Păreri A Simple Plan

(1998)

Un plan simplu

sabinalin pe 05 Octombrie 2016 14:56
Sunt tot mai putine filmele "noir" de calitate in ultimii ani, acesta este unul dintre ele, beneficiaza de un scenariu bine scris, suficient de imprevizibil ca sa mentina treaza atentia spectatorului pana la ultima scena. Cred ca Sam Raimi e un fan al fratilor Coen, cel putin asa da senzatia in acest film care are ceva din "Fargo" nu numai din cauza faptului ca actiunea se petrece in miezul iernii. Se merge vitejeste din greseala in greseala spre catastrofa finala, sfarsitul n-avea cum sa fie altul... Rol special pentru Billy Bob Thornton, chiar daca nu la nivelul celui din sezonul intai al serialului facut dupa filmul fratilor Coen, actorul a meritat din plin importantele nominalizari si premii obtinute.
mladitza pe 15 Aprilie 2021 10:19
intre 7 si 8 acest film
I-am dat 8, pentru morala filmului si pentru interpretarea exceptionala a lui Billy Bob Thornton, în rol secundar. Actorul din rolul principal - Bill Paxton - s-a achitat cu brio de ce avea de interpretat, dar nu m-a impresionat. Nici Bridget Fonda...
Și regia a fost bună! Recomand filmul celor care se pot uita la un film static (fără prea multă acțiune), dar bun.

Smrs pe 24 Septembrie 2023 18:48
Un film ok
O lecție de viață care are ca subiectul principal banul. Cum poți ajunge mai sărac și mai nefericit după ce crezi că ai dat lovitura și cum nu știi niciodată ce e în spatele aparențelor. Poți să fii un om obișnuit, cu o muncă obișnuită, dar viața ta privată să se desfășoare la cele mai intense cote de adrenalină și aventură. Filmul nu este excepțional, dar merită un 7,5 pentru morala pe care o aduce în discuție.
mtraianc pe 02 Septembrie 2010 13:00
sa gasesti 4 000 000 dolari
oare cum am proceda daca am gasi undeva pe cimp o geanta cu 4 milioane de dolari ? si din pacate nu am fi singuri ,,doar 3 persoane , daca vreti sa vedeti cum se comporta alti uitativa la acest film
Dragos.87 pe 17 Aprilie 2024 00:11
Prin prezentarea poveștii, filmul ăsta chiar mi-a întărit ideea că dacă nu știi cum să gestionezi o situație care necesită o atenție sporită, vei suporta consecințe grave..Deși e mult lungit în multe scene, mai exact o suceală și o învârteală repetată, începutul cu descoperirea valizei cu bani, e cam fantezistă și finalul ușor deplasat..Oricum, merită vizionat.
balta67verde pe 30 Iulie 2020 09:21
Sam Raimi este un regizor care isi cunoaste meseria si are idei bune. Vezi Evil Dead sau Drag me to Hell. Actorii principali la fel, meseriasi de nota 10+ . Film bun ! Merita vazut.
silviu37 pe 04 Septembrie 2021 14:04
ce nesuferit e billy bob thornton aici,in schimb peisajele de iarna sunt superbe
Kuhaylan pe 02 Ianuarie 2013 20:16
.....................................................
aiuritul99 pe 13 aprilie 2016 19:35
ooo ce comentariu inteligent.

Film - A Simple Plan

A Simple Plan