Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Oct 2013, 22:40   #1721
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by reivan:


asa pui? Sa-ti traiasca.
Mi-e foame

Mersi! Si eu cred ca e cea mai frumoasa bebelusa din lume (azi - ca nici cu surorile ei nu mi-e rusine).

Rvn, arata super!
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2013, 22:52   #1722
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Nici nu mai tin minte de cind n-am mai pus poze aici. rvn, nici ea, nici MariaMona.

Azi va pun un fel de dulciuri, pe care eu le maninc la micul dejun (in general). In castroane e un fel de crema, de multe ori facuta cu chia seeds si cu fructe si cu tot felul de minuni pe deasupra.











Asta e smoothie-ul meu de toata ziua



Si asta e "cafeaua" mea de toata ziua. Un fel de cacao cu minuni la care am incercat sa-i fac o decoratiune draguta si mi-a iesit ce-a iesit

__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2013, 21:57   #1723
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by anaemona:
rvn, nici ea,

am simtit un pic de provocare aici si n-am rezistat sa nu raspund, chiar daca pozele anaemonei parca sunt desprinse dintr-un album cu reclame pentru o cafenea de lux.
toamna asta am capatat gutui. din acelea, mari, galbene si foarte aromate, numai bune de dulcetuit.
le-m spalat bine, le-am curatat de coaja, apoi m-am opintit taindu-le cubulete, care sa sfarseasca in oloiul pe care-l folosesc special cu asemenea ocazii rare. ce-a iesit, a fost o minune. salivez, gandindu-ma la diminetile de iarna reci, cand in casa este cald si in fata am o ceasca de cacao cu lapte si doua feliute de paine unse cu acest gem:
IMG_0074.JPG
IMG_0091.JPG
IMG_0110.JPG
IMG_0108.JPG
IMG_0121.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2013, 22:06   #1724
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
si daca tot a fost saptamana dovleacului, n-am rezistat sa nu cumpar unul mititel si lunguiet, de la taranii care vin in piata. pe cat este de ieftin, pe-atat este de bun. mai ales, copt, in cuptor.
IMG_0129.JPG
IMG_0136.JPG
IMG_0141.JPG
IMG_0151.JPG
IMG_0155.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2013, 17:30   #1725
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
rvn, daca-mi lipseste ceva in ghetarul asta de tara e mirosul gutuilor. Am cumparat si nu se compara. Tinea mama la copt in casa si mirosea toata casa a gutui si eu mirosul ala il vreau Arata nemaipomenit de bine gemul tau. Data viitoare cind cureti gutuile de coaja pune cojile la fiert cu apa doar cit sa le acopere. Lasa-le pe foc mic pina se inmoaie, dupa care strecoara prin tifon fin. Lasa-le in tifon acoperite peste noapte pina iese toata zeama care e de scurs de acolo. Zeama ramasa o mai dai intr-un foc a doua zi si o pui in borcane fierbinte. Iti iese ceea ce se numeste pectina si daca faci alte gemuri, gen capsuni, pui un borcan din asta si ajuta sa se inchege mai bine gemul respectiv fara sa fierbi fructele prea mult. Se face si din coji si simburi de mere. Cu cit fructul e mai necopt are mai multa pectina coaja. Eu am facut din mere anul asta, 2 portii. Una mi-a iesit frumoasa, limpede, cealalta tulbure. N-am nici o idee ce-am gresit.

Am descoperit si eu dovleacul pentru prima oara in viata Adica am mai mincat cind eram copil, dar numai partea care era caramelizata deasupra. Mama il taia felii si presara zahar iar eu mincam doar coaja putin inegrita de deasupra. Dar anul asta am pus un dovlecel mic de tot la cuptor dupa care l-am facut pure amestecat cu niste curmale, scortisoara si cardamon. Mai ales ce am mincat cald, pot spune ca sint foarte multi ani de cind n-am mai avut un desert atit de delicios, dar nici rece n-a fost rau. Pina la virsta asta nu am suportat gustul dovleacului si in sfirsit l-am descoperit anul asta

Tot anul asta am invatat sa fac ciorbe , de fapt sint supe pentru ca nu sint acre, dar in afara de supe creme nu credeam sa invat a face supa de zarzavat care sa-mi si placa vreodata



Si o rulada cu ciuperci. Coca de la rulada e un fel de clatita mai groasa, facuta pe plita, nu e nimic pus la cuptor, prea complicat.



Si un fel de piine din seminte

__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2013, 21:17   #1726
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by anaemona:
Data viitoare cind cureti gutuile de coaja pune cojile la fiert cu apa doar cit sa le acopere. Lasa-le pe foc mic pina se inmoaie, dupa care strecoara prin tifon fin.
crede-ma, criza de timp m-a impiedicat sa valorific si coaja, caci, da, pelteaua este ceva rarisim si delicios. insa, gutuile meie, incepusera deja sa dea semne de degradare si-atunci am fost nevoita sa sacrific mare parte din coaja. pe de alta parte, (dar e o chestie care tine strict de preferintele personale), imi place gemul, mai mult decat dulceata. asta presupune ca fructele sa fie fierte mai mult.
si o constatare: fructele din copilaria noastra aproape au disparut complet. singurele care sunt netratate chimic, sunt fructele pe care le gasesti in curtile taranilor (oamenilor), in padure, sau in pomii de pe marginea drumului si astea ajung foarte rar in piete. adevaratele dulceturi se fac din fructe foarte coapte natural.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2013, 21:13   #1727
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Foarte fain ati bucatarit in ultimul timp. Nu sunt mare fan gutui sau dovleac - asta placintar il fac doar supa crema - pe care o ador si eu si fetele. N-am mai scris ca: 1. mi s-a stricat aparatul foto si nu stiu inca daca-l primesc reparat sau trebuie sa imi iau altul. si 2. mi-au disparut de la subscription toate threadurile, mai putin true blood - mister total! Sunt curioasa daca dupa postul asta regasesc subiectul in lista.

Azi am avut 10 ani de casnicie si am facut un munte de mini pizza din foietaj (6 tavi, 1700g de foietaj) si am inceput sa fac un tort Banoffee Pie care mi s-a varsat pe jos. Asa ca am dat fuga la cofetarie sa iau niste prajituri gretoase pentru musafiri. Prajitura asta Banoffee Pie se face in mod normal cu un caramel facut din lapte si zahar sau din lapte condensat numit dolce de leche. Din cauza asta nu am facut pana acum desi de mult timp imi atrasese atentia. Na, iaca, pot sa va spun ca merge cu orice fel de caramel, esti gata in maximum 40 de minute si e super gustos.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2013, 03:46   #1728
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
MariaMona, asa se intimpla cind avem prea mult timp, prea putine de facut ne ies lucrurile pe jumate. Sint sigura ca nu s-a plins nimeni de prajituri si totul a fost bine. Ti-as ura casa de piatra, dar nu stiu daca asta se zice cind implinesti 10 ani de casnicie.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2013, 04:08   #1729
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by anaemona:
Data viitoare cind cureti gutuile de coaja pune cojile la fiert cu apa doar cit sa le acopere. Lasa-le pe foc mic pina se inmoaie, dupa care strecoara prin tifon fin.
crede-ma, criza de timp m-a impiedicat sa valorific si coaja, caci, da, pelteaua este ceva rarisim si delicios. insa, gutuile meie, incepusera deja sa dea semne de degradare si-atunci am fost nevoita sa sacrific mare parte din coaja. pe de alta parte, (dar e o chestie care tine strict de preferintele personale), imi place gemul, mai mult decat dulceata. asta presupune ca fructele sa fie fierte mai mult.
si o constatare: fructele din copilaria noastra aproape au disparut complet. singurele care sunt netratate chimic, sunt fructele pe care le gasesti in curtile taranilor (oamenilor), in padure, sau in pomii de pe marginea drumului si astea ajung foarte rar in piete. adevaratele dulceturi se fac din fructe foarte coapte natural.

rvn, nu vorbeam de peltea, ziceam de pectina. Imi placeau si mie pelteaua si serbetul intr-o alta viata, acum si mierea mi se pare prea dulce. Oare trebuie sa mai spun si ca maninc urzici, papadie, brusture, patlagina si-mi si plac Anul asta am cules o multime de mere netratate, din parc. Evident, singurii oameni care treceau pe linga mine, cei cu ciini, se uitau de parca eram extraterestru, ba isi tineau si ciinii departe, nu cumva sa am o boala care se transmite la animale A fost o faza draguta intr-un parc foarte frumos, un fost conac transformat intr-un colegiu. Eram cu o prietena. Tocmai culesesem niste mere si admiram peisajul, un lacusor dragut cind au aparut niste studenti. Le-am zis sa culeaga si ei mere pentru ca sint foarte bune. Erau vreo 2-3 meri acolo si le-am aratat care mi-a placut mie mai mult. In fine, era greu, au trebuit sa se abata de la carare, sa treaca de niste stufaris, ca sa ajunga la mere. Ajunsi acolo merele erau prea sus Le-am zis sa culeaga de pe jos, abia cazute, pentru ca nu-i problema sa le manince. La faza asta au intins-o rapid si nici macar n-au mai incercat sa ajunga la urmatorul mar Cind ma gindesc cit la suta din copilarie am petrecut catarata in copaci si copiii astia nici nu intind mina sa culeaga un mar, zic ca omenirea isi merita soarta.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2013, 08:41   #1730
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
da, mi-am dat seama, dar oricum, daca as fi avut intentia sa pastrez si coaja, n-as fi facut altceva din ea. mi se par complicate toate operatiunile acelea cu tifonul si fiertul siropului. dar, cu siguranta merita facut, daca preferi, asa cum ai spus tu, o dulceata aspectuoasa, fara sa formezi siropul cu gelatina.
asta-i si motivul principal,dealtfel, pentru care prefer gemul, nu-mi place jeleul sintetic si apoi, cum am spus, prefer fructele mai bine fierte.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2013, 10:13   #1731
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
rvn, si mie imi place rucola, papadia, dar am impresia ca este foarte foarte important de unde o cumperi. La restaurant mi s-a parut excelenta, aia din super market nu am putut-o manca. Iar la chestia cu merele, ce sa zic, toata toamna am facut intr-o veselia placinte si prajituri cu mere ca am primit de la sat de la 2 prieteni - chiar si culese de pe jos - si au fost un deliciu. Din pacate unii nu au cultura gustarii roadelor. Chiar ieri ma uitam la niste poze din vacanta - la una scrisesem ca mancam roadele marii fiind langa ocean, iar la alta o prietena m-a intrebat daca pe fiica-mea o durea burta de la scoici. Raspunsul meu a fost ca ai mei copii au mancat doar roadele super-marketului. Cam asa ceva banuiesc ca e cultura asta noua a tinerilor... Noroc ca noi acasa ne-am invatat copiii sa aprecieze cel putin fructele proaspete, daca nu fructele de mare.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2013, 21:10   #1732
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by MariaMona:
rvn, si mie imi place rucola, papadia, dar am impresia ca este foarte foarte important de unde o cumperi. La restaurant mi s-a parut excelenta, aia din super market nu am putut-o manca.
si cei de la restaurant de unde crezi c-au cumparat-o, nu tot din supermarket? doar nu cultivau rucola, special pentru clienti.
indiferent de unde cumparam, nu avem garantia calitatii, sau a ingredientelor inscrise pe eticheta, desi ar trebui! iar produsele pe care unii ne conving (prostesc), sa le cumparam fiindca ar fi "eco" sau "bio", sunt o tentativa de a mai stoarce ceva din portofelul snobilor, care cred ca mananca in felul acesta, sanatos.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2013, 11:15   #1733
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Wink

Cu 3-4 cinemagiciene( alese pe spranceana) poti sa te scoti cu masa la o nunta sau la un botez . Nu stiu daca si la un parastas
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2013, 13:09   #1734
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by bremen1980:
Nu stiu daca si la un parastas
n-am facut coliva niciodata. dar nu cred ca-i mare scofala. in rest, da, cred c-as gati cu mare placere pentru un parastas.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2013, 12:03   #1735
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Mai, coliva n-am facut nici eu, dar cred ca m-as baga - Doamne feri sa fie nevoie! Pot inlocui insa cu ceva in ton - adica prajitura mormant de Halloween, merge?



Sau un craniu descarnat?

__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2013, 15:58   #1736
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ooo...spectaculos! imi place cand oamenii dedica timp, petrecerilor speciale. arta distrusa intre maxilarele pradatorilor! ce poate fi mai dezolant pentru bucatarul,care-si vede opera ruinata intr-un mod atat de hapsan?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2013, 22:54   #1737
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Cu asemenea atitudine parca nici sa mori nu mai e asa de rau .Te duci tu , dar altii se indoapa .Coliva bio ,ornata cu bomboane eco.Unde-s cipurile de altadata ? Azi cred ca o coliva de fite se orneaza cu bomboane m&m's.
Cipuri =bombonelele alea micute la cutiuta de plastic.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2013, 20:27   #1738
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by bremen1980:
Cipuri =bombonelele alea micute la cutiuta de plastic.
roz, vernil, albe si galbene. se gasesc si acum niste chestii asemanatoare, sub forma de betisor, dar n-au nici pe departe gustul acelor bilute miniscule.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2013, 20:36   #1739
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
nu stiu daca voi, cand mergeti la cumparaturi, tintiti in special, rafturile cu asa-zise produse eco.
eu nu m-am imbulzit niciodata sa caut asa ceva, nici macar n-am fost atat de curioasa incat sa studiez in profunzime, care sunt diferentele dintre aceste produse (ma refer la cele din magazine) si acelea care nu poarta semne de eco pe eticheta. week-endul asta, insa, am avut o surpriza placuta. intr-un megamarket, din intamplare, la raionul de refrigerate, unde carnurile stau frumos ambalate si apetisante,am gasit doua membre inferioare de pui, care, mi-au atras atentia prin aspect. n-am luat teapa cand am hotarat sa le cumpar, fiindca am redescoperit gustul puiului crescut ca la tara. nu am idee cum reusesc producatorii sa faca asta, dar, n-as prea crede sa detina reteta secreta, prin care sa creasca pui in stil traditional si in acelasi timp sa fie profitabili, fiindca pretul n-a fost deloc mai mare decat al altora.
desigur, nu va pot convinge cu pozele, in ceea ce priveste gustul, dar sunt convinsa ca putin...asa..o sa va fie pofta. eu, sincer, n-am mai mancat de foarte mult timp un sos atat de bun. asociati in gand, langa o portie d-asta si un guguloi de mamaliga fierbinte si nu va ramane decat sa salivati:
IMG_0098.JPG
IMG_0099.JPG
IMG_0134.JPG
IMG_0142.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2013, 18:31   #1740
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
De cateva luni citesc si recitesc – ‘’Arta simplitatii” ,o bijuterie de carte despre cum sa aruncam peste bord tot balastul care ne ingreuneaza si ne intoxica existenta cotidiana,scrisa de o frantuzoaica convertita la budism/Dominique Loreau,Ed. BaroqueBook&Arts.
Lectura incepe sa dea roade pentru ca in bucatarie am dat-o pe niste salate de-o austeritate zen,usoare si mai ales usor de preparat.



Preparare : salata verde+morcov ras fin,amestecate cu ulei presat la rece si lamaie.
Peste acestea : cubulete de cartof si conopida fierte,din nou peste ele ulei de calitate,lamaie,sare,piper,ierburi aromate,putina ceapa rosie si feliute subtiri de ardei kapia,marar verde.Cartoful poate fi si copt in cuptor,varianta mai gustoasa dar si putin mai calorica.Merg adaugate si niste ciuperci care imbogatesc considerabil gustul salatei.Eu am optat insa pentru varianta mai sobra.
Dominique Loreau spune ca ne putem transforma pofta compulsiva de bunatati calorice in dorinta irezistibila de a avea un corp tanar si zvelt.
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells