cinematografele Romaniafilm/particulare?
La Multiplex(Mall) nu am fost niciodata pentru ca numai RATB-ul ma costa 12k + inca ~70k biletul, asa ca prefer sa ma duc la un cinema din centru, mai aproape si mai ieftin.
Si inca o intrebare: (ca sa stiu la ce sa ma astept): Ce cinematografe stiti ca vinde bilete si te lasa sa intri in sala chiar daca esti SINGUR?
[Numarul minim stiu ca este de : 6 - Elvire Popesco & Cotroceni Glendale; 5 - Patria & Luceafarul & Studio Martin; 2 - Europa & Lira]
Va invit sa scrieti ce experiente ati avut din partea cinematografelor (nu numai a celorlalti spectatori), astfel incat sa evitam anumite locuri/ore, ca sa nu ne ducem degeaba si filmul sa nu ruleze. (Mai ales Luni la ora 9 la Patria/Miercuri 11 Luceafarul/ora 12 la Glendale!)
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2003, 08:48   #13
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
In spiritul a ce este scris mai sus, am observat, nu stiu daca este o regula sau un obicei generalizat, ca atunci cand sunt anuntate spectacole de gala nu se vand bilete pentru publicul larg.
Ca exemplu, vezi premiera de la "Amen" la Patria, unde era anuntat un spectacol de gala, iar un domn bine cladit mi-a raspuns acru <<Azi nu se vand bilete>>. Din ziare am aflat de ce "nu s-au vandut" bilete, din cauza personalitatilor prezente in sala.
Am mai patit asa si cu "Sexy Beast" la Studio, daca nu ma insel.
De ce se mai anunta ca fiind de gala, daca noi, oamenii de rand nu avem acces la acele spectacole?
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2003, 10:44   #14
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Eu m-am plictisit de taranii de la Mall si de personalul la fel de enervant. 10 case de bilete si cand ajungi functioneaza numai una... asa-i la romani... civilizatie prost inteleasa!
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2003, 11:53   #15
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Hehe, corect. Te enervezi la casele de bilete si dupa ce ai luat in sfarsit biletul trebuie sa intri cu exact 15 minute inainte de film, nu mai mult. :lol:

Ar trebui sa fie convinsi de echipa Cinemagia sa se inroleze in programul de rezervari/cumparari online, who needs ticket booths then? :wink:

On the plus side tho' au devenit mai exigenti cu proiectiile corecte, n-am mai vazut de ceva vreme un film proiectat aiurea cu masti incorecte... isi folosesc pana si side-masking-ul cum trebuie la trailere si reclame.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2003, 14:20   #16
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
voi stiati ca exista persoane care beneficiaza de intrare gratuita pentru orice film vazut la Multiplex? eu de ce nu am asa ceva?
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2003, 15:08   #17
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Pt. ca taticul tau nu lucreaza unde trebuie.... :wink:
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2003, 15:49   #18
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Originally Posted by Semaca:
Pt. ca taticul tau nu lucreaza unde trebuie.... :wink:

Cata dreptate ai... Nici presa nu beneficiaza de asa ceva... (cel putin nu toti reprezentantii ei... oare de ce???)...
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2003, 21:54   #19
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mda...stiam eu ca trebuia sa-mi aleg alti parinti la maternitate...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2003, 15:21   #20
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells