Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Apr 2014, 10:07   #1861
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by anaemona:
faraimaginatie, ce e in farfurie? brussels sprouts? quinoa? N-am mincat in viata mea varza de bruxelles, ce gust are?

Brussels sprouts, varza de Bruxelles - e cam ca varza normala - doar ca e minuscula. Mie nu-mi place in mod deosebit, desi sunt innebunita dupa varza normala. O folosesc cu precadere la ciorbe de legume, dar nu foarte des.

sigalia, trebuie musai sa ne spui ce ai pus in salata de fructe/inventia ta ca mor de curiozitate?!
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin

Last edited by MariaMona : 08 Apr 2014 at 10:11.
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2014, 12:51   #1862
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
In bolul acela nu e altceva decat niste lapte cu gris,facut mai subtire,mai fluid.
Aveam chef de ceva dulce cu fructe si nu gaseam in ce sa le impachetez repede.
Nu pot decat sa sper in clementa voastra fata de o asemenea combinatie.Siropul l-am alcoolizat cu putin cherry si asta a salvat de la banalitate gustul,de loc rau,credeti-ma.
Mie imi plac tartele cu fructe.Ca sa fie mai fine si mai putin calorice cred ca se poate renunta la cosuletul din aluat ; crema plus glazura de fructe se pot pune in boluri, da chiar si mai interesant.
Voi faceti tarte ? Cum gatiti crema ?
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2014, 14:29   #1863
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by sigalia:
Voi faceti tarte ? Cum gatiti crema ?
desigur! tartele se pot face si fara crema, apropos de calorii. doar cu blat si fructe.
la fel de usor se poate face o chestie asemanatoare cu ceea ce ai facut tu, din fructe si budinca (adevarata), nu de-aia la pachet, care se prepara la rece.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2014, 15:22   #1864
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Originally Posted by anaemona:
faraimaginatie, ce e in farfurie? brussels sprouts? quinoa? N-am mincat in viata mea varza de bruxelles, ce gust are?

Da, brussels sprouts e. Mie imi place mult, ma ales numai pusa in aburi putin, un pic crunchy asa. Si am pus niste rosii dezhidratate peste. Si ce am acolo de seamana cu coliva e o salata cu burghulr wheat (habar n-am cum se traduce asta, e un fel de cereala), ceapa rosie, porumb si un dressing din ulei de masline, mustar cu boabe, miere, boabe de coriandru, sare si piper. e o salata rece care-a fost extrm de gustoasa.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2014, 20:35   #1865
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by sigalia:
In bolul acela nu e altceva decat niste lapte cu gris,facut mai subtire,mai fluid.
Aveam chef de ceva dulce cu fructe si nu gaseam in ce sa le impachetez repede.
Nu pot decat sa sper in clementa voastra fata de o asemenea combinatie.Siropul l-am alcoolizat cu putin cherry si asta a salvat de la banalitate gustul,de loc rau,credeti-ma.
Mie imi plac tartele cu fructe.Ca sa fie mai fine si mai putin calorice cred ca se poate renunta la cosuletul din aluat ; crema plus glazura de fructe se pot pune in boluri, da chiar si mai interesant.
Voi faceti tarte ? Cum gatiti crema ?

sigalia, dupa mine puteai minca fructele fara sa le impachetezi in nimic Desigur ca daca ai avut chef de ceva mai deosebit, e foarte interesant sa faci lucruri noi in bucatarie; eu fac asta in fiecare zi.

Eu n-am facut niciodata in viata tarte, tocmai partea aia gelatinoasa si dulce imi displace, dar idei de creme am berechet. Din pacate, crema de nuca de cocos, care-mi place mie cel mai mult, e destul de greu de facut din nuca uscata, n-am testat ce se intimpla daca pui fulgii la inmuiat si ii lasi destul de mult ca sa devina usor de amestecat intr-un blender. Dar poti face usor o crema de mere, tot cu blenderul. Stropesti feliile taiate cu lamiie, mai pui putina lamiie si in blender, ca sa nu ti se oxideze si eventual pui ceva care sa inchege crema, dar poti sa o lasi si asa. Poti face gris cu apa si crema de mere sau pui flax seeds sau chia seeds in loc de gris, dar ii schimba consistenta finala, poti testa sa vezi daca iti place, oricum poti pune putin, doar o lingura de flax sau chia macinate.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2014, 20:48   #1866
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by MariaMona:
Brussels sprouts, varza de Bruxelles - e cam ca varza normala - doar ca e minuscula. Mie nu-mi place in mod deosebit, desi sunt innebunita dupa varza normala. O folosesc cu precadere la ciorbe de legume, dar nu foarte des.

Originally Posted by faraimaginatie:
Da, brussels sprouts e. Mie imi place mult, ma ales numai pusa in aburi putin, un pic crunchy asa. Si am pus niste rosii dezhidratate peste. Si ce am acolo de seamana cu coliva e o salata cu burghulr wheat (habar n-am cum se traduce asta, e un fel de cereala), ceapa rosie, porumb si un dressing din ulei de masline, mustar cu boabe, miere, boabe de coriandru, sare si piper. e o salata rece care-a fost extrm de gustoasa.

Mersi Mona si mersi faraimaginatie. Poate anul asta ma incumet sa gust si eu verzisoarele astea mici o sa le astept in piata, banuiesc ca toamna se culeg, le-am vazut, cresc pe o tulpina subtirica si in piata le cumperi direct asa, nedesfacute, sper ca gustul celor din piata e mai bun decit ce gasesti in magazin aduse cine stie de pe unde.

Mona, tocmai mi-ai dat ideea sa fac varza cu paste astazi

faraimaginatie, exista bulgur in Romania, n-am mincat niciodata. Daca vreodata vrei sa faci o salata fara cereale, pune in robotul de bucatarie conopida sau conopida amestecata cu radacina de patrunjel (eu prefer amestecate) si maruntestele pina ajung de marimea bobului de orez, dupa care le poti folosi in salate ca si cum ai folosi quinoa sau bulgur sau cuscus. Ti-am dat ideea ca o variatie. Sa nu faci multa. Eu uit ca doar eu maninc asa ceva si intotdeauna fac mai mult decit maninc. Mai mult de o zi nu prea merge tinuta in frigider, depinde si ce altceva pui in salata.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2014, 21:58   #1867
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by rvn:
metabolismul nostru este influentat de multi factori.adesea, dereglarile hormonale, sunt acelea care decid soarta aspectului nostru fizic si daca nu incercam sa le aflam cauza si s-o eliminam, degeaba incercam sa ne automutilam doar cu diete alimentare paranoice. mostenirea genetica a fiecaruia, insa, este decisiva. unele persoane (eu cunosc destule) raman slabe toata viata, desi mananca de toate si nu in cantitati mici. altele, doar "ciugulesc" de cand se stiu si au tendinta de ingrasare.

rvn, metabolismul se incetineste cu cit inaintezi in virsta. Desigur, exista oameni la care incetinirea asta nu se observa pentru ca au fost intotdeauna fast-burners. Cred ca am mai scris-o, un metabolism exagerat de rapid e probabil mai prost decit un metabolism lent, scopul nostru in viata nu trebuie sa fie sa avem un metabolism super-rapid.

Mostenirea genetica nu e decisiva. Exista multe studii noi care arata ca ceea ce e important nu sint genele ci cum se manifesta ele, epigenetics se numeste stiinta asta. Cum se manifesta genele depinde de noi, de mediul in care traim, de stres, etc.

Originally Posted by rvn:
femeile, au in plus, obsesiile lor: fundul sa nu fie prea mare si picioarele prea subtiri, sau invers, fundul prea mic si picioarele groase...s.a.m.d. toate aceste lucruri ne preocupa in masura in care, viata noastra devine din ce in ce mai sofisticata, dorim sa ne impresionam anturajul, dorim sa ne mentinem jobul (daca depinde destul de mult de asta) si in final, dorim sa fim sanatosi,

Poate unele femei vor sa arate bine in primul rind pentru ele, eu una asa vreau. Nu ma intereseaza kilogramele, dar ma intereseaza cum arat. Daca ma preocupa cum arat inseamna neaparat ca vreau sa-mi impresionez anturajul? Nu stiu prea multe joburi unde felul in care arati sa fie decisiv pentru mentinerea lui, sint in general joburi in care cei cu care vii in contact nu sint doar colegi de serviciu sint si alti oameni, eventual multi alti oameni. Dar chiar si in cazul din urma, chiar prezentatoare TV nu am auzit sa fie date afara din cauza ca s-au ingrasat, ba chiar am vazut actrite care s-au ingrasat si au continuat sa primeasca roluri, pentru ca joaca bine si chiar si in cazul lor infatisarea cade pe locul doi. Nu stiu la ce categorii de joburi te referi, unde felul in care arati e decisiv in mentinerea jobului.

Originally Posted by rvn:
si in final, dorim sa fim sanatosi, daca putem reusi asta, intr-un ritm de viata naucitor.

Ultimul punct mentionat, dorim sa fim sanatosi, zic eu ca e cel mai important si se pierde in ce ai scris mai devreme sau mai tirziu. La virsta pe care o am, sanatatea e pe primul loc pentru mine. As putea fi acuzata de egoism ca gindesc asa, mai ales cind am un copil, dar daca nu sint sanatoasa cum imi pot ajuta copilul in continuare? In ultimul timp, de mai multi ani, am asociat necesitatea sanatatii cu ce ti se spune in avion cind iti arata cum sa-ti pui masca de oxigen in caz de depresurizare. Iti spune ca trebuie sa ti-o pui prima data tie, apoi copilului de linga tine. Nu are rost sa comentez de ce sint de acord cu asta.

Din pacate n-am gindit intotdeauna asa, iar acum trebuie sa dreg ce am stricat cind am fost mai tinara si mai fara minte.

Daca am putea vedea in viitor, daca ne-am opri din viltoarea vietii ca sa analizam unde ne aflam la moment nu am ajunge sa ne punem problema ca nu putem sa avem grija de sanatatea noastra pentru ca traim intr-un ritm de viata naucitor. Ne invirtim in cerc, nu ne oprim pentru ca sintem prea ocupati, sintem prea ocupati pentru ca nu ne oprim. Eu m-am oprit acum ceva timp. Nu merita goana asta fara cap si coada. Trebuie doar sa ajungi la destula intelepciune ca sa-ti poti da seama ca poti trai si altfel si nu ma refer sa traiesti in lipsuri, doar sa iti schimbi prioritatile.

Originally Posted by rvn:
nu stiu cat de multi dintre noi isi permit (financiar si din alt punct de vedere) sa cumpere sau sa-si procure alimente care sa nu le dauneze sanatatii, dar sunt convinsa ca lucrul acesta, nu este posibil daca locuiesti si muncesti intr-un oras mare si aglomerat, decat daca ai bani foarte multi, sau o sursa personala unica. evident, daca locuiesti in padure, sau intr-o vagauna "virgina", gasesti destule: si urzici si alte buruieni foarte eco, dar n-ai tv,internet,robot de bucatarie, curent electric,apa la robinet si cel mai important, nu te streseaza nimeni si nimic.

E la fel de accesibil financiar in prezent ca acum 20-30 de ani, sa maninci sanatos. Si e la fel de simplu ca atunci. Problema e ca oamenii cauta mincare ambalata care sa nu dauneze. Nu exista! Cea mai bio si mai nu stiu cum mincare, atita timp cit e prelucrata are si ceva negativ in ea. Cit de greu e sa iti faci legume in tava/plita eventual cu carne/peste linga ele? Sint exorbitant de scumpe legumele? Poate e carnea mai scumpa, n-am idee, oricum, in loc sa cumperi puiul prajit sau mai stiu eu ce congelat gata gatit poti cumpara carne proaspata. Problema e schimbarea prioritatilor. Oamenii vor sa manince tot felul de snack-uri, sa-si faca mincare la microunde, sa nu spele, curete legume si sa fie sanatosi. E un nonsens. La anumite virste, pentru unii merge, pentru altii nu si rezultatele se vad dupa citiva ani de mincat numai ambalaje.

Urzici se gasesc la piata, la fel si tot felul de alte verzituri, excelente primavara, vara. Dar pentru cei dornici sa si le culeaga singuri, asa cum eu le-am gasit aproape de casa, asa se pot gasi si in alte parti. Nu trebuie sa traiesti in padure fara apa si TV ca sa maninci urzici. Dar pe de alta parte, daca asta e alegerea ta, de ce te-ar condamna cineva? Bagi mina in buzunarul cuiva ca sa traiesti asa? Esti un paria daca vrei sa traiesti asa? De ce?

Nu te streseaza nimeni... ca si cum solutia impotriva stresului e in padure. Solutia impotriva stresului e in noi. Stiu, nici mie nu-mi plac lozincile, nici cum au aparut ca buruienile dupa ploaie toti mentorii astia new age, dar chiar daca nu-mi place felul in care predica lozincile, adevarul e acolo si a fost de mii de ani acolo, doar ca l-am neglijat in epoca asta putin mai involburata.

Originally Posted by rvn:
oamenii gasesc intotdeauna metode si motive ca sa-si umple timpul cu ceva. nu este nimic rau in asta, din contra, e semn ca sunte activi, ca mintea noastra este preocupata. depinde acum cat de importante sunt aceste lucruri pentru noi, daca pentru noi sunt prioritati, este tot ce conteaza, fiindca, indiferent de parerea celorlalti din jur, noi trebuie sa facem totul cu convingerea ca stim ceea ce ni se potriveste cel mai bine, in ciuda sfaturilor date de altii.

Sint oarecum de acord cu ce spui, fac doar o observatie. Cind spui ca oamenii gasesc motive ca sa-si umple timpul cu ceva nu e intotdeauna adevarat. Cind e vorba de sanatate, ceea ce faci pentru tine nu e o umplere de timp si nici nu e ceva de care te poti lipsi. Daca sanatatea ar fi prioritate pentru toata lumea am trai in alta societate, intr-o societate in care s-ar vinde hamburgers din carne de vita sanatoasa, crescuta numai cu iarba, pe piine adevarata la McDonalds.

Waw! Cred ca ma retrag pentru citeva zile in padure, sa-mi revin dupa cit am scris
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2014, 00:18   #1868
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Doar o mica nota: epigenetica nu spune defel ca genele sunt neimportante. Spune ca genele se pot manifesta in diverse moduri - un exemplu ar fi ca un neuron arata diferit de o celula din ficat, desi au exact aceleasi gene. Dar de fapt tot genele sunt baza pentru formarea ambelor.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2014, 01:24   #1869
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by Twinsen:
Doar o mica nota: epigenetica nu spune defel ca genele sunt neimportante. Spune ca genele se pot manifesta in diverse moduri - un exemplu ar fi ca un neuron arata diferit de o celula din ficat, desi au exact aceleasi gene. Dar de fapt tot genele sunt baza pentru formarea ambelor.

Twinsen, cred ca trebuie sa recitesti ce am scris si sa nu-mi pui cuvinte pe care nu le-am folosit in circa.

Am spus ca epigenetics spune ca nu genele sint importante ci felul in care se manifesta. Asta nu inseamna ca genele sint neimportante. Poate trebuia sa spun ca genele nu sint cele mai importante, oricum felul in care am scris nu ar trebui sa indice ca am spus ca genele ar fi neimportante.

Poti mosteni un material genetic predispus la diverse boli, pe care le-au avut atit bunicii cit si parintii, dar daca traiesti o viata fara stres, maninci sanatos, ai sanse mari sa nu te imbolnavesti, ba chiar sa transmiti copiilor tai gene mai bune decit ai primit tu. Sint multe alte exemple fascinante, legate de ceea ce ne-au transmis stramosii nostri prin experientele lor, exemplu o trauma poate cauza transformarea unei gene in viitoarea generatie, transformare care se va pastra pe mai multe generatii.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2014, 09:18   #1870
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Am recitit, vad acelasi lucru: "importante nu sint genele".

Cand spui "importante nu sint genele ci cum se manifesta ele" e ca si cum ai zice la handbal "importante nu sunt jucatoarele din lot, ci cum joaca echipa". Dar asta e un mod fals de a vedea problema, in esenta tot jucatoarele sunt cele mai importante. Ca mai vine antrenorul epigenetic si pastreaza niste jucatoare in banca de rezerve, eventual le mai da un sfat la cele cei care joaca, asta e altceva.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2014, 20:57   #1871
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Lasand genele si handbalul deoparte, imi place ce a scris anaemona, chiar la chestia cu masca de oxigen e ceva foarte important, nu m-am gandit exact la faza asta, dar m-am gandit de multe ori la idee - pentru a te putea ingriji de ceilalti, trebuie sa te ingrijesti de tine - foarte important si food for thought, ca sa zic asa... E simplu sa gandesti "nu-mi fac rau decat mie", dar nu e chiar asa, nu-i asa?!
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2014, 16:38   #1872
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by Twinsen:
Am recitit, vad acelasi lucru: "importante nu sint genele".

Cand spui "importante nu sint genele ci cum se manifesta ele" e ca si cum ai zice la handbal "importante nu sunt jucatoarele din lot, ci cum joaca echipa". Dar asta e un mod fals de a vedea problema, in esenta tot jucatoarele sunt cele mai importante. Ca mai vine antrenorul epigenetic si pastreaza niste jucatoare in banca de rezerve, eventual le mai da un sfat la cele cei care joaca, asta e altceva.

Twinsen, e treaba ta ca nu vrei sa intelegi, desi exemplul pe care l-ai dat e bun, nu pentru gene, dar pentru jocul de echipa. Da, in echipa conteaza doar unitatea, nu fiecare individ in parte. Pot fi jucatoare mediocre care sa aiba un antrenor bun si echipa sa fie mai buna decit alta unde sint jucatoare mai bune, care in meciuri actioneaza de capul lor.

Am jucat si eu ceva handbal, nu destul de avansat, dar cea mai buna prietena a mea din copilarie a jucat baschet profesionist si pot sa-ti spun ca antrenorul nu tolera deloc aerele si dadea afara din echipa tipe care erau foarte bune dar nu se comportau cum vroia el.

Pentru gene, un exemplu ar fi, cum se va comporta un copil bun intr-un anturaj prost, dar unul mai zbuciumat intr-un anturaj numai de copii studiosi? Nu e important ca unul e bun, altul e zbuciumat, sint sanse mari sa-si schimbe comportamentul din cauza celor din jurul lor.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2014, 20:39   #1873
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
anaemona, sa te lupti contra naturii e ca si cum ai inota impotriva curentului. Poate ca merge o vreme, dar e tare obositor si risti sa te ineci. Mare parte din trasaturile fizice si mentale sunt inascute. Daca esti predispus(a) la obezitate, poti sa bei apa plata cu lamaie ca sa te mentii cat de cat la acelasi nivel cu prietenii care infuleca pizza si cola. Daca esti prost, poti sa inveti din greu acasa ca sa iei un 6 cu felicitari, in timp ce colegul de banca ia 9 numai pe ce a ascultat in timpul orei de curs.

Sa incerci sa fii ce nu esti din nastere e o reteta pentru esec. Ai vazut cum o incercat Michael Jackson sa fie alb, desi era negru - cativa ani o tinut cat de cat, apoi a devenit un freak din punct de vedere fizic. Nici o cantitate de dorinta, meditatie transcedentala, epigenetica, fitness, mancare naturista nu va face mai mult decat sa-ti intinda pana la un punct natura reala. Iar intinderea asta daca e facuta exagerat, creaza tensiuni si pana la urma rupturi foarte greu de reparat.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2014, 22:13   #1874
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ce-mi place cand unii dau perdeaua la o parte!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2014, 22:40   #1875
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by anaemona:
Nu stiu prea multe joburi unde felul in care arati sa fie decisiv pentru mentinerea lui, sint in general joburi in care cei cu care vii in contact nu sint doar colegi de serviciu sint si alti oameni, eventual multi alti oameni. Dar chiar si in cazul din urma, chiar prezentatoare TV nu am auzit sa fie date afara din cauza ca s-au ingrasat,
asta-i doar asa.....la prima cautare:
http://stirile.rol.ro/-slabeste-sau-....P4BhDyrZ.dpuf
si la a doua cautare:
http://www.cabral.ro/despre-altii/sa...fara-ca-e-gras

Last edited by rvn : 10 Apr 2014 at 23:32.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2014, 23:10   #1876
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by Twinsen:
anaemona, sa te lupti contra naturii e ca si cum ai inota impotriva curentului. Poate ca merge o vreme, dar e tare obositor si risti sa te ineci. Mare parte din trasaturile fizice si mentale sunt inascute. Daca esti predispus(a) la obezitate, poti sa bei apa plata cu lamaie ca sa te mentii cat de cat la acelasi nivel cu prietenii care infuleca pizza si cola. Daca esti prost, poti sa inveti din greu acasa ca sa iei un 6 cu felicitari, in timp ce colegul de banca ia 9 numai pe ce a ascultat in timpul orei de curs.

Sa incerci sa fii ce nu esti din nastere e o reteta pentru esec. Ai vazut cum o incercat Michael Jackson sa fie alb, desi era negru - cativa ani o tinut cat de cat, apoi a devenit un freak din punct de vedere fizic. Nici o cantitate de dorinta, meditatie transcedentala, epigenetica, fitness, mancare naturista nu va face mai mult decat sa-ti intinda pana la un punct natura reala. Iar intinderea asta daca e facuta exagerat, creaza tensiuni si pana la urma rupturi foarte greu de reparat.

Nu sunt de-acord! Nu stiu ce specializare ai tu, ce ai studiat, eu am studiat putina psihologie si pe atunci se preda ca individul este facut din trei (sau patru) lucruri: mostenirea genetica, educatie (si mediu) si temperament - toate trei influentand destinul unui om. Normal ca daca doua din trei iti sunt potrivnice, ar fi greu sa razbesti dincolo de conditia ta, dar daca lucrurile sunt cat de cat echilibrate si vrei, ai mari sanse sa devii mai mult decat au fost parintii si bunicii tai. Si sunt de-acord cu asta - ca fosta profesoara care am vazut copiii dupa 10 ani si ca om care observa oamenii. Eu cred ca oricine are mai multe sanse daca vrea sa se ridice deasupra conditiei oferite de parinti si genetica, de exemplu. Daca n-am gandi asa, Maria Tanase ar fi murit vanzand seminte... Iar Michael Jackson suferea de o boala - vitiligo - la fel de reala ca si muzica lui.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin

Last edited by MariaMona : 10 Apr 2014 at 23:28.
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2014, 23:29   #1877
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by MariaMona:
'Nu sunt de-acord! Nu stiu ce specializare ai tu, ce ai studiat, eu am studiat putina psihologie si pe atunci se preda ca individul este facut din trei lucruri: mostenirea genetica, educatie si temperament - toate trei influentand destinul unui om.
Mona, educatia si temperamentul sunt una, ceea ce mostenesti atunci cand cromozomii parintilor tai, se unesc este altceva. educatia ne modeleaza personalitatea, ne ajuta sa ne integram social mult mai usor, sa ne adaptam in asa fel, incat, sa nu ne autoizolam sau sa fim respinsi de societate.
zestrea noastra genetica este ceva unic, ne defineste si este baza tuturor calitatilor si defectelor noastre, fizice si de orice alta natura. am observat la unii oameni (mai ales persoane publice), ca, oricat de mult au incercat sa-si desavarseasca manierele prin educatie, aspectul lor fizic si prezenta lor, in genere, lasa de dorit. intr-un cuvant, sunt necliopliti.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2014, 23:52   #1878
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Maria Tanase avea voce. Fara voce, evident inascuta in cazul ei, ar fi putut sa vanda seminte sau sa fie directoare la CEC, nu putem decat specula. Dar sigur nu ar mai fi fost cantareata faimoasa Maria Tanase.

Michael Jackson a incercat sa-si schimbe atat fizicul cat si starea mentala pe cai medicale. Chiar moartea sa a survenit in urma unei supradoze de substante chimice, inclusiv anxiolitice. Vitiligo poate fi cauzat de tratamentul cu inalbitoare chimice ale pielii.

Avem destule cazuri in care oamenii ajung in pozitii mult peste educatia sau inzestrarile lor naturale, n-am negat vreodata asta. Un exemplu stralucit ar fi Elena Ceausescu. Dar personal nu cred ca e un lucru cu efecte pozitive sau pe care ar trebui sa ni-l dorim. Sa ne intelegem - un mediocru care munceste mult poate sa obtina rezultate peste un lenes talentat si ca urmare merita recompensat pe masura. Din punctul asta de vedere sigur ca e bine sa aspiri sa oferi mai mult celor din jur si tie insusi, sa scoti ce ai mai bun din tine. Dar nu poti sa scoti ce nu e deloc in tine. Daca ragi ca magarul nu ai ce cauta la Vocea Romaniei. Daca esti urata, nu te duci la concursuri de Miss decat daca vrei sa te faci de ras. Asta tine de bun-simt pana la urma.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2014, 23:56   #1879
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by Twinsen:
anaemona, sa te lupti contra naturii e ca si cum ai inota impotriva curentului. Poate ca merge o vreme, dar e tare obositor si risti sa te ineci. Mare parte din trasaturile fizice si mentale sunt inascute. Daca esti predispus(a) la obezitate, poti sa bei apa plata cu lamaie ca sa te mentii cat de cat la acelasi nivel cu prietenii care infuleca pizza si cola. Daca esti prost, poti sa inveti din greu acasa ca sa iei un 6 cu felicitari, in timp ce colegul de banca ia 9 numai pe ce a ascultat in timpul orei de curs.

Sa incerci sa fii ce nu esti din nastere e o reteta pentru esec. Ai vazut cum o incercat Michael Jackson sa fie alb, desi era negru - cativa ani o tinut cat de cat, apoi a devenit un freak din punct de vedere fizic. Nici o cantitate de dorinta, meditatie transcedentala, epigenetica, fitness, mancare naturista nu va face mai mult decat sa-ti intinda pana la un punct natura reala. Iar intinderea asta daca e facuta exagerat, creaza tensiuni si pana la urma rupturi foarte greu de reparat.

Twinsen, n-am idee daca esti chiar interesat sa afli ceva nou sau doar iti place sa contrazici. E ok si intr-un caz si in altul, eram doar curioasa. Asa zisa predispozitie la obezitate e emotionala. Daca depasesti bariera emotionala, depinzind de o multime de alte lucruri, gen ce virsta ai, ce boli, daca ai boli, ai sanse foarte mari sa scapi de greutatea de prisos.

Apa cu lamiie s-o bei cind? Inainte sau dupa pizza? Sau in timp ce ceilalti maninca pizza?

Apropos de trasaturi mentale innascute. Cunosc un tip cu o memorie fantastica. Iti recita paragrafe intregi din carti citite o singura data si alte chestii extraordinare. Ghici ce? Are parinti extrem de normali si un frate la fel de normal. O singura data mi-a povestit ca si-a antrenat memoria de mic, de pe la 6-7 ani si chiar mi-a sugerat sa mi-o antrenez si eu cu filme, stiind ca ma pasioneaza.

Ce a facut MJ e putin cam drastic si daca intelegeai ultimul meu mesaj nu mi-l dadeai drept exemplu. Expresia schimbata a genelor e in interior ca urmare a mai multor factori, inclusiv tot ce ne inconjoara. MJ a incercat sa schimbe ceva doar in exterior si asta n-are valoare, trebuie mentinut in permanenta si ai sansa sa se strice, cum s-a intimplat si la el. Schimbarea expresiei genetice, nu a genelor, pentru ca DNA-ul iti ramine acelasi, in interior nu e impotriva naturii, e o evolutie fireasca, naturala.

Originally Posted by rvn:
ce-mi place cand unii dau perdeaua la o parte!

Am asa o impresie ca pina acum am purtat o discutie amicala si chiar daca eu cu Twinsen nu avem aceleasi pareri, totusi discutam civilizat si ni le argumentam. Nu iti inteleg in nici un fel interventia.

Originally Posted by rvn:
asta-i doar asa.....la prima cautare:

rvn, iti inteleg punctul de vedere, daca ai auzit de 5-10 exemple in presa extrapolezi la toata lumea. Nu ma intereseaza sa caut contraexemple pe tema asta. Te-am intrebat care sint meseriile specifice la care te-ai referit, unde trebuie sa-ti mentii silueta, ca femeie, pentru ca la femei te refereai, in afara de cele in care esti expusa nu doar colegilor de serviciu ci unui public mai larg.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2014, 00:03   #1880
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
E clar, nu poti sa faci din cacat bici, sunt de-acord.

Doar ca noi nu stim ce mostenim prin gene - de la parinti, bunici sau strabunici, ce e mai pregnant. Si ce vreau sa zic e ca daca un copil al unor parinti de cea mai joasa speta - fara loc de munca, fara educatie, fara o inteligenta practica - nu crede ca are vreo sansa sa treaca de aceasta "mostenire" (pe care nu e sigur ca o are - pentru ca, din cate stiu eu, poti mosteni trasaturi ale strabunicilor tai pe care parintii nu le au), normal ca nu va avea nici o sansa! Dar daca reuseste sa-si depaseasca conditia, va putea sa fie ceva mai bun - sa-si imbunatateasca viata si genele. Va spun sigur ca am vazut cazuri reusite - pe care majoritatea n-ar fi dat nici-un ban; adevarat - erau inteligenti si curiosi - spre deosebire de parinti, dar ca mediu si educatie, au depasit tot. Si cred ca trebuie sa credem in asta. Asta am vrut sa zic - nu poti sa stii exact ce mostenire genetica are un individ.

Dar, perfect de-acord, ce nu ai, nu ai... N-ai cum sa devii inteligent daca esti prost, frumos daca esti urat, etc.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:35.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells