Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Jan 2006, 07:43   #241
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
mda, mi s-ar parea mai corect sa se afirme dsp mld ca este POST-tezist
ar fi mai corect
tezist este femeia visurilor
(btw cred ca foarte in trend faza asta cu tezismu...ar trebui sa ne ingrijoram?)
fara sa fiu fan sau simpatizant mld sau cristi puiu mantreb ce-au zis onorabilii dsp garcea si oltenii si cati din ei or sa dea bani pe biulet la avanpremiera la mall ca sa se raviseze cu flatulatzii
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2006, 16:03   #242
regedit
Veteran
 
regedit
 
Join Date: Sep 2003
Location: in my chair
Posts: 237
orice film isi are audienta lui, chiar daca uneori ea consta doar in familia celui care l-a realizat (vezi fix alert). oricum cred ca mdl a avut o audientza ce a depasit chiar si asteptarile realizatorilor. inca odata, o lauda pentru ei si la acest aspect.

cu consideratie in jongleria sosului de tomate,
regedit is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2006, 01:19   #243
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
vazut, placut.

filmul nu este in nici un fel o critica la sistemul sanitar din romania, la fel cum nu este nici o poveste tragica a unui om batran... filmul este mai mult o radiografie a romanului de rand, incepand cu cel mai de jos, si ajungand la cel mai de sus...
insa, e plictisitoare, este lung, si nu este in nici un fel captivating, fascinating or entertaining... este un film bine gandit, insa numai pentru o audienta redusa, care se sileste sa-l vada cap-coada...

e un film reusit. citind scenariu de cand mai era inca la cnc, stiu ca este 100% asa cum era atunci, iar puiu a facut exact ce-si propunea (nu ca tudor giurgiu, you'll see, and youy'll despair, i say) atunci... i-a reusit, chiar bine.

totusi, nu-i un film care sa ma faca sa-l revad. probably never.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2006, 12:54   #244
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
re: tudor giurgiu, eu am auzit cu totul altceva... din partea unei pers. f exigente si in care am max. incredere.
so, no offence, but what u say convinces me of the exact opposite
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2006, 19:11   #245
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by Alex Leo Serban:
re: tudor giurgiu, eu am auzit cu totul altceva... din partea unei pers. f exigente si in care am max. incredere.
so, no offence, but what u say convinces me of the exact opposite :P

nu crede numai lucruriile pe care le auzi draga leo, ca din cand in cand nu sunt currecte... o sa-l vezi, premiera e in februarie candva, si o sa te dai cu capu de pereti, si tu, si persoana de la care ai auzit bazaconia aia...
no offence towards your friends, and the people you have maximal trust in, but that movie is bad.... really, bad!

ce discutii o sa fie si acolo... can't wait.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2006, 12:47   #246
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
yeah right! presupun k de aia a fost selectionat la berlin
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2006, 12:41   #247
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Premiera nu mai este in februarie, ci in martie. din motive de b'lin (vezi mai sus)...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2006, 17:10   #248
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
vai, vai, da ce-i cu enthuziasmul asta asa de incredibil, de la doi oameni care sunt foarte high-brow si aroganti... zici c-ar fii doi fani ai cinematografiei romane.... nice.

nu stiu ce sa zic.... a fost luat la Berlin. mdeah. bravo lui.

totusi, o sa-l vedeti, o sa va lamuriti, si o sa plangeti. eu n-as fi rezistat sa-l vad pana la sfarsit daca nu eram asa de interesat de atunci cand am citit scriptul. are cateva scene cu in dialog infect, unde personajele se pierd, si unde toata ideia filmului moare eroic.

astept sa vorbiti in cunostinta de cauza, si nu asa, dupa ce-ati auzit, si cum credeti, etc.

salutare voua tuturor...

p.s. alsule, te regasim si de data asta la belin?
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2006, 22:21   #249
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Continuati Ã* lätúri, bitte schöschön.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2006, 18:26   #250
sade981
Novice
 
sade981
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 5
"Moartea domnului Lazarescu"=BULLSHIT

Chiar daca "Moartea domnului Lazarescu" exprima o patetica realitate romaneasca asta nu face din el o capodopera, exact cum "Libertatea" care exprima tot o realitate si reuseste sa fie cel mai de rahat ziar sau in orice caz printre cele mai de rahat.Cadrele par filmate cu camera ascunsa de o televiziune locala din provincie cu emisie de doua ore pe zi,iar sunetul zici ca e inregistrat cu reportofonul(unul de proasta calitate).Personajele sunt interpretate de actori ratati care nu ezita sa zica "DA" la orice propunere,chiar si la o reclama de detergenti.
Concluzia:Un rahat premiat tot rahat ramane!!
__________________
"Nu spera cand vezi miseii/La izbanda facand punte/Te-or intrece nataraii/De ai fi cu stea in frunte.
sade981 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2006, 20:55   #251
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
surprizã: n-a fost nominalizat la Oscar
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2006, 21:49   #252
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Re: "Moartea domnului Lazarescu"=BULLSHIT

Originally Posted by sade981:
Chiar daca "Moartea domnului Lazarescu" exprima o patetica realitate romaneasca asta nu face din el o capodopera, exact cum "Libertatea" care exprima tot o realitate si reuseste sa fie cel mai de rahat ziar sau in orice caz printre cele mai de rahat.Cadrele par filmate cu camera ascunsa de o televiziune locala din provincie cu emisie de doua ore pe zi,iar sunetul zici ca e inregistrat cu reportofonul(unul de proasta calitate).Personajele sunt interpretate de actori ratati care nu ezita sa zica "DA" la orice propunere,chiar si la o reclama de detergenti.
Concluzia:Un rahat premiat tot rahat ramane!!
Concluzia ar putea suna si asa: da' mult se mai uitau unii în oglindä, când veneau de la serbarea de sfârsit de an, cu coronita pe cap!
Bäiete, n-ai priceput nimic. Pune mâna si învatä, si s-ar putea sä afli cä Fiscuteanu, Luminita Gheorghiu, Florin Zamfirescu, Doru Ana, Dana Dogaru (sa sä-i amintesc doar pe cei mai importanti) sunt printre cei mai buni actori RECUNOSCUTI ai nostri, nu ratati. Mai pune mâna si pe-o carte, ceva, si poate-ai sä pricepi si ce-i aia "stil" în cinema. Sau dacä ti-e chiar greu, räsfoieste topicul ästa; cred cä sunt sanse sä te mai dumiresti nitel.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2006, 16:41   #253
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Re: "Moartea domnului Lazarescu"=BULLSHIT

Originally Posted by sade981:
Cadrele par filmate cu camera ascunsa de o televiziune locala din provincie cu emisie de doua ore pe zi,iar sunetul zici ca e inregistrat cu reportofonul(unul de proasta calitate).

Ai vazut cumva "Idiotii" sau "Mifune's Last Song"? :?
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2006, 10:31   #254
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Re: "Moartea domnului Lazarescu"=BULLSHIT

@ Bogie, Pitbull -
nu-l mai palmuiti pe bietul sade981, poate ameti saracul si, fereasca Sf. Spiridon, sa nu se transforme in 112sad-e si sa se dogma-tizeze omu' ca atunci sa vedeti predici despre corectitudine vizuala in cinema!

io zic sa-l trimiteti rapid la o dezintoxicare calitativa cu filmul Wellcome to Collinwood, sa-si ia portia de anticorpi necesari supravietuirii in jungla asta incarcata de amatori de spectacole ieftine :w00t:, a la Five'o'clock ProTV News si, pe deasupra, inregistrate pe reportofon!!!

asa ceva e inadmisibil!! :hmm:
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2006, 11:05   #255
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Hehe, Gioni, cä bine zici!
Da' uite cä tace chitic - cred cä s-a-ntors la Charenton sä repete mai departe cu colegii, la "Asasinarea lui Marat" - sau, poate, "Sfârtecarea lui Dante" (...Remus Läzärescu)! :hmm:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2006, 11:17   #256
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
eu nu pricep ce va strofocati atita cu tot felu de imbecili... nu v-ati lamurit ca pe forum intra si d-astia?? ce rost are sa "luminati" minti in care lumina intra pe-o parte si iese pe alta?? isn't it just a waste of time?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2006, 11:20   #257
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
In asentimentu' lu' matale, A.L.S.ule, da' când îi väd, vorba "Calului din Marlboro": "Innebuneeee-eeee-eeee-eeee-eeee-eeee-eeee-eeeesc!!!"
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2006, 22:01   #258
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
Chiar vroiam sa te intreb ce e ala "Calului din Marlboro" ?? Mi-ai zis si mie de el!!
:?
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2006, 22:10   #259
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Una dintre piesele mele favorite, de pe albumul "Nu am chef azi", de Vama Veche.
Ascult-o.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2006, 21:17   #260
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
sorry. edit. prozelitorule...
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:28.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells