Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

View Poll Results: Ce intelegem cand catalogam o pelicula drept "film bun"?
O poveste foarte buna, credibila si fluida 31 91.18%
Efecte speciale, care acopera o poveste slaba, infantila 2 5.88%
Actiune, caft 1 2.94%
Voters: 34. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Feb 2003, 13:30   #1
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Ce intelgem prin "film bun"?

Inca o idee de sondaj. Multi spun:"Am vazut un film foarte bun". Insa calificativul e discutabil.
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2003, 13:54   #2
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Toate si nici una: un film bun este un film care ma uimeste, ma incanta sau ma face sa cad pe ganduri (dupa cum bine zicea ricutza pe undeva).
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2003, 16:42   #3
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
De pilda Furia e un film bun?
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2003, 17:20   #4
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Bun...un film bun sau un film excelent? Daca e sa vorbim de bun ajunge sa aiba o actiune interesanta, preferabil profunda...sau sa aiba cateva personaje interesante...sau sa imi trezeasca interesul pentru diverse elemente din cadrul sau.
Excelent...toate la un loc.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2003, 08:08   #5
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
Depinde mult de varsta...cred ca pe masura ce crestem optiunea noastra ajunge de la 3 la 1.
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2003, 08:33   #6
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Nici o varianta. Pentru mine un film bun este acela care reuseste sa ma impresioneze intr-o oarecare masura, sa ofere prilej de meditatii si lucruri noi de invatat.
Mai rar in ziua de azi.
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2003, 09:13   #7
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
Eu as defini ca film bun acel film pe care iti doresti sa il revezi si de care iti amintesti (cu placere) si peste zece ani.
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2003, 13:27   #8
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Bubu: intrucat de vreo juma' de an incoace nu mai pot merge la cinema decat foarte rar, n-am vazut Furia! Nici Occident de altfel!! Daca ma aude cineva care le are pe caseta, fac aici un apel umanitar.....

Intr-o alta ordine de idei, eu mai am un criteriu dupa care descopar filmele bune: acele filme de al caror subiect imi mai aduc aminte la 1 sau mai multi ani dupa ce le-am vazut ultima oara!!

Asa de exemplu am ajuns la concluzia ca Metroul (parca Luc Besson), cu Isabelle Adjani si Cristophe Lambert e un film bun, desi nu ma impresionase prima data!
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2003, 14:09   #9
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mi se pare ca este o idee destul de proasta sa discuti ce inseamna un film bun, folosindu-te de un chestionar, pentru ca depinde foarte mult de fiecare persoana in parte...
exista multe probleme in legatura ca aceasta denumire de: film bun...multi, in momentul in care vad un film care le-a placut, il includ automat in aceasta categorie sau invers, daca nu le-a placut filmul este categoric prost...pe de alta parte e destul de greu sa judeci un film intr-un mod obiectiv! daca filmul nu-ti place nu mai stai sa te gandesti cum joaca actorii sau ce face regizorul. Totusi aceasta atitudine este extrem de gresita...
pentru mine un film bun este un film in care regizorul reuseste sa comunice cu mine...reuseste sa-mi explice povestea bine, sa-mi explice jocul actorilor, alegerea muzicii, montajul etc. adica reuseste sa subordoneze totul unei idei. trebuie efectiv sa simt o legatura intre mine si el...trebuie sa simt ca nu face tot ce face doar ca sa-mi ia banii...chiar vreau sa vad ca omul ala are ceva de spus, ceva interesant ceva care sa merite sa-mi petrec cateva ore in sala de cinematograf!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2003, 15:40   #10
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Originally Posted by ricutza:
mi se pare ca este o idee destul de proasta sa discuti ce inseamna un film bun, folosindu-te de un chestionar, pentru ca depinde foarte mult de fiecare persoana in parte...

Nu. E drept ca e o problema de gust, insa un sondaj de opinie e in stare sa ofere jaloane chiar si in materie de gust. Statistic.

Cat despre sondajele lansate de mine, nu cred ca ele pot lamuri problema, insa pot oferi macar o idee despre fenomenul in cauza.

In rest... iti dau dreptate.
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2003, 01:54   #11
Lizuca
Novice
 
Lizuca
 
Join Date: Feb 2003
Location: Somewhere over the rainbow!
Posts: 22
Un film bun se datoreaza in primul rand unor actori geniali care il fac sa fie autentic, memorabil si unic. Actiunea conteaza prea putin. Daca actorii stiu sa-ti transmita acel feeling de care sa-ti amintesti cu placere si peste multi ani, atunci filmul a fost cu adevarat bun. :wink:
__________________
Always be yourself!
Lizuca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2003, 09:50   #12
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Originally Posted by theo:
Eu as defini ca film bun acel film pe care iti doresti sa il revezi si de care iti amintesti (cu placere) si peste zece ani.

De acord. Intr-un film bun caut sa descopar muzica, actorii, povestea care scoate la lumina sentimente launtrice, regia si nu in ultimul rand o imagine de exceptie precum si stabilitatea camerei de filmat (acolo unde este cazul, un contraexemplu fiind "Traffic"). Nu am vazut prea multe filme bune, dar pe cele pe care le-am remarcat nu stiu daca o sa le uit vreodata.
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2003, 10:16   #13
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
[quote="snatchro"]
Originally Posted by theo:
Intr-un film bun caut sa descopar muzica, actorii, povestea care scoate la lumina sentimente launtrice, regia si nu in ultimul rand o imagine de exceptie precum si stabilitatea camerei de filmat (acolo unde este cazul, un contraexemplu fiind "Traffic")

S-ar putea sa nu te fi inteles bine, asa ca te intreb: faci din Traffic o exceptie la regulile tale de stabilitate a camerei (un film cu moving cameras, which you still enjoyed?) sau un film la caetgoria "asa nu"? daca ultima varianta este cea corecta, de-abia acum o sa imi iau libertatea sa te contrazic. Traffic e un film in care alternantele cromatice sint foarte justificate (pentru fiecare story in parte, cite un filtru diferit), spre deosebire de rahatul ala de Sex, Lies and Videotape, al aceluiasi regizor. Hand-held cameras erau cerute de ritmul fast pacing al naratiunii, plus de caracterul "naturalistic" al actiunii. Poate asa or sta lucrurile, in teorie, si cu adeptii Dogmei lui von Trier insa rezultatele lor sint lamentabile. Dupa primele minute din "Dancer in the Dark" ma apuca deja ameteala. Ca sa nu mai vorbesc de "Festen". Oricum, de-aici putem sa alunecam foarte usor (in Ginunga Gap) pe panta discutiilor despre produsele jenant de proaste ale filmelor nordicilor europeni. Uite un exemplu de film in care Insert Shotsurile si Jump Cuts nu sint motivate de mare lucru (decit, ca sa vezi si sa nu crezi, de efectul reality-altering al halucinogenelor): Requiem for a Dream.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2003, 11:11   #14
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Ultima varianta este total incorecta, si nu ai de ce sa ma contrazici. Poate ca trebuia sa fiu mai explicit. Consider ca (in "Traffic") "moving cameras" este un lucru excelent. Confera filmului o savoare aparte. Insa ma deranjeaza faptul ca imaginea nu este stabila in filme cu pretentii. Uneori prea putin perceptibil, insa deranjant. Ca exemplu negativ, in unele comedioare romantice, scena de final clasica (cu ridicarea camerei de filmat in sus pentru a oferi o panorama a oraselului) nu se face lin si uniform, cum ar trebui, ci usor sacadat.
Nu generalizez. Sunt doar cazuri aparte.

Traffic este una dintre exceptii ce confirma regula.
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2003, 11:26   #15
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by snatchro:
Ultima varianta este total incorecta, si nu ai de ce sa ma contrazici. Poate ca trebuia sa fiu mai explicit.

Stai, frate, ca nu ne intelegem. Nici eu nu m-am exprimat cum trebuie. Ce contraziceam eu e ca Traffic e un film in care croma si miscarile de camera sint inutile. Brrrr. stai ca m-am incurcat. Din nou: eu dzic ca Traffic e un film bun, tu la fel, asa ca nu ne mai contrazicem la faza asta, nu?

Iar faza cu CAMERA PANNING mie mi se pare obositoare in mai toate filmele, nu neaparat cadrele de sfirsit. Prefer un CRANE SHOT pentru panoramare si imagine de finale. Ma rog, ce vorbim noi acuma sint doar chichite, si fiecare film are limbajul lui si "ortografia" lui proprie. Fiecare face ce vrea cu scenele lui.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2003, 10:20   #16
MihaiD
Novice
 
MihaiD
 
Join Date: Feb 2003
Location: Bucuresti
Posts: 20
Send a message via ICQ to MihaiD Send a message via Yahoo to MihaiD
Originally Posted by ricutza:
...multi, in momentul in care vad un film care le-a placut, il includ automat in aceasta categorie sau invers, daca nu le-a placut filmul este categoric prost...pe de alta parte e destul de greu sa judeci un film intr-un mod obiectiv! daca filmul nu-ti place nu mai stai sa te gandesti cum joaca actorii sau ce face regizorul.

Parerea mea (hâc) : dispozitia de moment are si ea un cuvant greu de spus - Exemplu: exista momente cand din cauza stresului, oboselii generate de munca, probleme de zi cu zi samd, nu poti digera usor un film "greu" si preferi o comedie, chiar ceva cu cafteli, poveste simpla, personaje superficiale, efecte speciale spectaculoase, bum bum si tot asa ...
Pt mine de ex. exista filme despre care sunt de acord ca sunt proaste dar mi-au placut la momentul respectiv si, la fel, filme bune care nu mi-au placut (uneori nici chiar ulterior).

Iar cat despre partea cu scosu banilor din buzunar - ce sa zic - industria cinematografica e pe bani (si inca grei) pana la urma ceva compromisuri sunt necesare nu?
__________________
To know that you do not know is the best.
To pretend to know when you do not know is a disease.
MihaiD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2003, 13:58   #17
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Prin clasa a IX-a, un coleg de-al meu a zis o chestie care mi-a ramas in minte si ma gandesc la ea ori de cate ori merg pe strada:

............Dragostea e atunci cand iti dai seama ca te lovesti de prea multe ori de stalp cand mergi pe strada

Astfel, sa va dau doua definitii alte filmului bun:

1. Filmul la care,gandindu-te,iti dai seama ca incepi sa te lovesti de prea multe ori de stalp. Filmul de care te indragostesi pe loc (ati mai zis asta). Dar o dragoste "platonica", care se consuma in liniste, in mintea ta, ca un exercitiu de dragoste a propriului cortex.

Si o definitie fara nici o legatura cu ce am spus pana acum:

2. Filmul care, fara sa fie, neaparat, exceptional, te provoaca:
- sa urmaresti actiunea.
- sa urmaresti actorii, regizorii, modalitatile de filmare (ca totvorbeati de astea).
- sa descoperi cheia misterului (nu se mai prea fac filme din acestea; ultimul a fost "Gosford Park" si, inaintea lui, "Minority Report").
- sa descoperi mesajelefilozofice, psihologice, morale.
- sa te desprinzi de lumea reala ("Dark City","2001", "Star Wars").
- sa urasti/antipatiza/displacea interpretul principal, pentru a-i da profunzime personajului (vezi "Blow-Up", "Se7en").
- sa te pierzi in film, iar cand iesi sa-ti pui intrebarea: "What the hell did just happen?"

Bineinteles, toate aceste provocari tin de subiectivitate, dar daca esti convins ca ai vazut un film bun, atunci poate ca este. Iar parerea mea vis-a-vis de optiunilechestionarului este:

- - - UN FILM MEMORABIL ESTE ACELA CARE REUSESTE SA IMBINE EFECTELE SPECIALE SI REGIA CU PRESTATIILE ACTORILOR SI MESAJELE PE CARE LE TRANSMITE. (*)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2003, 14:05   #18
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Si inca o chestie:

- Care a fost desteptul care a votat la a doua optiune a chestionarului?

Si, nu sa fiu carsotas, dar... a doua opriune nu este bine formulata: eu as fi scris "Efecte speciale mulate pe un subiect arhifolosit" sau ceva de genu' asta, pentru ca "poveste infantila" sugereaza, din start, un film slab.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2003, 23:38   #19
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
Pentru mine un film bun nu este neaparat un film memorabil, daca este si memorabil cu atat mai bine, dar in general judec filmele dupa sentimentele sau trairile pe care mi le provoaca. Si am sa va dau un exemplu de senzatii pe care le pot produce filmele in timp ce sunt vazute. Eram la The Bourne Identity si intr-o faza violenta de maxim suspans i-a sunat cuiva mobilul. Respectivul l-a lasat sa sune un pic si a enervat foarte tare pe un nene care prins de actiune si enervat de sunetul iritant al telefonului s-a ridicat, l-a luat de guler pe vinovat si a inceput sa urle ca il omoara cu cutitul daca nu-si inchide telefonul sa-l lase sa vada filmul. Talk about concentration! It realy fricked me out!
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2003, 09:49   #20
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
Originally Posted by MihaiD:
Originally Posted by ricutza:
...multi, in momentul in care vad un film care le-a placut, il includ automat in aceasta categorie sau invers, daca nu le-a placut filmul este categoric prost...pe de alta parte e destul de greu sa judeci un film intr-un mod obiectiv! daca filmul nu-ti place nu mai stai sa te gandesti cum joaca actorii sau ce face regizorul.

Parerea mea (hâc) : dispozitia de moment are si ea un cuvant greu de spus - Exemplu: exista momente cand din cauza stresului, oboselii generate de munca, probleme de zi cu zi samd, nu poti digera usor un film "greu" si preferi o comedie, chiar ceva cu cafteli, poveste simpla, personaje superficiale, efecte speciale spectaculoase, bum bum si tot asa ...
Pt mine de ex. exista filme despre care sunt de acord ca sunt proaste dar mi-au placut la momentul respectiv si, la fel, filme bune care nu mi-au placut (uneori nici chiar ulterior).

Iar cat despre partea cu scosu banilor din buzunar - ce sa zic - industria cinematografica e pe bani (si inca grei) pana la urma ceva compromisuri sunt necesare nu?

De acord cu tine. As mai adauga ca si varsta la care vezi un film conteaza (la fel ca si in cazul cartilor, de altfel). Banuiesc ca in adolescenta as fi apreciat altfel Stapanul Inelelor, si m-as fi entuziasmat la fel cu majoritatea copiilor de pe aici. Mi s-a intamplat ca acum cativa ani sa-mi placa foarte mult un film vazut la tv. Anul acesta am reusit sa fac rost de el si m-am grabit sa-l revad la sfarsitul unei zile stresante de munca. Rezultatul a fost o dezamagire totala. O sa mai astept ceva timp pana sa-l revad ca sa pot raspunde daca de vina a fost dispozitia de moment sau trecerea timpului.
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:56.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells