Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Feb 2009, 18:27   #221
marmatia
Junior
 
marmatia
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 65
Cam sterila discutia asta. Eu o sa termin curind un scurt metraj cu finantare de la CNC. O sa pun aici scenariul, animaticul si citeva secvente din film. Acelasi scenariu a fost calcat in picioare in 2006(5.40 cind exista nota 7 ca prag minim) pentru ca in 2008 sa cistige(9.15).
Ii invit pe toti cei aflati in situatii similare sa-si publice scenariile cind finalizeaza filmele.
Doar asa se poate amenda impostura celor care inteleg gresit expresia "mie nu-mi place scenariul ala". Ar trebui sa fie sinceri si sa spuna ca iau note bune scenariile care le plac. Sa fie subiectivi dar sa-si asume asta.
marmatia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2009, 18:54   #222
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
@marmatia

e vorba de scenariul "Nunta lui Oli"?
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2009, 01:46   #223
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
poate omul vrea sa fie incognito, de ce faci chestia asta?.
nu-i frumos!!! exista mp pt de-astea.

iti incerci norocul la ghicit?
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2009, 05:30   #224
zapata
Junior
 
zapata
 
Join Date: Jan 2009
Location: bucuresti
Posts: 45
Send a message via Yahoo to zapata
Debutul lui Mãniuþiu în regia de film, în concursul CNC

Bucureºti, 18 feb /Agerpres/ - Casa de producþie Hi Film Productions s-a înscris la sesiunea noiembrie - decembrie 2008 a concursului de finanþare organizat de Centrul Naþional al Cinematografiei (CNC) cu patru producþii, printre care cel de-al doilea lungmetraj al lui Radu Jude, 'Toatã lumea din familia noastrã', ºi debutul lui Mihai Mãniuþiu în regia de film, a declarat, pentru AGERPRES, Ada Solomon, directoarea casei de producþie.

'Am participat cu al doilea lungmetraj al lui Radu Jude ºi sperãm sã câºtigãm, dar ºi cu trei debuturi, unul dintre ele este debutul în regie de film al lui Mihai Mãniuþiu. Este un film foarte special, o poveste din Maramureº, care continuã interesul domnului Mãniuþiu faþã de muzica, obiceiurile ºi tradiþiile regiunii. Filmul lui Mãniuþiu, 'De marþi pânã joi', este tragic ºi comic, dar ºi antropologic, pentru cã foloseºte mai puþin actorii profesioniºti, cât oamenii de acolo', a spus Ada Solomon.

Valentin Hotea participã, din partea Hi Film, la concursul CNC cu debutul sãu în lungmetraj, un film despre asumarea adevãrului ('Roxanne by police'), iar Daniel Sandu cu pelicula 'Poveste personalã', un film despre viaþa ºi dorinþele unor elevi de la un seminar teologic.

Potrivit Adei Solomon, filmul lui Jude ar avea nevoie de la CNC de 50% din bugetul românesc al filmului, o sumã de aproximativ 300.000 de euro.

'Cea mai fericitã fatã din lume', debutul în lungmetraj al regizorului Radu Jude, prezentat în secþiunea Forum a celei de-a 59-a ediþii a Festivalului Internaþional de la Berlin (5 - 15 februarie), a reuºit sã cucereascã distribuitorii de film, obþinând Premiul CICAE (Confédération Internationale des Cinemas d'Art et d'Essai).

Reprezentanþii CNC au declarat cã rezultatele sesiunii de finanþare noiembrie - decembrie 2008 vor fi anunþate în zilele urmãtoare, deºi la începutul acestui an se precizase cã ele vor fi fãcute publice cel târziu la începutul lunii februarie. AGERPRES/

:oops: Pai..... Bafta! ce sa zic acu' ?!... Doar o intrebare, ca sunt novice saru'mana, OFICIAL concursul e in desfasurare, OFICIAL sunt chestii care ar trebui secretizate, deci OFICIAL nu e o magarie sa le spui alora din juriu care sunt proiectele tale? Prin Agerpres?! (nici nu stiam ca mai exista!)
Sorry de deranj si intrebare, posibil sa fie de la cafeaua pe care n-am apucat s-o termin... :oops:
__________________
viva la revolucion!
zapata is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2009, 08:18   #225
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
@zapata,

da, e foarte aiurea declaratia doamnei Solomon.
stiu ca domnia sa are multa influenta, dar totusi....

@led

pai marmatia a spus ca va face public scenariul si alte lucruri legate de el.
l-am intrebat despre Nunta lui Oli, pentru ca, din cate stiu, acest scenariu avusese oscilatia asta, de la o nota de cinci si ceva la 9,15.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2009, 08:33   #226
zapata
Junior
 
zapata
 
Join Date: Jan 2009
Location: bucuresti
Posts: 45
Send a message via Yahoo to zapata
Originally Posted by Proletar:

da, e foarte aiurea declaratia doamnei Solomon.
stiu ca domnia sa are multa influenta, dar totusi....
aiurea e ca-si saboteaza singura sansele. daca vreun "nemultumit" face contestatie, ii scoate proiectele de pe lista castigatorilor fara efort, cu un avocat de doi lei, chiar si fara... Ceea ce nu e drept pentru jude, pentru manitiu... Futu-i, complicta e viata asta! :shock: Ti-o iei de unde nu te astepti!
__________________
viva la revolucion!
zapata is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2009, 08:46   #227
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
partea proasta e ca intarzierea neasteptata a publicarii rezultatelor a alimentat noi speculatii.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2009, 08:46   #228
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
cam aiurea, da.
pe de alta parte ar cam trebui ca la ora asta (sau aia de ieri) dosarele sa fi fost desecretizate deja.
Nu spunea Gloria ca se tot recalculeaza punctajele caselor de productie?
citez:
O noua intrunire a comisiei de evaluare a proiectelor cinematografice - categoria “fictiune”, va avea loc maine, 17 februarie, astfel incat anuntarea rezultatelor la concursul organizat de CNC, sesiunea noiembrie - decembrie 2008, se amana, probabil cu inca o saptamana.
Radu F. Alexandru, Dan Nutu, Doru Mitran, Cristian Mungiu si Alexa Visarion au acordat deja note scenariilor care concureaza pentru finantare, dar maine dosarele se redeschid pentru verificarea modului in care s-au calculat punctajele regizorilor si a caselor de productie cu care aceste scenarii au intrat in concurs.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2009, 08:47   #229
zapata
Junior
 
zapata
 
Join Date: Jan 2009
Location: bucuresti
Posts: 45
Send a message via Yahoo to zapata
...influenta sa fie atat de mare incat regulile jocului sa devina optionale la acel nivel? Oficial?
__________________
viva la revolucion!
zapata is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2009, 08:50   #230
zapata
Junior
 
zapata
 
Join Date: Jan 2009
Location: bucuresti
Posts: 45
Send a message via Yahoo to zapata
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
pe de alta parte ar cam trebui ca la ora asta (sau aia de ieri) dosarele sa fi fost desecretizate deja.
Nu spunea Gloria ca se tot recalculeaza punctajele caselor de productie?
citez:
Cu tot respectul, gloria nu exprima oficial punctul de vedere oficial al cnc. daca cnc-ul ar fi dorit sa anunte public ca notele pe scenarii s-au batut in cuie, ar fi facut-o printr-un comunicat de presa, printr-un anunt pe sait... printr-un comunicat la agerpres...
__________________
viva la revolucion!
zapata is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2009, 08:55   #231
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
deci, saptamana trecuta dosarele erau gata si incuiate in fisete, sa spunem.
practic, nimeni nu mai avea acces la ele.
brusc, cristi mungiu propune reverificare acestora de catre membrii juriului.
de ce oare?
motivatia sa ar fi ceva de genul: nu vrem sa semnam ca primarul, vrem sa verificam noi insine corectitudinea notelor finale.
sa fi primit o informatie ca se umblase pe la aceste note?
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2009, 09:02   #232
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by zapata:
Cu tot respectul, gloria nu exprima oficial punctul de vedere oficial al cnc. daca cnc-ul ar fi dorit sa anunte public ca notele pe scenarii s-au batut in cuie, ar fi facut-o printr-un comunicat de presa, printr-un anunt pe sait... printr-un comunicat la agerpres...

dar un comunicat catre cinemagia nu e destul?

Quote:
„Cristian Mungiu a verificat inca o data daca punctajele sunt cele corecte pentru ca ni s-a cerut sa semnam totul, nu doar notele puse de noi” a spus, pentru Cinemagia, Alexa Visarion. „Juriul a fost mai atent cu toate directiile pe care le ofera legislatia; am luat-o mai responsabil”. [...]
Viorica Bucur, membra a celeilalte comisii, care jurizeaza scenariile de documentar si animatie, a spus pentru Cinemagia ca, la categoria lor, clasamentul este deja finalizat..

tu te referi la nerespectarea secretului proiectelor, nu? Ei, eu zic ca in faza asta proiectele nu mai sunt secrete. N-or sa dea un comunicat oficial: GATA, am deschis dosarele!
Daca sunt batute sau nu in cuie notele asta chiar nu mai depinde de declaratia adei solomon.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2009, 09:09   #233
zapata
Junior
 
zapata
 
Join Date: Jan 2009
Location: bucuresti
Posts: 45
Send a message via Yahoo to zapata
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:

dar un comunicat catre cinemagia nu e destul?

Habar n-am... Banuiesc ca e de-ajuns, banuiesc ca n-o sa se intample nimic, banuiesc ca o sa vad lucrurile altfel dupa ce o sa-mi termin cafeaua inceputa dimineata... Dar nu pot scapa de sentimentul ca e ceva al naibii de aiurea in concursurile astea de la cnc...
__________________
viva la revolucion!
zapata is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2009, 10:15   #234
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
pai este

mai ales faza cu secretul
multe dosare participa a doua, a treia oara - e de ajuns sa citesti de pe site rezultatele concursurilor anterioare ca sa stii care al cui e.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2009, 12:46   #235
marmatia
Junior
 
marmatia
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 65
Proletar,
Nu-i vorba despre "nunta lui oli" ci despre logodna mea cu cnc in calitate de producator.
:)
In 2006 proiectul se numea Homo Ethnicus iar in 2008 el se numea Homo Manipulatus.
Aveti aici animaticul:
http://www.youtube.com/watch?v=VIFqoiM4Ig0

Acest caz este reprezentativ nu pentru ca este vorba de mine ci pentru ca in 2006 in juriu(categoria animatie) se afla si un creator de toti respectat.
Calitatile si valoarea unui autor nu reprezinta insa o garantie pentru justetea judecatilor acestuia. Mai ales daca el crede ca e bun doar ce-i place lui.
In conditiile in care scenariile cistigatoare sint tinute la secret si notele nu pot fi contestate.
marmatia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2009, 13:02   #236
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by marmatia:
Calitatile si valoarea unui autor nu reprezinta insa o garantie pentru justetea judecatilor acestuia. Mai ales daca el crede ca e bun doar ce-i place lui.
si mai ales daca el crede ca e bun doar ce face el.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2009, 09:08   #237
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
hai, mai bagati ceva...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2009, 09:24   #238
zapata
Junior
 
zapata
 
Join Date: Jan 2009
Location: bucuresti
Posts: 45
Send a message via Yahoo to zapata
Originally Posted by Proletar:
hai, mai bagati ceva...
cred ca si-au bagat toti...
__________________
viva la revolucion!
zapata is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2009, 09:26   #239
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by zapata:
Originally Posted by Proletar:
hai, mai bagati ceva...
cred ca si-au bagat toti...

nasol e ca se cam termina "ante portas" :huh:
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2009, 09:35   #240
zapata
Junior
 
zapata
 
Join Date: Jan 2009
Location: bucuresti
Posts: 45
Send a message via Yahoo to zapata
Originally Posted by Proletar:
Originally Posted by zapata:
Originally Posted by Proletar:
hai, mai bagati ceva...
cred ca si-au bagat toti...

nasol e ca se cam termina "ante portas" :huh:
nu mai zic nimic, k iar ma pune Led la coltz, pe coji de nuca...
__________________
viva la revolucion!
zapata is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells