Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Dec 2011, 22:08   #921
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
J, pina nu vad pastele gatite cu mina ta nu se pune pastele cu nuci pisate si zahar erau preferatele mele in copilarie si cind aveam chef sa maninc ceva dulce si nu era nimic in casa imi frecam un galbenus de ou cu zahar si cacao, ce vremuri

klaudya, mersi de link, dar sincer nu ma inspira. Prefer sa vad poze puse de voi si retete incercate de oameni normali, care n-au mult timp de petrecut in bucatarie, nu de bucatari profesionisti.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2011, 23:30   #922
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
daca vorbesti de retete usoare uite ceva de la un om care a trait mult in italia. desi am fost pe acolo in trecere nu am gasit asa ceva la restaurant dar omul spunea ca asa se fac pastele traditional la italieni. daca o fi adevarat sau nu nu mai conteaza chestia e ca am incercat si e foarte gustos si eficient pentru cine nu are chef sa munceasca mult.

paste fierte (al dente evident) puse intr-o tigaie in care se pune usturoi foarte subtire taiat (a la paul sorvino in goodfellows) peste un ulei de masline bine incins. atat.

buon appetito
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2011, 23:53   #923
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
mie imi plac retetele complicate si imi place de bucatarul asta pt. ca face sa para ca e o joaca de copii. problema apare in momentul in care nu se gasesc la noi ingredientele si nu prea stiu cu ce sa le inlocuiesc.

@victor nu stiu cum mananca pastele atat de tari ca eu le mai fierb 2-3 min peste timpul recomandat de ei

Last edited by klaudya_e : 02 Dec 2011 at 23:59.
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2011, 00:19   #924
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
victor, pare interesant, am vazut intr-un documentar ca si pizza o fac extrem de simpla, nicidecum nu se pun zecile de ingrediente. Secretul cred ca sta si in paste si in durata fierberii. Si eu am probleme sa ma obisnuiesc cu adevaratele "al dente", cind maninc paste la restaurant am senzatia ca nu sint fierte suficient

klaudya, tocmai ca pare joaca de copii nu-mi place. Poate mai pui tu poze cu incercarile tale.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2011, 05:02   #925
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
Ana, cand e TIFF? I mean Toronto International Film Festival. Merg zilele astea sa cer viza de Canada si apoi dau o fuga. Atunci vei putea gusta vreo 20 de feluri de paste - am nevoie de o bucatarie bine utilata, crezi ca ma poti sfatui ce si cum?
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2011, 19:38   #926
the_fairy
Guru
 
the_fairy
 
Join Date: Jun 2010
Location: Lothlorien
Posts: 750
Musacaua de sambata seara

__________________
Don't kick the goddamn baby!!!
the_fairy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2011, 19:56   #927
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Ii sta bine vasului ala de Jena sa fie folosit arata bine musacaua.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2011, 20:47   #928
the_fairy
Guru
 
the_fairy
 
Join Date: Jun 2010
Location: Lothlorien
Posts: 750
Sarumana pt saptamana viitoare planuiesc niste cartofi frantuzesti. Deocamdata se pare ca sunt indragostita de noua achizitie
__________________
Don't kick the goddamn baby!!!
the_fairy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2011, 19:19   #929
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
dedicatie culinara speciala, de Mos Nicolae, acelora care apreciaza (macar) cum arata in poze, mancarea gatita de mine.
"ficatei crocanti cu cartofi si muraturi de toate felurile".
o reteta pe care am facut-o rapid si fara prea mare bataie de cap, cu ocazia asta dandu-mi seama ca proverbul arhicunoscut "omul gospodar isi face vara sanie si iarna car" este o mentalitate romaneasca sanatoasa, sechela din vechiul regim, cand debaralele de pe balcoanele apartamentelor de la bloc,erau burdusite cu borcane.
IMG_5562.JPG
IMG_5565.JPG
IMG_5567.JPG
IMG_5570.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2011, 09:23   #930
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
revene,
fain proverbul. si ficateii, no comment. mai ales ca e una dintre mancarurile mele preferate.
Nota 10.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2011, 17:53   #931
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
iiii,
un sfert am papat eu, trei sferturi Bruno. ai vrea sa fii cumva cainele meu?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2011, 03:46   #932
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Am vazut ca va plac retetele puse de mine asa ca va mai pun

Daca pina acum v-am aratat in general ce gatesc pentru altii, mai jos sint poze cu ce maninc eu, nimeni altcineva nu se atinge de asa ceva

Pentru ca iarna nu-i la fel de indicat sa maninci multe salate crude ca vara, si nu numai din motivul asta, sint multe diferentieri care se iau in calcul cind vine vorba despre ce e nimerit sa maninci si ce nu, am facut o salata calda, dintr-o frunza care creste pe-aici, Swiss Chard. De fapt de curiozitate am cautat sa vad daca exista si in Romania si exista.

Se scot nervurile de la frunze, se taie in fisii de 2-3 cm latime si cind apa e in clocot se fierb 3 minute. Eu maninc si crude frunzele astea, de fapt sint foarte sanatoase, pentru ca sint amarui si ajuta ficatul sa se curete de toxine, dar crude le fac doar in smoothies, altfel sint prea tari. Se scot imediat din apa si se pun in alt vas. In mod normal se pregateste salata imediat, intre timp se pregatesc toate celelalte ingrediente, dar eu n-am avut incotro si a trebuit sa le mai calesc putin, pentru ca sa fie calde, asa ca le-am calit impreuna cu niste ciuperci.
Intre timp am taiat niste usturoi marunt, citeva masline si am dat niste brinza pe razatoare, dupa care le-am amestecat pe toate. La sfirsit se pune putin suc de lamiie si ulei de masline.
Simplu si bun. Bon appetit!





__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2011, 09:34   #933
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Originally Posted by rvn:
iiii,
un sfert am papat eu, trei sferturi Bruno. ai vrea sa fii cumva cainele meu?
asta suna jignitor. ai gandit inainte ?
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2011, 11:59   #934
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Fetelor nu va mai certati .E destula mincare in troace pentru toti Atentie la calorii.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2011, 20:43   #935
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
am primit intr-o zi un mesaj privat de la pilotul softist kamikaze, in care imi arata ce-ar vrea sa-i aduca Mosul. nu stiu de ce a facut asta, probabil, s-a gandit ori ca eu sunt Craciunita, ori ca as fi furnizoarea ei de ustensile necesare in bucatarie. in orice caz, eu nu pot decat sa-i arat wok-ul meu, ca o consolare pentru faptul ca Mosul aduce asemenea daruri, numai acelora care si-au dat silinta destul de mult la gatit...
IMG_5573.JPG
IMG_5578.JPG
IMG_5582.JPG
IMG_5581.JPG
IMG_5583.JPG
@iiii, adorabilul meu sustinator, chiar n-am vrut sa te jignesc pentru ca la Bruno tin ca la ochii din cap, iar el mananca chiar mai bine decat mine, deci sugestia mea se referea la faptul ca te invitam sa papi in locul lui mancarea pe care tu zici ca o doresti.
@anaemona,
iarba tine de foame? la mine, nu prea...

Last edited by rvn : 08 Dec 2011 at 20:49.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2011, 09:34   #936
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
revene, deci ma inviti pe la tine... sa gust si eu din delicatesele facute de tine? deja ma simt privilegiat.

sa sti draga ca nu sunt pretentios la mancare.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2011, 18:54   #937
SakuraBlack90
Junior
 
SakuraBlack90
 
Join Date: May 2011
Posts: 44
Am intrat pe acest topic la recomandarea unei prietene dar deja imi este rau
Nu am mai gatit din liceu / facultate mananc fastfood si conserve rar "gatesc" cartofi prajiti , oua ochiuri .
Dar o sa incerc si eu ceva de sarbatori , am mai mult timp liber (daca nu cumpar ceva si postez aici sa fiu si eu in randul lumii )

Si eu vreau o invitatie la masa macar de ziua recunostintei (cand o fi asta ) .
SakuraBlack90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2011, 22:25   #938
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
convingerea mea este ca o pizza buna si delicioasa nu se poate face decat intr-o pizzerie.
am avut o tentativa, nu chiar nereusita, in seara asta, de a face si eu ceva care sa semene cu o pizza, dar totusi, nu ma pot lauda cu ceva extraordinar de reusit.
IMG_5588.JPG
IMG_5591.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2011, 02:56   #939
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Sint hotarita sa nu mai gatesc decit lucruri extrem de simple, poate o data la 100 de ani ceva mai complicat. Dupa ideea lui victor, cred ca n-am pus destul usturoi, asa ca am adaugat si niste ciuperci si rosii uscate la paste. Au iesit excelente. Se pot combina si cu o salata de varza rosie, care e nemaipomenit de buna, ca sa nu mai zis ca e culoarea celei mai de sus chakra. E recomandat sa mincati culori violet si indigo seara. Bineinteles ca doar legumele, fructele, ierburile au culori diferite. Carnea e toata considerata rosie si activeaza chakra de la baza.



__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2011, 20:24   #940
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
aceasta combinatie, facuta in doi timpi si trei miscari, mi-a placut atat de mult, incat simt si acum savoarea ei.
pappardelle cu spanac. minunat de simplu si ucigator de bun.
pentru cine mai doreste sa se relaxeze 15 minute gatind o asemea cina, scriu ingredientele:
-pappardelle. se gasesc la supermarket. nu le confundati cu perdeaua de muste, va rog.
evident, se fierb cat scrie pe pachet.
-2 linguri de ulei de masline.
-300 de g de spanac proaspat.
-3-4 sampinioane medii.
-branza pentru paste, sau daca nu aveti, cascaval sau branza telemea uscata..
-2 fire de usturoi verde, sau unul.. eu am avut 2 firaviciuni care au fost numai bune de dat gust pastelor.
succesuri!
IMG_5592.JPG
IMG_5594.JPG
IMG_5596.JPG
sa mancati bine! (nu numai de Craciun).
L.E.: pentru a accentua mireasma,puteti stoarce putina lamaie pe deasupra, inainte de a presara branza, sau puteti pune o lingurita de vin alb peste spanac, cand este aproape gata, in tigaie. depinde de preferinta fiecaruia.

Last edited by rvn : 12 Dec 2011 at 20:32.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells