Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Dec 2009, 12:00   #141
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
e ok ce spui tu, dar trebuie sa avem in vedere ca, daca privim desenele animate de azi, descoperim ca sunt mult mai "mature" in limbaj si situatii decat cele facute de Disney acum cincizeci de ani.

fireste, nu incurajez o precocitate a receptarii cuvintelor vulgare, dar ele fac parte din realitatea de zi cu zi, nu numai din filme.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2009, 12:18   #142
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
citind explicatiile lui Pitbull am inteles ca limbajul vulgar era oarecum contextual.
Cum n-am vazut filmul mai mult nu ma pot aventura in discutie.

Stiu ca nu e usor si nu pretind ca eu as sti cum sa fac asta, dar un artist ar trebui sa poata gasi o cale ca sa impace si capra si varza. Mai precis, cred ca in cazul de fata exista o cale prin care sa poti construi si personaje credibile dar sa nici nu inspaimanti parintii.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2009, 13:59   #143
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Ho Ho Ho se lanseaza de Mos Nicolae si pe DVD

Stefan Banica va sarbatori sambata, 5 decembrie, cu incepere de la ora 17.00, la Baneasa Shopping City, alaturi de echipa Ho Ho Ho, atat lansarea pe DVD a primei comedii romanesti de Craciun, cat si a celui mai recent album al sau, Un Craciun cu Stefan Banica.

Alaturi de Stefan Banica, vor veni in intampinarea lui Mos Nicolae si vor imparti autografe celor prezenti la eveniment si actorii Bogdan Iancu, Pavel Bartos, Alina Chivulescu si Raisa Mihai.

Distribuit in exclusivitate de Pro Video, DVD-ul Ho Ho Ho poate fi achizitionat incepand cu 5 decembrie din toate centrele comerciale si magazinele de specialitate din tara, precum si de pe site-ul www.provideo.ro, la un pret de 39.9 RON. DVD-ul cuprinde un numar impresionant de bonusuri, printre elementele speciale de care vor beneficia cumparatorii DVD-ului numarandu-se 4 versiuni de making of si trailerul filmului.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 16:47   #144
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
mai pe scurt http://bucuresti.24fun.ro/articol/ni...isca-6322.html
mai pe larg http://dilemaveche.ro/index.php?nr=3...ticol&id=11990
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 17:04   #145
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs down huo, huo, huo!

acuma de, poate n'om citi noi cum trebuie, mai ştii?!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 20:45   #146
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
dragilor cinefili firoscosi labehardul si dragomara,

de obicei, filmele se vad, nu se citesc
eu stiu ca mediapro este invidiata de multi, tocmai de aceea nici nu-mi bat capul sa comentez ceva.
vizionare placuta!
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 22:03   #147
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by halebardul:
draga,

nu trebuie sa fiu gaina ca sa stiu ca un ou e stricat.
asuma-ti, macar.

mi-am asumat integral succesul "Ho, ho, ho", desi sunt co-scenarist.
astazi am vazut si eu filmul.
in general, sunt un om foarte critic si foarte greu de multumit.
insa, marturisesc ca, vazand filmul, exceptand orice subiectivism, pot spune ca totul a iesit bine.
nu e plictisitor, are un ritm bun, replici bune, imagine excelenta, muzica adecvata.
e un film pe gustul oricarei familii.
si ma opresc aici, pentru ca imi dau seama ca sunt iarasi extrem de amabil cu un om care nu merita aceasta consideratie.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 22:16   #148
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
noroc cu tine ca m-ai citat, ca mesajul meu a si disparut.

pai despre asta e vorba aici, despre simtul (auto)critic.
s-a lamurit.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 22:26   #149
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Originally Posted by keepwalking:
mi-am asumat integral succesul "Ho, ho, ho", desi sunt co-scenarist.
astazi am vazut si eu filmul.
in general, sunt un om foarte critic si foarte greu de multumit.
insa, marturisesc ca, vazand filmul, exceptand orice subiectivism, pot spune ca totul a iesit bine.
nu e plictisitor, are un ritm bun, replici bune, imagine excelenta, muzica adecvata.
e un film pe gustul oricarei familii.
si ma opresc aici, pentru ca imi dau seama ca sunt iarasi extrem de amabil cu un om care nu merita aceasta consideratie.

cum se potriveste ce e cu bold cu asta:

Originally Posted by cristi35:
Buna dimineata,

aseara am mers sa vizionez filmul HO-HO-Ho, impreuna cu fetita mea de 5 ani care a intrat pentru prima data intr-o ssala de cinema.Din pacate a trebuit sa auda dialoguri inadmisibile pentru un film dedicat copiilor avand o tema atat de sensibila-CRACIUNUL si MOS CRACIUN
?
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 22:37   #150
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by halebardul:
Originally Posted by keepwalking:
mi-am asumat integral succesul "Ho, ho, ho", desi sunt co-scenarist.
astazi am vazut si eu filmul.
in general, sunt un om foarte critic si foarte greu de multumit.
insa, marturisesc ca, vazand filmul, exceptand orice subiectivism, pot spune ca totul a iesit bine.
nu e plictisitor, are un ritm bun, replici bune, imagine excelenta, muzica adecvata.
e un film pe gustul oricarei familii.
si ma opresc aici, pentru ca imi dau seama ca sunt iarasi extrem de amabil cu un om care nu merita aceasta consideratie.

cum se potriveste ce e cu bold cu asta:

Originally Posted by cristi35:
Buna dimineata,

aseara am mers sa vizionez filmul HO-HO-Ho, impreuna cu fetita mea de 5 ani care a intrat pentru prima data intr-o ssala de cinema.Din pacate a trebuit sa auda dialoguri inadmisibile pentru un film dedicat copiilor avand o tema atat de sensibila-CRACIUNUL si MOS CRACIUN
?

este posibil ca, dintre cei 10.400 de spectatori inregistrati in primele 10 zile de difuzare sa existe si 2 persoane, sau 6, sau 12, care sa fie suficient de puritane incat sa gaseasca asa-zise "dialoguri inadmisibile".
repet, dupa parerea mea, in film nu exista nimic de natura sa violenteze verbal un copil sau un parinte.
irelevant mesajul tau.
mai incearca.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 22:44   #151
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Chestia asta e clarificatä deja.
Originally Posted by Pitbull:
Personal, nu obisnuiesc sä dau sfaturi altor pärinti cu privire la cresterea propriilor lor copii - asta e o responsabilitate inalienabilä, asa cä voi comenta strict de pe margine, din proprie experientä.
Nu la cinci ani, ci la patru deja, îl duceam pe fiul meu la cinematecä, unde vedea "A Clockwork Orange", "The Exorcist", "One Flew Over the Cuckoo's Nest", "Cabaret", "Patul conjugal" si alte filme categoric "nerecomandate minorilor". Acum are 21 de ani si e un om de bun-simt, manierat, echilibrat, moral. Cheia nu e "interdictia" sau "cenzura", ci dimpotrivä, o educatie solidä si meticuloasä, care sä ajute copilul sä asimileze just si elementele problematice din jur (altfel, nu le aude în filme, cä suntem noi "grijulii", si le va auzi pe scara blocului, în parc, pe stradä, în recreatie la scoalä - unde nu ne va mai avea aläturi, ca sä le regläm efectele).
Ca atare, la nivel strict obiectiv, consider cä replicile vulgare, ofensive si argotice din "Ho-ho-ho" sunt complet inofensive.
Altfel, sub aspect legal (si pe care îl contest) - da, filmul are acest tip de probleme.

Mai reiau un lucru (desi în analizä l-am expus pe larg): filmul e vizibil si indubitabil de valoare medie. In acea marjä, se poate discuta la nivel de detalii si nuante. Ridicarea lui în slävi e la fel de ridicolä cä denigrarea totalä.
Desigur, pentru a discuta despre un film (la orice nivel: laudativ, ponderat sau critic), e obligatoriu sä-l vezi. Indiferent ce garantii din alte surse, oricât de creditabile, ai despre el - färä a-l vedea, nu ai dreptul moral sä te pronunti (e o lege elementarä, nescrisä, a bunului-simt). Ignoranta e una dintre cele mai reprobabile metehne umane - o detest mai mult chiar decât prostia propriu-zisä.
Prin urmare, îi multumim Halebardului pentru linkurile la cronici, si nu-i acceptäm opiniile proprii, deocamdatä nelegitime. Ca atare, îl rog si pe Keep sä nu le mai räspundä - ci sä astepte pânä vor deveni existente.

In continuare, despre film, vä rog - nu certuri personale.

Last edited by Pitbull : 06 Dec 2009 at 22:47.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 22:51   #152
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Pit,
perfect de acord, cu mentiunea ca acest film nu a fost creat pentru gustul cronicarilor de la Dilema veche,
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 22:54   #153
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Dupa toate "dezbaterile" astea s-ar putea sa vad si eu filmul, chiar daca nu aveam de gand din anumite motive.

Deci poate chiar daca keep nu reuseste sa ma convinga de... calitatea filmului, a cam reusit sa ma faca sa-l vad si sa mai adaug un mic profit acolo, daca il mai prind la cinema.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 22:56   #154
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by Liviu-:
Dupa toate "dezbaterile" astea s-ar putea sa vad si eu filmul, chiar daca nu aveam de gand din anumite motive.

Deci poate chiar daca keep nu reuseste sa ma convinga de... calitatea filmului, a cam reusit sa ma faca sa-l vad si sa mai adaug un mic profit acolo, daca il mai prind la cinema.

il vei prinde pe pro tv, de Craciun.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 22:56   #155
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
@pit

poate pe parcurs ai pierdut acest aspect esential al criticii de film: ea iti spune, inainte de orice, care film merita vazut si care nu.
In avalansa de prostie care ne copleseste, e un rol foarte important, nu? Altfel ar trebui sa vedem toate filmele indiene?

Trailerul, sinopsisul si o critica de film in care am incredere sunt suficiente ca sa ma tina departe de asa ceva. E pe timpul meu, si e pretios.
Daca nu-mi dai dreptate, e problema ta.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 23:01   #156
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ba îti dau dreptate - si eu refuz sä väd multe filme (chiar mâine si poimâine avem douä proiectii de presä la care nu mä duc; sunt chestii cu care mi-as pierde ore din viatä).
Dar ATAT! O datä ce am luat decizia asta, mä opresc aici si nu voi emite nici o pärere despre acele filme (oricât de ferme ar fi, în sinea mea, opiniile formate astfel, indirect). Cel mult, voi spune: "cred cä e iar o catastrofä"... sau "nu-mi inspirä nici o încredere" - si punct. In nici un caz nu m-as lungi repetând mereu-mereu-mereu aceleasi lucruri (mai ales ca sä mä cert cu X sau Y apropo de film - asta m-ar descalifica si mai tare!).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 23:07   #157
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
nici eu n-am emis pareri personale aici, daca ai citi si tu atent. Only if.

doar ca aici persista sistemul: daca nu esti cu noi, esti impotriva noastra.
Cunoastem. Destul.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 23:10   #158
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Erau multe päreri personale, formulate ca invective, în mesajele sterse de Gloria.
Hai s-o läsäm asa. Destul.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 23:19   #159
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
asta a fost singurul mesaj sters de gloria:
Originally Posted by halebardul:
draga,

nu trebuie sa fiu gaina ca sa stiu ca un ou e stricat.
asuma-ti, macar.

hai sa nu inventam acum.

la viitoarea revizie generala a site-ului vor aparea toate mesajele, asa ca tine cont.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 23:35   #160
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
vreau sa trag unele concluzii, absolut sincere.
nu e un film de festival, asta e limpede.
nici nu s-a dorit asta.
dupa cum nici "Home alone" nu e un film de Cannes.
sunt convins ca nici producatorii americani nu au dorit sa fie un film de festival.
Romania produce, pentru prima oara, un film de Craciun, un film din categoria celor destinate consumului familial.
Nu e un film pentru intelectuali scortosi, dar nici pentru retardati.
E o pelicula pentru publicul mediu, nu mediocru.
Daca nu ar exista acest public mediu, cinematografia s-ar duce de rapa.
Pentru ca, inainte de orice comandament artistic, exista necesitatea comerciala.
Nu in sensul de a servi gogosi publicului, ci de a-i prezenta un film care sa merite banii.
Nu intamplator exista un producator pe genericul filmului.
Asta arata ca filmul este o productie, ceea ce presupune existenta unei marfi (filmul) si a unui cumparator (publicul).
Raportul este echitabil de ambele parti.
Asa cum intr-o societate exista o patura de mijloc, asa exista si filme destinate acestei paturi de mijloc.
Din aceasta categorie face parte si "Ho, ho, ho".
E foarte simplu.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells