Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Mar 2008, 20:41   #61
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Pitbull:
Facultativä - cä dacä-i obligatorie, treaba nu mai e bunä.

da, asa e de fapt!
ca tot ruleaza Cold Waves pe tvr...
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2008, 01:46   #62
vladvaidianu
Senior
 
vladvaidianu
 
Join Date: Apr 2005
Location: chicago
Posts: 132
ctp? :-j
acu-s vreo 2 ani, ctp scria ca in america, pe autostrazi exista o banda speciala pe care nu pot circula masini decat daca au minim 3 (trei) pasageri.

:shock: :lol:

si de atunci nu mai citesc nimic scris de el. jur pe licenta mea de taximetrist in chicago ca pe hov lane se merge cu doar 2 (doi) pasageri. bagi ca si interdictia asta nu se aplica tot timpul ci e cu orar. plus ca fiecare stat are reglementari proprii iar hov lane e o raritate.

azi i-am citit critica postata aici si raman la aceiasi parere. ctp se pricepe la film cam cum are si driver licence (usa).

citind topicul asta mi-am adus aminte de proverbul cu piatra, apa si inteleptii...si cand scriu asa ceva nu ma gandesc la nae decat cu admiratie. pt filmele anterioare, chiar si pt asfalt tango. dar restul e tacere...

ghidupu
Quote:
...De ce devine atat de inconsistent? A vrut sa se detaseze de Puiu and comp, a vrut prea mult mainstream si a sfarsit in a se detasa de el insusi, ratand aproape integral un film...
touch da base


hm... e mai subtire decat mi-as fi imaginat in cele mai pesimiste momente. si cred ca e oarecum firesc sa fie asa. e un scenariu mai vechi si trebuie ca cele scrise mai tarziu sunt mai bune. intre occident si 432 e o mare diferenta. oare cum ar fi fost primit occident daca ar fi fost produs la 5 ani dupa 432 ?
vladvaidianu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2008, 09:52   #63
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by vladvaidianu:
hm... e mai subtire decat mi-as fi imaginat in cele mai pesimiste momente. si cred ca e oarecum firesc sa fie asa. e un scenariu mai vechi si trebuie ca cele scrise mai tarziu sunt mai bune. intre occident si 432 e o mare diferenta. oare cum ar fi fost primit occident daca ar fi fost produs la 5 ani dupa 432 ?

d acord.
eu cre k, dk n-ai facut un scenariu la timp, it's better to forget about it & move on...
d cele mai multe ori, ori a 'rasuflat' (dar, cind e 'proiect d suflet', cam greu sa-ti dai seama...), ori esti km singuru p kre-l mai intereseaza - vezi si coppola cu 'youth without youth'...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2008, 14:46   #64
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
Originally Posted by EgoN:
terminati cu pretul 50% al biletelor. la orice cinema biletul e intre 50 si 80 de mii de lei vechi (nu ma refer la mall). mi se pare un tarif mai mult decat rezonabil si nu cred ca diferenta de 10, 20 de mii de lei va conta asa mult. cine vrea sa mearga la cinema, merge..cine nu, nu, poate sa fie si 2 lei biletul.

crede-ma conteaza mult diferenta asta de doi lei.. adica.. am vazut frumos filmul intr-un mall.. calitate bune a imaginii, sunet impecabil si tot ce vrei de bine. Apoi..m-am dus intr-un cinema obijnuit.. nu dau nume..dar unde biletul e 4 lei pana in ora X si dupa ora X, 8 lei. Si ce s-a intamplat? Exact poate momentul de varf al actiunii.. pasc..pe apa sambetei..a fost taiat. Sunetul.. VARZA.. imaginea.. asa si asa. Deci..rusine. Nu e de mirare ca cinematografele se inchid.. si pana la urma..e ceva normal..daca stam bine sa ne gandim..e vremea progresului.. e vremea calitatii. Cine nu se ridica la standarde..cade..ca in viata..
well.. cam atat cu dezamagirile .. asta e!
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2008, 15:18   #65
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
My faithful disciple, aici este vorba despre CU TOTUL ALTCEVA. Citeste atent fragmentul pe care l-ai citat, pentru a-i räspunde. Nu uita cä dacä vrei sä faci filme, atentia si adecvarea fatä de subiect sunt douä cerinte principale - altfel, dacä ai de fäcut o transpunere dupä scena violului din "Räscoala" de Rebreanu, iar tu povestesti cum ai ecraniza "Petricä si lupul" (de Prokoffiev, nu de Ion Creangä), crezând cä e unul si acelasi cu Petre Petre, ne-am procopsît! :oops:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2008, 15:33   #66
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
nu tre sa-mi amintesti peste tot ..de (...) ..in special.. nu in formele astea publice. .. oka.. am retinut!

[Edited by mod.]
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2008, 16:00   #67
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
OK, scuze - nu stiam cä vrei mai multä discretie. Am modificat. E rândul täu acum - räspuns on topic, please.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2008, 18:39   #68
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Pitbull - de ce mi-ai ºters postarea de la ora 13 ºi ceva?! De ce numai pe-a mea?
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2008, 21:06   #69
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Scuze sincere, dar cred cä ai visat. Nu am sters nimic.
(Dacä vrei, poti sä spui cä mint. N-am sä mai räspund. Rämâne cum vrei tu.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2008, 21:20   #70
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Originally Posted by vladvaidianu:
ctp?........

si de atunci nu mai citesc nimic scris de el.

cred ca ctp o sa fie emotionat.
de la cronica aia la "no country..(ratata,ce-i drept),cam multi pulifrici au inceput sa-l muste pe urs.
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2008, 23:00   #71
vladvaidianu
Senior
 
vladvaidianu
 
Join Date: Apr 2005
Location: chicago
Posts: 132
daca ti neaparat sa imi atasezi mie eticheta de pulifrici...no comment

ctp e un fel de urs doar raportat la romanica si a avut momentele lui dar pe harta lumii e doar un jelly bear. motivul: cohen bros sau mungiu nu sunt chiar victor ciorbea sau hagi. in plus pe sfera cinematografiei nu prea se pot calcula integrale...
vladvaidianu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2008, 08:33   #72
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Dragomara:
Pitbull - de ce mi-ai ºters postarea de la ora 13 ºi ceva?! De ce numai pe-a mea?

OMG! paranoia runs rampant - in yellow too :lol:

ps cit priveste postarea lu ulrich - jenanta...
o data pt k merge p ideea (falsa!) k ctp-u a fost atakt doar dupa cronik sa lipsita d gust la coen bros (eu, d ex, nu l-am considerat niciodata un om d gust - ci un fel d vulgarizator d camin cultural...); ac forum sta marturie k NU e asha!
si doi: presupozitia (indusa subliminal) k, dk il ataci p ctp, esti un 'pulifric' (presupun k asta e singularu d la 'pulifrici'... sau e defectiv d singular?!) :?
iar kestia cu 'ctp va fi emotionat', kre vrea sa ridiculizeze pozitia (d bun-simt) a lui vladvaidianu, e SO cheap...! :sleep:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2008, 09:16   #73
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Alex Leo Serban:
un 'pulifric' (presupun k asta e singularu d la 'pulifrici'... sau e defectiv d singular?!) :?
Nu, face la fel cu "pici", "arici", "päcälici":
- un pici, piciul, doi pici, picii;
- un arici, ariciul, trei arici, aricii;
- un päcälici, päcäliciul, patru päcälici, päcälicii;
- un pulifrici, pulifriciul, doisprezece pulifrici, pulifricii.
NU (färä virgulä) face la fel cu "bici", "plici", "carici":
- un bici, biciul, douä bice, bicele;
- un plici, pliciul, câteva plice, plicele;
- un carici, cariciul, multe carice, caricele.

Vezi si poema compusä în 1971 de mine si maicä-mea, la adresa doctorului de la parter care zbiera sä nu ne jucäm sub ferestrele lui cä-l deranjäm (eu si copiii din bloc, nu eu si maicä-mea):

Foaie verde bambilici,
Mä fäcu mama-n urzici,
Infulecând vreo doi mici,
Cu concursu-unui arici
Si cei doispe mucenici,
Mä crescu-ntre ucenici,
Vru sä ajung doctorici,
Da' iesii un mäscärici
Si mä cheamä... haide, ghici!
Ai ghicit: Dinu Dräghici.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2008, 01:48   #74
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
vazut "restul e tacere". nu mi-a placut. n-are nae coaie de mare regizor - calareste poantele, bancurile si glumitele... nu ramane mare lucru.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2008, 02:08   #75
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
nu stiu cine mi-a cenzurat cuvantul "cUoaie"?! va rog sa nu va atingeti...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2008, 09:03   #76
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
programul ti l-a cenzurat, dar ai gasit tu o solutie, ca toata lumea
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2008, 11:37   #77
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
aha, da' eu credeam ca Pitbull a devenit mai rau primavara,
acum cand infloreste toata tara... (inclusiv provinciile vitregite)
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2008, 12:15   #78
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by herbert:
primavara,
acum cand infloreste toata tara...
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=15320 :happy:
Cenzorul de coaie e o reminiscentä de pe vremea regimului de tristä amintire... :hmm:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2008, 15:31   #79
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Clarificari:

N-are nici o treaba cu comunismul. Si, daca ar avea, nici ca mi-ar pasa, atita timp cit poate fi ceva frumos intr-o tara atit de urita.

Eu am fost la film la Gloria cu fluturasi impartiti in clasa, si asa am vazut si Trandafirul galben, si Revansa, si Vizita la domiciliu (ciudata optiune pt o clasa de pioneri sub 12 ani, nu?)

Un alt motiv esential pentru care am facut aceasta propunere a fost faptul ca pensionarii de azi sint cei mai mari iubitori de film de ieri. Ei sint cei care se duceau si la cite doua filme pe zi, si pentru care filmul a insemnat enorm in tinerete si inca au nostalgia mersului la cinema. Tata e un exemplu. Adora filmele, desi nu are nici o treaba cu arta filmului. Doar faptul ca a fost prieten bun cu gopo si alti citiva.
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2008, 20:58   #80
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
nu t supara, i know u mean well & all that - dar, sincer, kiar dk s-ar duce, nu cre k le-ar placea: am vbit la tel cu un bun prieten/coleg, d virsta parintilor mei, kre mi-a zis k a vbit la rindu lui cu niste amici de-ai lui - d ac virsta - kre s-au dus la film & nu le-a placut: l-au gasit prea lung...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells