Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Apr 2010, 20:32   #1641
shadowofnight
Guru
 
shadowofnight
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 587
Cum ar arata lumea, daca pe Pamant ar trai numai 100 oameni?
__________________
As is a tale, so is life: not how long it is, but how good it is, is what matters.
shadowofnight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2010, 05:17   #1642
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs up

Imagini haioase cu sportivi.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2010, 08:59   #1643
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
American foreign policy
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2010, 11:31   #1644
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs up

Asta da... îndemânare!!

Orice mămică îşi doreşte un aşa ajutor de nădejde... ăăă... sau poate nu!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2010, 06:43   #1645
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
ia uite rapture
http://www.metalhead.ro/stiri/Serj_T...-aid-84225-l-1
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2010, 08:21   #1646
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2010, 11:19   #1647
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs up

Asta păţeşti când foloseşti momeala potrivită!


Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2010, 11:27   #1648
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Question Primit pe e-mail. Totuşi cine sunt ăştia 2 (autorii, bineînţeles)?!

O istorie (neagră - aş adăuga eu, Dragomara) a ospitalităţii româneşti

Dacă poporul român este cunoscut pentru ceva, acel ceva este ospitalitatea. Întrebaţi orice italian, austriac sau neamţ poftiţi şi veţi primi acelaşi răspuns plin de bunăvoinţă: “Românii? Ospitalieri, domnule!”.

Ospitalitatea românească are o tradiţie lungă şi se pare că această însuşire aleasă a popoarelor a fost semnalată pentru prima oară chiar pe meleagurile noastre. Vă mai amintiţi de legenda lui Dromihete şi Lisimah? E una dintre cele mai frumoase şi mai credibile legende din istoria noastră, şi nu sîntem deloc ironici. Ce puteau să-şi spună geţii la vederea lui Lisimah, decît: “Băi, ăsta vine din străinătate, are bani, nu glumă! Ia să-i punem vesela aia bună, din aur, poate se simte şi ne pică şi nouă ceva”? Legenda se termină cu un soi de morală despre care strămoşii noştri aveau probabil prea puţină cunoştinţă, dar nu-i greu de ghicit că geţii s-au prins rapid că n-au ce stoarce de la Lisimah, i-au luat farfuriile de aur de sub nas şi l-au poftit afară, bodogănind în urma lui: “Nişte amărîţi, dacă o duceau aşa bine în Macedonia nu veneau ei în Tracia. Şi cocalarul ăla de Lisimah, la el în ţară e muritor de foame şi vine la noi să-şi dea aere de prinţ”.

Şi pe romani se ştie că i-am primit ospitalier. Se vede şi pe Columnă – de pildă, în scenele alea cu capete de romani înfipte în ţăruşi pe zidurile cetăţilor dacice (vă daţi seama ce se bucurau romanii cînd vedeau aşa ceva: “Ia uite, Cassius, ăla nu-i capul lui văru-tu? Cred că i-a plăcut aici, fii atent ce rînjet are pe faţă”). De asemenea, un alt semn de ospitalitate e că romanii au plecat după doar un secol şi jumătate – la popoarele mai puţin primitoare au stat sute de ani şi le-au făcut apeducte, drumuri şi teatre. Posibil să fi vrut să ne construiască şi nouă cîte ceva, dar să fi renunţat pînă la urmă din cauza dispariţiei misterioase a materialelor de pe şantier. Nu s-a dovedit niciodată, dar asta ar putea avea legătură cu un alt obicei al pămîntului, acela de a servi pe cineva cînd te roagă: “Auzi, poţi să-mi faci şi mie rost de un car de ciment, că am şi eu de făcut o lucrare?”.

În fine, în alte provincii, legionarii îşi luau soţii din rîndul populaţiei indigene şi trăiau fericiţi cu ele pînă la adînci bătrîneţi. Se pare că în Dacia toate femeile acceptabile erau fiice de tarabostes în rezervă şi chiar şi pentru un legionar călit în lupte era prea mult să-l suporte pe tata-socru: “Şi unde zici că ai făcut perioada? Pe Rin? Păi aia e armată, mă, băiatule? Să vezi tu dacă făceai la Bîrlad şi aveai vreun sergent lipovean de-ăla al dracului, cum frecai veceul cu periuţa de dinţi…”. După care urma o poveste nesfîrşită despre cum a făcut el armata la care de luptă, cum săreau gardul unităţii şi agăţau roxolane…
(Mîine: turcii, tătarii şi regele polonez Sobieski sînt primiţi cu ospitalitate. Turcii şi tătarii rămîn îngroziţi de obiceiurile locuitorilor, iar regele Sobieski este confundat de moldoveni cu vărul Costel din Paşcani şi lăsat să sune la uşă pînă se plictiseşte).

Dintre toate popoarele care ne-au călcat vreodată pragul, cel mai bine i-am primit pe turci. Probabil sînteţi familiarizaţi cu tactica pămîntului pîrjolit, care constă în arderea holdelor şi otrăvirea fîntînilor – ei bine, turcii trebuie că au făcut ochii cît cepele văzînd un popor care îşi incendiază singur ţara. Bătea bietul sultan amar de drum să devasteze şi el o ţară şi, cînd colo, o găsea gata devastată de locuitori. Unde mai pui că turcii n-ar fi produs atîtea stricăciuni, ardeau cîteva sate şi oboseau, dar voievozii români, oameni simţiţi, porunceau să fie arse toate satele, ca să fie siguri că nu ajung turcii undeva şi e satul în picioare, să se facă de rîs că i-a luat invazia prin surprindere. Probabil că după două, trei expediţii militare, sultanul nici n-a mai trimis vreo armată, îmbrăca pur şi simplu nişte actori în ieniceri şi-i punea să stea mai la vedere pe malul Dunării – a doua zi, cînd fumul gros acoperea Ţara Românească, ştia că valahii şi-au pus singuri foc şi lăsa oamenii să plece pe la casele lor.

Avantajul tătarilor era că, fiind mai iuţi decît turcii, deseori ajungeau înainte să dea foc românii. Vă imaginaţi situaţiile jenante în care tătarii ajungeau mai devreme şi cîte un răzeş se jura pe ce are mai scump: “Frate, mă crezi, exact acum mă pregăteam să-mi pîrjolesc ogorul! Uite, sînt cu făclia în mînă!”.
În schimb, dezavantajul tătarilor consta în aceea că, de regulă, năvăleau în Moldova, unde nu speriau pe nimeni – serios, cam ce puteau să facă nişte bieţi mongoli ca să-i îngrozească pe moldoveni? Să violeze bătrîne? Să se omoare cu topoarele la beţie? Noi n-am găsit nici un lucru de genul ăsta pe care un vasluian destoinic să nu-l fi deprins cu mult înainte de invaziile tătare. Ba chiar e posibil ca tătarii să fi venit la început citind în şaua calului şi ascultînd Bach şi să-i fi stricat pe parcurs năravurile locuitorilor. Plus că nefericitul han probabil se dădea cu capul de pereţi cînd vedea Hoarda de Aur întorcîndu-se încărcată cu baloţi de tenişi şi treninguri chinezeşti şi îşi blestema soarta nemiloasă: “Mama mă-sii, unde n-am avut şi noi norocul să fim vecini cu Franţa sau Germania!”.

Nici regele polonez Jan III Sobieski n-a avut mai mult noroc. De pildă, la Cetatea Neamţului, plăieşii au refuzat să-i deschidă (cu ăsta nici nu aveam de ce să fim ospitalieri, doar a salvat Europa de turci). Probabil că, harnici cum îi ştim, moldovenii i-au strigat peste zid: “Vino şi tu în weekend, mă, că în timpul săptămînii nu ne vedem capul de treabă”.

(mîine: nici măcar cei mai jegoşi barbari n-au vrut să se stabilească aici)

Am văzut în primele două părţi ale miniserialului nostru cum s-a manifestat tradiţionala ospitalitate românească de-a lungul veacurilor. Am mai putea adăuga şi alte exemple. Vlad Ţepeş le-a ţintuit turbanele în cap cu cuie membrilor corpului diplomatic otoman deoarece nu s-au descoperit în faţa lui – drept pentru care după aia nici taximetriştii n-au mai vrut să ia comenzi la el la palat, iar cînd suna Vodă după o pizza era minţit că nu se fac livrări la el în zonă, deşi Ţepeş vedea clar cum boierii se ascund prin cotloane ca să roadă la o focaccia. Chiar şi marele Ştefan, la Codrii Cosminului, i-a atacat pe polonezi, deşi în principiu cam era aliat cu ei (am spus “cam aliat” pentru că – multe popoare au aflat între timp asta – românii au un mod propriu de a interpreta termenul de “aliat”).

Şi cel mai faimos rege al Suediei, Carol al XII-lea, a căutat să se bucure de faimoasa noastră ospitalitate după ce a eşuat în invadarea Rusiei (Carol nu prea se uita la Discovery se pare, că atunci imediat ar fi zis “bă, deci Hitler şi Napoleon n-au putut face chestia asta, ia să mă apuc eu de altceva, de pildă de bricolaj”). Deşi cea mai mare parte a cavaleriei lui Carol era formată din mercenari moldoveni (un fel de căpşunari, dar ceva mai paşnici, în sensul că nu te tăiau dacă-i rugai să-şi stingă ţigara sau să vorbească mai încet), domnitorul de la Iaşi tot s-a plîns la Înalta Poartă de călăreţii regelui suedez care îi strică lui bunătate de ţară cu obiceiurile lor urîte – alcoolism, violenţă, bătrîne violate şi alte asemenea practici care numai prin judeţele sărace din nord-estul Scandinaviei s-au mai văzut.

Ca o concluzie, putem să remarcăm faptul că inclusiv latinitatea noastră e o dovadă clară că nici cei mai jegoşi barbari (frate, da'ce exprimare, ce exprimare - ăştia sigur sunt useri CineMagia - zise Dragomara) ! nu şi-au dorit să se stabilească aici. Pînă la urmă, toţi au cedat în faţa ospitalităţii noastre: şi goţii, şi gepizii, pînă şi pecenegii. Despre ultimii putem spune că erau nişte oameni cu standarde foarte joase, aveau nevoie doar de o piele de animal să se învelească şi de un codru de pîine, dar chiar şi ei au cedat în faţa ospitalităţii noastre şi au preferat să migreze la sud de Dunăre. E greu de imaginat ce au putut face ai noştri ca să-i facă pînă şi pe pecenegi să se simtă nedoriţi.

Julius & Pircă
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2010, 19:05   #1649
shadowofnight
Guru
 
shadowofnight
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 587
http://www.descopera.ro/dnews/469774...loanele-de-spa .
__________________
As is a tale, so is life: not how long it is, but how good it is, is what matters.
shadowofnight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2010, 11:16   #1650
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs up Total de-acord! :P

Soarta a lovit crunt Polonia, tara prietena cu România.

In aceste momente grele, ar fi crestineste sa ne ajutam semenii aflati in necaz si sa donam ce nu ne mai trebuie: presedintele si guvernul.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2010, 11:20   #1651
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Super on-topic - ca aberatie moralä, desigur: sä profiti de tragedia unei täri, ca sä faci bancuri proaste despre a ta.

Unde-ai gäsit-o, Criminalä Micä?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2010, 11:24   #1652
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs up

Am primit-o pe e-mail.

PS: 9 motive să te laşi de beute!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2010, 22:36   #1653
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2010, 23:24   #1654
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
The only reason to get married

omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2010, 10:44   #1655
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Asta vine perfect cu statusul meu de pe mess din zilele trecute, pe care de altfel l-ai remarcat:
Gândesc, deci sunt nemăritată.
Am uitat al cui e citatul.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2010, 11:27   #1656
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs up

10...
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2010, 19:02   #1657
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Cea mai superbă traducere pe care am putut-o vedea.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2010, 19:17   #1658
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
Originally Posted by vave:
Cea mai superbă traducere pe care am putut-o vedea.

ce futere
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2010, 19:27   #1659
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Originally Posted by alextreme93:
Originally Posted by vave:
Cea mai superbă traducere pe care am putut-o vedea.

ce f...

http://www.cinemagia.ro/forum/showth...1&page=85#1690
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2010, 19:55   #1660
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Mea culpa, nu văzusem.
Nu că nimic nu s-ar mai fi repetat pe forum/topic/secţiune.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:26.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells