Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

View Poll Results: Care credeți că este cel mai anti-românesc film turnat în România?
Atunci i-am condamnat pe toți la moarte 0 0%
Balanța 1 10.00%
Această lehamite 3 30.00%
O vară de neuitat 1 10.00%
Război in bucătărie 2 20.00%
Filantropica 0 0%
Moartea domnului Lăzărescu 0 0%
Tertium non datur 0 0%
4 luni, 3 săptămâni și 2 zile 0 0%
alt film (specificarea e obligatorie!) 3 30.00%
Voters: 10. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Jul 2010, 17:57   #41
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Ipu:
Pitbull, condamnabilă e nu numai culpabilizarea unei națiuni, ci și batjocorirea ei. Mă întorc iar la exemplul filmului chinezesc Guizi lai le. Deși încununat cu Marele premiu al juriului cannez, nu numai că a fost suprimat în patrie, dar regizorului i-a fost interzis să turneze vreun alt film în RP Chineză timp de șapte ani. Conținea filmul vreo secvență, vreo scenă similară vreuneia din filmul lui Gabrea? Nu! Dimpotrivă, el descrie chiar măcelărirea barbară a locuitorilor unui sat manciurian de către ocupanții japonezi. Obiecția cenzorilor de la Beijing se referea tocmai la pasivitatea extremă a localnicilor, precum și la o pretinsă colaborare a Armatei Naționaliste Chineze (armata Republicii China, refugiată în Taiwan, combătută de Armata Comunistă Chineză, dar cu care în prezent se încearcă o reconciliere) cu ocupanții, după luarea acestora din urmă ca prizonieri.


Sa inteleg ca tu ai vrea sa ne intoarcem iar la dictatura si la interzicerea libertatii de exprimare...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2010, 18:21   #42
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Eu v-am transmis o anecdotă, v-am dat un exemplu extrem pentru a fi mai ușor înțeles.

Originally Posted by ricutza:
Eu ti-as recomanda sa citesti (...) dar dupa ce pareri vad ca emiti, ma tare tem ca ai citi degeaba.

Fii te rog politicoasă, altfel mă văd nevoit să mă lipsesc de opiniile tale.
Altfel, dacă vrei să spui ceva, sintetizează și scrie. Drept cine mă iei de-ți permiți să mă tratezi așa de sus?
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2010, 18:31   #43
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Ei, no, hai ca deja imi sare mustarul.
Ai sarit de cur in sus cand m-am luat de echipa de fotbal a Coreei de Sud, motivand ca te-am jignit, intrucat eram cititor in stele si trebuia sa stiu ca ai nevasta asiatica.. Dar sa te iei de Rickie Baby pe un topic de la sectiunea despre cinematografia romaneasca e deja prea mult. Ia mai baga-ti mintile-n cap, mestere!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2010, 18:44   #44
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Nu cred ca ai citit vreun post scris de mine in care sa jignesc intentionat un alt user.
Si cred ca in general afisez o atitudine destul de echilibrata si politicoasa, chiar si cand vine vorba despre filme incredibil de proaste.
Asa ca nu cred ca ti-am dat nici un motiv pentru care sa consideri ca te-as fi tratat nerespectuos.

Aaa, este posibil sa nu ma fi exprimat suficient de clar, sau sa nu-ti fi dat suficiente informatii. Caz in care as prefera sa-mi semnalezi asta pe un ton decent.

Cartea de care vorbeam (si de care povestisem deja in cafenea) este o carte discutabila si dificila in sensul ca e scrisa din perspectiva un ofiter german homosexual fugit in franta dupa razboi, care povesteste experienta razboiului, atriocitatile etc. Este o carte dura, care fie te face sa-ti pui niste intrebari (legate de optiunile pe care le-a avut personajul asta ca sa nu ajunga totusi un criminal cu sange rece) fie iti confirma cat de inumani au fost germanii. Nu esti nici mai prost nici mai destept daca optezi pentru ultima varianta, pentru ca in final personajul chiar e nebun.
Ceea ce vroiam sa-ti comunic este ca uneori e indicat sa vezi si o alta perspectiva decat cea cu care esti obisnuit...si de-asta as vrea sa citesti macar primul capitol din carte. Dar trebuie sa vrei sa o vezi, altfel doar pierzi timpul.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2010, 19:02   #45
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
N-ai înțeles nimic! Tu jigniseși vreo două miliarde de oameni când spuseseși că te ... pe ei de gălbejiți. De-asta te-am rugat atunci să retractezi. Hai că asiaticii poate ți-or fi antipatici, din cine știe ce motiv, dar negrii? Dar țiganii, moldovenii, susținătorii Naționalei Germaniei sau ai echipei de club UFC Rapid? Dar toți cei care nu sunt de acord cu tine într-o chestiune oarecare?

Nu mă interesează cine e (Flo/No/Fede/etc.)ricutza, eu nu „m-am luat” de ea, ci i-am atras atenția că nu-mi poate vorbi pe tonul ăla.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2010, 19:11   #46
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by ricutza:
[

Mi-e foarte greu sa cred ca oameni rationali cu o minima cultura, se uita la un film artistic despre razboi si isi fac o parere despre un popor, in functie de ceea ce vad acolo.

isi fac, isi fac...
chiar daca filmele artistice despre razboi au si momente de pura fictiune, tot ne influenteza parerea pe care ne-o formam, ne detemina sa ne punem niste semne de intrebare: "asa o fi?"
de fapt, nu mai stii in cine sa te increzi: in cartile de istorie ale comunstilor, in alea aparute dupa revolutie, sau in viziunea artistica a lui x sau y?
sau ...in ce auzi la CNN si BBC?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2010, 19:25   #47
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Nu, Ipu, tu n-ai inteles nimic, incepand cu raspunsul pe care l-am dat imediat dupa ce ai creat acest topic de o calitate indoielnica. O mai spun o data, ceva mai clar: pe forumul Cinemagia, macar la sectiunea despre cinematografia romaneasca, atunci cand isi dau cu parerea useri ca Ricutza, cei precum Ipu tac si asculta, nu fac scandal si jalbe ca nu li se adreseaza lumea indeajuns de politicos.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2010, 08:38   #48
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Originally Posted by Judex:
...pe forumul Cinemagia, macar la sectiunea despre cinematografia romaneasca, atunci cand isi dau cu parerea useri ca Ricutza, cei precum Ipu tac si asculta, nu fac scandal si jalbe ca nu li se adreseaza lumea indeajuns de politicos.

Iată o altă grosolănie gratuită și inutilă! Din respect și solidaritate vizavi de șocul fizic și sufletesc pe care l-ai suferit zilele trecute n-am să-ți dau replica pe care flegma ta o merită. Îți amintesc numai că, uitilizator suspendat în repetate rânduri pentru delicte de limbaj, nu ai căderea morală să-mi scrii așa. Desigur, vor fi destui care vor jubila că m-ai pus la punct, că „bine i-a zis-o Judex <<paranoicului>>! (așa parcă mă numea nefericita aia care mă invita după alungare să-i citesc blogul)” Nu, Judexe, aici nu există utilizatori divini și utilizatori sub-oameni. Toți trebuie să se respecte. Ricutza mă tratase așa cum nici măcar un profesor n-ar avea tupeul să-l trateze pe un elev. Trebuia să-i răspund, ca să nu risc să-i demoralizez pe cei care mă susțin!

Ricutza, nu văzusem că te-ai explicat decât după ce am terminat de scris mesajul trecut. Fiind foarte târziu, am lăsat continuarea pe azi.
Nu mă deranjase trimiterea la o lucrare obscură, ci tonul disprețuitor și lipsit de deferență.
Ceea ce însă ar trebui să-ți dea de gândit ție este lipsa capacității de sinteză și de a stabili gradul de generalitate a unui argument. A trimite pe cineva să citească un capitol dintr-o operă beletristică - așa cum unii predicatori creștini îi îndeamnă pe credincioși să afle răspunsuri la niște probleme de zi cu zi indicându-le o anumită carte, un capitol și un verset din Biblie - e rușinos mai degrabă pentru sfătuitor decât pentru cel sfătuit. Nu mai spun că în cazul de față nici nu era vorba de masacre sau de crime de război sau pace, decât ca o simplă situație care poate fi speculată într-o operă artistică tezistă, discuția fiind despre denigrarea programată sau involuntară, voluntară ori comandată, superficială sau gravă.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2010, 15:15   #49
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Ipu:
Nu mă deranjase trimiterea la o lucrare obscură, ci tonul disprețuitor și lipsit de deferență.
Ceea ce însă ar trebui să-ți dea de gândit ție este lipsa capacității de sinteză și de a stabili gradul de generalitate a unui argument. A trimite pe cineva să citească un capitol dintr-o operă beletristică - așa cum unii predicatori creștini îi îndeamnă pe credincioși să afle răspunsuri la niște probleme de zi cu zi indicându-le o anumită carte, un capitol și un verset din Biblie - e rușinos mai degrabă pentru sfătuitor decât pentru cel sfătuit. Nu mai spun că în cazul de față nici nu era vorba de masacre sau de crime de război sau pace, decât ca o simplă situație care poate fi speculată într-o operă artistică tezistă, discuția fiind despre denigrarea programată sau involuntară, voluntară ori comandată, superficială sau gravă.

Tonul nu era si nici nu trebuia interpretat ca dispretuitor, din motivele explicate in postul anterior. Tu te poti considera in continuare persecutat si jignit, daca te face sa te simti mai bine.

Cartea este obscura ( si a fost si pentru mine inainte sa o primesc cadou) doar pentru ca in general stirile despre aparitiile literare nu sunt atat de mediatizate ca cele despre staruri. Nu mi-as fi permis insa sa o mentionez daca era chiar genul de lectura de butic. Jontathan Littlel a creat un oarecare tam-tam cu opera sa, mai ales ca e totusi un american care a scris o carte de 1000 de pagini in franceza, discutand perspectiva unui ofiter german (deci ceva relativ inedit chiar si in lumea literara, zic eu). Oricum, eu am toata convingerea ca despre cartea asta chiar se va mai vorbi in viitor.

Ceea ce nu ai inteles tu, este ca te-am trimis la cartea asta nu pentru ca ar contine cine stie ce adevaruri pe care trebuie sa le cunosti, ci pentru ca este o scriere extrem de convingator argumentata. Deci chiar daca stii ca nemtii au fost personaje negative in al doilea razboi mondial, si ca au omorat o multime de oameni, cartea asta e atat de bine scrisa, incat te poate face sa-ti pui intrebari asupra convingerilor pe care le aveai initial.

Mi s-a parut si mi se pare, ca esti mult prea radical in concepte, ceea ce face o discutie cu tine, extrem de dificila. E pacat, pentru ca pari o persoana inteligenta. Dar lucrurile chiar nu sunt numai albe si negre iar binele si raul chiar pot co-exista in aceeasi persoana sau situatie. Daca o gramada de carti si filme nu au reusit sa te convinga de lucrul asta, am considerat ca ti-ar trebui ceva mai radical, mai ales ca tematica era relativ apropiata de cea din discutie. Si asta nu pentru ca mi-as dori sa te educ, ci pentru ca am vazut ca o serie de argumente cat se poate de logice ale altor useri, au trecut pe langa tine fara nici un efect.

Dar ai extrem de mare dreptate, nu sunt profesor, nu sunt avocatul filmelor sau al regizorilor in care tu arunci cu noroi complet gratuit si nejustificat, iar pe tine nici nu te intereseaza parerile celor care nu sunt de acord cu modul in care ai pus tu problema in acest topic...deci penibila sunt intr-adevar eu....
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2010, 16:34   #50
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Mersi pentru precizări, Ricuța. Și eu am exagerat când ți-am răspuns. Sper să nu fii supărată pe mine.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:33.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells