Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Jan 2012, 13:24   #41
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
cham :
1. tu crezi ca jandarmi aia, nu au si ei ofuri? crezi ca ei o duc bine? crezi ca ei nu au rate sau orice fel de datorie? crezi ca lor nu le vine sa strige?

2. ai vazut cat de blindati sunt jandarmii? arata ca niste testosi.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 13:26   #42
SakuraBlack90
Junior
 
SakuraBlack90
 
Join Date: May 2011
Posts: 44
Originally Posted by Paraiah:
Sunt de acord cu protestele pana la un punct. Sa vedem ce ramane daca scadem:
1. Huligani .... astia au venit sa fure sa distruga ... sunt patrioti in viziunea lor distrugand pe banii poporului.
2. Revolutionari. O mare parte dintre ei au stat la table cand era revolutie au dat spaga si au luat pensii enorme si acum nu mai au ce manca ca nu au facut nimic toata viata ( nu toti dar majoritatea)
3. USL-isti astia fac campanie pe fata... sunt adusi cu autocarele de partide sa asculte promisiuni ce nu vor fi niciodata indeplinite
4. Bugetari concediati. Aici devine interesant ... Romania este o tara de bugetari ceea ce nu vezi prin alte tari.. oameni care aveau familli intregi cu o stampila in mana si un post fictiv cu salarii imense. In nici o alta tara bugetarii nu au salarii mai mari ca privatii.

Sa ma scuteaza cu patriotismul lor.... fiecare e pentru el acolo. Cand plec de la munca dupa 8 ore si vad numai masini straine cu duiumul .... oras plin de mizerie.....geamuri sparte pereti scrisi ..... politisti ce iau spaga si altii care sunt luati la misto de oameni cu cunostinte... pe cine sa dau vina pe guvern? Noi ca popor trebuie sa ne schimbam guvernu este plin tot de romani care au norocul sa fure mai mult ca restu.
Adevaratii protestatati nu ii vezi in Universitate sunt la metrou se duc la munca in fiecare zi si apoi acasa sa se odihneasca pentru ziua urmatoare.

Am discutat aseara pe cineva care lucreaza intr-o fabrica cu peste 10 000 angajati pe un post destul de bun :
- Nu protestati ?
- Ca sa mai protesteze saracii (muncitorii) ca ies rupti de la munca . Vor sa protesteze dar cum . Sunt zilnic terorizati ca pot ramane fara locurile de munca .

Originally Posted by iiii:
deci asta e buna... isi da cu parerea unu care e in strainatate... NO COMMENT
Deja ai comentat . Esti cel mai patriot "roacker" (cel putin la faza asta) pe care nu l-am cunoscut si crede-ma nu am nici o intentie sa te jignesc .
Atat timp cat am cetatenie romana si imi platesc taxele si impozitele in Romania am aceleasi drepturi ca tine oricat de patriot ai fi si "imi dau cu parerea" si daca plec pe Marte .

Originally Posted by danonino:
Quote:
Originally Posted by omudindulap:
Dar cum vezi tu schimbarea? Cel putin, acum s-a tras un semnal de alarma, iar cei ce ii vor urma celor care ne conduc acum se vor gandi de doua ori inainte de a lua vreo decizie care ne-ar putea prejudicia. Astfel de proteste au dus, de curand, la demisia nu stiu carui ministru, parca Berlusconi. Chiar ma gandeam, atunci cand vedeam la tv sutele de mii de protestatari englezi, francezi, italieni, spanioli, greci etc., cand naiba ne vom trezi si noi, cat naiba mai putem indura abuzurile pe care le fac nesimtitii astia. De ce dracu la altii se poate si la noi nu?
Ii felicit pe cei care au iesit in strada, chiar daca putini, in pofida gerului, si au manifestat pasnic pentru ei, dar si pentru drepturile celorlalte milioane de romani care, din pacate, prefera, din comoditate si/sau conformism, caldura propriei lor odai.

Bis. Sunt complet de acord cu ce ai zis tu, mai putin folosirea lui "din pacate", atat, in rest complet de acord.

Pentru aia care tot zic asta: "Dar cu cine ii schimbam? Dar daca ii dam jos, cu cine ii inlocuim?" Cu Michael Schumacher.
Bine, poate nu chiar cu MIchael Schumacher, dar sigur sigur ei vor fi schimbati cu cei pe care ii vom vota. Vine ca un soc, dar asa e cu democratia.

Am raspuns prin PM "omului" acum cateva zile cum se putea face schimbarea PRINCIPALA . S-ar putea sa stii deja . Schimbarea se poate face la modul ideal rapid si oricand cu ajutorul parlamentului . De ce zic ideal pentru ca parlamentul nu este reprezentanul nostru asa cum s-ar crede . Diferenta dintre ei si marea prostime este ca au fost si sunt mult mai vicleni decat restul populatiei .
La felul cum decurg lucrurile acum shimbarea v-a consta in noi promisiuni . Si cum poti sa speri la o schimbare cand majoritatea celor care voteaza sunt dependenti de mici , bere si galeti .
Paraiah are dreptate traim intr-o societate de tip "fiecare pentru el" .
Michael Shumacher are contract in 2012 cu Mercedes GP dar Dan Diaconescu este disponibil

Originally Posted by vave:
Nu îmi place să discut politică, oricât ar fi de omniprezentă, totuși tind să cred că lumea uită un lucru: președintele de îl avem azi, nu va mai putea fi votat. Bineînțeles că asta nu înseamnă (din păcate) că puterea lui va ajunge o nulitate, și totuși sunt foarte, foarte curioasă care va fi procentul celor ce vor merge la vot.

Cred că George Carlin zice cel mai bine: "Garbage in, garbage out!" (deși nu sunt de acord cu a nu merge la vot)
Nu stiu cine e Carlin dar are dreptate . Oricum are o varsta e normal sa gandeasca asa .
"democracy was founded by a single rule , get out and vote cause i mother fucker kill-you"
Citez din memorie s-ar putea sa nu fie 100% corect . Sper ca intelegi democratie
SakuraBlack90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 13:29   #43
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Lucrurile astea nu îmi plac când vine vorba de proteste, fiecare își amintește ce îl doare și nu îi trece prin cap că poate afecta imaginea întregii revolte sau măcar a grupului din care face parte. Acoperit de mulțime, ești mult mai curajos, dar un astfel de curaj nu face niciun bine, aș spune eu.

"un grup de suporteri ai echipei U Cluj au scris cu un spray "M..e UDMR!" pe soclul statuii Matei Corvin" (e de acum două zile știrea)

Originally Posted by SakuraBlack90:
Nu stiu cine e Carlin dar are dreptate . Oricum are o varsta e normal sa gandeasca asa .
"democracy was founded by a single rule , get out and vote cause i mother fucker kill-you"
Citez din memorie s-ar putea sa nu fie 100% corect . Sper ca intelegi democratie

Cu o micuță completare, Carlin e mort de câțiva ani.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.

Last edited by vave : 20 Jan 2012 at 13:31.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 13:53   #44
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Quote:
un grup de suporteri ai echipei U Cluj au scris cu un spray "M..e UDMR!" pe soclul statuii Matei Corvin


eram fix acolo cand i-au luat,vroiau sa ma ia si pe mine ca aveam fularul cu "U".Se revolta ungurii pentru ca au scris pe statuia regelui,care de fapt era roman.Sa nu mai fiu civilizat,imi bag eu ceva in istoria,natia si lantul lor.

Last edited by ghost90 : 20 Jan 2012 at 14:00.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 13:54   #45
SakuraBlack90
Junior
 
SakuraBlack90
 
Join Date: May 2011
Posts: 44
@vave: La naiba , ma inteleg bine numai cu mortii E un semn
SakuraBlack90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 14:04   #46
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Originally Posted by ghost90:
Quote:
un grup de suporteri ai echipei U Cluj au scris cu un spray "M..e UDMR!" pe soclul statuii Matei Corvin


eram fix acolo cand i-au luat,vroiau sa ma ia si pe mine ca aveam fularul cu "U".Se revolta ungurii pentru ca au scris pe statuia regelui,care de fapt e roman.Sa nu mai fiu civilizat,imi bag eu ceva in istoria,natia si lantul lor.

Îi detest pe ungurii care nu vor să înțeleagă că locuiesc în România în aceeași măsură în care îi detest pe românii care nu vor să priceapă că țara asta (ca toate celelalte, de altfel) are și minorități. Recunosc că mai fac și eu glumițe nepotrivite (cu cei care le pot lua ca atare), dar nu aș fi în stare să ponegresc o statuie/un monument orice ar însemna el.

Și dacă tot am adus vorba, ne place ideea de "Cluj, capitală culturală europeană" (în 2020 dacă bine știu), dar pe de altă parte nu vrem alte culturi printre noi. Consider că este o contrazicere destul de gravă.

Originally Posted by SakuraBlack90:
@vave: La naiba , ma inteleg bine numai cu mortii E un semn

Cât de mult crezi în semne?
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 14:11   #47
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Nu am absolut nimic cu minoritatile care respecta tara si poporul asta.Dar pe aia pe care nu-i poti civiliza(tiganii),sau pe cei cu scopuri odioase(multi unguri) nu ii suport.Mai arata-mi o minoritate in lumea asta care are atatea drepturi ca si ungurii in tara noastra.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 14:15   #48
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
in uk, problema irlanda de nord , IRA .
in bascia... probleme.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 14:21   #49
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
[IMG]
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 14:24   #50
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Nu poti compara situatia asta cu cea din UK.Aia seamana mai mult cu Iugoslavia,noi nu suntem state unite impreuna cu ungurii.Inca o tara din lume,unde minoritatea e reprezentata in Parlament,scoli in care istoria si geografia respectivului stat se invata in limba minoritara,si revendicari teritoriale.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 14:36   #51
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
AAAaaaaa
deci e vb de autonomie da? ungurii din ro vor autonomie da? dar sti bine ca se poate si mai rau, in UK ai exemplul de autonomie la irlanda de nord, tara galilor si scotia.... vezi in cealalta parte a europei zona transnistria... acolo ce e? ca teoretic tine de moldova...
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 14:48   #52
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Tarile din Regatul Unit sunt popoare diferite,cum era si Iugoslavia:Serbia,Croatia,Bosnia,Muntenegru,Macedo nia,Slovenia.Rusii nu-s cu nimic mai prejos decat ungurii,istoria ne-o confirma.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 14:59   #53
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
pai da ghost... si asta vor sa faca si maghiari din romania. zona autonoma, steag, numai limba lor vorbita, limba secundara : romana
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 15:05   #54
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Pai asta ziceam mai sus.Respectam minoritatile atata timp cat respecta si ei patria noastra.In caz contrar nu dau doi scuipati pe ei si pe scopurile lor.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 15:06   #55
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
parca vazusem o harta a judetelor in care lumea iesise in strada... despre saptamana asta vorbesc... si covasna si harghita pas!
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 15:18   #56
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Au ieșit și harghitenii ieri. Cu ceva întârziere, dar au ieșit:
http://www.realitatea.net/harghita-l...ni_905832.html
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 15:19   #57
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Nu transformați topicul ăsta în altceva!
Nu cred că m-am făcut înțeleasă ce spuneam. Nici mie nu îmi convin pretențiile crescute și de neoprit ale unei minorități, dar asta nu ne dă dreptul (oricât de democrați am fi) să pătăm monumente cu vorbe de ocară. Unde mai pui că bietul monument de abia ce fusese renovat!
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 15:19   #58
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Originally Posted by sergiuseling:
Au ieșit și harghitenii ieri. Cu ceva întârziere, dar au ieșit:
http://www.realitatea.net/harghita-l...ni_905832.html
Mai sunt si romani nu doar unguri in Harghita.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 15:59   #59
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
A propos de unguri, nu vreau sa pun paie pe foc si sunt contra generalizarii ca toti ungurii trebuie luati la pl, dar s-a mai luat vreo masura cu idiotii aia din echipa nationala de hochei (juniori) a Romaniei care au cantat imnul Ungariei si l-au batut pe singurul etnic roman din echipa ? Pe moaca alora merita scris ceva cu spray-ul, nu pe o statuie.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 21:23   #60
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
iiii

Imi place textul care insoteste comentariile lui iiii:
„Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” [Cantona]
Lumea din Piata Universitatii il urmareste pe navodar pentru altceva... Cred... Sper...
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells