Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

View Poll Results: Care credeti ca e cel mai bun film Kusta si de ce?
Sjecas li se Dolly Bell (Do you remember Dolly Bell) 1 2.56%
Otac na sluzbenom putu (When father was away on business) 2 5.13%
Dom za vesanje (Time of the gypsies) - si-un cuv despre opera daca a vazut-o cineva 4 10.26%
Arizona Dream 9 23.08%
Underground 15 38.46%
Crna macka, beli macor (Black cat, white cat) 12 30.77%
Super 8 Stories 1 2.56%
Zivot je cudo (Life is a miracle) 2 5.13%
Zavet (Promise me) 1 2.56%
Maradona by Kusturica 2 5.13%
Multiple Choice Poll. Voters: 39. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Mar 2009, 14:00   #1
razi
Senior
 
razi
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
Emir Kusturica

ca tot v-am batut la cap pe toate posturile cu el va propun un poll
razi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2009, 20:06   #2
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Mi-e greu sa aleg intr"Underground","Arizona Dream","Vremea tiganilor","Pisica alba ,pisica neagra",chiar"Do you remember Dolly Bell?" si cam toate.La inceputul anilor 2000si jumatate se pare ca a vut o criza de inspiratie,dar s-a pus repede pe picioare.Pt noi e accesibil si uman,pt occidentali e ceva exotic,trebuie sa se uite de mai multe ori la filmele lui.
Am votat.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2009, 21:43   #3
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Am votat cu Underground pentru ca mi-a lasat o impresie coplesitoare prima data cand l-am vazut. Si pentru scena finala, una din cele mai impresionante ever. Talent cu carul la dl. Kusturica.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2009, 23:03   #4
razi
Senior
 
razi
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
d-asta am si dat sa se voteze mai multe ca cel putin intre time of the gypsies arizona dream si underground, si chiar pisica alba pisica neagra (chiar daca mai simpluta dar totusi are un merit extraordinar) nu sti ce sa alegi, sa vedem ce face in continuare

chiar si in documentar: super 8 stories mi s-a parut superb si de maradona nu mai zic

dar asta-s eu, mi-e drag tare

mereu s-a discutat despre umorul asta ca occidentali nu-l inteleg, e si normal, ei nu au trecut prin tragediile prin care am trecut noi, balcanicii, tragedii care ne-au impins spre asta.
razi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2009, 04:35   #5
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Am votat cu Maradona. V-am zis ca sunt microbist.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 13:59   #6
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
of, nu stiu ce sa votez. dar ma bucur ca ai facut acest poll, uite cu ocazia asta mi-am adus aminte de "when father was away on business" pe care l-am vazut demult de tot si peste care s-a cam asternut ceata...asa ca ar trebui sa-l revad
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2009, 18:14   #7
Teonna
Junior
 
Teonna
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 31
Cel mai mult mi-a placut "Black cat, white cat" - am ras cu lacrimi, este un film excelent.
Teonna is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2009, 23:22   #8
razi
Senior
 
razi
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
hehe palme d'orosu lui obscur when father was away n-a primit nici unu, eu evident n-am votat deloc, nu vroiam sa influentez pollu nu de alta dar le-as fi votat pe toate, la underground si la pisici ma asteptam, sa vedem cine ce mai pune
razi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2009, 12:47   #9
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
am votat Underground. mai ales pentru ideea scenariului si atmosfera comic absurda bine creata.
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2009, 20:32   #10
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Arizonadream: pt frumusetea inegalabila a personajului interpretat de Johny Depp (indragostitul absolut, abisal, cu spirit de autosacrificiu colosal, romantic, fragil, puternic), pt rolul absolut dement al lui Vincent Gallo (intruchipand cinefilul fanatic) care ma face sa ma prapadesc de ras de fiecare data, pt scenele ionesciene de la masa celor doua femei, pt uncle Leo.

pt pestele zburator (ador pestii in orice forma - dar vii sa fie)

pt skizoidismul caracteristic aproape tuturor personajelor din film si pt criza de nervi pe care o face Kusturica la telefon, in scena din bar, cand Vincent Gallo incearca sa-l convinga pe Depp sa mearga la nunta lui uncle Leo (Kusturica e undeva in spate, la o cabina telefonica, si urla la iubita-sa, ca aramas insarcinata sau asa ceva)
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2009, 20:35   #11
razi
Senior
 
razi
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
tin minte cand am revazut Arizona dream, ce usi a deschis spre propria mea singuratate, individualitate, temere si goliciune. Kusta e probabil cel mai frumos nebun din cinema
razi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2009, 20:37   #12
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
eu am simtit o influenta consistenta a lui Kusturica cu Arizonadream in filmul lui Vincent Gallo, Bufallo '66 (este filmul meu de capatai): personajele sunt la fel de insingurate, de suferinde fara sa o stie toata lumea, scindate. Iar Gallo face un rol de ma lasa fara cuvinte - l-ai vazut?

daca zici ca ti-a placut Arizona, sigur o sa iti placa si asta.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 17:51   #13
razi
Senior
 
razi
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
vazut nu pot sa zic ca m-a impresionat prea tare cum nici brown bunny, dar tre sa-l revad ca stiu ca dupa prima vizionare a lu arizona nu ramasesem cu prea mult, si buffalou l-am vazut o carca de ani
razi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 17:59   #14
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Arizona e mai ermetic, e de inteles sa-l vezi de mai multe ori. Bufallo - doar ca sa ti-l amintesti. Nu e un film greu de decriptat.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2009, 00:49   #15
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
cine vrea, poate sa ia filmul Time of the Gypsies de aici (valabil doar 10 zile)

http://s4.transfer.ro/storage/transf...3dd31fef85.zip
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2009, 09:30   #16
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
am votat cu "When father was away on business" pe care si eu l-am vazut foarte de demult, dar care mi-a lasat o impresie destul de puternica. Cred ca e cel mai echilibrat film al lui EK, mult mai aerisit decat celelalte, care desi au subiecte iesite din comun si o mise en scène originala, devenita marca K, mie mi se par prea incarcate.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2009, 18:48   #17
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Arizona Dream

nu stiu daca e cel mai bun Kusturica...nu i-am vazut inca toate filmele...insa AD e unul din filmele cele mai apropiate mie...mi-a intrat sub piele inca de la primele scene si a ramas acolo pana dupa final...mi se pare un studiu al 'umanului' foarte reusit
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2009, 16:50   #18
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
La mine Arizona Dream conduce detasat. E si filmul meu preferat de altfel. E absolut superb si genial. Am si lucrat un exercitiu pe o secventa din el si cand ma uitam la fiecare cadru cum e gandit si asamblat eram pur si simplu coplesita.
Si imi place ca e super diferit de tot ce-am mai vazut eu de el.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2009, 16:53   #19
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by ricutza:
La mine Arizona Dream conduce detasat. E si filmul meu preferat de altfel. E absolut superb si genial. Am si lucrat un exercitiu pe o secventa din el si cand ma uitam la fiecare cadru cum e gandit si asamblat eram pur si simplu coplesita.
Si imi place ca e super diferit de tot ce-am mai vazut eu de el.

ce secventa ?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2009, 13:03   #20
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Cinemania:
Originally Posted by ricutza:
La mine Arizona Dream conduce detasat. E si filmul meu preferat de altfel. E absolut superb si genial. Am si lucrat un exercitiu pe o secventa din el si cand ma uitam la fiecare cadru cum e gandit si asamblat eram pur si simplu coplesita.
Si imi place ca e super diferit de tot ce-am mai vazut eu de el.

ce secventa ?

Stai ca amestec lucrurile ca am folosit filmul de mai multe ori. Secventa pe care am lucrat era cea cu sinuciderea lui Grace.
Dar montajul exceptional si legaturile super marfa sunt mult mai remarcabile in pregeneric, pe care a trebuit sa-l analizez cu alta ocazie. Uitandu-ma la visul cu eschimosul stiind filmul si ce vrea sa spuna, am constatat ca pur si simplu fiecare element din vis si cum e filmat, trimite la ce se intampla mai tarziu. Tot filmul e concentrat in secventa de inceput (chestie care se intampla la multe alte filme).
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"

Last edited by ricutza : 17 Jun 2009 at 13:10.
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:59.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells