Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 May 2011, 20:39   #1261
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Sa pastram proportiile Ghost, ti se pare ca americanii au folosit o propaganda atat de agresiva ca cea nazista? Nu neg ca si ei au folosit-o..la fel ca rusii, chinezii, si probabil orice grupare cu ceva interese politice din orice colt de lume. Dar tu ii vezi doar pe evrei. Daca tu il consideri vinovat pe Marx de nasterea comunismului ar trebui sa il consideram pe Nietzche vinovat de nasterea nazismului. Marx e doar un teoretician! La fel ca Einstein-ti-a trecut prin minte ca poate Einstein a murit incarcat de regrete atunci cand a vazut teoria relativitatii dand nastere relativismului politic(care la randul lui a dat nastere sefilor de stat gangsteri ca Hitler si Stalin) si celebra formula netezind drumul spre bomba atomica?(pe care nu el a construit-o). Eisntein a fost doar un om de stiinta, a incercat sa explice lumea in care traim. Lenin, bravo, ai gasit un evreu rau. Hai sa ii consideram pe toti niste monstrii. Oricum, stiu ca discutia asta e fara sens, voi astia antisemiti aveti idei putine si fixe, si nu vi le schimba nimeni(oare rezultatul carei propagande sunteti voi?). iar generalizez, dar sunt sigur ca o sa ma ierti din nou
Si sa fiu si on-topic: ma enerveaza superficialitatea unora. Stefan Andrei tu stii la ce te referi cand zici "cultura indiana"? Eu am o idee foarte vaga despre cultura indiana, dar stiu suficient incat sa o privesc cu putin mai mult respect decat o faci tu(asta in cazu in care totusi intelegi sensul termenului "cultura" si nu il folosesti gresit).
Later Edit:Rvn, da.

Last edited by White1 : 23 May 2011 at 20:41.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2011, 20:41   #1262
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
nici vorba ...doar ca am si eu convingerile mele(cretine si puerile,cum or fi).Ideea principala e ca din pacate pentru foarte multi romani moare conceptul de nationalism.Eu inca il mai am,oricat de mare prostie ar parea.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2011, 20:48   #1263
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Domnule White,tu spui ca americanii nu au avut asa o politica agresiva,da?deci faptul ca au exterminat o rasa intreaga e ok...lagarele de concentrare in care au bagat toti asiaticii in WW2(dar na,de alea nu stie nimeni),Vietnam,Coreea,Hiroshima,Nagasaki,Iugoslav ia,Afganistan,Irak,si ma opresc.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2011, 20:48   #1264
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Am zis eu ceva impotriva nationalismului? (desi...) Trebuie sa te definesti ca roman prin ura fata de evrei? Nu ar fi prima data cand se intampla asta, dar se presupune ca evoluam, nu? Habar nu am ce convingeri ai tu, dar ura asta irationala si cultivata artificial (de catre cine, inca nu imi dau seama) ma scoate din sarite. Nu mai privi lucrurile dintr-un singur unghi, nu e sanatos.
LE:nu stiu daca e "legal" sa continuam disctutia aici, am auzit de lagarele pentru asiatici, dar daca ai de gand sa le compari cu cele naziste faci o mare greseala. Si cu privire la folosirea bombei atomice, nu am acum suficient timp sa te plictisesc cu toate detaliile. Dupa cum am zis deja, asta e problema ta, vezi totul in alb si negru. Eu nu cred ca America e sfanta, dar hai sa nu o diabolizam.

Last edited by White1 : 23 May 2011 at 20:52.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2011, 20:55   #1265
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by White1:
Stefan Andrei tu stii la ce te referi cand zici "cultura indiana"? Eu am o idee foarte vaga despre cultura indiana, dar stiu suficient incat sa o privesc cu putin mai mult respect decat o faci tu(asta in cazu in care totusi intelegi sensul termenului "cultura" si nu il folosesti gresit).
Later Edit:Rvn, da.

probabil ca cuvantul cultura e prost amplasat, insa provenienta nu.
http://www.descopera.org/originea-si-istoria-tiganilor/

am spus si mai sus... provin din aceleasi regiuni insa modalitatea de evolutie este total diferita. si sincer, chiar daca indienii au o cultura foarte vasta, interesanta, etc. sunt unele chestii care oripileaza pe acolo.
toata discutia asta imi aduce aminte de Maytrei unde cultura indiana este foarte bine evidentiata atat cu bune cat si cu rele.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2011, 21:05   #1266
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Eu nu ma refeream la legatura dintre indieni si tigani. Nu neg ca de acolo vin tiganii, nu neg nici ca nu ii sufar pe tigani, dar din motive mult mai concrete fata de cele ale lui Ghost in ceea ce priveste evreii. Doar ca e cale lunga de aici si pana la a desconsidera cultura indiana(care, suprize-surpize, nu se manifesta doar in filmele de la Bolywood). Faptul ca femeile sunt rapite de la 11-12 ani si obligate sa se prostitueze nu face parte din cultura indiana. Atrocitati de genul asta se gasesc peste tot (nu cred ca ar fi frumos sa incep sa enumar acuma cateva din "gingasiile" de care sunt in stare oamenii) dar cultura ca cea indiana rar se mai naste.
Spre rusinea mea inca nu am citit nimic de Eliade, poate o sa remediez asta cu timpul.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2011, 21:12   #1267
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Spune te rog unde am zis ca urasc eu evreii...toata istoria lor au fost privilegiati,si din cate mai tin minte am scris ca e ultimul popor dupa care ar trebui compatimit.Cu tiganii e cu totul si cu totul alta treaba,in cel mai bun caz,ar trebui mutati toti in Siberia.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2011, 21:13   #1268
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Ca tot veni vorba:

Ma enerveaza tiganii, evreii ( bine le-a facut Hitler ), indienii, ungurii, sectantii ( satanisti, penticostali, baptisti etc. ).

PS: Recent mi-am dat seama ca ma enerveaza cei care cauta realitate in filme ( dupa ce am citit cateva comentarii pe site la Kill Bill Vol I ). Filmele sunt facute pentru a distra nu pentru a reprezenta realitatea ( pt asta exista documentare ), pentru ca daca ar fi asa din cei 80 de asasini, unul ar fi scos un pistol si ar fi impuscat-o pe Uma Thurman ( dau ca exemplu Kill Bill, pentru ca asta m-a facut sa-mi dau seama ).
Ca tot suntem la filme, ma enerveaza filmele de arta.
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2011, 21:19   #1269
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Bine, nu ii urasti, ii iubesti (se pare ca, capat tot mai mult din obiceiurile tale si vad si eu totul bicolor). Sa incheiem subiectul asta.
Chuckyfan sunt de acord cu tine in ceea ce priveste portia de realitate din (unele) filme. Si cum se pare ca in seara asta ma enerveaza tot, chiar ma scot din sarite comentariile alea idioate de la Kill Bill. Pai cum naiba sa ceri realism de la un film in care sunt inserate scene cu "desenete animate" (anime)?
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2011, 21:22   #1270
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by chuckyfan:
Ca tot veni vorba:

Ma enerveaza tiganii, evreii ( bine le-a facut Hitler ), indienii, ungurii, sectantii ( satanisti, penticostali, baptisti etc. ).


Haideti pe ei! Haideti pe ei, pe mama lor!

To kill an infidel is not a murder, is a path to Heaven.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2011, 21:23   #1271
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Aha..imi place cu gandesti .Daca nu ii urasc,ii iubesc.Doamne ajuta!
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2011, 21:25   #1272
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Chiar nu vreau sa alunecam intr-o cearta, dar sunt sigur ca daca te straduiesti o sa sesizezi usoara nota de ironie din mesajul anterior.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2011, 21:27   #1273
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by ghost90:
toata istoria lor au fost privilegiati
pana si Hitler i-a privilegiat... de tot
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2011, 21:32   #1274
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Asta era de ras?ok ii iubesc pe saracuti si o sa bat cate 20 de acastiste pe noapte pentru victimele Führerului
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2011, 21:41   #1275
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
ghost... hai sa iti explic ceva. mai devreme sau mai tarziu, fiecare om, in viata asta isi formeaza o parere proprie si personala in legatura cu prezentul si trecutul. faptul ca tu si white aveti opinii diferite asta nu inseamna ca unul dintre voi greseste, insa niciodata nu o sa va puteti convinge unul pe celalalt de ideile voastre. e ca si cum ai pune un comunist si un nazist fata in fata si ai vrea sa vezi care pe care asimileaza. iar dupa cateva ore vei constata ori ca s-au omorat unul pe altul, ori ca nu isi vorbesc. asa ca am incercat sa va destind pentru ca in afara de posibilitatea izbucnirii unei certe... discutia e inutila.

uite de ce eu nu zic niciodata pe cine urasc si pe cine nu... si nici nu zic ce fel de ideologie imbratisez pentru ca s-ar isca o discutie fara sfarsit in urma careia, probabil se vor solda si cateva capete sparte.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2011, 21:46   #1276
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Dragonfly, fara certuri forumurile ar fi niste locuri tare plictisitoare. Stiu ca discutia noastra nu o sa ne schimbe pe nici unul dintre noi, dar cateodata chiar e bine sa iti faci cunoscute convingerile, chiar si pe un ton mai vituperant.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2011, 21:53   #1277
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
si ce castigi daca iti faci cunoscute convingerile?
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2011, 21:56   #1278
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Dragoste sufleteasca.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2011, 22:00   #1279
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
asta era o gluma?
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2011, 22:01   #1280
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Si ce castigi daca nu ti le faci cunoscute? Ce ciudat sa pui intrebare astea cand si tu faci asta in fiecare zi aici.
Ghost, sa inteleg ca tu asta cautai cand ai pus measjul care a provocat toata discutia asta? Nu incerca sa ma provoci cu intepaturi de clasa a II-a. Daca ai avea putina minte nu ai duce lucrurile mai departe. Peace.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:59.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells