Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Jul 2005, 23:29   #61
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Re: New vs Old

Originally Posted by manelesux:
inca unu din seria de conflicte fotbalistice care-i macina pe criticii de film: topicu ar trebui sa fi fost omorat chiar de primul mesaj si explicatia paradoxului. esenta cinefiliei ar trebui sa fie cinefagia nu cineconflictul. nu cred ca se justifica o dezbracare de intentzii.

modern vs. clasic este efectul ordonarii implicite a axei T. Restul "conflictului" sunt vorbe puse in gura si rea vointza. asa ca nu pot decat sa aplaud offtopicurile.

De obicei nu citesc bartamai carnatul de mesaj, dar imi place cum a inceput.
Originally Posted by manelesux:
si atunci ce rost a mai avut topicul?
0
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 09:06   #62
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
Originally Posted by st3fan:
pentru cinematogrfaul modern e importanta doza cat de mica de comercial, chiar daca acest lucru este in defavoarea filmului.se face din ce in ce mai mult cinematograf si analog, din ce in ce mai putin film

pentru orice film e importanta doza cat de mica de comercial. Filmu se face cu mijloace tehnice si resurse umane, nu doar cu pofta inimii. Chiar si regizorii care isi rup paine de la gura sa faca filme din banii de buzunar nadajduiesc sa-si recupereze painea aia inainte sa moara de foame. n-are nici o legatura cu calitatea filmului (e o favoare, nu o defavoare) ci cu mecanismul financiar fara de care azi cinematografia n-ar exista nici ca arta, nici ca stiintza, nici ca sport.
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 09:33   #63
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
parerea mea e ca singurul regizor la care are rost de ne uitam e George Melies. Restu l-au reciclat iar realizarile tehnice precum sunetul, culoarea si metodele de montaj/editare sunt doar efecte speciale pe care holiudu le-a impus din ratziuni comerciale. sper ca nu trebuie sa ma mai explic.
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 10:15   #64
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by manelesux:
parerea mea e ca singurul regizor la care are rost de ne uitam e George Melies. Restu l-au reciclat iar realizarile tehnice precum sunetul, culoarea si metodele de montaj/editare sunt doar efecte speciale pe care holiudu le-a impus din ratziuni comerciale. sper ca nu trebuie sa ma mai explic.

prima fraza e genul de afirmatie apodictica ce mi se imputa mie - printre altii, chiar de catre (reciclatul) 'manelesux'; diferenta de afirmatiile mele apodictice este ca aceasta este inexacta (si nu doar pt ca, evident, melies este georges melies!): cinema-ul nu este doar o extensie a esteticii meliesiene, ci si a cinema-ului de tip lumiere: acestia sint - cum scriam in nr din 'secolul 20' dedicat filmului - 'cele doua mamele ale cinema-ului', care au dus la directii diferite: lumiere-ii la dziga vertov, cine-verite, neorealism, nouvelle vague, cassavetes & dogma, melies la griffith, eisenstein, hitchcock, bunuel, fellini, lucas, spielberg s.cl.
in al doilea rind - daca ramii numai la melies (cu toate meritele sale istorice indiscutabile), ratezi un dreyer ('patimile ioanei d'arc'), un lubitsch ('trouble in paradise'), un capra ('it's a wonderful life') s.a.m.d.
in fine - afirmatia cea mai enorma!! -, sunetul, culoarea & montajul nu sint 'efecte speciale', ci elemente constitutive ale cinema-ului, rafinari ulterioare atit ale directiei lumiere, cit si ale celei melies.
ma tem ca 'manelesux' ar trebui - intr-adevar - sa se explice, altminteri nu doar manelele 'suck', ci si pdv-ul sau :?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 11:34   #65
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
manelesux, cand mi-am exprimat parerea ma bazam pe o chestie spusa de un teoretician german,Rudolf Arnheim,care acum e oale si ulcele, adevarat, si care a emis destul de multe aberatii.Dar a spus si ceva foarte interesant, si imi rezerv dreptul de a fi de acord(intr-o oarecare masura). "Din cauza industrializarii si comercializarii productiei cinematografice, dezvoltarea filmului ca limbaj de arta nu numai ca s-a oprit, dar a si regresat".Desi aceasta afirmatie a fost facuta cu multi ani in urma,eu ii observ o valabilitate si astazi.
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 11:43   #66
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
Originally Posted by Alex Leo Serban:
Originally Posted by manelesux:
parerea mea e ca singurul regizor la care are rost de ne uitam e George Melies. Restu l-au reciclat iar realizarile tehnice precum sunetul, culoarea si metodele de montaj/editare sunt doar efecte speciale pe care holiudu le-a impus din ratziuni comerciale. sper ca nu trebuie sa ma mai explic.

prima fraza e genul de afirmatie apodictica ce mi se imputa mie - printre altii, chiar de catre (reciclatul) 'manelesux'; diferenta de afirmatiile mele apodictice este ca aceasta este inexacta (si nu doar pt ca, evident, melies este georges melies!): cinema-ul nu este doar o extensie a esteticii meliesiene, ci si a cinema-ului de tip lumiere: acestia sint - cum scriam in nr din 'secolul 20' dedicat filmului - 'cele doua mamele ale cinema-ului', care au dus la directii diferite: lumiere-ii la dziga vertov, cine-verite, neorealism, nouvelle vague, cassavetes & dogma, melies la griffith, eisenstein, hitchcock, bunuel, fellini, lucas, spielberg s.cl.
in al doilea rind - daca ramii numai la melies (cu toate meritele sale istorice indiscutabile), ratezi un dreyer ('patimile ioanei d'arc'), un lubitsch ('trouble in paradise'), un capra ('it's a wonderful life') s.a.m.d.
in fine - afirmatia cea mai enorma!! -, sunetul, culoarea & montajul nu sint 'efecte speciale', ci elemente constitutive ale cinema-ului, rafinari ulterioare atit ale directiei lumiere, cit si ale celei melies.
ma tem ca 'manelesux' ar trebui - intr-adevar - sa se explice, altminteri nu doar manelele 'suck', ci si pdv-ul sau :?

1.ma tem ca stai prost cu simtzul umorului ori esti exagerat de naivel. trebuia sa pun un smilie la sfarsitul unor propozitii ca sa pricepi unde bateam?

2.sunt convins ca lumiere mi-ar da dreptate cand zic ca sunetul si culoarea sunt efecte speciale in aceeasi masura ca si CGIurile din prezent. ele sunt constitutive doar prin asimilare si desensibilizare. a fost cel putzin un moment X pe axa T in care un grup de cineasti le-a considerat "machiaj redundant" al expresiei artistice. CGIul atat de injurat de estetzii cu rezistentza fatza de nou intampina cam aceleasi probleme de asimilare. asta e o replica la ce zici tu, nu o explicatie a mesajului meu anterior.

3.bagandu-i pe lumiere si pe melies la inaintare nu faci decat sa bagi euglena ca justificare pentru ca mi-am cumparat blugi noi. mai mult, daca astia-s mamele, unde-s tatzii? sau cinematografia e un fruct hermafrodit? articolul de care zici nu mi-e cunoscut, dar il voi cauta inspre citire caci subiectul e interesant dpdv evolutzionist (si inutil dpdv conflictual). oricum, din media aritmetica a afirmatiilor tale reiese o rezistentza la naivitate capabila sa omoare multe crezuri artistice. Ma tem ca daca erai contemporan si prieten cu Melies si daca respectivul ar fi tinut la opiniile tale, azi nu mai exista arta cinematografica. Selectivitatea antinaivitate, flotarile pentru rafinarea sensibilitatii, regizori reciclati versus regizori care "au dus la" samd, recomanda un evolutzionism in stil Cernobal/Buchenwald mai degraba decat unul darwinian.
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 12:12   #67
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by manelesux:
parerea mea e ca singurul regizor la care are rost de ne uitam e George Melies. Restu l-au reciclat iar realizarile tehnice precum sunetul, culoarea si metodele de montaj/editare sunt doar efecte speciale pe care holiudu le-a impus din ratziuni comerciale. sper ca nu trebuie sa ma mai explic.

Mr vikillectual.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 12:17   #68
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
look who's talkin' (apropo de naivitate!): kestia cu 'cele doua mamele' era - si gramatical, si logical - corecta, dar probabil ca citesti pe sarite sau maninci litere... 'mamele' NU as in 'mothers' (! ce idee, 2 mame... nostalgii lesbiene or what!? :w00t: ), CI as in 'tits' (= 'tzitze', 'sini' etc)
n-am accente ca le-as pune
got it now, finally, eventually, at long last?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 12:22   #69
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Genu' asta de topic il face pe ALS sa se simta ca pestele in apa si sa scoata de la naftalina afectiva tot soiu' de regizori praf si pulbere.

Tot genu' asta de topic aduce in arena googlectuals.

Este o discutie care nu naste decit copii morti.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 12:22   #70
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan


atat si nimic mai mult!
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 12:26   #71
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
Originally Posted by Ambra Blu:
Originally Posted by manelesux:
parerea mea e ca singurul regizor la care are rost de ne uitam e George Melies. Restu l-au reciclat iar realizarile tehnice precum sunetul, culoarea si metodele de montaj/editare sunt doar efecte speciale pe care holiudu le-a impus din ratziuni comerciale. sper ca nu trebuie sa ma mai explic.

Mr vikillectual.

incerci sa spui ceva?
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 12:28   #72
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
Originally Posted by Alex Leo Serban:
look who's talkin' (apropo de naivitate!): kestia cu 'cele doua mamele' era - si gramatical, si logical - corecta, dar probabil ca citesti pe sarite sau maninci litere... 'mamele' NU as in 'mothers' (! ce idee, 2 mame... nostalgii lesbiene or what!? :w00t: ), CI as in 'tits' (= 'tzitze', 'sini' etc)
n-am accente ca le-as pune
got it now, finally, eventually, at long last?

got finally ce? ai ocolit subiectul si mi-ai corectat o eroare de maxima irelevantza in economia discutziei. nush ce-are mamele cu lesbienele, dar daca tot suntem la capitolul "nesimtzirea ca metafora", mie incepe sa mi se para suspecta treaba asta cu suptul sfarcurilor de barbati la cinefili.
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 12:28   #73
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by manelesux:
Originally Posted by Ambra Blu:
Mr vikillectual.

incerci sa spui ceva?

Am spus deja, sorry you missed it.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 12:29   #74
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
Originally Posted by Ambra Blu:
Originally Posted by manelesux:
Originally Posted by Ambra Blu:
Mr vikillectual.

incerci sa spui ceva?

Am spus deja, sorry you missed it.

nush zau who missed what. am impresia ca am provocat mari confuzii. deruleaza inapoi si mai incearca o data. uita-te in coltzu ecranului, la arsura de tzigara.
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 12:44   #75
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by manelesux:

nush zau who missed what. am impresia ca am provocat mari confuzii. deruleaza inapoi si mai incearca o data. uita-te in coltzu ecranului, la arsura de tzigara.

Legat de tigari, discutia s-a fumat inca dinainte s-o scoateti din pachet. Nu da vina pe cerneala mea simpatica, cuz you ain't no funny.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 12:47   #76
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
Originally Posted by Ambra Blu:
Originally Posted by manelesux:

nush zau who missed what. am impresia ca am provocat mari confuzii. deruleaza inapoi si mai incearca o data. uita-te in coltzu ecranului, la arsura de tzigara.

Legat de tigari, discutia s-a fumat inca dinainte s-o scoateti din pachet. Nu da vina pe cerneala mea simpatica, cuz you ain't no funny.

goddam, man, it's a dead end, decupleaza-te si demareaza odat. si cu cerneala simpatica se pot scrie tampenii, chiar daca-s mai usor de trecut cu vederea.
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 12:52   #77
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by manelesux:

goddam, man, it's a dead end, decupleaza-te si demareaza odat. si cu cerneala simpatica se pot scrie tampenii, chiar daca-s mai usor de trecut cu vederea.

Nu stii ce inseamna vikillectual, de-aia n-ai vazut ce am scris
PS: Sincer, ti-am oferit in scris o relatie doar ca sa-ti pot da felatie.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 13:13   #78
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
Originally Posted by Ambra Blu:
Originally Posted by manelesux:

goddam, man, it's a dead end, decupleaza-te si demareaza odat. si cu cerneala simpatica se pot scrie tampenii, chiar daca-s mai usor de trecut cu vederea.

Nu stii ce inseamna vikillectual, de-aia n-ai vazut ce am scris
PS: Sincer, ti-am oferit in scris o relatie doar ca sa-ti pot da felatie.

io zic sa ramai la un shaishnoo cu als, eu joc doar 66 pe caldurile astea. nu stii ce stiu eu si sa pretinzi ca stii ma califica sa te trimit sa lingi urina de pe nasul lui bergman. vikillectual este un termen din strambarul ortopedic si de punctuatie pe care l-ai consultat ca sa faci cu jumatate de gura si cu limba scoasa printre dintzi o afirmatzie de microbist spargator de semintze gratuita, offtopic, in necunostinta de cauza si in deplinatatea facultatilor partzolectuale. potzi solicita explicatzii daca cerneala mea itzi pare antipatica.
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 13:21   #79
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Ambra Blu:
PS: Sincer, ti-am oferit in scris o relatie doar ca sa-ti pot da felatie.


Melies este redus la 0 chiar de cinematograf. Dintr-un om bogat decade ajungand vanzator de zaharicale intr-o gara pariziana.

Afirmatia cum ca merita sa te uiti numai la regizorul amintit mai sus mi se pare o mare tampenie.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 13:25   #80
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
Originally Posted by nume:
Originally Posted by Ambra Blu:
PS: Sincer, ti-am oferit in scris o relatie doar ca sa-ti pot da felatie.


Melies este redus la 0 chiar de cinematograf. Dintr-un om bogat decade ajungand vanzator de zaharicale intr-o gara pariziana.

Afirmatia cum ca merita sa te uiti numai la regizorul amintit mai sus mi se pare o mare tampenie.

de fapt m-as risca sa continui zicand ca melies e doar un epigon d-a lui leonardo da vinci.
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:14.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells