Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Jul 2008, 22:09   #241
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by transilvana:
Originally Posted by Proletar:
nu stiu, eu am sentimentul ca vad acelasi film.
unul lung, care nu ma face nici sa rad, nici sa plang, nici sa casc, nici sa raman uluit dupa ce-l vad.
nu stiu de cerebral, de instinctual, de experiment formal.
vad pe ecran cand imagini prea intunecate, cand sonor prost, cand replici fortate, cand secvente inutile si stupid de lungi, cand stangacie in jocul actoricesc...
in fine...

pai asta e trist. imi pare sincer rau. poate nu vorbim despre aceleasi filme.
'

ba vorbim despre aceleasi filme.
filme care prezinta, fara deosebire, aceeasi Romanie soioasa, intunecata, mohorata.
vreau sa vad o poveste de dragoste emotionanta, o comedie spumoasa, un film politist inteligent, o drama care sa-mi rupa sufletul.
vreau sa vad si eu un "Zerkalo" romanesc, un "Desperado", un "Some like it hot", un "Seven", un "Decalog"...si apoi sa vorbim de cerebrali, analitici, intuitivi si nu mai stiu eu cum...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2008, 22:34   #242
transilvana
Junior
 
transilvana
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 58
ba vorbim despre aceleasi filme.
filme care prezinta, fara deosebire, aceeasi Romanie soioasa, intunecata, mohorata.
vreau sa vad o poveste de dragoste emotionanta, o comedie spumoasa, un film politist inteligent, o drama care sa-mi rupa sufletul.
vreau sa vad si eu un "Zerkalo" romanesc, un "Desperado", un "Some like it hot", un "Seven", un "Decalog"...si apoi sa vorbim de cerebrali, analitici, intuitivi si nu mai stiu eu cum...[/quote]

i-am numit cerebrali, analitici, intuitivi si mai stiu eu cum pentru ca am vrut sa ma exprim un pic mai clar in ceea ce priveste "diferenta" dintre stiluri. Adjectivele astea n-au absolut nici o legatura cu genurile pe care le mentionezi. De exemplu, o comedie pate fi spumoasa si analitica in acelasi timp (vezi Woody Allen). Sincer, la capitolul "drame care sa rupa sufletul" simt ca cineastii romani si-au facut datoria. Comedia e un gen atit de legat de specificul cultural incit chiar nu imi doresc sa vad un "Some Like it Hot" romanesc. prefer sa vad comedii romanesti bazate pe umor specific romanesc (ca de pilda A fost sau n-a fost). De acord cu tine in ceea ce priveste thrillerul/filmul politist si povestile de dragoste. Dar, din nou, cred ca ar trebui sa luam in cosiderare ca nu sintem americani sau francezi sau danezi. Deci nu vom face thrilleruri americane, romance-uri frantuzesti ori drame existentiale daneze (desi repet la ultimul capitol stam bine). Ale noastre vor fi romanesti si vor avea un specific romanesc. Ceea ce eu cred ca e foarte bine. Mie una mi se pare ca filmele de Hollywood au un "specific american" care ma plictiseste si ma enerveaza.
__________________
"In life you get what you settle for" (Louise)
transilvana is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2008, 22:50   #243
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by transilvana:
Mie una mi se pare ca filmele de Hollywood au un "specific american" care ma plictiseste si ma enerveaza.

Intr-o vreme, aveam aceeasi senzatie.
Insa trebuie sa recunoastem ca unele productii hollywoodiene sunt fara cusur si din punct de vedere artistic.
Nu ai ce sa le reprosezi celor de acolo. Oamenii sunt meseriasi.
Ceea ce ma mira si admir la ei este faptul ca, desi traiesc intr-o cultura aparte, reusesc sa se faca foarte bine intelesi oriunde in lume.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2008, 23:01   #244
transilvana
Junior
 
transilvana
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 58
hmmm. oamenii sint meseriasi in ceea ce stiu sa faca, si au perfectionat la scara industriala. Dar altceva nu prea stiu. La capitolele subtilitate, subtext, rafinament, provocare, personalitate stau prost. Cele mai bune filme americane sint, dupa parerea mea, cele independente, care incearca s-o rupa putin cu "meseria" si sa incerce ceva mai riscant.

Oricum, imi pun serios intrebarea daca toata lumea intelege filmele americane pentru ca au valoare universala sau pentru ca am vazut asa de multe si ne-am obisnuit asa de tare sa gindim ca "asa se fac filmele" incit ni se pare ca asta e standardul. Personal cred in puterea educatiei si cred ca omu' poate fi invatat si obisnuit sa aprecieze diverse lucruri ca fiind de valoare. De asta mi se pare important sa facem filme ca romanii, mai ales acum ca exista un val de simpatie si atentie internationala pentru cinemaul nostru. Fiindca asta ne da posibilitatea extrem de rara de a spune ceva diferit intr-o lume plina-ochi cu un alt fel de exprimare, dominant si standardizat.
__________________
"In life you get what you settle for" (Louise)
transilvana is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2008, 10:51   #245
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Daca a luat oscarul asa o prostie precum Crash, nu vad de ce n-ar avea sanse si un film infinit mai bun, care din intimplare e romanesc.
Nu inteleg, draga proletar, de ce intri pe forum daca esti asa depresat? Ce rost are? Ia mai bine un prozac sau ceva.
Nu filmul romanesc merita oscarul, ci nae. Ba il merita chiar si mungiu, de ce nu, chiar daca eu nu sint chiar asa mare fan al filmului lui.
Ba il merita si radu muntean, care din pacate nici n-a fost selectat pentru a fi trimis.
Il merita si Nemescu, dar era limpede ca n-avea nici o sansa data fiind tema filmului.
Il merita si puiu, evident, care ma si mir ca nu l-a luat.
Nu-i nimic daca nu il ia nae anul asta, poate il ia cu celelalte proiecte, ca acum are liber la finantare. Sistemul cnc este o oroare pentru cei care nu sint abonati, dar pentru cei citiva fericiti este o binecuvintare. Iar nae este unul dintre ei. Asta si valideaza sistemul de fapt, prezenta unora ca el.
Insa el merita, ani de zile a avut idei si proiecte si chef de lucru si n-a avut cu cine si cu ce bani. Si sa nu uitam niciodata, nimeni in film nu e singur, trebuie apreciat si producatorul lui, fara de care nae n-ar fi facut asa de multe si de bune.
E valabil pentru toti, atunci cind vorbim de cineastii nostri, sa nu-i uitam pe cei care-i asista la greu si apoi se retrag in umbra.

Fiind unul dintre cei care construiesc de vreo 18 ani in tara asta, cu fundatii solide si corecte, i-am trimis de multe ori la plimbare pe cei negativisti sau care voiau s-o ia pe scurtatura sau sa traga tepe. Asa ca nu pot fi deloc de acord cu atitudinea asta negativista. Daca tara asta nu s-a prabusit inca, e si meritul meu si al altora ca mine. Asa ca inceteaza cu prostiile, nu-mi spune ca inceputul meu de gastrita sau faptul ca am slabit cite 10 kile la un proiect nu inseamna nimic, fiindca toate au ramas in urma mea, cite o caramida bine pusa la temelie.

Romania e o tara care musteste de viata, e incontrolabila, oribila si superba in acelasi timp, era normal sa se nasca oameni care sa vrea sa o transpuna in film. Din pacate, de multe ori fara stiinta pe care aceasta materie prima ar fi meritat-o. Dar vom ajunge si acolo, inceputul a fost facut. Fiindca, daca n-o facem noi, or sa ia multe oscaruri cu subiecte din romania altii. Simplu ca buna ziua. E nevoie sa o facem noi si sa credem in noi.

Acestea fiind zise, bafta lui nae, sa fie cel putin nominalizat. Tot ar fi ceva.
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2008, 11:35   #246
Picasa2
Guest
 
Picasa2
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 43
Originally Posted by Proletar:
Nu ai ce sa le reprosezi celor de acolo. Oamenii sunt meseriasi.
Ceea ce ma mira si admir la ei este faptul ca, desi traiesc intr-o cultura aparte, reusesc sa se faca foarte bine intelesi oriunde in lume.

si asta se intampla pentru ca ei nu au nimic de spus, si nici daca prin absurd ar avea n-ar fi vreodata capabili sa o faca! e foarte usor sa te faci inteles in imagini optimiste cu actori frumosi promovand aceleasi "issue" (ca sa folosesc un termen de-al lor) consumiste, de cand lumea!

cinematografia lor are succes pentru tocmai pentru ca ea se adreseaza majoritatii troglodite a planetei. ma rog, poate punctul meu de vedere, cel al omului care nu priveste filmul numai ca pe-o distractie e gresit. cu cat ma gandesc mai mult cu atat realizez ca unele filme, majoritatea chiar, sunt doar intentii bine disimulate de manipulare.
Picasa2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2008, 13:13   #247
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
draga rocky,

dar ce, daca sunt depresiv, n-am voie sa ma manifest pe forum?
creati-mi voi, cu argumente, motive de optimism si eu merg in intampinarea voastra.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2008, 13:18   #248
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
@picasa2

pai stai un pic.
si noi vrem sa fim comerciali, cu filmele noastre.
vrem sa fie vandute in intreaga lume, sa aduca spectatori, trogloditi sau nu, dar numai sa fie vandute.
si regizorii romani, impreuna cu producatorii si distribuitorii, se uita atenti la cifrele de audienta si incasari.
ori sictirim filmele comerciale americane, ori vrem sa fim si artisti, si comerciali.
sa se hotarasca ce vor!
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2008, 13:26   #249
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
si pentru ca tot mai am ceva de comentat...

spuneau criticii ca filmul lui Cristian Nemescu te trimite cu gandul la "scoala ceha".
tare as vrea sa prind vremea cand despre un film de prin Europa sau aiurea se va exclama laudativ: "Dom'le, filmul asta pare desprins din scoala romaneasca!"...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2008, 13:28   #250
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
dear, cand tot mai ai ceva de comentat, exista butonul edit
chiar asa, trei posturi la rand?!?

deprimatule! :lol:
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2008, 13:30   #251
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by StefanDo:
dear, cand tot mai ai ceva de comentat, exista butonul edit
chiar asa, trei posturi la rand?!?

deprimatule! :lol:

sunt si balbait pe deasupra, de aia!
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2008, 18:28   #252
Picasa2
Guest
 
Picasa2
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 43
Originally Posted by Proletar:
@picasa2

pai stai un pic.
si noi vrem sa fim comerciali, cu filmele noastre.
vrem sa fie vandute in intreaga lume, sa aduca spectatori, trogloditi sau nu, dar numai sa fie vandute.
si regizorii romani, impreuna cu producatorii si distribuitorii, se uita atenti la cifrele de audienta si incasari.
ori sictirim filmele comerciale americane, ori vrem sa fim si artisti, si comerciali.
sa se hotarasca ce vor!

eu, NU. nu vreau sa fiu comercial, nu vreau sa vand nimic, nu vreau spectatori, nu fac parte din lumea asta a filmului. deci nu ma intereseaza audienta si incasarile. poate daca as muri de foame si as face parte din breasla as da un ban pe toate astea. adica sunt constient ca regizorii, actorii si spectatorii americani sunt bine motivati. dar asta e problema lor.

nu ma obliga nimeni sa ma uit si sa apreciez filmele comerciale, deci nu o fac. prefer un film de calitate la 3 luni, decat 5 filme mediocre pe zi. singura mea problema este cine, unde si cand imi spune ce MERITA sa vad?
sa nu-mi vorbesti acum despre Net si despre siteurile de film, am deja 300 de Gb plini de filme "la moda". sa mai adun orele, zilele, lunile si anii care mi-au trebuit sa le vad?! nu cred ca mai e cazul.

nu stiu ce vor regizorii si actorii romani. nici nu ma intereseaza. de altfel stiu ca nici nu pot vrea alteceva in afara de glorie si bani.

insa ce vreau eu, umilul spectator, pe cine-ar putea interesa?
Picasa2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2008, 19:38   #253
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Bai Dragomara,nu ai pic de jena ? Esti PATETICA .... JALNICA ... NESATISFACUTA ! Tu si cu lenjeriile tale intime si cu timpul tau pierdut vazand 300 de gb de filme :lol: Esti o RUSINE pentru toate femeile :lol:
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2008, 20:32   #254
Picasa2
Guest
 
Picasa2
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 43
... si vorba unuia dintre putinii olteni inteligenti: pe ce te bazezi?
te las pe tine sa afli care-i ala, bãi.
m-am intrebat zilele astea, ce e mai tragic: sa te nasti cretin, sau sa fii nevoit sa suporti un cretin (pt ca ti-e ruda, fiu, etc.?! din ca vaz aci absolut deprimanta e a doua varianta.
Picasa2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2008, 12:33   #255
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Recomand cu tarie caisele, cica au tone de proprietati, inclusiv antidepresie.
Repet, filmul romanesc= romania, asta place si socheaza. Ca sintem niste ciudati, niste fiinte dintr-o lume construita anapoda, care, cum necum, spre mirarea multora, traim si respiram, si unii dintre noi ii invata pe teparii planetei cum sa dea tepe si mai tari si mai rapid!
Lucruri bune nu prea avem sa le aratam, ca sint putine. Si care sint nu se vad, ca le acopera celelalte.
Filmul frumos si optimist, al carui adept sint si eu, ca si tine, proletar, pare ca nu e din romania. E o perceptie falsa, fireste, dar cu ea ne luptam acum, si tu si eu. Pe tine te-a ajuns mai tare lupta, eu am mai facut o pauza, sa mai fac masa musculara pentru noile proiecte. Evita berea, e foarte depresiva.
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2008, 13:52   #256
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by rocky:
eu am mai facut o pauza, sa mai fac masa musculara pentru noile proiecte. Evita berea, e foarte depresiva.


intrucat am facut un pic de culturism in tinerete, iti pot spune ca e mai utila fibra decat masa musculara.
fibra iti da forta, masa doar volum.
la bere m-ai prins! citisem undeva ca, pe vremea romanilor, se ingurgitau cate doi litri de bere pe zi de om, aceasta fiind considerata, fireste, un aliment.
foarte buna analiza lui Marian Tutui de pe blogul Cinemagiei.

http://209.85.135.104/search?q=cache...k&cd =1&gl=ro


sper ca nu e un consecvent bautor de bere
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2008, 14:50   #257
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Ca sa schimbam un pic subiectul raminind oarecum in tema, intreb: a inceput nae filmarile la noul film? cind apare? cine ce stie de el?
Sint foarte curios care va fi noua oferta de filme dupa cnc-ul curent. Nu prea inteleg totusi, cum jurizeaza unii oameni pe care-i vad intruna la tv spunind cum pleaca in stinga si-n dreapta? cind citesc scenariile? Le iau cu ei in delta sau in avion? Ideea nu e sa fie bine citite, de catre niste oameni care isi fac timp pentru ele? De ce s-au chinuit amaritii aia sa le scrie?
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2008, 15:22   #258
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
ultima oara cand am vorbit cu el, nae caranfil spunea ca-i este foarte greu sa stranga banii pentru Alice in tara tovarasilor. Filmul va costa mai mult decat Restul e tacere, prin urmare are nevoie de bani din mai multe tari (ca si Radu Mihaileanu, la al carui Concertul bugetul se ridica la 12 milioane de euro). L-am intrebat daca ar putea incepe filmarile anul acesta si se pare ca nu-i nicio sansa. Cea mai probabila data pentru premiera ar fi toamna lui 2010.

dar de ultimul pintilie ce stiti? cazul Tanacu si scenariu scris in colaborare cu Lia Bugnar si Dorina Chiriac.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2008, 17:01   #259
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
@rocky

directorul CNC anunta 20 septembrie ca data de difuzare a rezultatelor.
asta inseamna 2 luni de la termenul limita de predare, care a fost 21 iulie.
tinand cont ca, de obicei, deliberarile anterioare durau cam o luna si jumatate, iata ca au mai fost alocate 2 saptamani in plus...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2008, 17:22   #260
transilvana
Junior
 
transilvana
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 58
Quote:
Filmul frumos si optimist, al carui adept sint si eu, ca si tine, proletar, pare ca nu e din romania.


daca-mi permiteti: filmul frumos si optimist nu e, prin definitie, film bun/de calitate. Uneori e o minciuna si un cliseu. Petrecind mult timp intr-o tara / cultura celebra pentru produsul sau de export "The American Dream", pot sa spun ca e extrem de enervant acest optimism obligatoriu. Ideea ca lumea occidentala e "altfel" ne vine, in buna masura, din media occidentala frumoasa si optimista. Tot cazul, eu prefer oricind un film rascolitor, crud si autentic. (Ca de exemplu Cache, ca sa nu ma refer tot la productia autohtona). E si mult mai greu de facut Iar daca la asta s-au nimerit romanii sa fie mai buni, bravo lor!
__________________
"In life you get what you settle for" (Louise)
transilvana is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells