Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Aug 2007, 23:53   #1
oxlock
Junior
 
oxlock
 
Join Date: May 2006
Location: .....on the road
Posts: 61
The Bourne Ultimatum

Cum tot a fost vineri si tot vroiam sa iesim afara, ne-am luat "belet" si am intrat. Un Bourne la fel de violent si la fel de "profesionist" ca in celelalte serii, de data asta am gasit un Bourne transformat, adica un fel de Spiderman sau Batman, care sarea de la un etaj la altul, de pe un acoperis pe celalalt, sarea de pe cladiri de 10 etaje, dandu-se peste cap cu masina, tragand centura de siguranta in ultimul moment, gloante pe langa el, scapand de fiecare data cu zgarieturi, in cel mai rau caz schiopatand putin...
In schimb niste secvente de lupte mai neortodoxe intr-un apartament din Tanger, pe care cei doi il fac praf luptandu-se, ajungand pana la urma intr-un spatiu mai stramt si anume in WC, unde totul pare a fi o comedie cu Jackie Chan din trecut , Bourne folosindu-se de sfesnice, carti, carpe si tot arsenalul, ca in cele din urma sa iasa invingator la puncte prin knockout total.

In fine, un film tipic american, dar care pana la urma, zic eu ca isi merita banii in special pentru secventele filmate in mai multe tari si locatii ca mai apoi actiunea sa se termine pe teritoriu american.
oxlock is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2007, 14:40   #2
tva
Novice
 
tva
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi
Posts: 20
Send a message via Yahoo to tva
Am facut un adevarat maraton Jason Bourne incepand cu stangaciul Identity, continuand cu excelentul Supremacy pentru a incheia cu Ultimatum.
Nu cred ca seria a fost gandita ca o trilogie. Fiecare film pare de sine statator si are un final bine definit.Mi s-a parut ca au incercat sa sondeze piata. Au scos Identity, un film de sine statator si i-au dat un final decent. Ulterior, dupa succesul avut au scos si Supremacy pe care iarasi l-au terminat multumitor. Sub acest aspect, Ultimatum nu reia povestirea de unde a fost lasata de Supremacy, ba mai mult, jumatate din film se petrece intre ultimele doua scene din sequel.
Trebuie sa mentionez ca Identity a avut destule pacate, in special din cauza scenariului. Schimbarea in Supremacy a venit insa pe plan regizoral, Paul Greengrass inlocuidu-l pe Doug Liman. Mutare de succes avand in vedere ca Supremacy mi-a placut mai mult si a avut o poveste mai bine inchegata.
Ultimatum il are ca regizor pe acelasi Paul Greengrass si acest lucru se vede. Diferentele dintre cele doua filme sunt minore, practic avem aceeasi reteta, multiplicata de cateva ori si adusa la standardele zilelor noastre. Si iata cum am ajuns sa urasc ce mi-a placut in Supremacy, scenele de actiune, care sunt din belsug. Modul de filmare este extrem de obositor, camera face un close up de fiecare data cand adrenalina incepe sa pompeze si acest lucru creeaza un sentiment de artificialitate, pentru ca de foarte aproape actiunea nu mai este credibila. E vizibil cum actorii nu se lovesc si cand nu se poate remarca acest lucru e din cauza unui cut ingenios plasat exact inaintea climaxului. Si in Supremacy am avut aceeasi reteta dar parca acolo functiona. E posibil sa fie din cauza ca am vazut filmele unul dupa altul dar asta nu e o scuza pentru regizor.
Daca trecem peste asta avem una bucata summer blockbuster cu tot ce decurge de aici: efecte speciale, cascadorii imposibile, romantism improbabil, baieti rai, baieti buni, baieti rai care devin buni samd. Nu e un film de actiune prost, e chiar unul dintre cele mai bune si categoric cel mai bun din acest an. Si asta cu atat mai mult cu cat ma asteptam ca Live Free or Die Hard sa primeasca aceasta caracterizare.
Matt Damon nu dezamageste. Nu impresioneaza in mod deosebit dar e acolo. Raman la opinia ca cea mai convingatoare prestatie a avut-o in Supremacy.
In teorie acesta ar fi ultimul film. Jason ajunge la radacina proiectului Treadstone in chiar baza de antrenament unde viata i-a fost schimbata pentru totdeauna. Sunt sigur insa ca in cazul in care scenaristii vor dori le va fi usor sa gaseasca ceva afaceri neterminate, nu ar fi ceva nou pentru ei.

+ Matt Damon e mai tare decat Chuck Norris in vremurile lui de glorie
+ Am aflat ca politia marocana are Logan-uri in dotare
+ Finalul care face o paralela cu inceputul lui Identity

- Nicky Parsons e un personaj absolut inutil si mai mult decat atat prezenta ei dauneaza credibilitatii story-ului
- Prea putin diferit de Supremacy
- Close up-urile de o abundenta obositoare
tva is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2007, 18:19   #3
oxlock
Junior
 
oxlock
 
Join Date: May 2006
Location: .....on the road
Posts: 61
"+ Matt Damon e mai tare decat Chuck Norris in vremurile lui de glorie"

Cred ca Matt Damon nu ar putea fi identificat cu Chuck Norris din trecut, filmele lui Norris avand ca subiect (in voga atunci) - razboiul din Vietnam, traficul de droguri, rapiri, etc...; in timp ce in aceste filme fenomenul Bourne este ceva legat de serviciile secrete care au legatura cu spionajul si contraspionajul, filmul nefiind in mod neaparat unul de spionaj; dar ma arunca cumva cu gandul la acele best - selleruri scrise de Colin Forbes asta mai ales din pricina desfasurarii actiunii in mai multe tari, ceea ce face din film un film interesant de actiune, fiind unul din cele mai bune ale acestui an, dupa cum ai spus si tu; oricum datorita evolutiei cinematografice pana in momentul de fata, cred ca am putea numara un "N" numar de Norrisi si de Norris in devenire fata de vremea aceea, doar cu diferenta ca exista deja prea multe case de productie care scot filme si nu toate acestea ajung sa fie scoase la lumina cum trebuie, de aici nici toti actorii sa ajunga foarte cunoscuti.
Aici e valabil la toate tipurile de film si cu subiecte mai serioase decat cele de tipul lui Bourne, care la acest capitol (actiune) este destul de ok.
oxlock is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Aug 2007, 10:34   #4
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
8/10. Dupa primele doua mediocritati de nota 7...in care Bourne fuge si iar fuge, de trecut, sa afle trecutul, dar ce convenabil...e agent secret, deci avem sansa sa vedem si niste scene de lupta "out of this world" la fel ca si cele de urmariri intre masini...la ultima parte si parca putin mai buna, mai inchegata si mai coerenta...vedem aceleasi lucruri. Nu e asa de tensionat pe cat credeam, inca ultima jumatate de ora mi s-a parut in plus. O fi asta ultimul din trilogie...dar finalul lasa loc de continuari o groaza...deci, nu cred ca ultima oara cand il vedem pe Bourne. Oricum, monkey-face Damon merge uns ca agent secret si isi face banii pe care ii dai la cinema. Dar...nu aratau scenele alea de lupta mai bine daca camera naibii era tinuta locului? Adica...haos, haos...dar eu daca eram acolo langa ei si ma uitam cum se bat nu ma miscam cum se misca cameramanu...adica sa fim seriosi...se putea si mai bine.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2007, 01:22   #5
musetell
Veteran
 
musetell
 
Join Date: May 2007
Location: Bucuresti
Posts: 240
..mie imi placu tare mult, mi s-a parut super el..
__________________
Daca vrei sa fii iubit, iubeste..(Seneca)
musetell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2007, 13:07   #6
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Adaugare...
Filmul asta nu merita un loc asa de inaintas in top 250 pe imdb...
In nici un caz.
Nu ca nu mi-a placut mie in mod special, dar pur si simplu sunt filme mai bune care merita sa fie in fata astuia.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2007, 18:38   #7
musetell
Veteran
 
musetell
 
Join Date: May 2007
Location: Bucuresti
Posts: 240
..nu cred..
__________________
Daca vrei sa fii iubit, iubeste..(Seneca)
musetell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells