Păreri Thrive

(2011)

Thrive

nicoux pe 09 August 2012 13:34
Recomand vizionarea acestui film documentar , te face să crezi şi sa reflectezi asupra unor subiecte importante pe care tindem să nu le acordam destula atentie. Nu se aduc dovezi clare si detaliate in sprijinul celor aratate aici dar cred ca mesajul si scopul sunt atinse si anume ca nu ar trebui sa tratam superficial problemele generale, care pana la urma se rasfrang si asupra noastra. Ramanem cu speranta ca profitul economic in dauna a orice chiar si a omului nu va persista vesnic. Consider ca este obigatoriu de vazut si mai recomand :
Inside Job (2010) de Oscar,
Revenge of the Electric Car (2011) sau
cartea lui John Perkins - Confesiunile unui asasin economic.

cristian8759 pe 2 martie 2013 03:48
Multumesc pentru recomandari! Daca mai ai si altele le astept cu placere.
pst35 pe 02 August 2012 22:40
Daca vizionam acest documentar si ne uitam un pic imprejurul nostru...pare ca este fff adevarat, ar trebui vazut de mult mai multa lume, ma intreb (retoric) de ce acest film facut in 2011 are in 2012 doar un comentariu si la rubricile "vreau sa vad, favorit si am deja" este scris un ZERO mare? "Ei" nu au nici un interes ca acest film sa fie promovat, ca atare sigur i-au fost puse piedici in acest sens. Ar fi frumos sa putem face ceva macar pt copii sau nepotii nostri, in caz contrar ei nici nu vor mai exista...
nicoux pe 9 august 2012 13:39
Ai dreptate nu s-a promovat , l-am vazut in ianuarie 2012 si nu era nici macar pus pe acest site.
silvia_1 pe 20 iunie 2013 15:43
pt nicoux: cum sa promoveze cnv un film care il discrediteaza?
xerses pe 14 Februarie 2013 10:50
Mi-a placut.Este fascinant, interesant si bine facut.
M67B pe 18 Iulie 2012 18:30
Documentarul asta poate la fel de bine sa fie SF. Lumea la care viseaza tipul asta e aproape o utopie. Bine ar fi sa gresesc eu. :)
nicoux pe 9 august 2012 13:37
Incearca si cartea lui John Perkins - Confesiunile unui asasin economic.
M67B pe 20 iunie 2013 19:50
@ silvia_1 Puterea sta in numar zici ? Pai hai sa ne uitam putin la tarisoara noastra. Aproape toti ne-am bucurat in `89 cand a cazut comunismul. Si ce avem acum in loc ? 90% din romani se zbat sa supravietuiasca saraciei sau sa incerce sa traiasca decent in alte tari. Crezi ca la asta visau in `89 ? Ma indoiesc. "Puterea sta in numar" e valabil la termite. Sau altele asemanatoare. La oameni in nici un caz. Dar e bine ca esti optimista. :)
silvia_1 pe 20 Iunie 2013 15:50
Pt mine filmul e o capodopera, pt ca m-a ajutat sa am mai multa incredere in mine. Mi-a confirmat ca sentimentul ca 'ceva e putred' pe care il aveam de mica in privinta unor concepte (bani, banc i- n-am putut niciodata intelege din ce imi ziceau parintii, probabil nici ei nu intelegeau), era bun! It was accurate, si continua sa fie. Intuitia ma poate ghida mai BINE decat logica impusa de altii in 12 ani de scoala. Ffs, am impresia ca omul are nevoie de atat de multa emotie, care NU e oferita. Iubire - cu riscul de a suna ridicol. Dar simplul fapt ca mi-e frica sa spun 'iubire' e ceva invatat... De ce nu ne invata despre asta?? Ma rog... Acum sunt furioasa. Pe mine.
M67B pe 20 iunie 2013 20:05
Ti-am lasat o replica mai sus.