Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Mar 2011, 18:25   #81
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by Liviu-:
Se vede de la inceput ca tipa e ciudata/diferita cum mai exact? Si in ce fel implica asta psihoza ei pe parcursul filmului? Si ce relevanta are faptul ca ea ar fi diferita la inceput intr-un anume fel si apoi diferita la sfarsit intr-un alt fel? Intreb pentru ca altfel ramane o parere de genul: "Sa fim seriosi <insereaza argument irelevant, fara legatura cu ceva anume>". Pai suntem seriosi, dar legat de ce?

acuma vrei sa iti povestesc filmul?
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2011, 18:45   #82
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Cred ca poti da niste raspunsuri scurte si la obiect. Pana la urma tu ai tinut sa-ti exprimi parerea, eu doar vreau sa stiu in ce consta ea mai exact, ca pana acum ai scris doar un rezumat din care nu se intelege mare lucru. Ma refer doar la ideea din mesajul la care am raspuns putin mai inainte.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2011, 19:02   #83
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Windom:
E o poveste la fel de complexa ca un giallo de-al lui Argento.
Cred ca asta a fost si intentia lui Aronofsky. Intregul concept e Swan Lake in varianta giallo, pe mine ma multumeste pe deplin. Mi se pare ca atinge toate punctele esentiale in ordinea care trebuie si reuseste sa fie inca o variatiune stilistica a povestii pe care ne-o spune Aronofsky in fiecare film.
Probabil tot hype-ul te-a facut sa te astepti la altceva.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2011, 19:15   #84
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by Liviu-:
Cred ca poti da niste raspunsuri scurte si la obiect. Pana la urma tu ai tinut sa-ti exprimi parerea, eu doar vreau sa stiu in ce consta ea mai exact, ca pana acum ai scris doar un rezumat din care nu se intelege mare lucru. Ma refer doar la ideea din mesajul la care am raspuns putin mai inainte.

ok, daca insisti, am sa iti raspund:

se vede de la inceput ca tipa e ciudata tocmai din cauza vietii pe care o duce... cu mama ei are o relatie cat se poate de exploziva, are tulburari psihice, etc. plus, ca dorinta ei de perfectiune absoluta se vede inca din scenele in care ea e acceptata si fuge in baie si plange... sau, cand e acasa si isi coase papuceii aia (nu stiu cum se numesc)... e o scena semnificativa... sau cand isi rupe unghia... dar asta nu o opreste... sau cand se milogeste ca mai vrea sa incerce inca o data dansul lebedei negre...
nu stiu daca am spus vreodata ca e diferita in vreun fel la inceput si in altul la sfarsit... tocmai, ca eu am spus ca mi se pare foarte liniara... adica she is crazy de la inceput pana la sfarsit... cat despre psihoza ei, nu stiu daca mai are relevanta sa iti raspund... eu cred ca e cat se poate de evidenta pe parcursul filmului...

desigur, faptul ca are curajul sa plece de acasa si sa isi infrunte mama... ca are curajul sa mearga in club, sau faze de genul, implica o anumita evolutie a personajului... insa, sa nu uitam, cam 60% din ce se intampla in seara aia... si tind sa cred, in tot filmul, se petrece in imaginatia ei... ok... sper ca nu am exagerat cu procentajul... dar eu cam asta cred.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2011, 21:38   #85
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Pai ce tulburari psihice pot fi observate la inceput? De asta si ziceam de diferenta intre ciudatenia ei la inceput si la sfarsit. Stiu ca tu nu ai zis nimic de asta, dar mi se pare foarte clar ca personajul din inceput e mult diferit fata de cel din sfarsit. La inceput parea o persoana normala, foarte muncitoare, care dorea sa urce in cariera, cu o mama obsedata de viitorul fiicei sale, dar care nu o facea in vreun fel nebuna pe ea; era doar o fiica ascultatatoare, care isi asculta, eventual tolera, mama. Unde e nebunia? Unde e ciudatenia? De ce ar fi ciudat sau nebunesc sa te duci in baie si sa plangi dupa ce ai obtinut un lucru foarte important? Toate lucrurile enumerate de tine le-as caracteriza prin perseverenta, vointa, dorinta de perfectiune, dar de aici pana la nebunie/ciudatenie e un drum extrem de lung. Momentan n-are sens sa intru in lucrurile care o caracterizeaza la sfarstiul filmului pentru simplul fapt ca vedem diferit lucrurile din inceput, care diferenta de viziune, daca n-ar exista, ar permite o observare clara a evolutiei personajului pe parcursul filmului.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2011, 21:43   #86
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Liviu... totul tine de conceptia pe care o avem asupra lumii... nu pot sa spun ca gresesti, insa, mie mi-au transmis ceva scenele respective... tocmai prin prisma faptului ca mama este exagerat de exigenta, e normal ca si copilul sa fie un pic dus de acasa... trust me, i know the feeling
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2011, 21:49   #87
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Niste spoilers aici.

Poate e doar parerea mea, dar nu e nimic cu adevarat neobisnuit si nebunesc in film in prima jumatate de ora si chiar dupa nitel. Cam tot ce se intampla pana cand incepe explorarea de sine e in limitele unei persoane relativ normale, dar poate prea introvertita. Nu cred ca poti spune ca disciplina si pasiunea ei pentru perfectiune definesc in mod neaparat o persoana cu probleme. Chiar si cearta cu mama in faza tortului nu spune ca ea are o problema mare, ci ca mama are.

Cand elementele disfunctionalitatii ei apar pentru prima oara, nu sari la concluzia ca are o disfunctionalitate. Aceasta se confirma doar prin repetivitatea elementelor.

Odata ce obsesia controlului se dilueaza si face tranzitia in "lebeda neagra", lumea ei chibzuit construita incepe sa se sfarme si realitatea devine difuza. Tot felul de efecte mai mult sau mai putin evidente indica la evolutia unei transformari, dar am impresia ca majoritatea lucrurilor care se petrec sunt reale, mai putin trei scene in seara cu pricina si seara premergatoare.

Am surprins o imagine care am convingerea ca nu e intamplatoare, cand Nina si Lily se intorc dupa petrecere, deci o scena imaginara, prin care se confirma, sa-i zicem, transfuzia ce-a avut si are loc: http://postimage.org/image/wybdrksk/ (Nina stanga, Lily dreapta, cele doua jumatati)

Pana la urma filmul prevesteste de la inceput ce se va intampla, din scena visului, dar maniera in care se desfasoara evenimentele din film si ritmul calculat care se intensifica ideal pentru un final, vorba vine, apoteotic m-au surprins si marcat in aceeasi masura.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo

Last edited by PoliFanAthic : 27 Mar 2011 at 21:52.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2011, 22:07   #88
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
hmmm... uite ca nu am privit lucrurile din perspectiva asta... si totusi... s-ar putea sa ai dreptate...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2011, 22:19   #89
sinaxis
Junior
 
sinaxis
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 32
Hmm, l-am vazut azi. Impresii la cald: un film de vazut, desi exista imagini in film de se putea si fara ele, dar am priceput: tineau de psihoza personajului principal. Un film cam freudian, cu un personaj schizoid care incearca sa se contopeasca cu rolul interpretat intr-atat incat devine si paranoic. Clinic avem de-a face cu o urgenta. O lupta intre bine si rau de fapt nu exista, caci odata ce binele se baga in lupta cu raul isi pierde atributul. Asistam de fapt la o demascare a frustrarilor inhibate, la o defulare sub acoperamantul artei concretizate in real. Nu-mi place inducerea ideii de nebunie = perfectiune nici chiar in arta. Portman joaca bine desi se cam vede de la o posta ca in secventele de balet e ajutata la greu. Nici ideea de jertfa nu e clar conturata, avem de fapt de-a face cu un suicid, deh perfectiunea actului artistic tre sa se plieze perfect pe scenariu, nu?!. Faptul ca ceilalti nu realizeaza nebunia si o confunda cu genialitatea tine de nivelul cultural atins de societatea in care traim. Daca in Lacul Lebedelor printesa vrea sa iasa din starea de lebada la libertate prin iubire, in film balerina vrea sa intre in starea de lebada prin desinhibare de orice regula morala pe care o percep ca pe o decadere la animalic, la instinctual, lucru subliniat si de faptul ca nu vrea sa intre in starea de lebada alba ci in starea de lebada neagra!
Hai ca deja o iau pe aratura.
Pe scurt: povestea unei bolnave care crede ca atinge perfectiunea in arta sinucigandu-se. Am un sentiment de mila profunda.
__________________
Kirie eleison!

Last edited by sinaxis : 09 Apr 2011 at 14:52.
sinaxis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2011, 10:07   #90
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Originally Posted by sinaxis:
Pe scurt: povestea unei bolnave care crede ca atinge perfectiunea in arta sinucigandu-se. Am un sentiment de mila profunda.
Si totusi sunt oameni care ating culmile simturilor reusind sa traiasca intr-un moment intens poate mai mult decat traiesc altii in vieti intregi Inca nu stiu exact pentru care ar trebui sau nu sa simt mila, poate fiecare gaseste fericirea in propriul stil.
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2011, 11:11   #91
sabotage
Novice
 
sabotage
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 10
Nu se stie daca a fost o sinucidere .
In film nu arata ca eroina principala moare,deci finalul l-am perceput ca fiind deschis în care spectatorul poate decide
ceea ce s-a intamplat .

Sau mai e posibil ca ceea ce s-a petrecut in final ,sa fi fost doar in mintea Ninei.
sabotage is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2011, 20:37   #92
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
:O tu vezi ce ai scris...? Cum sa nu arate ca moare eroina...? Cand filmul practic se termina cu ultima ei suflare ?
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2011, 10:49   #93
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Nici Dl. Lazarescu nu moare.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2011, 11:11   #94
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Nimic nu piere, totul se transforma. Scena mortii lebedei e apogeul kitsch-ului. N-am vazut ceva mai penibil de la coborirea lui Leo in adincuri.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2011, 20:29   #95
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Quote:
While the crew was applying blood to the stab wound on Natalie Portman, she commented to director Darren Aronofsky that she was uncomfortable with the placement of the blood on her tights because it looked like a period. Aronofsky told her he intentionally placed the blood where it was to symbolize Nina becoming a woman. As a result, Portman has stated that she doesn't believe Nina dies at the end of the film. She sees it more as Nina having to kill the little girl in order to mature into a woman.

Deci moartea ei nu-i chiar un kitsch, pentru ca se pare ca nu are loc
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2011, 09:01   #96
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Pai daca n-are loc, kitsch-ul e si mai mare. S-a chinuit omul sa puna in scena o moarte a la Bollywood, care moarte nici macar nu mai e moarte acum? E un fel de mintuire sau ce satanic e? S-a lepadat fata de Satan k sa parasim noi sala impacati. Lasa, mai bine sa moara, sa-si mai pastreze domnul un dram de respectabilitate, acolo...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2011, 11:59   #97
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Pai e treaba lui Natalie Portman cum interpreteaza ea scena, treaba lui Aronofsky cum a gandit-o el si, in final, treaba noastra cum este de fapt.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:26.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells