Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Jul 2007, 23:04   #41
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
wow, ce-mi pare rau ca inca n-am vazut filmul... exigent, echidistant si cu bun-gust cum sunt (nu cunosc pe nimeni din echipa - nici prieteni, nici inamici), v-as fi spus aici cum stau lucrurile ... pana la vizionare, va las sa discutati. Preda ar trebui sa se abtina - nu e frumos sa se pronunte si nici... sa se multiplice sub diverse nume. el a facut filmul. enough!
deocamdata merg pe mana lui als, Mala si gionloc.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2007, 23:31   #42
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Pe mine ma deranjeaza scuzele astea care presupun ca nu filmul are probleme ci publicul e opac si momentul prost ales , ca orice film cu o estetica mai indrazneata sau cu mai mult de 5 personaje isi taie singur craca de sub picioare neincadrandu-se in curentul premiatelor romanesti .
Si’n plus mai pluteste in aerul cinematografiei autohtone o retorica blazata de genu’ "daca nu esti suficient de trist & balcanico-sarcastic, minimalist si eventual cu o patina de mizerabilism n-ai nicio sansa " or’ eu nu vad nicaieri impusa asta .
Ok filmul asta a intrat intr-o parcare goala . Daca vreti, n-aveti decat sa-l felicitati pentru indrazneala dar, dupa mine, parcarea aia tot goala a ramas.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2007, 12:44   #43
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Sunt rai, domnule

I just wanted to ease the film into its public.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2007, 13:27   #44
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Eu nu cred ca, de pilda, "Ingerul necesar" e mai prost decat "Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii".
Pentru ca, dati-mi voie sa consider ca "...sfarsitul lumii" e un film submediocru.
Cel putin in "Ingerul necesar", fiecare secventa a fost migalos muncita si s-a vazut ca Preda stie meserie si poate sa-ti faca oricand un film tare.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2007, 13:57   #45
bourdon
Novice
 
bourdon
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 4
SUPERpitbull

N-as putea sa-l contrazic pe dl pitbull tocmai cand are atata dreptate...

Se distinge clar un limbaj superior( ca dau cu voi de pamant acuma, pupincuristi inregistrati ANUME si NUMAI pentru a-l linge-n cur, la modul cel mai desantat pe Preda...), al unui om superior care vorbeste cu superioritate pentru ca nu are superiori... intr-un cuvant : SUPER!

Chiar asa pitbull, de ce or veni cativa "pupincuristi" sa laude partea estetica si muzica din filmul lui Preda? Spune-ne tu, ca tot esti atat de experimentat si zici ca ai vazut si filmul!...

S-ar putea sa stiu despre ce vorbesc si fara vreo 4590 de mesaje tiparite pe aici pana-n prezent!...

@ herbert

Boooon.... nici tu n-ai vazut filmul, nici nu cunosti pe nimeni de prin echipele-astea dar... stii in schimb ca nu e frumos ca Preda sa se pronunte aici si.... ti-a mai soptit tie o pasarica(sper ca nu tot un papagal!) ca se multiplica sub diverse nume!
Ntz, ntz, ntz... urat din partea lui!
Acu' tre' sa stii ca acuzatiile de genul asta trebuie sa aiba o dovada solida! Daca tot asculti cu sfintenie de "userii" tai, fa-o in continuare, fii serios si autoritar, asa ca ei si da-l in vileag pe Preda: sub ce alt nume se ascunde?
Scurt si la obiect!
bourdon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2007, 16:05   #46
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Re: SUPERpitbull

Originally Posted by bourdon:
(...)zici ca ai vazut si filmul!...
Originally Posted by Pitbull:
(...) un film românesc actual si important, despre care se spune cä aduce ceva nou si cä are multe calitäti (abia astept sä-l väd, ca sä mä conving): la nivelul impus deja de useri seriosi si autoritari, ca Mala Portugal si Gionloc.
Ei, acum, c-am rezolvat si problema atentiei cu care citim mesajele, sä mai si räspundem:
Scurt si la obiect:
Pupincuristii nu sunt sustinätorii autorului, ci vräjmasii lui. Inundä forumul cu osanale desäntate, ca sä-l facä de râs pe autor, sä creadä lumea cä ar fi trimisi chiar de el, din megalomanie, sä nu mai fie loc pentru laude obiective, etc., etc. Pe scurt: intoxicare, manipulare, diversiune. Vezi Volkoff, Ceahotin si altii ca ei.
Dacä Herbert si altii cred cä acesti pseudo-sicofanti ar fi clonele sau marionetele lui Preda, înseamnä cä manevra lor a reusit: au compromis autorul filmului.
Fatä de asemenea specimene, folosesc singurul limbaj adecvat.
Filmul (când îl voi vedea, ceea ce sper sä se întâmple cât mai curând), îl voi comenta în limbajul pe care si-l va revendica. Sper sä-mi inspire un discurs intelectual elevat, ca "M.D.L.", "A.F.S.N.F.", "California...", nu o bäscälie scatologicä gen "Si totul era nimic" sau "Azucena".
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2007, 17:50   #47
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Originally Posted by gionloc:
... pulsiuni autiste realizate intr-un estetism feroce

2 mici observatiie un om care sigur nu e gionloc si care a vazut filmul l-am auzit folosind(dar admirativ) aceleasi cuvinte("autism" si "estetism").
doi,jocul de oglinzi inceput pe forum ma trimite cu gandul la pessoa(cu care indraznesc sa cred ca preda are mai multe afinitati decat cu lynch,jarman etc.)si ai sai heteronimi.poate ca pitbull ar trebui sa ia in calcul si varianta asta ca ipoteza de lucru.
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2007, 18:34   #48
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by ulrich:
doi,jocul de oglinzi inceput pe forum ma trimite cu gandul la pessoa (cu care indraznesc sa cred ca preda are mai multe afinitati decat cu lynch,jarman etc.)

cind vorbeam de IN in timpu TIFFului spuneam ca in timpul secventelor in care exprima supliciul psihic al artistei din vremea creatiei (momentele estetice) - momente care ofera si date biografice despre dra muzician - spuneam ca ele se apropie de modalitatea lui Cartarescu de a explora biologicul, in acelasi timp elemente care duc filmul in zona autoreferentialitatii (doar ca nu-i servesc la nimic, nu functioneaza ca intreg - e un fel de: uite eu pot face asta, si asta.. dar, asa fara coerenta interioara)... legatura cu Mircea Cartarescu are doar valoare de reper, ca altfel Cartarescu e din alta clasa artistica!

cit priveste punctul unu relatat de tine: cum adica ''sigur nu e gionloc''?... pai vreun moment te-ai gindit ca as putea fi eu apreciind ghiveciul numit Inger Necesar... ?
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2007, 21:35   #49
bourdon
Novice
 
bourdon
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 4
Pitbullica, te-ai repezit in mesajul ala ca intr-o halca de carne si uite ca nu l-ai digerat prea bine!...
Se pare ca ironia mea a fost atat de fina incat nici macar n-ai mirosit-o!...
Ma dezamagesti... tocmai tu, maestru al acestui tip de limbaj superior!...
Vai, vai, vai....

Ideea este urmatoarea: esti total pe langa subiect, nu stii ce si de ce se lauda la filmul asta(pt ca nu l-ai vazut) dar efectiv nu suporti ideea ca intr-adevar se poate lauda ceva!
Hai sa lasam teoriile conform carora o apreciere pozitiva nu poate veni decat din partea celor care(voluntar sau involuntar) il compromit pe regizor, ca devii ridicol!
Mai usor si cu criticile la adresa celor care nu iti impartasesc punctul de vedere pt ca aici ar trebui sa critici filmul si nu pe cei care vin sa vorbeasca despre el! Daca nu,o idee buna ar fi sa te duci frumusel sa deschizi un subiect pe tema pupincuristilor si sa le dezbati profilul psihologic!

@ herbert

Poate ne lamuresti intr-un final cum sta treaba cu multiplicatul sub diverse nume si pe viitor ar fi mai intelept sa... don't trouble trouble until trouble trouble's you!
bourdon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2007, 22:07   #50
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
OMG!
vorba multa pentru nimic. ati speriat ingerul.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2007, 22:11   #51
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
c atita 'filozofie' bre?!
userii astia kre 'bourdoneaza' topicu asta 1 nu sint d regasit p niciun alt topic, 2 sint 'bine dispusi' in privinta filmului si 3 s multiplik prin sciziparitate, avind insa - cam toti - ac tip d limbaj: pedant, arogant, cu multe englezisme...

ghici ciuperk ce-i :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2007, 00:00   #52
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Alex Leo Serban:
tip d limbaj: pedant, arogant, cu multe englezisme...
Sä nu uitäm: semidoct, incoerent, ilogic, distrat, färä sare si piper, cabotin, färä haz.
Auzi acolo perlä de tembelism: cicä aici "trebuie" sä discutäm despre film, nu despre cei ce-l comenteazä!
PROST! Discutäm SI despre ei... cä si ei sunt ai nostri! Cä de-aia suntem FORUM. (NUMAI despre film discutäm în cronici, emisiuni TV, interviuri la radio... chestii de-astea mai limitate în scop, timp si spatiu.)
Apropo, oare de ce se agatä cu atâta obsesivä osârdie de termenul "pupincurist"?
Dieu, qu'il est grand, ton Jardin! :lol:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2007, 00:18   #53
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
Originally Posted by Pitbull:
Dieu, qu'il est grand, ton Jardin! :lol:
Il est, il est... tres grand!
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2007, 01:22   #54
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by herbert:
ati speriat ingerul.

pai oricum nu era atit de necesar!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2007, 03:47   #55
avantdemourir
Novice
 
avantdemourir
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 4
N-are voie omul sa aprofundeze o tema, sa aiba si el o convingere! O asemenea discriminare a ideilor, se simte, in special, cand esti in strainatate si urmaresti posturile tv de acasa. Sincer, ti se face o imensa scarba de acea imagine de cloaca si gandaci higrofili ce se agata de orice resturi de papica. Si, de ce, ar trebui, orice cetatean cumsecade, dupa vizionarea unui film sa urmeze genul ala de indemn inramat" Give piss a chance" si pe toate topicurile. Si ca sa nu va mai pierdeti timpul, evaluand coeficientului de inteligenta al userilor, de parca ati vrea sa scapati de ei, la inregistrare atasati un formular-test I.Q, cu siguranta, veti friza originalitatea mult ravnita in materie de forum.
La Zoo. Toate animalele au o þinutã decentã, cu excepþia maimuþelor. Simþi cã omul e pe-aproape. (Ecartèlement)
I remember few words from an english song, logically, they sound better in english: You all are a bunch of slayers/You like when your face is stuck in the sh.t/You love it, don't you?
avantdemourir is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2007, 07:21   #56
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
patetic - k sa citez din engleza
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2007, 10:51   #57
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Stereotip.
Oare de ce nu încearcä sä-si schimbe de la o clonä la alta NICI structura de atitudine (compusä si nuantatä identic), NICI juxtapunerea sinapticä (ar fi prea mult spus "coerentä ideaticä"), NICI limbajul?
Din gresealä sau indolentä? Nu cred. Se simte clar cä stereotipia e ostentativä - la fel ca aparenta periere a lui Preda. Persoana încearcä sä comunice urmätorul mesaj:

"Sunt unul singur, mä clonez, mä prefac cä-l laud pe amärâtul ästa snob, estetist si diletant*, si o fac la modul obscen de libidinos, ca sä vä tai vouä orice chef de a-l aprecia pozitiv si obiectiv - si nu puteti sä-mi faceti nimic!"
__________________________________________________ ___________
* - Acestea sunt atributele din mintea clonatorului fals-slugarnic; nu îmi apartin (n.Pb.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2007, 12:14   #58
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
huh!? :?
cre k musiu pitbull este mult prea subtil...

eu personal n-am nimic impotriva snobilor & estetizantilor (btw, 'estetist' nu exista!) - i am one of each myself! -, iar 'diletant' preda nu poate fi numit, k orisicit: si-a tocit cva coatele-n scoala & (mult) dupa aia!

deci 'problema' - asa cum o vad eu - NU e k e un film estetizant (kudos for that!) sau anti-trendy (idem!) sau contra-curentului blabla - ci k nu s tine in balamale according to its own devices!
scenariul e slab. actorii sint slabi. 'ideea' e subtire. iar 'originalitatea' & dorinta d a face film 'altfel' - nesustinute in fapt...

eu unul nu l-as taia totusi p preda d p lista 'talents to watch'; il astept cu urm film - p un scenariu 'beton' (eventual, nu tot al lui )
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2007, 14:11   #59
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Alex Leo Serban:
huh!? :?
cre k musiu pitbull este mult prea subtil...
No, cä greu era säzdai sama! :hmm:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
eu unul nu l-as taia totusi p preda d p lista 'talents to watch'; il astept cu urm film - p un scenariu 'beton' (eventual, nu tot al lui )
Vorbind din burta-mi, cred cä asta ar fi cea mai fireascä atitudine. Iese el, filmul, acusica, si ne dumirim.
(Altfel, chestia cu diletantismul ietâcî evident cä era o figurä de stil! Vezi susmentionata multpreasubtilitate... )
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2007, 09:07   #60
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
daca se discuta asa de mult in contradictoriu (sau cateodata intr-o singura directie) oare nu facem o reclama gratuita acestui film?

eu zic ca este si asta o modalitate de promovare, dar totusi sa ne lasam manipulati asa usor?
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells