Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Sep 2004, 21:21   #121
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
@herbert
1ce`mi scapa este de cand a devenit "generos" sionim cu "cvasi-inexistent'
2cat despre apologii am facut doar 2 pe forumu asta, la killbill1 si killbiil2
cred ca te`a palit poeticitatea`ti monstruasa de vezi apologii peste tot
3cat despre persoanele predispuse la a imprastia mila fata de semeni si tristete pentru cei care (cred ei) nu inteleg peste tot nu pot decat considera ca sunt niste figuri tare triste....
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2004, 15:48   #122
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
@Korben
bine, nu mila, care e mai intotdeauna dipretuitoare, ci o ingrijorare...
si totusi, lasa dracului "centura" asta nationalist-etnicist-revoltata. specia din care provii e relativ tanara, asa ca toti se reped s-o aiba... nu e mortal, pt ca materia prima e rezistenta si prolifica. intre timp mai adunati si voi fotografii pentru album...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2004, 23:28   #123
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by herbert:
@Korben
bine, nu mila, care e mai intotdeauna dipretuitoare, ci o ingrijorare...
si totusi, lasa dracului "centura" asta nationalist-etnicist-revoltata. specia din care provii e relativ tanara, asa ca toti se reped s-o aiba... nu e mortal, pt ca materia prima e rezistenta si prolifica. intre timp mai adunati si voi fotografii pentru album...

amen mein freund...
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2004, 21:05   #124
alex2
Veteran
 
alex2
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 250
9/11

din fericire pt mine, l-am vazut aseara la cinema...va asigur ca merita vazut...americanii sunt soto ca nu il digera prea usor

salutari din LA!

alex
__________________
roark
alex2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2004, 11:11   #125
ledouc
Junior
 
ledouc
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 26
eugene armstong & jack hensley

Pt adeptii regimului bush le recomand vizionarea scurtului metraj
in care Zarqawi ne demonstreaza la propriu cum un cetatean american
isi poate pierde capul tot la propriu.
Filmul cu pricina este un fisier cu extensia wmv de 6,545,968 mb cu(amraky-file name)
durata de 8 minute si 23 de sec .
Ca un mic detaliu pe care vi-l dezvalui este ca baietii cu pricina s-au
specializat in a executa operatia cu pricina cat mai veridic cu putinta
surclasand executia lui nick berg.

P.S Se pare ca si cel de-al doilea cetatean american jack hensley
a impartasit aceeasi soarta cu armstrong.
ledouc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2004, 12:37   #126
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
2 americani mai putin....
propun un moment de regulegere
in cazu in care nu aveti altceva mai bun de empatizat cu....
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2004, 12:30   #127
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
bai,e ceva ciudat aici;bush NU ESTE AMERICAN!asta e ideea,ca tampitul asta si cocalarii aia de pe langa el contrazic toate valorile morale pe care le-a propus si le(va)propune america:egalitate a sanselor,compasiune,toleranta,autenticitate,umanis m(in cel mai intreg inteles al cuvantului)...ce dracu',ce se intampla in america dupa depresiunea din anii '30 e a doua renastere(dupa aia florentina..);serios vorbesc.nu mai lipiti america(si pe amaratii de muncitori americani care se duc in irak sa construiasca si se trezesc mai scurti cu 20 de cm)de lepra asta de bush.moore are dreptate(desi e evident ca nu e un tip dezinteresat,ci unul care calculeaza,care se gandeste la impactul/succesul marfii lui),da' nu-l mai cititi asa literal.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2004, 13:12   #128
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
Originally Posted by ulrich:
si pe amaratii de muncitori americani care se duc in irak sa construiasca si se trezesc mai scurti cu 20 de cm).
amarati, ne-amarati, stiu unde se duc si care sunt riscurile
la fel ca si romanii care construisc in israel
e trist ca nu au gasit un alt mod mai putin riscant de afce bani, da` s-au dus pe barba lor, nu i-a obligat nimeni
si in cazu in care se intorc au ce cheltui dupa un stagiu perecut in irak
care nu ar avea nevoie de constructii daca nu era demolat....
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2004, 13:45   #129
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
a,bine,ma rog,daca o iei asa-existentialist-ca fiecare om e raspunzator ptr. faptele lui,da,ai dreptate.dar oamenii astia traiesc totusi intr-un sistem(vorba vine),care,pana una-alta,e desenat de conservatorii de dreapta;deci nu prea au de ales altceva decat sa se duca unde-i trimite firma castigatoare de contract irakian.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2004, 17:02   #130
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Studiourile hollywoodiene Miramax sunt gata sa sustina financiar urmatorul documentar al lui Michael Moore, dupa succesul pe care l-a avut "Fahrenheit 9/11". Miramax, care a produs documentarul anti-Bush al lui Moore, se pregateste sa finanteze urmatorul film al acestuia, care va trata sistemul de sanatate publica american. Patronii Miramax, Harvey si Bob Weinstein, vor finanta filmul "Sicko", in ciuda disputelor cu compania-mama, Walt Disney, privind distributia controversatului "Fahrenheit 9/11". Disney a refuzat sa distribuie filmul, ale carui drepturi au fost cumparate in nume personal de fratii Weinstein.
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2004, 16:45   #131
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by KORBEN:
2 americani mai putin....
propun un moment de regulegere
in cazu in care nu aveti altceva mai bun de empatizat cu....

mai korbene, nu fi sadic si aiurit, ma, copile..., ca intreci orice limita.
ce dereglare psihica tre' sa ai, ca sa te bucuri (sa te hlizesti veninos) de moartea unor oameni..., decapitati de islamisti? ai ras si cand au fost ucisi bulgarul, tailandezii, italienii?... mi se pare monstruos. inteleg sa te prostesti, s-o faci pe grozavul, razvratitul - desi credeam ca esti mai matur - dar cu asemenea lucruri nu se glumeste. sunt lucruri care, pur si simplu, nu se fac, Korbene. inceteaza, ca ai intrat pe o pista foarte riscanta si s-ar putea sa ti se infunde. daca ai probleme de situare in plan etnic, istoric, rasial, geopolitic... defuleaza-te in alta parte...

domnilor moderatori, chiar nu sesizati pulsiunile rasiste, antisemite, antiamericane ale susnumitului Korben? le-a probat si cu alte ocazii. de ce permitezi asa ceva? vreti sa se sesizeze SRI-ul? si inca altcineva..., sa fiti o pagina unde se poate varsa orice. chiar nu va inteleg.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2004, 16:53   #132
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Sa-ti spun sincer herbert nu cred ca la asta s-a referit Korben. Eu din mesajul lui am inteles ca doi americani au murit degeaba din cauza lui Bush... si nu ca ar fi ras de moartea lor sau ceva de genul asta...
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Sep 2004, 14:07   #133
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
Originally Posted by herbert:

domnilor moderatori, chiar nu sesizati pulsiunile rasiste, antisemite, antiamericane ale susnumitului Korben? le-a probat si cu alte ocazii. de ce permitezi asa ceva? vreti sa se sesizeze SRI-ul? si inca altcineva..., sa fiti o pagina unde se poate varsa orice. chiar nu va inteleg.

1 rasist+antisemit Nu= anti-american
se vade ca tu CHIAR nu intelegi anumite lucruri.....
2 din pacate asta nu este o pagina pe care sa se poata varsa numa poeticitate expirata de-a ta
3 cat dsp sri, nu ai decat sa vorbesti cu mami si tati ca se vede de la o posta ca esti fiu de securisti ignorat de parinti care a dat iama prea mult prin cartile confiscate din depozitu onorabilei institutii....
tu chiar esti dus cu pluta de la Dorna la piatra si retur (din pacte)
si nici macar nu esti in stare sa nu pierzi in hatisu interpretarilor unor afirmatii de-ale mele....
crede-ma, si daca erau romani la fel de mult imi pasa
e alegerea lor si au murit din cauza ei, treba lor
de acu inkolo te voi ignora ca pe aurolacii de la gara de nord si alte sortimente sub-umane care-mi provoaca scarba
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Sep 2004, 15:40   #134
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
pt korben
eu nu te voi neglija, mi-ar parea rau sa te las sa te pierzi simt ca ai o materie prima de buna calitate, doar ca esti debusolat si putin jegos, cum spunea si ALS. o dezinfectie ideologica ti-ar prinde bine. asa ca o sa primesti replici ori de cate ori vei halucina sangeros, antiuman.
cat despre securisti - ma amuza fabulatiile tale. cred, totusi, ca ar fi bine sa-i cunosti. asteapta, vei fi contactat...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2004, 17:41   #135
Blakut
Novice
 
Blakut
 
Join Date: Sep 2004
Location: Bucuresti
Posts: 5
Am vazut azi filmul si mi-a placut. Nu mi-a schimbat parerea despre nimic, un film nu imi schimba parerea: nu sunt de acord cu politica americana.

Nu pot spune ca sunt anti american (nu pot sa urasc in totalitate un popor, sau o cultura) dar nici ca imi plac, iar conducatorii americii ma sperie.

Decapitarile in Iraq sunt o chestie delicata: un american si-a filmat singur decapitarea, a pus-o pe net, apoi, dupa ce posturile tv difuzau moartea inca unui american, el a aparut bine mersi. A spus ca si-a trucat decapitarea ca sa arate cat de usor pot fi manipulati oamenii. Nu infirm veridicitatea decapitarilor, nu neaparat...
__________________
Motorina
Blakut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2004, 21:06   #136
mihai770
Veteran
 
mihai770
 
Join Date: Apr 2004
Location: peste tot shi nicaieri
Posts: 186
Send a message via Yahoo to mihai770
bine KORBEN, spune tu ce simtim noi...GG
__________________
vizionare placuta...
mihai770 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2004, 23:09   #137
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by Blakut:

Decapitarile in Iraq sunt o chestie delicata: un american si-a filmat singur decapitarea, a pus-o pe net, apoi, dupa ce posturile tv difuzau moartea inca unui american, el a aparut bine mersi. A spus ca si-a trucat decapitarea ca sa arate cat de usor pot fi manipulati oamenii. Nu infirm veridicitatea decapitarilor, nu neaparat...

lol. asta ti-a zis-o unu' dintre ba-etzii de la bloc?
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2004, 23:56   #138
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
@ herbert & KORBEN
bai baieti... nu ma bag in parerile voastre, pentru ca nu o am nici cu politica nici cu ideologisme, si nici cu altceva de genu' asta. eu sunt cu picioarele pe pamantul pe care umblu in fiecare zi.se vede ca nici unu din voi nu a invatat nimic din comunismul prin care s-a trecut: omul are dreptul sa zica ce vrea, cand vrea unde vrea. "human rights, freedom of speech" (sa nu uitam ca si asta este AMERICAN.)
sigur ca este dezgustator sa zici chestii din astea 'anti-umane'. KORBEN are opinia lui, care este un pic cam extremista, dar este dreptul lui, nimeni nu-i poate interzice chestia asta (si argumentul cu sri-ul a fost complet deplasat). herbert este mai pacifist si isi apara si el dreptul lui de-a zice ce vrea. dar hai mai baieti, incercati sa va mai potoliti cu chestia asta, pentru ca strica numai topic-ul. daca vreti sa va certai, atunci mp-urile va stau la dispozitie.

filmul (sau mai bine zis documentarul anti-bush) zice ce zice, si fiecare vede ce vede in el. este un film de propaganda ca pe alte vremuri, dar publicul decide daca a fost bun sau nu. si oricum, treaba in iraq nu se termina asa de curand si 'razboiul cu terroristi' de abea a inceput. bush se confrunta in noaptea asta cu kerry, si tot el va castiga si alegerile... (zic eu asa)... asa ca va rog, sau deschideti un topic in 'cafenea' cu tema 'pro-americani sau anti-americani', sau incercati sa gasiti chestii interesante de zis despre film, despre metodele folosite pentru propaganda anti-bush sau orice altceva despre documentarul asta, dar dar mai incetati cu cerata asta stupida intre doua pareri care nu se vor inpaca nici o data... va rog eu mult.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2004, 00:12   #139
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
'nteles Nae. la rugamintea & ordinul dvs. va fi liniste multam pt generozitate, dar ai uitat ca avem si dreptul sa ne "certam" unde vrem noi, chiar aici, in hamburgerul lui m moore, pe care noi l-am descoperit inaintea ta.
filmu' lui mister hamburger e un excelent model agitprop, care ma enerveaza. cu toate acestea, eu as vrea sa castige prezidentialele democratul...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2004, 01:37   #140
Blakut
Novice
 
Blakut
 
Join Date: Sep 2004
Location: Bucuresti
Posts: 5
@zizi: am vazut un reportaj despre chestia asta... cauta pe net detalii.
__________________
Motorina
Blakut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells