Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Jun 2009, 13:07   #21
Amantul_Taciturn
Senior
 
Amantul_Taciturn
 
Join Date: Jun 2009
Location: Castalia
Posts: 96
M-a zguduit Elephant man, mai ales ca stiam ca e facut dupa un caz real. Eu pendulez intre Eraserhead si Lost Highway.
__________________
Nous etions une bande de desesperes au coeur des Balkans.
Amantul_Taciturn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 13:12   #22
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Da, The Elephant Man este dupa un caz real. Vazusem documentarul de pe Discovery si citisem despre caz inainte sa vad filmul lui Lynch, deci eram cat de cat documentata. Mi-a placut modul lui Lynch de a imbina in aceasta biografie realul cu fantasticul, nascocind anumite "explicatii" stranii. De exemplu, mie mi-a placut scena in care mama lui John (in film, dar Joseph in realitate) Merrick se sperie de un elefant.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 13:18   #23
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Mie Wild at Heart, Mulholland Drive si Blue Velvet cred ca imi plac cel mai mult.
Fire Walk With Me nu mi-a placut asa tare, e drept ca n-am vazut niciodata serialul.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 13:20   #24
Amantul_Taciturn
Senior
 
Amantul_Taciturn
 
Join Date: Jun 2009
Location: Castalia
Posts: 96
Mie mi-a amintit putin de povestea lui Frankenstein. E vorba tot de un monstru candid, chinuit de rautatea congenitala a oamenilor. Desigur sunt 2 diferente, Frankestein are un puseu violent, plus de asta este doar un personaj de fictiune.
__________________
Nous etions une bande de desesperes au coeur des Balkans.
Amantul_Taciturn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 13:59   #25
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Diferente sunt mai multe... Frankenstein a fost un experiment, in timp ce Merrick a fost un "accident". Frankenstein este ocolit si damnat, pe cand Merrick este o atractie. In plus, gaseste compasiune in persoana medicului.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 13:59   #26
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by miercuri:
Fire Walk With Me nu mi-a placut asa tare, e drept ca n-am vazut niciodata serialul.


Fire Walk With Me e cea mai proasta chestie pe care a facut-o Lynch, probabil a vrut sa vada ce iese daca nu filtreaza chiar deloc ce-i trece prin cap dupa o portie de iarba.

In schimb, seria Twin Peaks (1990) = cel mai bun serial TV facut vreodata. O capodopera totala, unforgettable si cu o influenta majora asupra mea. O recomand la maxim pt cine n-a vazut-o inca.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 14:01   #27
Amantul_Taciturn
Senior
 
Amantul_Taciturn
 
Join Date: Jun 2009
Location: Castalia
Posts: 96
Originally Posted by corinka:
Diferente sunt mai multe... Frankenstein a fost un experiment, in timp ce Merrick a fost un "accident". Frankenstein este ocolit si damnat, pe cand Merrick este o atractie. In plus, gaseste compasiune in persoana medicului.
Ai dreptate, cred ca a fost o apropiere cam fortata.
__________________
Nous etions une bande de desesperes au coeur des Balkans.
Amantul_Taciturn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 14:08   #28
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
@Amantul_Taciturn
M-ai inteles gresit, nu te contraziceam. Sunt de acord ca au destule in comun, amandoi sunt niste "monstri", au acest punct comun de plecare, dar evidentiam si diferentele.

Ca personaj, Merrick se apropie mai mult de eroul din Mask al lui Bogdanovich. Amandoi gasesc o persoana de care sa se apropie, numai ca sentimentele sunt diferite. Roy gaseste dragostea unei fete oarbe - aceasta nu il compatimeste pentru ca nu il vede, sau, mai bine zis "il vede" pe adevaratul Roy, dincolo de aspectul diform -, in timp ce Merrick primeste compasiune din partea medicului, care nu il poate vedea asa cum fata oarba il vede pe Roy, medicul fiind vazator, este "orbit" de "ambalajul" diform al pacientului sau.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.

Last edited by corinka : 30 Jun 2009 at 14:15.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 14:17   #29
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Se pare ca sunt doua topicuri despre Lynch. Celalalt e la iconoclasm.

Mie cel mai mult mi-a placut Mulholland Drive pentru ca te pune serios pe ganduri. Mi-au mai placut foarte mult Blue Velvet si The Elephant Man, dar mai putin Eraserhead, care e mai greu de digerat.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 14:21   #30
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Aici, fiind la Staruri, putem sa ne extindem cu discutiile si la actorii cu care a colaborat Lynch.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 14:25   #31
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mie sincer Eraserhead mi s-a parut un film imposibil. La sfarsit nu-mi venea sa cred ca mi-am pierdut vremea cu asa ceva. A fost pur si simplu prea mult Lynch in filmul asta.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 14:35   #32
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by ricutza:
mie sincer Eraserhead mi s-a parut un film imposibil. La sfarsit nu-mi venea sa cred ca mi-am pierdut vremea cu asa ceva. A fost pur si simplu prea mult Lynch in filmul asta.

faptul ca ai ajuns la sfarsit e un milestone, in sine. I like my surealism with a spoon of cream, de aceea nu am trecut de jumate.

Essential Lynch 4 me are (beside serialul Twin Peaks): Mulholland Drive (cand l-am vazut m-am clatinat de uimire, literally) si Blue Velvet (la care mi-au trebuit 3 vizionari ca sa il prind si sa ma aresteze, in conditiile in care FOARTE rar ma uit la ceva de 3 ori).

vad ca si Liviu a prins cam aceiasi pesti.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 14:48   #33
rlhyde
Junior
 
rlhyde
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 48
Daca-mi permiteti (caci sunt nou aici), pentru mine cele mai impresionante filme facute de dl Lynch sunt Elephant Man, Wild at Heart si Lost Highway.
Mi-au mai placut si Blue Velvet si The Straigt Story.
Mullholland Drive si Inland Empire, spre rusinea mea nu le-am inteles.
Va multumesc
rlhyde is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 14:54   #34
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by rlhyde:
Mullholland Drive si Inland Empire, spre rusinea mea nu le-am inteles.

Nici noi, dar asta nu ne-a impiedicat sa ne placa (Mulholland cel putin) O sa le intelegi abia cand nu mai incerci sa le intelegi, intelegi ?
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 15:07   #35
rlhyde
Junior
 
rlhyde
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 48
Cu parere de rau nu
Inteleg doar ca ar trebui sa le mai vad o data ca sa imi dau seama daca imi plac.
rlhyde is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 15:13   #36
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by rlhyde:
Cu parere de rau nu
Inteleg doar ca ar trebui sa le mai vad o data ca sa imi dau seama daca imi plac.

Nu te mai chinui. Iti plac. Crede-ma pe cuvant si keep waving (ptiu era sa zic keepwalking, dammit ).
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 15:17   #37
rlhyde
Junior
 
rlhyde
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 48
Nu am vazut serialul Twin Peaks, am inteles ca este foarte bun. Seamana mai mult cu acestea doua? Trebuie sa vezi toate episoadele ca sa intelegi sau, nu conteaza?
rlhyde is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 15:31   #38
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by rlhyde:
Nu am vazut serialul Twin Peaks, am inteles ca este foarte bun. Seamana mai mult cu acestea doua? Trebuie sa vezi toate episoadele ca sa intelegi sau, nu conteaza?

I hate the Guy Fawkes mask but I like what's after. Vezi primu episod. Apoi verifica daca trebuie sa te aduni de pe jos sau macar daca ai uitat ca ti-e foame. Daca da, atunci o sa le vezi pe toate fara sa-ti spuna nimeni. Daca nu, atunci du-te si-ti fa un sandwich cu shunka.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 15:32   #39
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by rlhyde:
Nu am vazut serialul Twin Peaks, am inteles ca este foarte bun. Seamana mai mult cu acestea doua? Trebuie sa vezi toate episoadele ca sa intelegi sau, nu conteaza?

Originally Posted by rlhyde:
Mullholland Drive si Inland Empire, spre rusinea mea nu le-am inteles.


Eu nu am vazut Twin Peaks, probabil si datorita varstei pe care o aveam cand era difuzat. DIn ce am inteles Mulholland Drive urma sa fie episodul pilot al unui serial asemanator cu Twin Peaks, dar din cauza costurilor de productie a fost refuzat si transformat in film.

Cat despre Mulholland Drive, l-am vazut doar o singura data si ar trebui sa-l revad pentru o mai buna intelegere. Am prins insa imaginea in ansamblu. Dupa cum ai putut observa probabil, in cam ultimul sfert al filmului se schimba personajele intre ele. Trebuie doar sa te gandesti care parte a filmului reprezinta realitatea si ce reprezinta cealalta. Atunci vei intelege cat de cat filmul.

Last edited by Liviu- : 30 Jun 2009 at 15:36.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 15:39   #40
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
@Liviu: iti recomand sa incepi sa vezi Twin Peaks (poti oricand sa renunti daca nu iti place). Va fi o experienta pe care n-o vei uita.


@dl. rlhyde: va rog sa ma scuzati domnule, mi se comunica din studio ca sunteti persoana importanta, scuzati lipsa de respect, va doresc bun venit pe forum, datzi si dvs o bere sper k sa tzina treaba pe forum trebe udata.

Last edited by Chambord : 30 Jun 2009 at 15:41.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:49.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells