Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Feb 2004, 20:41   #21
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Hm... The Usual Suspects este un film cu un scenariu impecabil cu un "BOOM" la sfarsit care merita un Oscar. Scena de la sfarsit in care totul este dezvaluit, anume ca Verbal este K. S., este asemena scenei celebre din Star Wars: The Empire Strikes Back, cand Vader ii spune lui Luke ca este taicasu...

In legatura cu Kill Bill: ricutza, te inseli cum nu se poate mai tare. Nu este o parodie de nici un fel! este un flm cat se poate de serios. QT l-a facut ca "tribut" filmelor japoneze cu batai care spune ca le-a iubit. Iar chestia cu sangele exagerat si neralist este o caracteristica a acelor filme japoneze... Dar ai nevoie de destul de multa cultura in filme ca sa stii chestiile astea ...
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2004, 22:24   #22
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
nu e numai un tribut adus FILMELOR ci si ANIMELOR (segmentul cu viatza lui Oren Ishii ).
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2004, 22:27   #23
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Da... Bucata cu viata lui ORen Ishi este henati (mai precis decat "animata"), dar nu poti spune ca e un tribut animatiei "hentai". Bucata acea a fost bine gandita ca sa exprime natura lui ORen Ishi... Si nu a fost nevoie sa caute un Young Lucy Liu ...
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2004, 23:35   #24
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Quote:
Dar a-i nevoie

Se scrie legat. Nu ti-as fi atras atentia dar parca am mai vazut intr-un post de-al tau aceasta greseala.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2004, 23:50   #25
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Quote:
In legatura cu Kill Bill: ricutza, te inseli cum nu se poate mai tare. Nu este o parodie de nici un fel! este un flm cat se poate de serios. QT l-a facut ca "tribut" filmelor japoneze cu batai care spune ca le-a iubit. Iar chestia cu sangele exagerat si neralist este o caracteristica a acelor filme japoneze... Dar ai nevoie de destul de multa cultura in filme ca sa stii chestiile astea

vorbeste un expert in ale filmelor 'nefamiliarizat cu regizorii' si care n-a auzit de godard. sa nu cumva sa crezi ca ricutza n-are cultura de film, ogto, ca s-ar putea sa te usture!
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2004, 23:55   #26
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Cand am facut ultima mea remarca, in legatura cu cultura filmelor a lui ricutza nu am facuto serios, stiu foarte bine (din surse si din posturi citie) ca este foarte priceputa in filme, nu aveam intentia sa jignesc... In al doilea rand, ce am zis eu e corect, sau poti sa dovedesti contrar? In al treilea rand, pot numi si eu un actor, regizor etc. de care tu sa nu stii, deci lasama in pace cu Godard... Nici macar nu-i stii numele complet.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2004, 23:58   #27
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Si care-i marea chestie daca nu stie cine e Godard?! Cum judecati si voi oamenii.... :roll:
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2004, 00:03   #28
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Quote:
Cand am facut ultima mea remarca, in legatura cu cultura filmelor a lui ricutza nu am facuto serios. In al doilea rand, ce am zis eu e corect, sau poti sa dovedesti contrar? In al treilea rand, pot numi si eu un actor, regizor etc. de care tu sa nu stii, deci lasama in pace cu Godard... Nici macar nu-i stii numele complet.

de unde-ai tras concluzia ca nu stiu cum il cheama? ce ai zis tu e o parere, care poate fi contrazisa. mai intai, astept sa vad 'kill bill'. e ziceam doar sa fii atacant cand trebuie, nu cu oricine, oricum.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2004, 00:06   #29
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Am tras concluzia ca nu stii numele intreg al lui Godard deoarece l-am cerut mai devrem la topicul lui si nimeni nu l-a zis... Ce era sa cred? Ma rog, sa terminam cu Godard, ca deja ma obsedeaza... Am ingropat subiectul... Ianpoi la viata.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2004, 21:58   #30
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
ogto, eu recunosc ca nu prea ma pricep la filmele japoneze la care facea trimitere Tarantino in filmul sau...dar totusi mie nu mi s-a parut pe parcursul filmului Kill Bill, ca intentia lui era de a fi serios si de a aduce un tribut acestui gen de filme...adica nu-mi explic de ce au fost momente in care lumea din sala a ras? daca totul e serios, n-ar trebui sa existe motive de ras nu?...deci eu chiar vreau sa ma lamuresc pentru ca mie mi s-a parut ironic...poate nu neaparat fata de scenele de lupta...dar nu cred ca au fost foarte serioase toate personajele, situatiile si rezolvarile anumitor conflicte...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2004, 22:07   #31
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
astept si eu vineri sa vad 'kill bill' ca sa pot, bineinteles, sa-i dau dreptate ricutzei.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2004, 22:10   #32
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by notorious:
astept si eu vineri sa vad 'kill bill' ca sa pot, bineinteles, sa-i dau dreptate ricutzei.

esti dulce mai, dar inca nu stiu daca am dreptate....
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2004, 22:11   #33
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Kill Bill este un film foarte serios fara a parodia in nici un fel nimic. Doar pt. ca unui au ras in sala in acest film, nu inseamna ca nu serios. Am revazut azi Matrix, primul, ala bun si a avut cateva scene in care era o faza hazlie la care am ras... Si Matrix este un film cat se poate de serios. Faptul ca s-a ras in sala nu dovedeste ca filmul a fost neserios .
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2004, 22:21   #34
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Presupun ca cine a ras in sala a ras pentru ca nu intelegea mesajul filmului, ce vrea el sa insemne... si a crezut ca e o parodie ceva (NO OFFENSE) ...
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Feb 2004, 00:18   #35
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
daca ziceti voi...probabil ca intr-adevar gresesc eu...in conditiile astea trebuie sa revad filmul....
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:01.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells