Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Aug 2007, 20:59   #1
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Junii primi ai filmului românesc

Nu stiu unde sa notez asta, asa ca o zic aici: am citit marea stire cu "nu exista sex simboluri masculine la noi". Bine ca s-au trezit si ei sa descopere apa calda!
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2007, 21:17   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Rocky o pusese în continuarea topicului säu cu plätile în filmul românesc. I-am dat split, pentru cä meritä un topic aparte - chit cä nu-i chiar un subiect de impact istoric.
(Pentru cine nu stie unde, când si cum, e la pollurile CineMagia, intrarea prin Home Page, dreapta, cam jumätatea paginii; poll inactiv, cä s-a închis.)
Deci, votul democratic a confirmat ce se vedea si färä binoclu. Actualmente, zero juni primi la noi. Tudor Chirilä, cel mai votat, evident cä NU este un june prim al filmului, în pofida popularitätii sale de rock star si a charismei. Pe ecran a jucat un rol amorf în "Milionari de weekend", si unul mult mai bun, dar nedesävârsit dramaturgic (si total necuceritor pentru muieret), în "Legäturi bolnävicioase". Dragos Bucur, un actor excelent si cu un fizic aträgätor, n-a fost nici el folosit vreodatä în asemenea roluri, ci mai degrabä spre registrul dramatic. Si rezultatele pollului continuä, descendent.
Vä invit sä le comentati, precum si, prin forta împrejurärilor, sä ne referim si la junii primi care au fost (de vreme ce care este nu ezistä): Dichiseanu acum 40-50 de ani, Piersicii, Päduraru, Bänicä jr... si ce vä mai amintiti.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2007, 21:31   #3
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
eu nu inteleg ce cauta bordeianu si papadopol pe locurile 3 si 4...
nu arata nici bine si joaca si prost.

ca sa fii june prim trebuie sa fii doar frumos sau trebuie sa ai si o prestatie actoriceasca de prima mana?
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2007, 21:39   #4
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Re: Junii primi ai filmului românesc

Originally Posted by rocky:
Nu stiu unde sa notez asta, asa ca o zic aici: am citit marea stire cu "nu exista sex simboluri masculine la noi". Bine ca s-au trezit si ei sa descopere apa calda!
Mda, am scris si eu ceva de genul, la cerere. Nu exista asa ceva. Junii primi ai cinemat. ro. au fost Piersic in rolul de scuipatorul de samanta, aventurier la Marea Neagra sau el, tu si dl. Ovidiu etc si Pintea Haiducul. Pe langa astia au mai stralucit meteoric Dan Nutu (Duminica la ora 6), Cristea Avram (Steaua fara nume) si alti fluturi. Papadopol nu cred ca se incadreaza la categoria sex simbol, da ma rog ...
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2007, 21:42   #5
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
mesat sters
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2007, 22:12   #6
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by rocky:
Iar bordeianu, de cind am auzit ca s-a urcat in copaci la filmare ma intereseaza si mai putin ca inainte, cu buclele lui cu tot
:lol: Fonfaitul e jalnic. Poate fi orice, numa' sex simbol nu.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2007, 22:55   #7
Piotr Buendia
Senior
 
Piotr Buendia
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 145
Vasilescu in Prea Tarziu. mai ales ales cand face dus, o scena sexy :lol:
sau in Visan in Senatorul Melcilor cand cauta sticla aia sub pat si e in chiloti.
si sa nu il uitam pe Albulescu in Cel mai iubit dintre pamanteni
ei au fost juni. cine va urma?
ala din Ambasadori, cautam patrie mai mergea, Cascaval parca ii zicea, sau fac o confuzie de nume ?
__________________
Nous sommes du Soleil. We love when we play.
Piotr Buendia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2007, 08:45   #8
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Andi Vasluianu ar fi trebuit selectat si el in cadrul sondajului :sleep: sau e prea greu.... daca se barbiereste e destul de tinerel
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2007, 19:53   #9
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
ce fatza are dragos bucur in "dupa ea"! :lol: :lol:
am vazut trailerul si afisul...
bine, niciodata n-a fost un seducator, dar in filmul asta arata chiar a tzaran tampit.
normal, filmul pare la fel de tampit.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2007, 20:47   #10
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Väd mâine si zic.

Inevitabil, m-am gândit si eu la Andi Vasluianu (poate ce mai bun actor din generatia lui), da' numa' june prim nu e. Vorba aia, "n-are fatä": e urâtel, ascutit, colturos, deloc un ideal de frumusete masculinä si sex-appeal - ceea ce, în fond, nu-i räu deloc, cä moaca aia a lui e interesantä si expresivä, si are cu caru' talentul de a si-o folosi. Da' nu ca june prim.

Ah, sä nu-l uitäm pe meteoricul Adrian Päduraru, de exultau liceencele si gimnaziencele la "Declaratie de dragoste"! Intâmplätor, în armatä mi-a fost chiar cel mai bun prieten, da' dupä facultate si filmul lui Corjos nu ne-am mai väzut decât rar.
Doi ani mai târziu, în "Liceenii" nu aräta deloc räu fratele lui cu zece ani mai mic, Cätälin Päduraru (care chiar era licean, si oscila între a se pregäti pentru regie sau actorie). Da', mä rog, acolo rampa era deja ocupatä de Bänicä - în plinul lui avânt de june prim.
Päcat cä s-au pierdut fratii ästia, Päduraru, prin teatrele lor de provincie - cä posibilitäti aveau.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2007, 21:15   #11
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Adrian Paduraru s-a apucat de vinuri, omu' a vazut ca din belle arte se face foamea. Ii merge bine, teatru e asa un moft.

Mai era si Vlad Radescu in rolul lui Ciprian Porumbescu. Acu' omu' arata a mumie si joaca in telenovelele acasa.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2007, 21:57   #12
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Carmine Galante:
Adrian Paduraru s-a apucat de vinuri, omu' a vazut ca din belle arte se face foamea. Ii merge bine, teatru e asa un moft.
I-auzi! Ia sä-i dau eu de urmä, cä mi-e o seteee...

Intr-adevär, Rädescu la vârsta ciprianä aräta ca un vis pentru gagici, tin minte si-acum ooourile si aaaurile de la mine din clasä (eram într-a VII-a), pe poza lui din revista "Cinema".
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2007, 22:00   #13
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Alexandru Repan cred ca era un barbat frumos...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2007, 22:17   #14
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Bre!!! :o
Mureau dupä el, stii ce-i aia? Bine, murit în sens bun - da' tot mureau!
Marea mea amoare mare din liceu (aia oficiala, si stabila, si cäreia i-am si jertfit fecioria mea), era cäzutä-n limbä dupä el, ceva ce nu se poate! Mai erau si vecini, pe Vasile Conta - când s-a prins tipa, era sä dea-n boalä, cä nici nu stia, se tot întreba: "La cine tot vine el la mine pe stradä?" :?
Deci ea si pretenara ei a mai bunä, bolunde räu. Il stälkuiau, îl pândeau când se ducea la teatru, când venea de la teatru, în fiecare säptämânä mergeau la cel putin un spectacol cu el (ba la "Craii de Curtea Veche", ba la "Jocul vietii si al mortii în desertul de cenusä", ba la "Mizantropul"... Si de fiecare datä îi läsau biletele prin care-l anuntau cä vor fi în salä - de obicei, legate cu-o atä de pragu' de sus, sä dea cu nasu-n ele când iesea din casä (si ele-l pândeau de pe scarä sä-i savureze reactia).
Acuma gagica-i la Los Angeles de vreo 27 de ani trecuti fix, märitatä, are trei bäieti, pe nume unu' Alex (de la Repan), altu' Julio (de la Iglesias), si-altu' nu mai stiu cum (probabil Demis, sau Kojak, sau Mannix). Acu' câteva luni, am bäut cu Repi un vin pe terasa aia de pe Maria Rosetti, lângä Vasile Conta, si tinea minte bine toatä nebunia.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2007, 03:16   #15
transilvana
Junior
 
transilvana
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 58
o sa rideti dar eu cind eram mica eram indragostita lulea de Iures. Si cred ca si Caramitru era barbat frumos in tineretea lui, zau. Dintre cei mai sub 40 de ani, mi se parea aratos Zoli Butuc, dar intr-un fel tenebros, asa, parca nu chiar "june prim"
__________________
"In life you get what you settle for" (Louise)
transilvana is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2007, 08:05   #16
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
hold on for this: am o colega la facultate care este ACUM indragostita de Marcel Iures. Cu greu am reusit s o convingem ca o diferenta de mai mult de 2 decenii e cam insurmontabila. :lol:
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2008, 11:05   #17
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Fosti juni primi:

Gelu Nitu! Faceau gagicile coada la el la cabina pentru autografe cand avea spectacole la teatru!

Geo Costiniu!
L-am revazut de curand in "Septembrie" cu Anda Onesa
Apropo, mai stie cineva ceva da Anda Onesa?
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2008, 12:56   #18
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Pe mine ma amuza si ma incita la nebunie ca pe topicul asta,s-au gasit doar barbati sa comenteze care-s junii primi-secretari ai RSR,etc.
De ce nu se comenteaza si cele mai frumoase actrite? Maria Ploae,Manuela Harabor,chiar Marga Barbu ,avea un ceva voluntar si sadic,Irina Petrescu , usor mioapa,ochii si vocea sexy ai Valeriei Seciu,ai Danei Dogaru,Tora Vasilescu,mi se pare ca era o femeie extraordinar de sexy si de plina de viata,si fetita aia dulce care a jucat alaturi de regretatul Dinu Manolache in "Ingerul si Ion Anapoda " la tv..Mioara parca nu stiu cum,o blondina fragila,cred ca erau multe actrite frumoase...si sunt ,dar foto-modelele de acum,n-au talent (vezi Catrinel Menghia etc).
JUNII:
Dragos Bucur: nasol,e sotul Danei Nalbaru,mi se par artficiali,si uaratei.Probabil ca domnul are si talent,ultimul film cu el e Boogie sau ceva,am vazut p-aici..dar e urat ca june,no way.
Dichgiseanu-ochii si atat.
Piersic Senior,intr-adevar si acum are un quelque chose,si era un barbat(si este) frumos,handsome,daca era la Hollywood,sau macar in Franta,Alain Delon era nimic...Piersic Junior mi se pare varza,si ca fizic si ca charm,comunicare,orice.
Adrian Paduraru,ambalaj dragut,cam batos,neah.
Banica Senior,da.Cu zambetul larg,cu umor,era.Banica Junior absolut antipatic.Era frumusel in tinerete si probabil ca are talent.
Bordeianu alPapadopolinii,nenorocul lor ca s-au nascut intr-o epoca a telenovelelor dar sunt absolut antipatici.
Vreau si eu o poza cu Dan Nutu,ca nu-l gasesc.
Vasluianu ,nu-mi spune mare lucru,si nu e frumos.Poate are carisma.Ceva a la Belmondo,fara buze imense si fara atacuri cerebrale,Doamne fereste.
Vlad Radescu,unde sunt suvitele de altadata?
Repan,rece si distant,o fi talentat,dar,mai bine un ice-berg.Frumosi ochi.
Gelu Nitu,never,un brunet si atat.
Gelu Costiniu,frumusel,dar mai joaca?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2008, 13:29   #19
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Pe topicul asta e vorba de "juni primi" adica actori, pentru actrite ar trebui un topic separat cere cred ca deja exista!
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2008, 13:31   #20
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Unde e?
sa-mi dea cineva poza cu Dan Nutu,banuiesc cam cum e,dar am uitat..Nu l-am prins.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells