Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 May 2011, 15:08   #3481
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
RocknRolla (2008) - un Snatch cu o alta palarie 8/10
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2011, 19:17   #3482
loud.rocks
Guru
 
loud.rocks
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 302
Originally Posted by bremen1980:
''Battle of Los Angeles''-toate cliseele s-au adunat in acest pseudofilm.Realizatorii acestui film ar trebui sa plateasca drepturi de autor unei duzine de case de productie.Au ciupit de peste tot pentru a asambla o balarie in care :extraterestrii aterizeaza in America (iarasi ??),sunt rai dar prosti ,ataca tot ce misca ,sunt coordonati de citeva nave usor de distrus ,sunt batuti de citiva eroi care sunt niste ''buni patrioti americani ''.As fi trecut peste toate minunile astea dar s-o mai suport si pe Michelle Rodriguez ??? .Singur lucru care-i da o nota feminina acestei ''actrite'' este l dublat din nume (Michelle ) .
5.5/10

Pe nu ma mira atat faptul ca te-ai uitat la acest film (nu stiu de ce atata lume care in mod normal evita comercialitatile a ales sa-l urmareasca tocmai pe acesta...), cat ma mira nota atat de mare pe care i-ai dat-o .

Si putin on-topic:

Badlands (1973) - http://www.imdb.com/title/tt0069762/.

Am decis sa-l urmaresc in urma acestui post, tot al lui bremen:
Originally Posted by bremen1980:
Anemona iata ce mi-a placut mie cel mai mult in Badlands dar si in Days of Heaven : :
:FOCUL.Malick asta stie sa se joace cu ''cribitele ''

Primul film cu care am facut comparatie a fost Monster (2003) (este cel mai recent film de acest gen pe care l-am vazut); diferenta dintre cele doua filme este foarte mare, si i se datoreaza in principal lui Terrence Mallick care a facut dintr-un film ce prezinta un masacru, si care in mod normal ar trebui sa te dezguste/oripileze (in sensul "bun" al cuvantului) unul din cele mai frumoase(ca si imagine, si nu numai) filme pe care le-am vazut.
Pe langa scena cu focul, cel mai mult mi-au placut scenele in care prezenta natura - http://www.youtube.com/watch?v=5ueZVghqkyI (~0:07-0:50), si a mai fost una aproape identica cu aceasta pe care n-o gasesc pe youtube.

Cuplul Kit-Holly mi se pare aproape la fel de reusit ca Mickey-Mallory Knox din Natural Born Killers (1994) si peste Clarence-Alabama din True Romance (1993) - acestea fiind alte doua filme cu care l-am asemanat partial.

Nu pot sa nu fiu in totalitate subiectiv si sa nu-i dau nota maxima .
10/10

Last edited by loud.rocks : 21 May 2011 at 19:22.
loud.rocks is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2011, 22:14   #3483
yonutzTM
Junior
 
yonutzTM
 
Join Date: May 2011
Posts: 63
Cel mai recent vizionat fil este : The Condemned
Un film de actiune "brutala" (cu criminali) . Steve Austin a jucat remarcabil . Merita vazut pentru fanii acestui gen de filme .
yonutzTM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2011, 12:01   #3484
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Food Inc. 6/10
Manolete 7/10
Aurora 9/10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2011, 13:59   #3485
valydx
Novice
 
valydx
 
Join Date: May 2011
Posts: 10
Smile filme bune sunt si

never back down,legendary,2fast3,fast and furious,stomp the yar 1 si2
valydx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2011, 09:04   #3486
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
"Dead Ringers" (Cronenberg, 1988) - nu m-a prins. cronenberg e foarte bun cu actorii si un bun "coregraf" al scenelor de violenta si sex. dar intotdeauna am simtit ca ceva scartaie de fiecare data cand vedeam cate un film al sau. acum cred mi-am dat seama. ritmul e de vina. cred ca omul nu are simtul ritmului. totul, mi se pare, curge sacadat si greoi. nu e vorba de lentoarea filmelor trase in cadre lungi. e ceva prea flegmatic in felul in care se imbina replicile actorilor. e prea mult spatiu intre replici (ce sugruma fluiditatea si spontaneitate dialogurilor naturale) si chiar in interiorul replicilor, intre cuvintele si gesturile aceluiasi personaj (dar asta nu stirbeste suparator de mult prestatia individuala).
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2011, 13:58   #3487
Sorin87
Guru
 
Sorin87
 
Join Date: May 2011
Posts: 730
Limitless (10) este un film reusit
Sorin87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2011, 14:26   #3488
yonutzTM
Junior
 
yonutzTM
 
Join Date: May 2011
Posts: 63
Fast Five (2011) Capodopera
yonutzTM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2011, 18:58   #3489
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Kill Bill Vol I & II

Primul a fost: sange care sare in toate directiile in spiritul filmelor cu Kung Fu din anii '70 (

Al - II - lea a fost mai mult filozofie de remarcat ramanand ochiul smuls si strivit cu piciorul de Black Mamba

Vol I - 8 / 10
Vol II - 7 / 10
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2011, 21:54   #3490
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
The Lincoln Lawyer
7/10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2011, 23:38   #3491
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Federico:
"Dead Ringers" (Cronenberg, 1988) - nu m-a prins. cronenberg e foarte bun cu actorii si un bun "coregraf" al scenelor de violenta si sex. dar intotdeauna am simtit ca ceva scartaie de fiecare data cand vedeam cate un film al sau. acum cred mi-am dat seama. ritmul e de vina. cred ca omul nu are simtul ritmului. totul, mi se pare, curge sacadat si greoi. nu e vorba de lentoarea filmelor trase in cadre lungi. e ceva prea flegmatic in felul in care se imbina replicile actorilor. e prea mult spatiu intre replici (ce sugruma fluiditatea si spontaneitate dialogurilor naturale) si chiar in interiorul replicilor, intre cuvintele si gesturile aceluiasi personaj (dar asta nu stirbeste suparator de mult prestatia individuala).
Ha, pe mine chiar ma incanta moodul impus de ritm.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 00:16   #3492
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Senna
Nota 10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 11:13   #3493
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
''Kwaidan'' -1964 -regizat de Masaki Kobayashi -un film format din 4 povestiri distincte ,legate intre ele de lumea fantasticului.In toate cele 4 istorioare o importanta primordiala o are moralitatea .Modul in care eroul povestii asculta sau transgreseaza o porunca sau o bariera va influenta decisiv soarta lui .Si cum e de asteptat ,nimeni nu se poate abtine sa nu calce o porunca .
O scenografie minunata ce aminteste de basmele pentru copii la care se adauga un stil ce aduce cu teatrul kabuki.
9/10

http://www.youtube.com/watch?v=D6vCcdEo41o







bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 15:40   #3494
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Kill the Irishman (2011)

Un film "semi-biografic" si exploziv (la propriu), in centrul atentiei fiind un personaj mediatizat in America anilor '70, Danny Greene, un irlandez "ratacit" printre mafiotii "macaronari" si camatarii ce stapaneau Cleveland-ul. Acesta insotit de tupeul mostenit de stramosii lui celti, reuseste sa escaladeze erarhia sindicatelor prin metode neortodoxe, astfel dandu-le de furca clanurilor mafiote, si asa cum o spune si titlul, "capul" lui va ajunge sa valoreze 25.000$. Din pacate, desi ecranizarea are un iz clasic pronuntat, nu iese cu nimic in evidenta fata de celelalte filme cu tema "mafiota", cel putin din punctul meu de vederere, in cinematografie aproape toate personajele de referinta au parte de acelasi decurs de evenimente. Desi toti ies cu ceva in evidenta fata de restul, mai mereu isi gasesc "Nasul". 7/10

P.S. Filmul mi-a adus aminte de magnetofonul rusesc '73 care imi canta ABBA cand eram mic si pe care taica'miu l-a vandut pe nimic...
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 23:00   #3495
DragonMaster
Junior
 
DragonMaster
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 63
Cel mai recent vizionat film.

Mary and Max(2009) 9/10-este o animatie excelenta cu un scenariu pe care cu greu il mai intalnesti la o animatie,pe mine ma surprins pur si simplu acest film.
Up(2009) 9/10 - o animatie care te binedispune.
Julie & Julia(2009) 8/10-este un film placut si despre care pot sa zic ca nu i-mi pare rau ca l-am vazut.
Le fabuleux destin d'Amélie Poulain(2001) 9/10 -pot zice despre el ca este foarte aproape sa fie capodopera si este cred cel mai bun film francez vazut de mine,merita vazut de la cap la coada.
I, Robot(2004) 8/10 -mi-a placut la nebunie acest film unde gasesti comedie si actiune care te binedispune,vreau sa mai zic ca i-mi place acest film si pt Will Smith care joaca excelent si este unul dintre cei mai buni actori din generatia lui.
DragonMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2011, 15:44   #3496
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
The Raven(1963) - Prost film. Unul din primele in care joaca Jack Nicholson ( si cat de prost joaca). Poveste "inspirata" din poemul lui E.A. Poe. Distributie buna (pe langa Jack mai apar Boris Karloff si Vincent Price). Si Peter Lorre , singurul personaj cat de cat interesant.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2011, 20:20   #3497
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by White1:
The Raven(1963) - Prost film. Unul din primele in care joaca Jack Nicholson ( si cat de prost joaca). Poveste "inspirata" din poemul lui E.A. Poe. Distributie buna (pe langa Jack mai apar Boris Karloff si Vincent Price). Si Peter Lorre , singurul personaj cat de cat interesant.

E belea filmul asta .Pentru mine a fost a guilty pleasure (ca mai toate filmele in care joaca Vincent Price )
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2011, 20:29   #3498
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Ma rog, daca esti in dispozitia necesara cred ca il poti gusta. Eu nu am fost. Si in plus as fi preferat un film serios cu titlul asta.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2011, 20:34   #3499
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Incearca-l pe Vincent Price in The Abominable Dr. Phibes .O delectare.


http://www.youtube.com/watch?v=yBo0H3oYSoo
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2011, 21:08   #3500
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
I will, thanks.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:46.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells