Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Dec 2009, 02:33   #201
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Pana ma hotarasc, ia sa vedem un Top 8 al lui Tarantino :
http://www.getthebigpicture.net/blog...-the-year.html
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2009, 18:18   #202
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
E foarte posibil ca acestea sa fie toate filmele pe care le-a vazut Tarantino in 2009.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2009, 11:45   #203
razvan281
Novice
 
razvan281
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1
Lista lui Schindler
Inglorious Bastards
Avatar
The Curious Cage of Benjamin Button
The Blind Slide
Ca serial , Prison Break
razvan281 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2009, 13:05   #204
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Lista Preliminara:

1.Inglorious Basterds
2.The Reader
3.Avatar
4.The Wrestler
5.District 9
6.Revolutionary Road
7.The Limits Of Control
8.Bad Lieutenant: Port Of Call:New Orleans
9.Drag Me To Hell
10.Politist,Adjectiv
11.Watchmen
12.Orphan
13.Zombieland
14.The Box
15.Cea Mai Fericita Fata Din Lume
16.Le Concert
17.RocknRolla
18.Pescuit Sportiv

Lista oficiala,definitiva,stampilata,etc:

1.Inglorious Basterds
2.The Reader
3.Avatar
4.The Wrestler
5.District 9.
6.Bad Lieutenant: Port Of Call:New Orleans
7.Politist,Adjectiv
8.Watchmen
9.Revolutionary Road
10.Drag Me To Hell
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2009, 16:39   #205
gigabyte
Veteran
 
gigabyte
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 258
Originally Posted by Disciple:
Lista Preliminara:

Lista oficiala,definitiva,stampilata,etc:

1.Inglorious Basterds
2.The Reader
3.Avatar
4.The Wrestler
5.District 9.
6.Bad Lieutenant: Port Of Call:New Orleans
7.Politist,Adjectiv
8.Watchmen
9.Revolutionary Road
10.Drag Me To Hell


La lista cu Best Of. Anii 2000 Avatar e pe 8 ( nici un alt film din 2009 nu e peste Avatar),
teoretic ar trebuie sa fie pe primul loc Top 10 Filme 2009
Vad ca Inglorious Basterds si The Reader e pe primele doua locuri , filme ce nu apar in topul Best Of. Anii 2000

La fel si la District 9 , daca The Wrestler e pe 4 si District 9. e pe locul 5 in Top 10 Filme 2009 , ar trebui sa apara The Wrestler inaintea lui District 9. topul Best Of. Anii 2000
gigabyte is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2009, 16:51   #206
Lucy_Butler
Junior
 
Lucy_Butler
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 27
1. Politist,Adj.
2. The Wrestler
3. The Curious Cage of Benjamin Button
4. Inglourious Basterds
5. The Reader
6. Two Lovers
7. Vicky Cristina Barcelona
8. Moon
9. Milk
10. Hangover
Lucy_Butler is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2009, 10:54   #207
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
GigaByte:inteleg ce vrei sa spui tu acolo,dar pentru ca nu e totul limpede o sa spicuiesc unpic:

1.Am inclus "Avatar" in TopBest2000 pentru ca alaturi de LOTR:ROTK si District9 este o revelatie in ceea ce priveste tehnica,imaginea si alte departamente tehnice.Narativ,mai putin,dar in orice caz l-as fi neindreptatit avand in vedere cat de mult mi-a placut.
In schimb "The Reader" este o capodopera si din punct de vedere narativ si din punct de vedere vizual(bineinteles,limitat la cerintele narative - my picks:decorurile,costumele,machiajul) si intotdeauna aleg povestea.
"Inglorious Basterds" e un film excelent,dar eu nu am simtit ca isi are locul in Best2000 pentru nu poate depasi toate acele titluri pe care le-am inclus acolo.Nu e nimic nou,chiar daca e jucaus,iconoclast,si ce mai vrei tu.Dar in 2009 este si peste "The Reader" si peste "Avatar".
La fel si cu "District 9".Ideea de a oprima alienii mi s-a parut destul de originala avand in vedere peliculele din ultimii 10 ani cu alieni si de aceea am apreciat foarte mult si am considerat ca merita un loc in top.

2.La fel si cu "The Wrestler".In 2009 depaseste detasat "District 9",dar per total nu e un film care va fi retinut.
Nu puteam sa pun "District 9" in fata lui "The Wrestler" in top 2009,dar in TopBest2000,"The Wrestler" nu isi are locul pentru ca nu e chiar atat de special.In schimb "District 9" merita,iar motivul l-am precizat mai sus.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2009, 00:00   #208
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Am facut ceva modificari in topul neoficial si am adaugat cel de-al zecelea film, Precious. Cel mai probabil e versiunea finala, desi s-ar putea ca The Messenger sa-si gaseasca un loc daca il vad la timp. Probabil nu am norocul de a vedea Up in the air pana se termina sondajul. Mi-a fost cam greu sa decid ordinea locurilor 2-6 pentru ca toate sunt filme foarte bune, dar nu am avut de ales, a trebuit sa pun unele in fata altelor.

Top neoficial:

1. Mother
2. Let The Right one in
3. The White Ribbon
4. Moon
5. In the loop
6. Precious
7. Un prophete
8. Thirst
9. The Hurt Locker
10.(500) Days of Summer
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2009, 01:05   #209
shadowofnight
Guru
 
shadowofnight
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 587
Pun si eu un top, desi nu am vazut prea multe filme din 2009...
EDIT: Am citit mai sus cum ca topul oficial trebuie sa contina numai filme care au avut premiera in Romania...atunci al meu e neoficial.
1. Paranormal Activity
2. Precious
3. District 9
4. Avatar
5. Harry Potter And The Half-Blood Prince
6. The Orphan
7. 9(animatia)
8. Moon
9. Race to Witch Mountain
10. Watchmen

Last edited by shadowofnight : 01 Jan 2010 at 06:06.
shadowofnight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2009, 06:28   #210
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
La mine se fac urmatoarele ajustari:

Oficial:
1. Slumdog Millionaire
2. Inglourious Basterds
3. Blindness
4. Watchmen
5. Il y a longtemps que je t'aime
6. District 9
7. Avatar
8. Milk
9. Rocknrolla
10. Vicky Cristina Barcelona

Din cele neoficiale numai unul mi s-ar parea demn de un astfel de top, si anume:
1. Un Prophete - un film care mi-a placut enorm, tocmai ce l-am vazut si cu cat rumeg la el mai tare cu atat mi se pare mai incantator.

Tot nu am vazut Thirst, In the Loop, The Hurt Locker, Precious, Antichrist (decat partial si l-as considera mai degraba o duda...).

edit: oricum nu prea sunt multumita de cum a iesit, o sa mai imi ia cateva luni pana sa vad intai tot ce as vrea sa vad si apoi sa ma impac cu topul.

@Liviu
Let the Right One In s-a lanasat pe la mijlocul lui 2008, nu cred ca merge votat.

Last edited by miercuri : 31 Dec 2009 at 06:38.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2009, 08:19   #211
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Cei care au introdus Blindness in top, poate imi explicati si mie cum e cu neverosimilitatea plotului, ca eu, la un moment dat, am ajuns sa consider anumite scene o insulta la adresa inteligentei. Si anume, duduia Julianne era singura din gasca aia care putea sa vada... Bun... No acuma, trecind peste faptul ca acest lucru ii permitea sa actioneze pe acolo in voie (cum e proverbul ala cu "rege in tara orbilor"?), cum puii mei s-a lasat violata si batjocorita?
Pentru simpla placere a noastra? Avem de-a face, in cazul acesta, cu un exploitation movie impachetat in ambalaj artsy? Wtf is going on?

Antichrist duda??? Forgive them, Dark Lord, they don't know what they say...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2009, 09:23   #212
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by miercuri:
@Liviu
Let the Right One In s-a lanasat pe la mijlocul lui 2008, nu cred ca merge votat.

Stiu ca a fost acceptat undeva mai pe la inceputul topicului. Daca nu merge votat sa nu fie numarat si toate celelalte sa urce cu un loc ca oricum nu am mai mult de 10 filme.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2009, 09:27   #213
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Let the Right One in e filmul anului 2009 in topul a "n" publicatii si site-uri.

In 2009 a fost lansat, oficial, worldwide (festivalurile nu se pun) - deci e film de 2009, chit ca a fost la TIFF in 2008, de exemplu.
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2009, 09:55   #214
gigabyte
Veteran
 
gigabyte
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 258
Let the Right One In s-a lanasat in 2008 in multe tari ( Norvegia 24 oct ,Suedia ,Korea de Sud ,Finlanda, Germania , Australia, Danemarca, Polonia, (imdb) , nu doar la festivale .
gigabyte is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2009, 10:11   #215
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
@Windom
Chiorul este rege in tara orbilor, pe cand femeia din Blindness nu era chioara. Un rege poate fi tiran, dar poate fi si un bun conducator. Sa nu le amestecam. Regele acela la care te referi tu - tiranul - a fost “orbul cu experienta”.
In cazul femeii, blandetea, iubirea, spiritul de sacrificiu, puritatea morala au impiedicat-o de la trufia de a fi regina tirana a unei lumi schilodite, deformate. Ea a fost o altfel de “regina”, umila, sensibila, o lidera care i-a ajutat pe “supusi”, mai in stilul unui tip care a trait printre noi acum vreo 2000 de ani.
Eu asa am perceput filmul.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2009, 12:40   #216
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Originally Posted by gigabyte:
Let the Right One In s-a lanasat in 2008 in multe tari ( Norvegia 24 oct ,Suedia ,Korea de Sud ,Finlanda, Germania , Australia, Danemarca, Polonia, (imdb) , nu doar la festivale .


Sigur, si Hurt Locker s-a lansat in Italia in 2008 - si ce daca? Filmul e considerat premiera 2009, and so is Let the Right One in - prin urmare apare in topurile din acest an (sau tu l-ai avut prin top anul trecut, cumva?). E o conventie pe care o acceptam pentru ca exista, uneori, decalaje mari intre datele premierelor.
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2009, 12:54   #217
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by corinka:
@Windom
Chiorul este rege in tara orbilor, pe cand femeia din Blindness nu era chioara. Un rege poate fi tiran, dar poate fi si un bun conducator. Sa nu le amestecam. Regele acela la care te referi tu - tiranul - a fost “orbul cu experienta”.
In cazul femeii, blandetea, iubirea, spiritul de sacrificiu, puritatea morala au impiedicat-o de la trufia de a fi regina tirana a unei lumi schilodite, deformate. Ea a fost o altfel de “regina”, umila, sensibila, o lidera care i-a ajutat pe “supusi”, mai in stilul unui tip care a trait printre noi acum vreo 2000 de ani.
Eu asa am perceput filmul.

Stiu cum sta treaba cu chioru' Dar nu stiu daca poate sa fie numit "spirit de sacrificiu" acceptarea fara impotrivire a acelui viol. Poate daca incerca sa faca ceva concret pentru oamenii aia si nu adopta atitudinea aceea de bovina dusa la taiere, puteam sa vorbim de "spirit de sacrificiu". Asa, avem de-a face doar cu un comportament foarte neverosimil (ca sa nu-l caracterizez mai dur).
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2009, 13:57   #218
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Im.Kino:
Let the Right One in e filmul anului 2009 in topul a "n" publicatii si site-uri.

In 2009 a fost lansat, oficial, worldwide (festivalurile nu se pun) - deci e film de 2009, chit ca a fost la TIFF in 2008, de exemplu.
Let the Right One In era in topurile de pe metacritic pe 2008, in foarte multe din ele.
http://www.metacritic.com/film/award.../toptens.shtml

Originally Posted by Windom:
Cei care au introdus Blindness in top, poate imi explicati si mie cum e cu neverosimilitatea plotului, ca eu, la un moment dat, am ajuns sa consider anumite scene o insulta la adresa inteligentei. Si anume, duduia Julianne era singura din gasca aia care putea sa vada... Bun... No acuma, trecind peste faptul ca acest lucru ii permitea sa actioneze pe acolo in voie (cum e proverbul ala cu "rege in tara orbilor"?), cum puii mei s-a lasat violata si batjocorita?
Pentru simpla placere a noastra? Avem de-a face, in cazul acesta, cu un exploitation movie impachetat in ambalaj artsy? Wtf is going on?

Antichrist duda??? Forgive them, Dark Lord, they don't know what they say...
Sotia doctorului in primul rand e un plot device dar in afara de asta ea a ales sa mearga in carantina ca sa fie alaturi de sotul ei, cand putea ramana acasa. Iar o perioada lunga de timp se asteapta sa orbeasca si ea ca toti ceilalti. Cand lucrul asta nu se intampla si restul din salon ajung sa afle adevarul, e intr-un fel fortata sa ii ajute pe toti, nu numai pe sotul ei pentru care venise. In afara de asta, ea e singura care vede gradul de depravare in care au ajuns cei din carantina. Ce ar fi fost de profitat? Ar fi linsat-o la cea mai mica pretentie, numai din ura pentru faptul ca ea inca vede. Mai ia in calcul si opozitia dintre ea si orbul care era orb din cauze naturale. Amandoi sunt privilegiati, dar orbul are un alt status, ea nu are cum sa fie unul de-ai lor. Filmul e ecranizarea uneia din cartile mele preferate si ma asteptam sincer sa scoata din el un thriller de duzina, dar am fost placut surprinsa. Este posibil totusi ca nici mie sa nu-mi fi zis mare lucru daca nu as fi citit cartea inainte, am observat asta la mai multe persoane care l-au vazut, adica sa fie o ecranizare pe jumate ratata.

Last edited by miercuri : 31 Dec 2009 at 14:26.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2009, 13:59   #219
manwithamoviecamera
Banned
 
manwithamoviecamera
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 474
Originally Posted by miercuri:
Din cele neoficiale numai unul mi s-ar parea demn de un astfel de top, si anume:
1. Un Prophete - un film care mi-a placut enorm, tocmai ce l-am vazut si cu cat rumeg la el mai tare cu atat mi se pare mai incantator.

.
nu e singurul demn de acest top, incomplet si ingrat ash putea zice.
off:cine e in avatarul tau, ma tot chinui sa-mi amintesc?
manwithamoviecamera is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2009, 14:10   #220
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Off: se pare ca am mutat aici Recunoaste Pesonajul Eu zic ca-i Emmanuelle... (Beart, nu ma intelegeti gresit )
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:55.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells