Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Mar 2008, 00:23   #161
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
un actor plin de carisma, de sarm, de masculinitate...RIP
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2008, 10:50   #162
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Regretat de toatã lumea, dispariþia actorului Ovidiu Iuliu Moldovan este o mare pierdere pentru teatru, dar ºi pentru film.

Regizorul Alexa Visarion a declarat, joi, pentru MEDIAFAX cã regretatul actor Ovidiu Iuliu Moldovan, cu care a colaborat pe platourile de filmare, a fost "un om care a vrut totul de la viaþã" ºi care, "vrând sã trãiascã curat" într-un context nefavorabil, "s-a chinuit pe interior".

"Ovidiu a fost un om care a vrut totul de la viaþã. Vrând sã trãiascã curat, s-a chinuit pe interior, pentru cã nu avea un context, cariera lui se împlinea într-o perioadã dificilã. Voia tot timpul sã facã din actorie o operã pentru comunicare. Comunica prin arta lui dincolo de normele normalului, avea nobleþe, rigurozitate intelectualã, avea o profunzime care te obliga sã cauþi întâlnirile cu el sã poþi medita. A muncit mult, deoarece cãuta desãvârºirea, era bogat ºi plin de har. L-am iubit ºi-l iubesc", a spus regizorul. Alexa Visarion l-a descris pe actorul cu care a colaborat, printre altele, la realizarea filmului "Punct ºi de la capãt", din 1986, ca fiind un "însingurat" atras de împlinire dincolo de succes.

Regizorul Sergiu Nicolaescu, care a lucrat împreunã cu Ovidiu Iuliu Moldovan în producþii precum "Întâlnirea", a declarat, joi, pentru MEDIAFAX cã moartea actorului este o pierdere ireparabilã, pentru cã acesta era genul de actor care astãzi nu mai existã.

"Am lucrat cu el (n.r. Ovidiu Iuliu Moldovan) la douã filme, l-am cunoscut destul de bine, era un actor de excepþie ºi un bun prieten. E o pierdere ireparabilã pentru cã era genul de actor care astãzi nu mai existã. L-am vãzut fãcând în filme lucrurile care nu îi conveneau, dar care i se potriveau pânã la urmã. Un actor discret, care întotdeauna rãspundea cu promptitudine ºi cu un mare bun simþ", a spus Sergiu Nicolaescu

Mircea Albulescu, partenerul lui Ovidiu Iuliu Moldovan în foarte multe spectacole de teatru ºi filme, a declarat, joi, pentru MEDIAFAX cã dispariþia cunoscutului actor, care a încetat din viaþã miercuri searã, este o mare piedere pentru spectatorii ºi colegii sãi.

"Este, fãrã îndoialã, o pierdere pentru lumea actoriceascã din România; legãturile mele cu Ovidiu sunt foarte strânse, am jucat foarte mult împreunã, în toate filmele lui Mircea Veroiu, am jucat în «Artista, dolarii ºi ardelenii», «Craii de Curtea-Veche», aproape în toate filmele ºi toate spectacolele de teatru, de la «Despot Vodã» la «Jocul ielelor». A fost o întâlnire foarte fericitã între doi actori care s-au respectat ºi s-au cãutat foarte mult, însã n-am fost prieteni. Ne-am iubit fãrã sã fim prieteni", a spus Mircea Albulescu. Actorul a adãugat cã întâlnirea lor a însemnat "o luminã de realizãri artistice", ca între "un cremene ºi un amnar".

Florin Zamfirescu, alãturi de care Ovidiu Iuliu Moldovan a jucat în filmul "Cumpãna" de Cristiana Nicolae (1979), a declarat pentru MEDIAFAX cã nu-l mai vãzuse pe actor de la Gala Premiilor UNITER, din 2004, ºi cã acesta a suferit foarte mult din cauza bolii sale.

"Suprema înþelepciune este sã acceptãm de la viaþã totul. E un om împlinit, care a reuºit în viaþã. A avut o viaþã bogatã ºi este regretat de toatã lumea", a spus Zamfirescu. Fostul rector al UNATC a adãugat cã, deºi s-a obiºnuit cu ideea morþii, dupã ce în timpul mandatului sãu au murit Dem Rãdulescu ºi Adrian Pintea, vestea dispariþiei lui Ovidiu Iuliu Moldovan l-a întristat îngrozitor.

Cunoscutul actor Ovidiu Iuliu Moldovan, care a încetat din viaþã miercuri, la vârsta de 66 de ani, s-a nãscut pe 1 ianuarie 1942 la Sãrmaº, în judeþul Cluj, ºi a absolvit cursurile Institutului de Artã Teatralã ºi Cinematograficã din Bucureºti, în 1964, la clasa profesorului Octavian Cotescu.
(SURSA: MEDIAFAX)
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2008, 14:36   #163
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
a murit anthony minghella
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2008, 15:02   #164
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
avea doar 54 de ani si sigur i s-a intamplat ceva. Detalii despre cauza decesului n-au aparut inca. RIP
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2008, 15:10   #165
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
si tu acuma. sigur i s-a intamplat ceva, altfel n-ar fi murit, duuuh??

the talented mr. ripley & cold mountain... :love:
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2008, 16:07   #166
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
hemoragie cerebrala
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2008, 23:07   #167
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
pe tvr cultural, acum, "talentatul domn ripley", probabil in memoriam...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2008, 00:00   #168
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
mare pierdere! un regizor excelent.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2008, 12:12   #169
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
O, da...Ei, acum l-a dus si el la un rendezvous with Rama... sä vadä the fountains of paradise... de unde tot la noi va reveni, sub forma unui starchild...
R.I.P.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2008, 15:50   #170
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
paul scofield, 'the man for all seasons', dies @ 86
(c semana omu asta cu joseph cotten... - nu, pitbull?)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2008, 16:04   #171
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Acum, cä spui, mä prind cä da...
Mie mi s-a revelat în rolul colonelului Von Waldheim, ofiterul nazist pasionat de pictura francezä, din "Trenul" lui Frankenheimer, cu Burt Lancaster (1964). L-am väzut cu amicii de cartier, la "Pacea", pe Uverturii (unde-i acum Teatrul Masca)...
Mai apoi l-am înteles cu adevärat ca actor, în "A Man For All Seasons" (Zinnemann, 1966), dar marea mea iubire rämâne acel "King Lear" al lui Peter Brook (1971) - si mai ales finalul...
May God rest him in peace...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2008, 19:06   #172
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
o doamne - bine k mi-ai amintit: acel 'lear' era genial... kiar si vazut la teveu (k oricum, era pt teveu - bbc, dk nu ma-nseala memoria?)

"In 2004 a poll of actors of the Royal Shakespeare Company, including Ian McKellen, Donald Sinden, Janet Suzman, Ian Richardson, Anthony Sher and Corin Redgrave, acclaimed his Lear as the greatest Shakespearean performance ever." (din wikipedia)

si asta: "Actor Richard Burton, once regarded as the natural heir to Laurence Olivier and John Gielgud at the summit of British theater, said it was Scofield who deserved that place. "Of the 10 greatest moments in the theater, eight are Scofield’s," he said."
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2008, 22:50   #173
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Richard Widmark 26 Decembrie 1914 - 24 Martie 2008.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2008, 05:30   #174
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
omg, credeam k a murit d mult!!
rip
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2008, 08:12   #175
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
R.I.P., Mr. Ratchett... Mr. Madigan...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2008, 12:37   #176
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
da..genul de actor cu fata asimetrica,marcata de ticuri,imposibil de uitat(categoria lui gary oldman,ben foster etc).perfect ptr. roluri de villain.am avut un prof de contabilitate care semana cu el(pfui,abia ma opream sa nu-l iau la poceala!)
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2008, 20:42   #177
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
George Pruteanu 61 de ani .. asta chiar a fost un soc.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2008, 20:53   #178
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
da...
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca....
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2008, 21:03   #179
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
acu am citit si eu p undeva si vroiam s anunt.

e pacat totusi k ultima oara a fost mentionat p forumul asta in cadrul unei dispute aiurea.

nu cred ca ar fi apreciat daca as scrie altceva sau altcumva, asa ca:


Dumnezeu sã-l odihneascã!
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2008, 21:39   #180
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ehe...
Cum l-am cunoscut eu prima oarä pe Pruteanu...
1992, redactia "Evenimentul zilei". Intru la el în birou si zic:
- Bunä ziua. Prietenul nostru comun, domnul Radu Ion Zilisteanu, m-a rugat sä vä transmit, textual, intonal, dictional si facial, urmätorul mesaj: "Che fash bäh bhoule bäh? :shock: Mhai eshh bäh :o lha shchoala de-nhapoiaci minthal?" :w00t:
Pruteanu: :huh:
- Te rog sä-i transmiti din partea mea urmätorul räspuns: "AYNRRGHHH!"
Dupä câteva zile, îl väd la bufet, zic:
- Vreo comunicare nouä pentru domnul Zilisteanu?
Zice:
- Da. Acum, pentru cä tocmai am mâncat, si mä simt bine, îi trimit o interjectie cordial-simpäticoasä: "PYEWWNGGG!" :happy:

Peste câtiva ani, mi-am luat video si, pe toate cozile casetelor pe care-mi trägeam filme, adäugam grämäjoare de editii din "Doar o vorbä sät-i mai spun" - era faza de vârf, când pastilutele erau excelente! Si acum râd de mä präpädesc, când mi-o amintesc pe aia cu caietele "Dragos" si personajele din ele: Ama, Mumu, Nanu si Amun - inclusiv drägutul de Oromo, dar despre care autorii ne preveneau: "Oromo nu e om"...! :sleep: Collins era asa de amuzat, cä se si amorezase de el pe chestia asta si-i zicea "Pruti".

Dormi în pace, Pruti. Dumnezeu sä te ierte.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:04.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells