Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Aug 2005, 21:48   #1
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Wicker Park

Un film cu doi baieti si trei fete, regizat de un tip care a facut 'Acid House'. In Acid House punea cap la cap trei povesti de-ale lui Irvine Welsh. Aici amesteca intr-un mod destul de iscusit vietile amoroase a cinci personaje, lucru care, in mod normal, m-ar fi goni deja din fata filmului. To add insult to injury, desi tehnicile filmului sint misto, split screenuri fine, combinate cu dissolve-uri, cu acelasi personaj care apare in acelasi cadru de vreo 3-4 ori (si nu e agentu' Smith din Matrix), desi filmul are tension building, si climax si happy resolution of conflict, pe mine m-a scos din sarite. M-am plictisit de filme din astea care rup sirul evenimentelor si il leaga as they see fit. In plus, nu-mi ajunge ca am vazut o data Closer, a trebuit sa vad si in asta cum se urmaresc pe toata durata filmului niste tineri cu sufletele rupte, cautind batiste sau servetele de hirtie cu care sa si le cirpeasca.
Avem un baiat cu fata de plingacios care vrea sa se casatoreasca cu fata sefului sau. Apoi isi revede marea iubire, o artista. O balerina. Purta 8 1/2 la picior, ca la Fellini. Balerina avea o prietena, draguta si ea, artista, actrita. Fiind actrita, stia Sexpir si invatase de pe scena smecherii cum sa strice casele la oameni. Ma rog, mai e si un baietel nevinovat, cu o fata super enervanta, pe care l-am vazut intr-un horror care nu mai stiu cum se cheama. Asa, si o tot freaca ei ca niste nebuni din dragoste, dar o freaca prost. Deh, dragostea ii prosteste pe oameni, a. i. astia nu mai stiu cum sa se gaseasca la telefon, dar in schimb patrund in case de oameni ca ultimii infractori. Deci acest film m-a enervat la culme, asta pentru ca eu pun suflet cind vad astfel de filme, cu incurcaturi. Si se tooooooooot caca ei pe ei vreun sfert de ora, apoi ele pe ei, apoi unii peste altii. Frate, deci nu m-as mai uita la un astfel de film nici daca ar fi exclusiv cu baieti care se urmaresc unii pe altii sa-si bage gloante in cap. Alo, filmu', multa mue tie si cui te-a facut!
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 21 Sep 2005, 18:28   #2
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
mie mi-a placut foarte mult filmul, chiar m-a tinut in fata ecranului pana la sfarsit, si in nici un caz nu mi s-a parut plictisitor !
singura chestie de care imi pare rau e ca ... it's another american remake
capitain is offline   sendpm.gif
Old 22 Sep 2005, 14:17   #3
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Despre Wicker Park aici
emanuel is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells