Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Mar 2007, 10:56   #61
Herzeleid
Junior
 
Herzeleid
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 71
Originally Posted by gionloc:
proiectul asta e un film politic! iar scopu sau e sa emotioneze, sa manipuleze astfel, apoi sa motiveze, sa mobilizeze (chiar daca momentan!) sa te faca sa iti doresti sa fii spartan in contemporaneitate - spartan ca aia din film, sa fii civilizat, devreme acasa si militaure feroce pe front.. etc.

Daca citesc asta pe posterul filmului are 10/10 din partea mea


PS. Spartanii au fost militarii ideali si si-ar fi jucat perfect rolul intr-un sistem condus de minti strategice.
__________________
'Un film trebuie raportat doar la ce se vrea a fi'
Eu
Herzeleid is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2007, 11:31   #62
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Alex Leo Serban:
AR TREBUI SA FIM CU TOTII SPARTANI - asta e concluzia
dar nu putem fi pt k am decazut
dk am fi fost spartani teroristii arabi s-ar fi kkt p ei d frik
ac film e un memento melancolic al mizeriei kre a devenit occidentu
d ac eu insist p 'programu' ideologic (negat d realizatori): e F BINE k s-a facut ac film (dincolo d calitatile plastice si d pur entertainment) pt a n arata cit d mici am devenit (prin comparatie cu spartanii) din motive d educatie crestina (which s.ucks! d aici ni s trage si vesnicul sentiment d culpa p kre-l tirim d 2 milenii :sick: ) si c inseamna curaj adevarat!

the slashing theory of the Nietzsche's Antichrist & Zarathustra!
:love: some of the best essays of the new era (Christian Era) :love:
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2007, 13:27   #63
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
spartanii exista printre noi(i-a intalnit borat la rodeo)
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2007, 15:24   #64
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
aiurea
aia erau niste crestini habotnici si niste idioti congenitali :sick:
d fapt - come to think of it - '300' e (din ac cauza) un film anti-bush, nicidecum 'pro' (asa cum cred superficialii corecti-politic!)

atitudinea spartana este 'out of this world', period
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2007, 21:22   #65
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
300 are deja o discutie pe care n-o merita(sustinatorilor-nietzscheeni -ai filmului li se pun in fata citate dintr-un text despre estetica fascista al lui s.sontag samd).ce vreau sa spun e ca unele din valorile predicate acolo(curaj,forta de sacrificiu,loialitate,etica a warrior-ului)sunt acceptabile atata timnp cat sunt optiuni personale,asumate individual si nu norme sociale,cadre obligatorii ale unui sistem social.cu alte cuvinte,fii spartan pe barba ta si nu cu gasca.de asta mi-au placut..habar n-am,"ghost dog","the passion" al lui gibson sau spartanul lui david mamet si resping manifestul asta proto-fascist,care face sa vibreze forumurile si blogurile "fratilor arieni".

p.s:@gionloc. speram sa-ti pui in acord gandul cu fapta si sa boicotezi filmu(exista suficiente variante decente pe net)
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2007, 22:33   #66
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by ulrich:
p.s:@gionloc. speram sa-ti pui in acord gandul cu fapta si sa boicotezi filmu(exista suficiente variante decente pe net)



asta nu este o scuza, adica nu caut sa ma scuz pentru ceva!

filmul nu am de ce sa-l boicotez!!
il recomand tuturor si imi doresc sa-l vada cit mai multa lume, insa raportatrea la el trebuie facuta in mod critic. in ceea ce am scris ''mai oficial'' despre filmul asta asta am incercat - sa evidentiez mecanismul ideologic pus in scena de americani si sa prezint importanta filmului pentru ceea ce inseamna puterea de manipulare a cinema-ului!

si pe forum am amintit tot timpul ca filmul infatiseaza the dark side of the cinema (as a force - like in star wars), ca eu prefer (ca aprpiate de simtirea mea) sint Paths of Glory sau filme-pamflet precum Dr. Strangelove, ori Fahrenheit 911.

insa inainte de a urla despre fascismul filmului - intr-un mod in care sa rebalansezi ecuatia - insa montind o atmosfera la fel de teribila precum cea din 300, eu prefer sa ii arati fiecaruia cum fuctioneaza povestea dni film, cum e construita, ce vrea.. in ideea ca intr-o zi fiecare va fi capabil sa se raporteze critic la astfel de pelicule... insa, in acelasi timp, sa aprecieze genul filmic (daca e recunoscut, el devine inofensiv!) si cinema-ul ca suport al unor astfel de montari!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2007, 06:44   #67
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt ulrich

dk vii cu exemplul lui 'passion' al lui gibson eu iti spun k (din pdv-u meu) asta e un contra-exemplu - filmu fiind atit d prost incit cre k si pitbull ar fi d acord cu asta
in al 2-lea rind, 'fascinating fascism' e unul din cele mai idioate eseuri ale lui sontag: teoria ei expusa acolo e usor demontabila cu insusi 'cazul' lui leni riefenstahl p kre-l invok: dk estetik 'triumfului vointei' si kiar a 'olympiei' este... 'fascista', cum poti sa sustii k ea este reperabila si in documentarele (si fotografiile) cineastei dspr triburile nuba?! c, negrii aia erau 'arieni'!? :lol: sontag (p kre am adorat-o pt altele - si p kre am si cunoscut-o) cade acolo in pacatul in kre cad multi intelectuali: a intinde & a frek firele unei teorii pina cind firul devine roshu iar teoria, stravezie!
in fine - a-i propune lui gionloc sa 'boicoteze' filmu lui snyder mi s pare cea mai trista atitudine pt un cinefil: pt k mi s-ar parea normal sa fii mai intii cinefil si abia p urma sa ai preferinte politice!
p s sper - totusi - k nu pui semnul = intre nietzsche si fascism!! :shock:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2007, 09:52   #68
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Alex Leo Serban:
p s sper - totusi - k nu pui semnul = intre nietzsche si fascism!! :shock:

this is a goooooood point!
nu mi-o iert, era de-al meu :oops: trebuia sa-l apar in primu' rind pe el!
apoi filmul...
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2007, 11:27   #69
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
bineinteles k nietzsche nu e fascist, ci e ubercool! 8)
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2007, 12:39   #70
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Alex Leo Serban:
dk vii cu exemplul lui 'passion' al lui gibson eu iti spun k (din pdv-u meu) asta e un contra-exemplu - filmu fiind atit d prost incit cre k si pitbull ar fi d acord cu asta
Vezi, vezi dacä umblai pe cocklauri pe vremea când eu aveam doar opt zile si de-abia învätam a merge copäcel pe forum, tinându-mä de prichiciul "Acum pe ecrane"-ului cel humuit?
Ia la taica:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...christ#830 19
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2007, 13:10   #71
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
cred ca in paragraful de mai jos e reprezentativ pentru constructia lui Pitbull despre Passions:

Originally Posted by Pitbull:
One simple example: Jesus covered in blood after being whipped.
Yes, THIS is how he should have looked. But, ON SCREEN, it looks false. The camera does NOT see reality as it is, it's always adding a new dimension - and this dimension can sometimes instill an apparent falseness to an otherwise faithful reality. In truth, a man such tortured DOES look like a skinned pig - but NEVER as a Messiah! He's REPULSIVE, not faith inspiring. And, in a movie, he doesn't even look real anymore - he looks forced and aesthetically hysteric.

independent de cinematografie, cate nici nu a mai contat pentru mine dat fiind subiectul (gresit abordat la nivel conceptual in opinia mea), as spune ca passions e un film ratat deoarece:

daca paradigma mesianica o exemplifici prin suferinta fizica (adica in dimensiune umana!)... pai atunci is cel putin alte mii de cazuri mai bune, mai utile unei astfel de abordari!

apoi, if u wanna f.uck the christian dogmatism - well, atunci discuti povestea intr-un teren religios unde opui figura christica demersurilor religioase institutionale si institutionalizate...
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2007, 13:16   #72
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt pitbull
am citit, am ris, am aprobat, am gasit kiar si un cuvint mis-spelled: 'naturalist' (in loc d 'naturalistic')
nici nu ma asteptam sa-ti plak voma lu mel k t stiu - totusi! - om d gust (tocmai d aia n-am inteles d c nu ti-a placut '300' al nostru )
as fi preferat insa - in locu comparatiei cu isus-u lu zefirelli - una cu evanghelia lui pier paolo... les connaisseurs stiu d c! 8)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2007, 14:38   #73
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Numai UN mis-spelling? Am recitit acum textul si m-am crucit (Ã* propos), e unul dintre cele mai neglijent scrise ale mele.
Päi si apropo de de ce nu mi-a pläcut "300", am spus si pe scurt (într-un mesaj de mai sus), si pe lung (în cronicä): nu din motive de intentie, ci de realizare. Eu plasez la alt nivel bunul echilibru între toate elementele lui determinante (adevär istoric, mit, legendä, licente de tot felul, mostenire B.D., mentalitate New Age, coloraturä politicä si ultima, cu voia dumneavoasträ, meserie cinematograficä).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2007, 00:08   #74
Dino
Veteran
 
Dino
 
Join Date: Nov 2002
Location: banner
Posts: 148
Care ascultai Manowar cand erai mic?
Uite c-a aparut si videoclipul, varianta lunga, pentru fani.
Dino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2007, 18:57   #75
RIP
Veteran
 
RIP
 
Join Date: Mar 2007
Location: who the f**k gives a damn
Posts: 151
Originally Posted by Dino:
Care ascultai Manowar cand erai mic?
Uite c-a aparut si videoclipul, varianta lunga, pentru fani.

si pe youtube se gaseste printre miile de tribute music videos for 300, si un tribute pe muzica de manowar
__________________
Better rule in Hell than serve in Heaven.
RIP is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2007, 20:01   #76
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
super!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2007, 12:25   #77
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Vazut inca o data 300 intr-un cinematograf IMAX. Din randul G (adica 7), pe centru, Leonidas si gasca lui au mult mai mare putere de convingere . Mai ales cand Leonidas striga chestii ("Madness? This is Sparta!" sau "Prepare for glory" sau "Tonight we dine in hell"), le simti undeva intre plamani si te cam zguduie. Si sangele, nu stiu cum naiba, te improasca peste tot Genericul final, mai ales ca cinematograful de la Sony Center din Berlin are un design pe rosu si negru, este magnific. Da, privesc cu ochi un pic mai binevoitori filmul lui Snyder dupa experienta IMAX
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2007, 12:39   #78
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
i knew u'd cum to this!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2007, 12:42   #79
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Alex Leo Serban:
i knew u'd cum to this!

dar tot nu simte (inca) filmul in organul fiintei sale.. ci in experienta cinemaului IMAX... poate la a treia vizionare (undeva, izolat) Stefan incepe sa se schimbe
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2007, 12:45   #80
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
of course he will: SIZE MATTERS!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:21.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells