Păreri Metropolitan

(1990)

Metropolitan

user-5e6b99b9b460d pe 21 Decembrie 2020 22:57
Ne nastem puri, divini si egali. Suntem egali si murim egali. Dar sistemul mafiot in care ne nastem si in care traim, zice nu-nu-nu si ne pune pe clase sociale, in mod subtil si meschin.
Clasa sociala este pur materialism, egoism, invidie si tot ce tine de rau in comportamentul uman - practic, este o inginerie sociala ce perverteste si corupe atat sufletul, cat si mintea si careia noi NU ar trebui sa ii dam putere!
Desi "clasele sociale" sunt de cand lumea si pamantul, ele exista doar pentru ca o mana de golani cu legaturi de sange (sau nu) fara inima si suflet, avizi dupa putere si aur, se cocoata in capul altora fara niciun drept. Iar asta este oculta mondiala.
Pelicula de fata, raportat la ceea ce vedem in filmele din ziua de astazi, este o bijuterie. Si pentru ca "actiunea" se petrece de Craciun, este un film cuminte, inteligent si deosebit, neaparat de vazut in… citeşte

El_KaPpa pe 15 Septembrie 2020 22:59
7,8/10
"It's a tiny bit arrogant of people to go around worrying about those less fortunate."

Un debut reusit al lui Whit Stillman atat regizoral cat si din punct de vedere al scenariului bine scris.
Un film destul de simplu ca poveste urmarind un tanar din clasa sociala de mijloc care ajunge sa patrunda intr-un grup de tineri ai clasei sociale superioare si impactul pe care acesta il are asupra grupului, dar si invers.
Un film plin de discutii de toate felurile, din categoria celor bazate doar pe dialog, dar scrise inteligent si cu iz de satira. Pentru mine au fost 98 de minute destul de captivante.