Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Nov 2006, 14:40   #41
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
Originally Posted by marx:
Originally Posted by LLiiAA:
ce actori mai joaca in afara de eugenia voda asta?
ooops.
eugenia voda de cand nu mai scrie incepe sa fie confundata....

Draga Marks and Spencer ,
Tin sa te asigur ca m-am amuzat foarte tare ca Pitbull a "aruncat-o", la super misto, pe Eugenia Voda in raspunsul lui catre Alex Leo Serban.. Eu am intuit in raspunsul lui Pitbull ceva de genul.."cine draq o mai stie si pe asta, I don't know and I don't care, cause it's worthless...so, maybe it's...eugenia asta..hmm...Voda? :-))" Dupa parerea mea, la fel de bine ar fi mers si Eugenia Biscuit si ar fi tradus mult mai bine lipsa ei de importanta(desi biscuitii astia omonimi macar iti pot delecta papilele gustative). Bineinteles ca stiam ca sus-numita Voda(Eugenia Voda!) a prezentat emisiunea Profesionistii, difuzata daca nu ma-nsel pe TVR1 pe la ora 23,30-24,00. O urmaream si eu (emisiunea I mean, ca sa nu existe dubii ca o urmaream pe tipa asta cu vreo pusca or sth), mai ales cand invitatul mi se parea interesant. Deci, cu toate ca moderatoarea ma enerva cumplit cand isi misca arhisuficient coafura super batranicioasa de jos in sus, la vreun raspuns al invitatului ei, sau cand venea imbracata in cate-un deux-piece moartea-pasiunii, alb-vernil, roz-bombon sau bleu-pal( ), totusi ma mai uitam la emisiunea ei (spre ex, tin minte ca m-am uitat cand a venit Iurie Darie sau ctp)
Ca sa clarific neintelegerea, iti spun ca in acelasi "hai-siktir" i-am atribuit si eu calitatea de actor acestei domnitze, domnisoare, molii, whatever...fara sa pun dupa afirmatie(mea culpa) vreun emoticon revelator...adica nu ma interesa ce nume pun acolo....Got the idea??
Lasand gluma la o parte, chiar vroiam sa stiu ce actori joaca.

PS: M-as fi "explicat" mult mai detaliat si mai articulat, insa nu am timp.
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2006, 18:42   #42
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by LLiiAA:
Pitbull a "aruncat-o", la super misto, pe Eugenia Voda in raspunsul lui catre Alex Leo Serban..
Ba cätre Herbert.
Originally Posted by LLiiAA:
Eu am intuit in raspunsul lui Pitbull ceva de genul.."cine draq o mai stie si pe asta, I don't know and I don't care, cause it's worthless...so, maybe it's...eugenia asta..hmm...Voda? :-))" Dupa parerea mea, la fel de bine ar fi mers si Eugenia Biscuit si ar fi tradus mult mai bine lipsa ei de importanta(desi biscuitii astia omonimi macar iti pot delecta papilele gustative).
Nu, chiar ar fi verosimil sä fie Napolitana Vodä, printre ale cärei ritualuri sacre se numärä si "Oo, oo, oo, Bostan, Osanna, ooo!" (Si cum Nichituta nu sare departe de Bostan...)
Originally Posted by LLiiAA:
Deci, cu toate ca moderatoarea ma enerva cumplit cand isi misca arhisuficient coafura super batranicioasa de jos in sus, la vreun raspuns al invitatului ei, sau cand venea imbracata in cate-un deux-piece moartea-pasiunii,
(...) in acelasi "hai-siktir" i-am atribuit si eu calitatea de actor acestei domnitze, domnisoare, molii, whatever...
(...)
PS: M-as fi "explicat" mult mai detaliat si mai articulat, insa nu am timp.
Mai detaliat si mai articulat decât mai sus eu am boldat, italicizat, subliniat...?
Originally Posted by LLiiAA:
Lasand gluma la o parte, chiar vroiam sa stiu ce actori joaca.
Päi:
Anca (Sigartäu), Cätä (Mustatä), Tora, Titi (...eni Adrian), Magda (Catone), Mälai (...mare), Vasile (Muraru), Tändäricä (Ovidiu Lipan), Mihai (Constantin), si nu mai stiu, cä erau multi... Imi amintesc doar o perlä de genialitate a lu' Nichituta, într-un interviu, zice:
"Aveam 102 personaje, asa cä n-am putut sä le dezvolt pe toate la fel, pe unele a trebuit sä le dezvolt mai mult, pe altele mai putin."
(Adicä, asta sau îi cretinä, ori e cretinä!)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2006, 20:24   #43
nastase4case
Novice
 
nastase4case
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1
O mare rusine

Ca sa fiu sincer, gustul pentru timpenii mi s-a deschis dupa ce am vazut "Azucena". Si trebuie sa recunosc ca l-am vazut de doua ori, am ris de-am innebunit, o mai mare porcarie nu mai vazusesm pina atunci. Am mai incercat "Margot", slabut, am iesit dezamagiti (sic!), apoi "Lacrimi de Iubire". Tare si asta. Insa ca "Si totul era nimic" nu cred sa mai existe ceva. Sinistru! Nu are rost sa fac o analiza a ce este prost in film, probabil ca daca s-ar scoate toate cadrele care nu isi au rostul am ajunge la un filmulet de 20 de minute. Este o rusine, o mare rusine, sint foarte curios ce au de spus studentii doamnei Nichitus. Si, apropo, am inteles ca este o productie pe banii CNC-ului. Oare domnii astia chiar nu dau socoteala nimanui pentru modul in care gestioneaza banii publici? Am iesit din sala indispus, confuz si usor nervos. Uite asa am ajuns sa spun "Jos Palaria, Sergiu Nicolaescu!" :-)
nastase4case
nastase4case is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2006, 23:34   #44
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
[quote="Pitbull"]
Originally Posted by LLiiAA:
Pitbull a "aruncat-o", la super misto, pe Eugenia Voda in raspunsul lui catre Alex Leo Serban..
Ba cätre Herbert.

:o sper ca n-o fi vreo legatura de rudenie intre Herbert si Eugenia Voda...ca parca mai sus te-a intrebat "de ce esti rautacios"...well..poate a facut-o doar asa..din bunatate si camaraderie

Originally Posted by LLiiAA:
Eu am intuit in raspunsul lui Pitbull ceva de genul.."cine draq o mai stie si pe asta, I don't know and I don't care, cause it's worthless...so, maybe it's...eugenia asta..hmm...Voda? :-))" Dupa parerea mea, la fel de bine ar fi mers si Eugenia Biscuit si ar fi tradus mult mai bine lipsa ei de importanta(desi biscuitii astia omonimi macar iti pot delecta papilele gustative).
Nu, chiar ar fi verosimil sä fie Napolitana Vodä, printre ale cärei ritualuri sacre se numärä si "Oo, oo, oo, Bostan, Osanna, ooo!" (Si cum Nichituta nu sare departe de Bostan...)

Da, ca o napolitana se preteaza mai bine la Oo, Oo( you mean pupincurism, hm?), pe cand un biscuite...mai bine la Uu, Uu (the opposite of pupincurism) :w00t: :w00t: oricum, Biscuit(a) Voda era dragutz ca ma ducea cu gandul la bancul ala cu "biscuim, Maria Ta"..

Originally Posted by LLiiAA:
Deci, cu toate ca moderatoarea ma enerva cumplit cand isi misca arhisuficient coafura super batranicioasa de jos in sus, la vreun raspuns al invitatului ei, sau cand venea imbracata in cate-un deux-piece moartea-pasiunii,
(...) in acelasi "hai-siktir" i-am atribuit si eu calitatea de actor acestei domnitze, domnisoare, molii, whatever...
(...)
PS: M-as fi "explicat" mult mai detaliat si mai articulat, insa nu am timp.
Mai detaliat si mai articulat decât mai sus eu am boldat, italicizat, subliniat...?

Pe bune ca as mai fi gasit eu inca pentr-o cel putin o pagina(i-as mai fi citit eu ), dar subiectul era(si e) despre "nimic-ul" asta..apropo de molii, ma gandeam, cand am scris apelativul asta, la un film cu Gregory Peck in care el se afla la un mom. dat intr-un tribunal, acuzat de doua batrane chemate ca martori..eu asa am ramas cu fixul ca cineva(poate chiar el) in momentul ala foloseste denumirea de molie (pentru babete)..nu mai stiu deloc detalii, ca l-am vazut cand aveam 12-13 ani...dar cercetez.

Originally Posted by LLiiAA:
Lasand gluma la o parte, chiar vroiam sa stiu ce actori joaca.
Päi:
.....Tändäricä (Ovidiu Lipan),...
sigur nu-i o gluma??..el nu canta cu Phoenix or sth??
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2006, 10:28   #45
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Trist, da' adevärat.
S-o tâmpit la bätrânete.
FFaaTTää, ceteste si tu pamflecronica mea de pe pagina hai dinainte, ca sä vezi acolo ce si cum (si cu actorii, si cu fostul phoenixian... Cu Chifla Vodä nu, cä încä nu scosese capu').
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2006, 12:35   #46
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
Am citit-o. De data asta in intregime (nu numai primul paragraf despre necesitatile fiziologice). Privind retrospectiv, mi-e rusine..rusine, rusine, de 3Xrusine.
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2006, 02:17   #47
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Vorbind metaforic, acest film simbolizeaza economia romaneasca sau...economia romaneasca simbolizeaza acest film, sau amandoua simbolizeaza: nimicul.
Nimicul este extrem de important in viata. El ne arata de ce orice lucru cu insemnatate are o valoare anume, raportat la nimic. Nimicul este linia de plutire ce diferentiaza "ceva-ul" de "ignoranta", el transmite ideea de perceptie a unei lumi paralele fara insemnatate. Si totusi, nimicul este un univers, unde cei neinsemnati sunt "granzi", unde "0-urile" ajung milioane. Este o lume imaginara inexistenta. Este nimic.

Amatorul
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2006, 09:08   #48
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
:sleep:
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells