Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Jun 2007, 13:20   #21
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by gogu 2:
mai e o chestie care ma distreza copios : faptul ca voi nu va prindeti ca el face misto de toti aia pe care ziceti voi ca ii citeaza copiaza parafrazeaza so on...

face misto? ha ha... sigur ca face misto! in toata partea aia estetica nu face decit sa rida de o tinara care poate compune numai in momentul in care retraieste dramele copilariei! face misto de romantism, face misto de totalitaeta actelor creatiei... face misto de Lynch - probabil asta era smecheria schimbarii casetei video in dvd - loooool... si, evident, face misto de proprii actori, punindu-i sa respire replici fortate ca sa ii iasa lui intertextualitatea ironica postmoderna!

fugi nene de aci!

evident, prefer un neo sau un hiper realism cind dureros, cind jucaus, cind sentimental, cind teoretic, insa intotdeauna condus cu mina sigura... decit o ciorbica semipreparata si presque expirata, in notele unei cinematografii actuale...
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2007, 13:44   #22
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by gogu 2:
mai e o chestie care ma distreza copios : faptul ca voi nu va prindeti ca el face misto de toti aia pe care ziceti voi ca ii citeaza copiaza parafrazeaza so on...
ca sa'ti permiti sa faci un misto cinematografic poate ar trebui sa fii la un nivel de la care sa le scuipi seminte'n cap celor luati in balon or' aici nu'i cazul fiindca filmul scartaie la chestiuni de abc

Originally Posted by gogu 2:
face misto la un moment dat si de el..
partea asta pare mai plauzibila
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2007, 16:17   #23
bourdon
Novice
 
bourdon
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 4
Referitor la criticile de-a dreptul ridicole de mai sus, sunt mai degraba atacuri personale decat critici juste asupra filmului, critici de un infantilism rusinos, dictate de creierul unui papagal!...Sunt probabil oameni care s-au lovit "in direct" de seriozitatea, forta, superioritatea cu care Preda isi exprima principiile atat de solide ale unui om integru, inteligent, erudit, talentat!

Si daca de exemplu stam sa ne gandim mai bine la muzica filmelor romanesti care taman in momentele de suspans pare rupta din desene animate, nu putem sa nu recunoastem ca muzica din filmul lui este de-a dreptul FANTASTICA! Si apoi, in ce alt film romanesc am mai intalnit o astfel de estetica?

O cronica obiectiva nu poate avea decat un rol pozitiv insa criticile subiective, caustice nu au ce cauta in acest context!
bourdon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2007, 21:34   #24
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
@ bourdon

:w00t: :huh: :?

ai vazut filmul?
ce demostreaza partea estetica?
insufleteste povestea intrucitva?
in ce consta eruditia autorului? in a copia idei din alte filme si a nu reusi sa lege o poveste nici macar cu un material prefabricat de calitate?

...

a, uitasem sa te mai intreb ceva:
tu ai vazut vreun film pina acum? sau vreun alt film?
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2007, 08:42   #25
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Eu nu am vazut filmul, dar din trailer imi dau seama ca se vrea a fi un Cache romanesc. Trailerul nu m-a impresionat foarte mult pentru ca este un ghiveci format din imagini agresive si felul in care se misca camera arata stilul romanesc de filmare (care incearca sa-l copieze pe cel francez). Muzica ni se pare super pentru ca e ceva sa auzi muzica clasica intr-un film romanesc in locul binecunoscutelor manele si danceuri de o vara care nici in filme nu ne dadeau pace (din prea mult realism).
In avalansa de filme romanesti aparute ca ciupercile nu cred ca toate merita ridicate in slavi, dar e sanatos sa vezi cat mai multe filme si mai ales romanesti.
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2007, 13:48   #26
preda porter
Novice
 
preda porter
 
Join Date: Mar 2007
Location: paris
Posts: 23
ma amuz copios

ma amuza copios comparatia cu cache filmul lui michael haneke....cum l-am copiat eu pe acesta ca si pe altele, etcaetera etcaetera...

tot ce pot spune e ca eu am scris scenariul la ingerul in 2002...restul e aritmetica...

in plus toate aceste fine semioze pe care le practicatzi pe acilea, ma duc la o singura concluzie : ca publicul meu e mai deshtept decit al lor...

si la fel de inutil...
preda porter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2007, 17:39   #27
bourdon
Novice
 
bourdon
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 4
mai badita, mai...

@ gionloc

"ce demonstreaza partea estetica?"

Estetica acestui film reprezinta un prinos de civilizatie si cultura in "tara mamaligarilor" (frumosi, destepti dar needucati- dupa cum suntem descrisi de altii) !

Acum se simte nevoia acuta de nou, de mesianism, de schimbari radicale in filmul romanesc!
Filmul lui Preda a venit prea devreme sau poate prea tarziu... Nu stiu...

Cert este ca ne place sa ne certam, sa ne ironizam... sa ne denigram marii artisti...
Problema este insa in alta parte, crede-ma... foamea de MAMALIGA!
bourdon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2007, 19:01   #28
avantdemourir
Novice
 
avantdemourir
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 4
talking about the parrots

...mi-am visat iubitul, dar, de fapt nu era el, ci o persoana ce-i semana leit(and I swear, it's not a joke), in felul asta am putut sa ma apropii de el, si sa-l privesc cat poftesc de mult...eram fericita, in vis.
A trebuit sa vad "The lost highway", ca sa-mi dau seama ca visele mele sunt ale unui papagal, ce-i drept, ale unui papagal inconstient.
Si apoi inghetata e buna, dar si frisca, ciocolata...
...you just have to enjoy all of it!
avantdemourir is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2007, 19:47   #29
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Astä searä am mâncat pentru prima oarä pui Shanghai.
Nu-i o sfârâialä. Relativ gustos, dar si cam fad totodatä... Cred, totusi, cä era mai bun decât carnea de papagal.
Aläturi, în local, un solist trecut de prima tinerete cânta o manea, acompaniat la keyboard de un coleg de generatie. Aveau ca public o masä cu trei clienti.
Asa se poate petrece o orä de relax crepuscular, pe o terasä din spatele Pietei Gorjului, meditând osârdios la ce înseamnä a fi ON-TOPIC!!! :w00t:
Cä dau cu voi de pämânt acuma!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2007, 20:28   #30
avantdemourir
Novice
 
avantdemourir
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 4
Pui shanghai?

Fie si pui shanghai! Beautifull!!!!!
Din pacate am o acuta indigestie pana si de la metaforele cu pui Shanghai, (ma destainui tie, pitbull-ica, ca tot vrei sa dai cu ceva de pamant) acesta calatorind in tara lu' mamaie cu pui slabanogi, alergati, speriati, pe cale maritima, doua luni (numai la aceasta idee ma ingrozesc), apoi docheri slinosi, il muta in camioane, inca 300km prin campia dobrogeana, pana la Bucuresti, si de aici in camionete mici, down to pitbulls. Man, delecteaza-te cu ce ai chef! ...and take it slowly, cand iti vine sa dai cu ceva de pamant...cu o asemenea impulsivitate s-ar putea sa nu observi ce ti-a cazut sub mana !
avantdemourir is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2007, 23:18   #31
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Re: talking about the parrots

Originally Posted by avantdemourir:
A trebuit sa vad "The lost highway", ca sa-mi dau seama ca visele mele sunt ale unui papagal, ce-i drept, ale unui papagal inconstient.

tu ai visat.
ti-ai dat seama ca visele visate de tine sint ale unui papagal.
si ai realizat ca papagalul (ala) era inconstient.
deci esti asemenea unui papagal inconstient!

nici nu imi imaginam altceva!

in legatura cu toate acestea Lost Highway ('the'-ul poti sa-l pui in pusculita!) ti-a deschis mintea: era revelatia perfecta avant-de-mourir!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2007, 23:43   #32
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
Re: talking about the parrots

Originally Posted by gionloc:
tu ai visat.
ti-ai dat seama ca visele visate de tine sint ale unui papagal.
si ai realizat ca papagalul (ala) era inconstient.
deci esti asemenea unui papagal inconstient!

nici nu imi imaginam altceva!
mama da ce silogisme faci imi place...! nu degeaba am fost la olimpiada la logik! :lol:
si gata nu mai scriu nimik off-topic! scuze!
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2007, 00:10   #33
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Re: ma amuz copios

@ preda porter - sper ca nu te supara adresarea colocviala

observ aceeasi suficienta in finalul mesajului tau de mai sus, precum in finalul proiectiei initiale din cadrul TIFF - acolo spuneai ca te bucuri ca toata lumea a inteles ce voiai sa spui (legat de faptu ca nu veneau intrebari)! de ce suspectezi ca spectatorul nu e suficient de inteligent incit sa patrunda anumite sensuri? crezi ca filmul tau e prea criptic si de aia, mie, cel putin, nu mi-a placut ?!

faptul ca scenariul a fost scris in 2002 nu inseamna ca acum am intra intr-o combinatorie aritmetica de 'ingeri necesari' luati cite 'cache'... ne aflam intr-un peisaj (intracultural) intertextual in care raportarile sint valabile... faptul ca tu nu stiai (desi ma indoiesc) de existenta lui Lost Highway sau The Game nu face Ingerul Necesar un film original! tema principala - cea care sta la baza intregii desfasurari narative din latura sociala - nu e originala! asta nu ar fi o problema, nici in Cache nu e originala, insa acolo functioneaza, spune ceva nou...

aci e trasa de par, nu vine cu o istorie noua, spune o poveste cu iz romatic - genialitatea artistica bazata pe trauma si suferinta, actul creatiei sustinut de monstri personali - intra un pic in cotidian, ba amar, ba comic, ba enervant.. totul intr-o formula nemaivazuta la noi, sa zicem, - dar existenta la altii si sustinindu-se bine la ei...

de acord, marile motive calatoresc, sint reluate - vezi Floarea albastra in literatura, dela Novalis la Eminescu.. insa e preluata si facuta sa functioneze intr-un alt sistem cu incadrari diferite... Haneke creaaza psihoza si in acelasi timp critica acid middle-class-ul occidental... Lynch has that kind of magic in fiecare scena... la Fincher e suspans, la Aronofski e paranoia... aci e doar o recunoastere a unor secvente si idei care in alte locuri functionau!



Mala a rezumat foarte bine atmosfera din preajma si din interiorul Ingerului! puteti sa va chinuiti la nesfirsit sa-i rastalmaciti cuvintele: aci nu tine!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2007, 00:19   #34
avantdemourir
Novice
 
avantdemourir
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 4
Gionloc, you are truely, deeply, dilusional. It was an ironic clue, not a hint to discover my inner world. But as long as you are too lost in one definite article (the), I can guess how far you can get, herein.
avantdemourir is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2007, 14:58   #35
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
o simpla kestiune d metodologie: ac nick-uri d novici kre tot apar k ciupercile dupa postarile lui gionloc (sau 'pululeaza'- cum ar spune patapievici :lol: ) mi s par cam suspecte...
din 2 una: ori sint nick-urile d circumstanta ale lui preda porter (kre intra periodic sa n explice cum trebuie 'inteles' filmu sau) ori sint persoane din anturaju lui kre fac team building p forum :oops:
either way, it's ridiculous!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2007, 15:22   #36
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu, eu cred altceva.
Sunt DUSMANII lui Preda Porter, care vor sä-l compromitä! Ia uitati-vä aici - topic vechi de acu' trei ani, aproape!
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...ghlight=#73702
Ideea e urmätoarea:
Stanley Kramer detesta discutiile despre filmele lui bune (le stiti, n-o sä le mai însir acum), sau despre reusitele lui în genere, iar în schimb se angaja cu pasiune în dezbateri atroce despre marile lui rateuri (la nivel de filme cap-coadä, sau în interiorul filmelor). Mi se pare firesc. Numai megalomanii se simt bine ridicati în slävi, periati si tämâiati. Un autor de bun-simt, echilibrat, si mai ales cu adevärat bun, se simte foarte prost în fata osanalelor; nu numai pentru cä sunt de prost-gust, ci si fiindcä pur si simplu nu are nevoie de ele. Se presupune cä el stie ce anume i-a reusit în filme, cum si de ce - altfel, filmele lui n-ar fi avut acele calitäti! In schimb, criticile îi sunt utile, fiindcä îl ajutä sä se perfectioneze (chiar si criticile incompetente, subiective, caustice, räutäcioase - prin ricoseu, ele tot îl pun pe gânduri pânä la urmä).
Ca atare, mi se pare limpede ce se întâmplä aici:
1) E clar cä toate aceste interventii sunt nelegitime. Vedeti limpede cä majoritatea se înregistreaza ANUME (în aceeasi zi, cu câteva minute/ore înainte), si NUMAI pentru a-l linge-n cur, la modul cel mai desäntat, pe Preda. Altä activitate pe forum nu au. Sau fac parte dintr-o gascä, sau sunt clonele cuiva.
2) La fel de clar e cä vor sä-l loveascä, si o fac într-un mod cât se poate de perfid: periindu-l si ridicându-l în slävi, în asa fel încât (vezi cele de mai sus), sä dea senzatia cä ar fi "prieteni" ai lui, sau chiar propriile lui clone, iar lumea sä zicä: "Ia uite, dom'le, la ce se predeazä Preta!" Aiurea-n tramvai, PreDa nu se preTeazä la nimic - se amuzä, în sinea lui, la vederea acestei conspiratii de moftangii care simuleazä laudele, si ia în serios criticile acerbe, necrutätoare, competente (chiar si caustice, fiindcä sarcasmul si ironia, prin continutul lor de umor, apartin dialogului de ordin superior, si fac comunicarea mai expresivä si eficientä).

Asa cä propun cä urmäm exemplul bunului nostru Preda Porter si, cu acelasi umor irezistibil, sä facem misto de falsii pupincuristi care încearcä zadarnic sä-l compromitä, si sä discutäm despre "Ingerul necesar" asa cum se cuvine în raport cu un film românesc actual si important, despre care se spune cä aduce ceva nou si cä are multe calitäti (abia astept sä-l väd, ca sä mä conving): la nivelul impus deja de useri seriosi si autoritari, ca Mala Portugal si Gionloc.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2007, 16:14   #37
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Pitbull, n-ar fi trebuit sa dai link-ul ala, macar si pentru faptul ca reuseste sa-mi produca acelasi fel de perplexitate frustranta, aceea a contactului cu un spirit si viu si inaccesibil in acelasi timp..

Fiecare cu drumul lui si la urma urmei e loc de multe feluri de filme pe lumea asta, cu atat mai mult in cinema-ul romanesc unde parcarea e cam goala. Eu zic sa apreciem "ingerul.." pentru ce e, pentru ce poate fi si sa nu-i cerem ce n-are. Filmele, si Truffaut a recunoscut, indiferent ca-s bune sau proaste, se fac greu asa ca oamenii care le termina (si am auzit in ce conditii s-a facut asta) merita tot respectul.

Iar de oameni care incearca lucruri noi, aici sau aiurea, e intotdeauna nevoie.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2007, 16:15   #38
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105

interesanta discutia de atunci... zizi ...

discutia are un acelasi tip de desfasurare precum cea din cazul de fata...

iar filmul ''cu ecran negru'' - pe care eu nu il stiu - pare a suferi de aceeasi boala pe care o are si Ingerul - dupa cum afirma acolo CN, pare a fi o cruda furaciune ... hmm... eu nu stiu filme cu ecrane chiar negre - pe cel pomenit de Ambra acolo nu l-am vazut, insa stiu unul cu ecran albastru (), vazut pe alb-negru si albastrul acela e negru - - si e facut de acelasi autor care a realizat o poveste purtind numele unui filosof austriac citat acolo, in acel topic... un filosof care in tineretile sale cratoare era suficient de plin de sine incit sa creada ca printr-un tratat logico-filosofic a rezolvat pentru totdeauna dificultatile din filosofie... insa acela era un filosof original! 8)

iar cea mai tare faza: tipul care-i raspunde lui Ambra spunind ca Preda a facut filmul sau cu un an inainte de Monteiro :lol:

(ce de moace am pus in mesaj!... )
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2007, 22:30   #39
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
inteleg k vbiti f sibilinic dspr derek jarman ('wittgenstein' & 'blue') si joao cesar monteiro ('branca de neve'), dar leg cu gica preda imi scapa...

oricum (pace dle airlight!), ideea k filmele 's fac greu' si k atare trebuie respectate kiar si rateurile mi s pare d nesustinut!
nu zic k 'ingerul...'e kiar un rateu (ii las ac cuvint lui gorzo, kre nu ma-ndoiesc k il va folosi intr-un fel sau altu), dar - orisicit - nu e totusi ceea c gica insusi credea/spera/visa k va fi (si sper k si el e constient d asta!)... faptul k unii oameni (regizori l spune) fac 'greu' un lucru n-ar trebui sa n determine nicio secunda p noi, criticii, sa renuntam sa mai criticam: in fond, nimeni n-a obligat p nimeni sa devina regizor! :huh:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2007, 22:45   #40
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Alex Leo Serban:
inteleg k vbiti f sibilinic dspr derek jarman ('wittgenstein' & 'blue') si joao cesar monteiro ('branca de neve'), dar leg cu gica preda imi scapa...

da, vorbeam in ghicitori :lol:. vai si amar.

pai daca intri pe topicul spre care trimite linkul montat de Pitbull si citat de mine mai sus... vei intelege! is doar vreo 20 de replici acolo, dupa 10 o sa fie clar

in principiu sint de acord cu tine: nu e un film ratat - gen Si totul era nimic ... sau inutil, ca Ticalosii... dar nici nu e mare brinza...
iar povestea asta cu incercatu' si noutatea in cinemaul romanesc... e asa.. de ochii lumii: cind vezi ca ideile is depe la altii si ca nu iese mai nimic din ele pe unde sa o mai scoti asta cu incercatu' si noutatea ?
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:33.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells