Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Sep 2008, 13:07   #1
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Filminute 2008

Filminute, festivalul international de film de un minut, a lansat o noua colectie
de 25 de filme, din 16 tari. Pana pe 30 septembrie aceste filme se pot viziona, evalua si nota, astfel incat, pe 12 octombrie, la festivitatea de anuntare a premiilor Filminute, sa se acorde si premiul publicului.
Anul acesta, 3 filme romanesti sunt in competitie, filme pe care Cinemagia a obtinut acordul organizatorilor Filminute sa le posteze aici; este vorba despre:
"Immerse" filmul de un minut ce marcheaza reintoarcerea lui Anton Groves, care a castigat in 2006 premiul "Best Filminute" acordat de juriu, pentru filmul sau dramatic, "Line". O comparatie dintre cele doua filme evidentiaza talentul si orizontul creativ al lui Anton Groves ca si regizor. Ar putea "Immerse" sa fie clasificat drept primul film SF din cadrul Filminute?
Catalin Leescu se afirma in acest an prin "Foto La Minut", o poveste despre relatia dintre tata si fiu. De asemenea de notat ca, Leescu este primul regizor din lume care a fost selectat in shortlist-ul Filminute in toti cei 3 ani de competitie. Filmul sau din editia 2007 a festivalului, "About Time", a primit o mentiune din partea juriului.
Seria filmelor romanesti este completata de un film antrenant si excelent jucat, "The Murder", regizat de bucuresteanul Cristian Smeu. Din punct de vedere narativ si cinematografic, nu numai ca ni se prezinta o versiune unica a portretului unei "femme fatale", dar ni se ofera o poveste de un minut surprinzator de complexa, despre crima si razbunare. Toate acestea invaluite intr-o nota umoristica.
Pe langa ele, inca doua „suplimente” mai pot fi vazute pe Cinemagia: filmele Bratyslava Boys, regia Michal Vasilko Kele
si Naked Truth, regia
Robert Sveda.
Seria completa de filme in competitie se poate vedea pe www.filminute.com
Care e favoritul vostru?
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2008, 20:07   #2
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight


Birthday present.

"It doesn't look very stable"..
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2008, 18:59   #3
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Acum le-am terminat de vazut pe toate, deci sa-mi dau cu parerea.
Cele mai bune mi se pare a fi: Birthday present, The hobbyist, Immerse, Lovefield, New Orleans for sale!, Rahim Murge pe mat ro si Support.

Votul meu merge la co-productia romano-britanica, Immerse, ca doar sunt roman. Dar daca nu as fi roman cred ca as vota cu The hobbyist.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells