Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Dec 2008, 14:21   #61
geta
Novice
 
geta
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 4
sigur ca se impart la 5 bine pt ca situatia e asa - inca odata: sunt 5 note, se dau la o parte cea mai mica si cea mai mare se face media celor 3 ramase si media respectiva se inmulteste cu 5 si se obtine punctajul respectiv.

algoritmul e destul de greoi dar s-a ajuns la aceasta solutie tocmai din motivele enumerate de voi: ca un protejat al juratului x sa nu se poata bucura de 10-le acestui dupa cum un jurat care vrea on purpose sa-i dea in cap concurentului y cu un 2 sa nu o poata face.
la fel e si cu punctele pt televiziuni, festivaluri etc ele se inmultesc , impart etc dupa un algoritm gindit astfel incit sa pastreze niste ponderi si in acelasi timp sa ramina la un max de 25/10/15 puncte dupa caz.
nu e cea mai buna solutie poate, dar a luat zile si nopti si multe minti adunate ca ea sa ajunga la o forma si au comentat multi dar nimeni n-a venit cu solutii concrete si viabile de inlocuire.
geta is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2008, 15:15   #62
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Pai atunci cel din comisie care este "cumparat" nu va da 10, va da 8, dar e limpede ca va creste nota: daca - putin probabil, altul a dat nota mai mare ca el atunci nota aia va fi exclusa si deci nota lui va fi luata in calcul - ceea ce e bine. Daca toti ceilalti vor da note mai mici de 8, el va fi exclus dar va trage dupa el si pe cel care a dat nota minima, sa zicem 2, si in felul asta nota finala tot va fi mai mare.

Nu se poate sta la o masa si discuta notele, dupa secretizare?
Uite o discutie Andrei Gorzo - Valerian Sava pe tema asta si alte treburi de-ale cnc-ului.

http://193.226.142.142/work/observatorulcultural.ro/observatorcultural.ro/www/CUM-POATE-INCEPE-REFORMA-INSTITUTIONALA-IN-CINEMATOGRAFIE-(II)C*articleID_17083-articles_details.html

"Cind plicurile cu bani nu circula

V.S. Dar cum e cu acele note individuale ale membrilor comisiei? Ele mi se par utile pentru a face o preselectie, dar nu mai mult. N-ar trebui sa fie decisiva, precum la Eurimages, discutia critica a textelor aflate pe masa, cu argumente si contraargumente, cu discutii si cu un vot pe fata, prin care sa se poata stabili eventual alt clasament decit cel rezultat din notele initiale?

A.G. Important e ca nici unul dintre cei 5 membri ai comisiei sa nu fie corupt.

V.S. Dar, daca s-ar stabili prin Regulament ca decisive sint argumentarea critica si votul deschis, morisca asta n-ar fi cel putin incetinita?

AG: Repet: cu o conditie, ca toti cei 5 sa fie onesti si competenti.

V.S. Macar 3 din 5. Insa cu algoritmul uniunilor mafiote, e putin probabil, asa ca ma intorc la intrebarea: prin ce miracol ai si ati reusit Palmaresul din vara lui 2005?

A.G. Pentru ca – poate prin miracol, cum zici – toata lumea a fost onesta: Stefan Agopian, Cristina Corciovescu, Irina Petrescu, Oana Stoenescu. Era foarte clar ca toti voiam un palmares cit mai bun, toti voiam sa cistige proiectele cele mai bune, si asa au avut cistig de cauza Nae Caranfil, Cristi Puiu, Radu Muntean, Cristian Mungiu, Corneliu Porumboiu, Radu Jude...

V.S. Si notele prealabile au fost cele care au determinat cistigatorii si ierarhia finantarilor?

A.G. Ne-am intilnit si am si discutat, ceea ce e, intr-adevar, foarte important, dar...

V.S. Notele initiale au ramas decisive?

A.G. Toti, la inceput, ne-am trecut notele in creion, apoi ne-am intilnit si-am discutat, iar acolo unde au existat ciocniri, diferente mari de opinii, am stat, am dezbatut si, ocazional, ne-am revizuit verdictele initiale. Dar, repet, asa ceva nu se poate face cu folos decit intr-o atmosfera in care toata lumea vrea binele, in care toata lumea stie ce face...

V.S E o utopie.

A.G. E o utopie, dar, ca membru al comisiei din 2005, am avut norocul rar sau, cum zici, in unicat ca in dezbateri toate partile si toate parerile sa fie de bun-simt si de buna-credinta; nimeni de-acolo n-ar fi pus nota 4 pe un scenariu ca Moartea domnului Lazarescu. Eram cinci oameni intre care se putea discuta. "

Deci s-au intalnit si au discutat, avand notele trecute in creion.
acum despre comisii:

"V.S. Eu am respins oferta publica facuta de directorul general, la conferinta de presa din decembrie, de a fi inclus in viitoarea comisie, atita timp cit ramine in vigoare actuala Lege. Ulterior am zis insa ca as accepta, daca n-as fi singurul critic, ci am fi cel putin doi.

A.G. In vara lui 2005 am fost doi, cu Cristina Corciovescu, dar merg pina la a zice ca ideal ar fi ca in aceste comisii sa fie numai critici.
Oricum, cei dintii chemati n-ar fi profesionistii in virtual conflict de interese prin rotatie – regizorii, scenaristii, producatorii.

V. S. Problema este ca o buna parte a criticii noastre de film e clientelara si are antecedente care o compromit: nu stiu daca gasesti destui critici necompromisi intr-un fel sau altul.
Iar dregatorii si UCIN-ul, cu „Asociatia criticilor“ din subordine, ii vor „gasi“ repede pe ceilalti.

A. G. Felul in care functioneaza in momentul de fata numirea comisiei (fiecare uniune isi numeste omul ei) mi se pare profund defect. Din mai multe puncte de vedere: o data pentru ca, evident, omul pe care-l numeste o uniune nu va mai fi un analist dezinteresat al scenaristilor si titularilor de proiecte, ci va fi in misiune si, automat, susceptibil a proteja anumite interese si, eventual, a le da la gioale celorlalti; iar in al doilea rind, pentru ca multi dintre profesionistii numiti – ingineri de sunet, directori de imagine –, oricit ar fi de profesionisti pe felia lor, pur si simplu nu sint calificati pentru a evalua scenarii.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2008, 17:31   #63
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
si iata ce spune acelasi Andrei Gorzo despre cum a sprijinit el Legiunea straina a lui Daneliuc, fiind in juriul CNC:

"Filmul nu meritã vãzut, dupã cum nu merita finanþat. N-ar fi fost finanþat dacã nu l-aº fi susþinut chiar eu, la concursul CNC din 2005, în faþa obiecþiilor vehemente ale mai multor colegi de comisie. Tot ce pot sã spun în apãrarea mea este cã, pe hîrtie, satira avea o formã (era o satirã, nu o forfotã fãrã sens), iar dialogul (care pe ecran devine totuna cu zgomotul de fond) avea o vitalitate obscenã, inconfundabilã; deºi scenariul era nesemnat, dupã douã pagini am ºtiut cu cine am de-a face. Dilema mea de-atunci a fost: oare avem dreptul de a-i refuza finanþarea unui talent atît de artezian, fie el oricît de bezmetic? Acum ºtiu rãspunsul"

asadar, membrii comisiei se cearta intre ei, cu scenariile pe masa, in privinta notelor anumitor scenaristi/regizori??
pai si unde e votul secret?
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2008, 01:40   #64
geta
Novice
 
geta
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 4
concurs cnc decembrie 2008

pai cu media e asa: se scad cele 2 -minima si maxima se face media si media se inmulteste cu 5. adica ai 5,6,7,7,8 - 5 si 8 pleaca, iar media 6.67 se inmulteste cu 5 si devine din nota puncte -la numar 33.35.
geta is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2008, 01:44   #65
geta
Novice
 
geta
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 4
concurs cnc decembrie 2008

scuzati de novicism... promit sa invat sa nu postez mesaje de 2 ori...doar pt ca sunt chioara.
geta is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2008, 09:50   #66
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Re: concurs cnc decembrie 2008

Originally Posted by geta:
pai cu media e asa: se scad cele 2 -minima si maxima se face media si media se inmulteste cu 5. adica ai 5,6,7,7,8 - 5 si 8 pleaca, iar media 6.67 se inmulteste cu 5 si devine din nota puncte -la numar 33.35.

da, acum se explica totul...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2008, 17:04   #67
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
structura finala a comisiei CNC pentru fictiune este:

- Radu F. Alexandru
- Dan Nutu
- Doru Mitran
- Cristian Mungiu
- Alexa Visarion.

o surpriza fata de propunerile initiale: Dan Nutu.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2008, 19:38   #68
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
un regizor de film, un regizor de teatru, un actor, un operator, un scenarist - cata diversitate! Cine mai are ceva de obiectat?

Articolul 20 din regulament spune:
(4) Persoanele propuse pentru comisiile de selecþie ºi pentru comisia de lectori, membrii familiilor acestora sau rudele lor de gradul I nu pot participa, în nicio calitate, la realizarea unui proiect cinematografic înscris în sesiunea respectivã de concurs.

Rudele nu. Restul...
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2008, 09:29   #69
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
ma gandeam eu ca o sa mi se reproseze asta Stiu ca a facut si filme... Inainte de tacere mi se pare cel mai bun, dar nu conteaza.
Reproduc de pe siteul CNC, ca sa nu mai avem discutii in sensul asta
1. Fictiune lung si scurt
- domnul Radu F. Alexandru - dramaturg
- domnul Dan Nuþu- actor
- domnul Doru Mitran- producãtor, profesor
- domnul Cristian Mungiu – regizor,scenarist, producãtor
- domnul Alexa Visarion. regizor, scenarist, profesor
2. Documentare si animatie
- doamna Viorica Bucur- critic ºi istoric de film, prof. univ.
- domnul Constantin Pãun - regizor
- domnul Alexandru Solomon - realizator de film,asistent.univ.

Dar stai! Doru Mitran e si (in primul rand) un important director de imagine. Radu F Alexandru e si scenarist, cu 4 filme la activ. Dan Nutu a scris si poezii cand era mic... Au omis si ei, mi se iarta si mie.

Ideea mesajului anterior era cu totul alta.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2008, 09:56   #70
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Iertat sä fiu, dar prezenta lui Dan Nutu mi se pare mai mult omagialä decât rationalä.
In schimb, îmi place cum aratä comisia la doumentar/animatie. Vio, Ticä si Alecu nu-s niste tras-împinsi, si nici sä fi mânärit vredatä n-am auzit. Sper sä-mi confirme impresiile excelente pe care le am despre toti trei.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2008, 10:01   #71
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by Pitbull:
Iertat sä fiu, dar prezenta lui Dan Nutu mi se pare mai mult omagialä decât rationalä.
In schimb, îmi place cum aratä comisia la doumentar/animatie. Vio, Ticä si Alecu nu-s niste tras-împinsi, si nici sä fi mânärit vredatä n-am auzit. Sper sä-mi confirme impresiile excelente pe care le am despre toti trei.
De acord cu ambele observatii.
Lui Dan Nutu i-au dat asa, premiu pentru intreaga activitate, un loc in comisia CNC. Nici nu era pe lista de propuneri, nu?
Dar presedintele poate face ce vrea.

Art 20.
(1.2) Directorul general al Centrului Naþional al Cinematografiei poate
utiliza, total sau parþial, propunerile înaintate de uniunile ºi asociaþiile din
domeniul industriei cinematografice."
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2008, 23:03   #72
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
http://www.petitiononline.com/1pitbull/petition.html

So pe ea cu semnäturile!
So pe ea cu forwardärile!
So pe ea si so pe ei!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 11:47   #73
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Ar merge pusa si pe pagina de inceput a site`ului ... pentru a fi semnata si de cei care nu sunt useri Cinemagia.Sunt sigur ca sunt destui care ar dori sa participe la aceasta actiune.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 11:53   #74
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cred c-au s-o punä - Gloria si Stefan se gândesc la cât mai multe solutii de campanie.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 11:55   #75
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Trebuie un anumit numar de semnaturi sa fie stranse ?
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 12:01   #76
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu, cä nu are legäturä cu nici o lege care sä presupunä asemenea conditionäri.
The most, the better!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 19:28   #77
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
http://www.petitiononline.com/1pitbull/petition.html

Sa nu se piarda pe drum.

Zice in josul paginii de forum Cinemagia.
Quote:
Avem 19370 utilizatori inregistrati
pai ar fi bine sa dea cu subsemnatul (daca-i intereseaza si-s de acord).
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 21:57   #78
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Ehee ... daca ajunge la 1000 si ceva atunci trebuie deschisa prima sampanie
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2008, 15:30   #79
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by redmen:
Ehee ... daca ajunge la 1000 si ceva atunci trebuie deschisa prima sampanie

deocamdata se apropie vertiginos de 100.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2008, 18:17   #80
confuzius
Novice
 
confuzius
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 7
Nici vorba sa inceapa lecturarea scenariilor pana in sarbatori. Asa incat rezultatele se vor da hat prin martie. Mai observ la unii din voi tot felul de naivitati, ca ala-i bun, ca ala nu. Sistemul nu e bun, asta e. Vedeti vreun concurs alternativ, organizat in Romania, de romani, chiar si de privati. Se pretinde ca acesta al CNC-ului ar fi organizat pe banii dinafara banilor publici. Vezi ce combinatie ? Statul si banul privat. Mama, mama...
__________________
avanti
confuzius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells