Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Mar 2009, 17:10   #341
m3lku
Junior
 
m3lku
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 64
Originally Posted by Proletar:
Bine, Mihnea, dar cum ramane cu aspectul etic?
Elevul X sustine teza la matematica, iar tatal sau e prof de fizica la aceeasi clasa.
Proful de mate si proful de fizica sunt colegi, se intalnesc in cancelarie.
Mai e nota elevului X una neinfluentata de tatal sau?

in cazul asta, comisiile nu se intalnesc in nici o cancelarie, fiecare ia si citeste scenariile acasa. E ca si cand proful de mate preda la clasa 12-a A si tatal Elevului X de la 12A, preda fizica la clasa 5-aB. Si asta se intampla in multe scoli si nu e considerat ilegal
m3lku is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2009, 17:11   #342
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Uite-l si pe M3lk! Servus, Paule!
Voiam sä mai adaug un L.E. Vorbeai de aspectul etic, Gabi. Päi faptul cä Alecu EL-INSUSI a semnalat suprapunerea, la alegerea în comisie, ce-i? Dacä nici aia nu-i atitudine eticä, nu stiu ce e!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2009, 17:15   #343
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by m3lku:
E ca si cand proful de mate preda la clasa 12-a A si tatal Elevului X de la 12A, preda fizica la clasa 5-aB. Si asta se intampla in multe scoli si nu e considerat ilegal
Basca, aveam o profä de istorie, Ecaterina Negruti, într-a VIII-a, la 198. Fi-su era cu noi în clasä. Parc-o aud: "Elevul Negruti sä iasä la lectie!" ...Zece minute mai târziu: "La loc, 3!" ...In pauzä: "Ce-ai fäcut acasä, azi-dimineatä, secäturä?" Jap-pleosc, douä palme!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2009, 17:17   #344
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
cateva mesaje mai sus a fost unul al lui proletar la care exact asta am vrut sa-i spun, ca ar fi fericit intr-o tara in care prezumtia de nevinovatie e de domeniul SF-ului :lol:

pe bune, proletar, reactia ta e inexplicabil de nedreapta SI isterica. Pur si simplu lasi impresia ca ai o ciuda personala pe hifilm sau ada solomon!
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2009, 17:19   #345
m3lku
Junior
 
m3lku
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 64
Originally Posted by Pitbull:
Uite-l si pe M3lk! Servus, Paule!

Servus
m3lku is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2009, 17:25   #346
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cheers!

Nu, Prolly nu are nimic cu Solomonii. El însusi, cu admirabila-i sinceritate din momentele de calm, a explicat recent, într-un mesaj, ce-i cu aceste iesiri - räbufniri dincolo de limitele rezonabile, ale unui om în fond bun, supärat cä încä n-a reusit. Din päcate, aici chiar a luat în vizor pe cine nu merita.
Calm down, Prolly.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2009, 17:53   #347
farabeuf
Senior
 
farabeuf
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 100
Eu creca aja a fost: il suna alecu solomon pe mungiu si ii spune fratelo, vezi k are nevasta-mea un proiect la tine cu jude, e baiat bun, ai vazut nici nu se baga peste tine la cannes, da, ma, ala cu lampa, deci toata treaba e ca n-am eu acuma banu’ jos cu criza asta, stii? Deci ada chiar stie bine de tot mersu’ la berlin, ai vazut, adica eu intru sigur la ei si dupa aia chiar dc, Doamne fereste, e juriu d-ala nesimtit, tot il dau cu zece mii, douaj de mii, in italia, in spania, p-acolo. Fratele meu, deci ori ma ajtepti pana atunci cu banu’ sau sincer, te-ai baga discret asa la o reciprocitate k eu sunt in comise pe documentare si animatie, intelegi? Batem palme d’oru’?
__________________
http://video.yahoo.com/video/play?vi...3764& cache=1
farabeuf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2009, 21:00   #348
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
farabeuf, not funny.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2009, 21:17   #349
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
nu sunt isteric.
n-am absolut nimic cu Ada Solomon, cu care am comunicat in diverse ipostaze, inclusiv cand a fost selectat Amatorul la NEXT si nici cu Alexandru Solomon, pe care l-am cunoscut cand si-a lansat Marele jaf comunist la TIFF, in 2007.
problema a alta.
din cate am citit, cei doi s-au dus la Serbanescu si l-au intrebat: domnule, e ceva in neregula ca sotul meu e in comisia de documentare, iar eu am proiect la lung metraj?
ala a zis ca nu, ca sunt comisii diferite, etc.
iar sotii Solomon ce si-au zis? atunci, hai ca merge, bagam lung metrajul in competitie.
pana acum, totul e ok.
DAR, cand au vazut ca, intr-un fel, CNC-ul le-a tras teapa, de ce vin acum si fac referire la un precedent ilegal?
de ce nu s-au gandit cand au depus proiectul ca este posibil sa fie exclus avandu-se in vedere cazul mititelu-nichitus?
prefera acum sa fie si ei ilegali, numai ca sa castige?
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2009, 21:19   #350
farabeuf
Senior
 
farabeuf
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 100
Originally Posted by Gloria:
farabeuf, not funny.

Las k compensezi tu, pysy
__________________
http://video.yahoo.com/video/play?vi...3764& cache=1
farabeuf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2009, 21:22   #351
m3lku
Junior
 
m3lku
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 64
Originally Posted by Proletar:
nu sunt isteric.
n-am absolut nimic cu Ada Solomon, cu care am comunicat in diverse ipostaze, inclusiv cand a fost selectat Amatorul la NEXT si nici cu Alexandru Solomon, pe care l-am cunoscut cand si-a lansat Marele jaf comunist la TIFF, in 2007.
problema a alta.
din cate am citit, cei doi s-au dus la Serbanescu si l-au intrebat: domnule, e ceva in neregula ca sotul meu e in comisia de documentare, iar eu am proiect la lung metraj?
ala a zis ca nu, ca sunt comisii diferite, etc.
iar sotii Solomon ce si-au zis? atunci, hai ca merge, bagam lung metrajul in competitie.
pana acum, totul e ok.
DAR, cand au vazut ca, intr-un fel, CNC-ul le-a tras teapa, de ce vin acum si fac referire la un precedent ilegal?
de ce nu s-au gandit cand au depus proiectul ca este posibil sa fie exclus avandu-se in vedere cazul mititelu-nichitus?
prefera acum sa fie si ei ilegali, numai ca sa castige?

pai tocmai ti-ai raspuns singur: s-au gandit cand au depus proiectul ca este posibil sa fie exclus, de-asta l-au intrebat pe serbanescu, dar au fost asigurati ca totul e ok si ca nu e nici o problema. ba mai mult, mai era si acel precedent cu mititelu/nichitus. toate bune si frumoase, pana in clipa in care filmul a fost descalificat. apoi au zis pai bine ma, n-ai zis tu serbanescule ca e ok? ala nu, n-am zis. pai bine, dar atunci mititelu cum a putut si noi nu?
ce e asa de greu?
m3lku is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2009, 21:27   #352
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
si mai zic ceva, si chiar ca termin.
nu stiu, trebuie schimbat ceva in sistemul acesta.
nu e normal ca un scenariu ca al meu, notat cu 33.70, plasat pe pozitiile 4-5 intr-un clasament ipotetic al scenariilor, asadar de departe eligibil, sa ajunga pe pozitia 17 doar pentru ca regizorul si casa cu care am colaborat sunt la inceput de drum.
si pot spune ca sunt oameni extraordinari acolo, la carter.
e pacat de munca scenaristilor, de munca celor de la casa de productie, de entuziasmul regizorului si al producatorului.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2009, 21:30   #353
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by m3lku:
pana in clipa in care filmul a fost descalificat. apoi au zis pai bine ma, n-ai zis tu serbanescule ca e ok? ala nu, n-am zis. pai bine, dar atunci mititelu cum a putut si noi nu?
ce e asa de greu?

pai da: mititelu cum a putut fi acceptat ilegal, iar noi nu?
ok, daca e corecta aceasta viziune, nu mai spun nimic.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2009, 21:32   #354
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Mihnea,
e drept, sunt suparat.
dar nu e supararea omului care a luat nota trei si vrea sa treaca clasa.
e nemultumirea celui care e printre primii si totusi este exmatriculat.
e o diferenta intre cele doua framantari
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2009, 21:32   #355
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Proletar:
nu e normal ca un scenariu ca al meu, notat cu 33.70, plasat pe pozitiile 4-5 intr-un clasament ipotetic al scenariilor, asadar de departe eligibil, sa ajunga pe pozitia 17 doar pentru ca regizorul si casa cu care am colaborat sunt la inceput de drum.
Asa e. Nu e normal. Dar asta inseamna CNC, no? Concurs de proiecte de film, nu de scenarii. Din ideea asta am afirmat ca scenariul nu are o importanta mai mare decat a unui actor secundar in valoarea totala a unui film.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2009, 21:33   #356
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
La asta m-am gândit si eu, de multe ori.
Unii ti-ar putea räspunde: "Päi bagä-te la case mari, fratele meu!" - ceea ce ar echivala cu descurajarea producätorilor începätori.
Va trebui, într-adevär, sä se aducä modificäri radicale si în zona asta.
Un subiect tagential a fost abordat azi si la conferinta de presä: cazul regisorilor care, la nefârsit, "träiesc din" câte-un festival la care-au fost odatä, prin cresterea punctajului pe baza lui.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2009, 21:36   #357
farabeuf
Senior
 
farabeuf
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 100
Originally Posted by Pitbull:
La asta m-am gândit si eu, de multe ori.
Unii ti-ar putea räspunde: "Päi bagä-te la case mari, fratele meu!" - ceea ce ar echivala cu descurajarea producätorilor începätori.
.

Nu e chiar asa. Se poate cu un regizor cu puncte. Asa au facut facut toti regizorii din noul val (puiu, porumboiu, mitulescu), la primul concurs castigat avand punctaj 0 k producatori.
__________________
http://video.yahoo.com/video/play?vi...3764& cache=1
farabeuf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2009, 21:40   #358
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, adevärat... (Oricum, am punctat doar, n-am intrat în amänunte.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2009, 23:04   #359
m3lku
Junior
 
m3lku
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 64
Originally Posted by Proletar:
Originally Posted by m3lku:
pana in clipa in care filmul a fost descalificat. apoi au zis pai bine ma, n-ai zis tu serbanescule ca e ok? ala nu, n-am zis. pai bine, dar atunci mititelu cum a putut si noi nu?
ce e asa de greu?

pai da: mititelu cum a putut fi acceptat ilegal, iar noi nu?
ok, daca e corecta aceasta viziune, nu mai spun nimic.

pai ei n-au zis ca mititelu a fost ilegal. au intrebat de ce el a fost legal si ei nu. de ce se face diferenta intre ei.
m3lku is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2009, 23:07   #360
m3lku
Junior
 
m3lku
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 64
Originally Posted by Proletar:
si mai zic ceva, si chiar ca termin.
nu stiu, trebuie schimbat ceva in sistemul acesta.
nu e normal ca un scenariu ca al meu, notat cu 33.70, plasat pe pozitiile 4-5 intr-un clasament ipotetic al scenariilor, asadar de departe eligibil, sa ajunga pe pozitia 17 doar pentru ca regizorul si casa cu care am colaborat sunt la inceput de drum.
si pot spune ca sunt oameni extraordinari acolo, la carter.
e pacat de munca scenaristilor, de munca celor de la casa de productie, de entuziasmul regizorului si al producatorului.

aici, iti impartasesc opinia. Nu e normal sa se incurajeze doar casele mari. Dar sunt de parere ca punctajul regizorului trebuie sa conteze. Nu sunt insa de acord cu felul in care aceste punctaje sunt calculate si cu faptul ca nu exista si o DEPUNCTARE pentru regizorii care dau chix cu film dupa film...
m3lku is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:24.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells