Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

View Poll Results: Echipa De Forbal Favorita ?
Steaua 74 38.34%
Dinamo 31 16.06%
Rapid 13 6.74%
Cfr Cluj 9 4.66%
Unirea Urziceni 1 0.52%
Fc Vaslui 4 2.07%
Poli Timisoara 9 4.66%
Universitatea Craiova 12 6.22%
I Don't Love Footbal ! 32 16.58%
Doar din strainatate ( Barca , Real , Manchester etc ) 39 20.21%
Multiple Choice Poll. Voters: 193. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Jun 2010, 18:21   #2701
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
Si am scapat de fantomele din Anglia...
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2010, 18:23   #2702
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Sieg Heil!

4 - 1 pentru Germania, scor obtinut in fata Angliei

Victorie!

Geniali nemtii astia, geniali. Beatitudine germana!

S-a facut dreptate, cat de bine a fost. Un gol care nu a existat i-a adus Angliei Campionatul Mondial. Acum, un gol vallabil, marcat de englezi, nu a fost validat. Superb, corect si tarziu. Dar a fost atat de bine.
Frumoasa echipa Germaniei! Frumos jocul. Simplu, fin, calm si spectaculos. Pentru astfel de echipe a fost sculptat trofeul.
Echipa are un antrenor bun, capabil si curajos. A construit cea mai tanara echipa nationala din ultimii 80 de ani. si reuseste sa faca performanta cu ea.

Viitorul suna bine!



A fost minunat.




Romania nu avea ce sa caute la Campionatul Mondial. Si nici nu va avea.

Last edited by danonino : 27 Jun 2010 at 18:25.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2010, 18:49   #2703
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
@Chamb
Hai, ma, si eu sunt sucarit, ne-au anulat un gol valabil, dar chiar tyre sa facem in halul asta?
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2010, 18:49   #2704
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Reveniti on topic ca incep sa trimit la Azil...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2010, 18:54   #2705
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Plătesc nepoții pentru păcatele bunicilor?

Greșeala lui Capello! Echipa era pe val, ataca, timp mai era destul, dar el l-a băgat pe Joe Cole și a decis să riște nepermis și păgubos. Englezii le-au oferit nemților spații mari în apărare și practic s-au sinucis.

Legat de golul neacordat, puneți-vă în locul asistentului și judecați din punct de vedere uman. Prost plasat și după ce va fi văzut la teve în ultimele zile de zeci de ori faza aia din `66, cum era să acorde un gol de care nu era sigur? Voi ați fi făcut-o? Arbitrul de centru cu atât mai puțin putea fi sigur că mingea a trecut de linia porții. Și la tenis, arbitrii de linie se plasează în lungul tușelor, nu de o parte a lor.
E de înțeles ca oamenii fără experiență de jucător să aibă pretenția ca jucătorii și arbitrii din teren să aibă aceeași perspectivă asupra jocului cu ei, cei plasați excelent în tribună sau în fața televizorului. Pe teren e mult mai greu să lovești balonul așa cum trebuie, respectiv să observi cu exactitate jocul!

Originally Posted by Judex:
Sa-mi...
Originally Posted by Chambord:
PS:...

Amicilor, vă întreceți cu gluma. Cred că până la startul meciului Olanda - Slovacia veți șterge murdăriile de mai sus. În caz contrar, nu ne rămâne decât varianta aducerii lor la cunoștința administratorilor forumului.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 27 Jun 2010 at 18:58.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2010, 19:01   #2706
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
In mileniul 3 nu mai are nimeni nici o scuza pentru ne-introducerea probei video. Ar salva cariera si siguranta multora. Cum spuneam mai sus, saracul Larionda va primi acum o tona de amenintari cu moartea de la nebunii de huligani englezi.

N-am tinut azi nici cu Anglia, nici cu Germania (am pariat ca se va termina la penalty-uri) dar nedreptatea ma scoate din sarite.

@Ipu: referitor la PS-ul meu, daca nu poti citi in context si nu poti procesa ce am vrut sa spun, toarna-ma la directiune si fa tot ce poti sa obtin o banare cat mai mare.

Last edited by Chambord : 27 Jun 2010 at 19:04.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2010, 19:08   #2707
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Ai dreptate. Asistentul respectiv va avea remușcări câtă vreme va trăi, asemeni jucătorilor care ratează lovituri de departajare.
Oricum, eroarea lui e cu mult mai mică decât cea a omologului său din 1966. Ambii n-au văzut exact ce s-a întâmplat. În urmă cu 44 de ani, tușierul a validat un gol de care nu era sigur. Astăzi, asistentul nu a semnalizat un gol de care nu era convins.

Nici măcar nu era nevoie de reluări, ci numai de senzori, de care s-a discutat mult înainte de CM.

Originally Posted by Chambord:
@Ipu: referitor la PS-ul meu, daca nu poti citi in context si nu poti procesa ce am vrut sa spun, toarna-ma la directiune si fa tot ce poti sa obtin o banare cat mai mare.

Păi inițial nu văzusem și postarea ta, ci numai pe cea a lui Judex. L-am avertizat numai pe el, iar după ce am constatat că i-ai răspuns mi-am zis că e nedrept față de el să nu te avertizez și pe tine.
Nu mă face pe mine turnător. Aici e un forum civilizat, nu Camorra, să se aplice legea tăcerii. Eu v-am atras atenția de la obraz și v-am acordat un termen generos, de aproape 24 de ore. Scopul este să ștergeți murdăriile aruncate, nu să fiți suspendați. Oricum, o eventuală măsură disciplinară poate fi luată numai de administratori.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 27 Jun 2010 at 19:17.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2010, 19:12   #2708
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by Chambord:
In mileniul 3 nu mai are nimeni nici o scuza pentru ne-introducerea probei video. Ar salva cariera si siguranta multora. Cum spuneam mai sus, saracul Larionda va primi acum o tona de amenintari cu moartea de la nebunii de huligani englezi.

N-am tinut azi nici cu Anglia, nici cu Germania (am pariat ca se va termina la penalty-uri) dar nedreptatea ma scoate din sarite.

@Ipu: referitor la PS-ul meu, daca nu poti citi in context si nu poti procesa ce am vrut sa spun, toarna-ma la directiune si fa tot ce poti sa obtin o banare cat mai mare.
Count me in, bro!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2010, 19:24   #2709
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
De data asta, I won't count you in, "bro". Exagerarea face parte din profilul tau si in unele cazuri e amuzanta dar cand incepi sa injuri useri sau moldoveni/olteni/whatever nu mai suntem prieteni deloc. PS-ul meu nu viza toti ardelenii ci doar pe aia care se considera pe ei o rasa aterizata cu racheta si pe altii - veniti de la coada vacii (si mai sunt cazuri de "americani" din astia pe forum). Nu iau in seama mizeriile astea, de obicei, dar uneori ma enervez si raspund cu aceeasi moneda. Sincer, la cati bucuresteni (de exemplu) absolut insuportabili am cunoscut, as putea usor s-o pun de-o generalizare dar n-o fac pentru ca ar fi stupid, fals si ingust. Si pentru ca am cunoscut la fel de multi bucuresteni foarte OK.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2010, 19:46   #2710
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Chamborde, dacă o eroare de arbitraj te-ar fi făcut să câștigi pariul, ai mai fi condamnat-o? Eroarea de arbitraj face parte din multitudinea de factori care influențează rezultatul unui joc. Dacă n-ai înțeles încă acest lucru elementar, ai să continui să suferi urmărind fotbalul.
Arbitrii nu au putut vedea ca tine faza cu încetinitorul și din cel mai convenabil unghi posibil. Ai fi vrut să spună: gol! fără să fie clar și pe urmă să se ducă să se culce, să meargă la pescuit ș.a.m.d.?

V-a băgat un escroc o prostie în cap (că dacă pariați voi, tot universul e obligat să comploteze la pierderea înregistrată de casa de pariuri) și voi refuzați să înțelegeți că nu e adevărat. Ce naiba, avem și noi puțină experiență.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2010, 19:55   #2711
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Ipu, vezi-ti de treaba ta si nu mai imi analiza tu mie strategia de pariere. Pariez rar si nu sunt un profesionist ca tine.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2010, 19:57   #2712
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Măi, Casanova din Carpați, destul, ajunge!

Du-te și te culcă. Fotbalul nu e un simplu joc, e un fenomen social. Englezii pot să câștige un campionat mondial la un sport oarecare în Africa de Sud, dar nu pot câștiga un titlu mondial la fotbal (chiar dacă jucătorii n-au nicio vină) într-o țară în care ei au comis atrocități și unde au construit în premieră mondială lagăre de concentrare, la fel cum n-au putut înfrânge în `86 o națiune pe care o pedepsiseră cu un război soldat cu aproape 1000 de morți și cu aproape 2000 de răniți și peste 10 mii de prizonieri.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2010, 20:02   #2713
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by Ipu:
Fotbalul nu e un simplu joc, e un fenomen social. Englezii .... nu pot câștiga un titlu mondial la fotbal într-o țară în care ei au comis atrocități și unde au construit în premieră mondială lagăre de concentrare.

Originally Posted by Ipu:
Nu mai țineți dom'le cu unul sau cu altul din considerente politice.

Ce spuneai de considerentele politice?
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2010, 20:10   #2714
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Originally Posted by redmen:
Originally Posted by Ipu:
Nu mai țineți dom'le cu unul sau cu altul din considerente politice.

Originally Posted by Ipu:
Fotbalul nu e un simplu joc, e un fenomen social. Englezii .... nu pot câștiga un titlu mondial la fotbal într-o țară în care ei au comis atrocități și unde au construit în premieră mondială lagăre de concentrare.

Ce spuneai de considerentele politice?

Păi era vorba de două lucruri diferite.

Prima dată era vorba de considerente subiective, din perspectiva noastră, a românilor.

A doua constatare era obiectivă și avea darul să-i ajute pe fanii englezilor să accepte înfrângerea ca pe o ineluctabilă pedeapsă a istoriei, ca și la golul lui Maradona.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2010, 20:19   #2715
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
topic inchis pana maine
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2010, 08:35   #2716
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Circula pe net tot felul de prostii, printre care si un fiser excel cu meciurile la CM. da prost ca dupa asta imi da sfertul Uruguay Germania. D'asta am zis acum cateva zile ca pe juma de tablou sunt dude. Uite ca nu e asa, e bine impartit, pe de o parte avem Olanda si Brazilia si pe partea ailalta Argentina si Spania. Brazilia Argentina pare cea mai probabila finala dar vineri la ora 5 trebuie sa vedem daca totusi Olanda nu bate Brazilia.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2010, 09:49   #2717
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by Chambord:
In mileniul 3 nu mai are nimeni nici o scuza pentru ne-introducerea probei video. Ar salva cariera si siguranta multora. Cum spuneam mai sus, saracul Larionda va primi acum o tona de amenintari cu moartea de la nebunii de huligani englezi.

N-am tinut azi nici cu Anglia, nici cu Germania (am pariat ca se va termina la penalty-uri) dar nedreptatea ma scoate din sarite.

Nedreptatea e parte a vietii, greseala e un atribut uman. Sa ne uitam la fotbalul american, acolo tot e robotizat, toti sunt roboti, si arbitrii, si spectatorii, si jucatorii. Totul se rezuma la automatisme. Eu nu vreau asta in fotbal. Aici sunt de acord cu FIFA, sa se mentina acest sport neschimbat, factorul uman sa primeze, indiferent de tehnologie. Astfel de decizii nedrepte contribuie la frumusetea acestui sport, la pasiunea fanilor, la imprevizibilul jocului. La acel gol, chiar si de la televizor, nimeni nu a fost sigur. Am vazut pe reluare. E nedrept, dar cred ca e mai important sa se mentina factorul uman, instinctiv, acest sport sa fie despre reactii la milisecunda ale jucatorilor si arbitrilor. La fel ca in viata, nu intotdeauna cel mai bun castiga.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2010, 10:01   #2718
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
marius_em vorbesti numai prostii si asta pt anticul motiv ca nu ti s-a intamplat inca tie (anularea unui gol, pierderea unei calificari sau a unui trofeu, din cauza unui chior). Proba video nu ar afecta cu nimic "umanitatea" acestui sport ci l-ar aduce in secolul 21, in care din intamplare ne aflam.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2010, 10:24   #2719
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Agree to disagree. Incertitudinea e farmecul acestui joc. Citeam cum comenteaza americanii fotbalul, si ei accentuau acest aspect al nedreptatii, al faptului ca o decizie poate fi gresita, ca o echipa mai slaba poate invinge o echipa mai puternica, punandu-se cu fundul in poarta, si avand noroc pe contra-atac. Americanii isi transpun visul american in sport, munceste, insista, si vei fi rasplatit. Europenii sunt mai fatalisti, mai e vorba si de noroc, uneori esti mai bun, uneori muncesti mai mult, insa degeaba. Ne-am ofticat cu totii pe Urs Meier. Am tipat, am urlat, dar in cele din urma am acceptat rezultatul. Soarta. Asta imbogateste gama de sentimente fotbalistice. Ne ofticam pentru ca uitam ca e doar un joc.
Sa aducem aminte de "la mano de Dios". Fotbalul ar fi mult mai sarac fara aceasta legenda.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2010, 10:31   #2720
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
ar putea sa faca ca la tenis, sa zicem de doua ori intr-un meci o echipa sa conteste decizia arbitrului si sa se ceara urmarirea reluarii de catre delegatul oficial care sta in tribuna si poate sa urmareasca reluarea iar acesta sa transmita verdictul prin casca arbitrului.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells