Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Sep 2006, 12:58   #881
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
oops
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2006, 13:23   #882
mizerie
Junior
 
mizerie
 
Join Date: Jun 2006
Location: la cite des enfants perdus
Posts: 25
Tiamat...anyone?
__________________
read me your favourite line
mizerie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2006, 19:43   #883
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
io

trecem peste trupele din deschidere ca prea m-au obosit pana a intrat Tiamat

suedezii mi-au placut destul de mult...s-a simtit pe alocuri ca e o trupa batrana...m-am asteptat sa cante piesele vechi in stilul vechi...atmosfera a fost super OK - s-a simtit ca rockerul roman e insetat dupa concerte cu trupe straine..sonorizarea a lasat de dorit de multe ori...

sa vina Sinister si Samael
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2006, 21:43   #884
mizerie
Junior
 
mizerie
 
Join Date: Jun 2006
Location: la cite des enfants perdus
Posts: 25
Insetati...daaaa. Mai aveam putin si eram clatita.
Despre sonorizare... chitara solo nu se auzea asa de bine.
__________________
read me your favourite line
mizerie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2006, 22:45   #885
Morrison
Veteran
 
Morrison
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 165
In pregatirea evenimetului din data de vineri 29 septembrie din Club Old School Preoteasa - BUCHAREST FUSION NIGHTS editia 1 - Va prezentam doua interviuri cu Da Hood si Luna Amara . Ele sunt insotite de poze.

Interviu DAHOOD
Interviu Luna Amara

Detalii despre Festival

Ascultati piese cu cele patru trupe aici

Pe pagina de mai sus gasiti detalii si despre Festivalul BUCHAREST METAL NIGHTS editia a VI-a unde vor participa trupele CATAMENIA (Finlanda), WINTERHORDE (Israel), KOROZY (Bulgaria), MG42 (Romania) si HATHOR (Romania) si de asemenea puteti asculta piese cu trupele !!!

--------------------------------------------------------------------------------

Vineri 29 septembrie @ Club OLD SCHOOL - Preoteasa

BUCHAREST FUSION NIGHTS Festival editia 1

LUNA AMARA
DAHOOD
BLANOZ DISTRUSOS
CTC

Detalii / Discuta pe Forum



--------------------------------------------------------------------------------

Marti 10 octombrie @ Club OLD SCHOOL

BUCHAREST METAL NIGHTS Festival editia a 6-a

CATAMENIA (black metal / Finlanda)
WINTERHORDE (black metal / Israel)
KOROZY (black metal / Bulgaria)
HATHOR (death/black metal / Romania)
MG42 (death/thrash metal / Romania)

Rockoteca dupa concert.
Bilete in fiecare zi in Club Utopia dupa ora 19:30 !
Pret bilet 15 RON

Detali / Discuta pe Forum



--------------------------------------------------------------------------------

ALTE CONCERTE

LIVE - Joi 28 septembrie in Club Utopia - TIARRA (gothic metal), BLIND SPIRITS (prog/heavy metal), SNAPJAW (thrash metal)



Detalii pe www.metalhead.ro
__________________
METALHEAD Romania
Promotions - Booking - Events and more
www.metalhead.ro | [email protected]
Keeping Rock Music aLIVE since 2002
Morrison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2006, 12:25   #886
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Originally Posted by Cinemania:
io

trecem peste trupele din deschidere ca prea m-au obosit pana a intrat Tiamat


Grimegod mi-a placut, totusi nu se prea potrivea cu Tiamat.

M-a dezamagit vocea lui Edlund; diferenta mare intre albumele vechi si cele noi.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2006, 16:54   #887
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Bogie:
Originally Posted by Cinemania:
io

trecem peste trupele din deschidere ca prea m-au obosit pana a intrat Tiamat


Grimegod mi-a placut, totusi nu se prea potrivea cu Tiamat.

M-a dezamagit vocea lui Edlund; diferenta mare intre albumele vechi si cele noi.

yep..destul de mare...

Grimegod nu mai imi plac de ani buni, adica de cand au schimbat stilul
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2006, 16:05   #888
Morrison
Veteran
 
Morrison
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 165
Diseara Joi 28 septembrie in UTOPIA de la ora 21:00 - TIARRA (gothic metal), BLIND SPIRITS (progressive/heavy metal) si SNAPJAW (thrash metal). Rockoteca dupa concert !


Vinerea aceasta de la ora 20:00, sub egida

Keeping Good Music aLIVE

va asteptam in Club Old School - Preoteasa la:

BUKAREST FUSION NIGHTS One !

Luna Amara, Da Hood, Blanoz, CTC

Accesul in sala este permis incepand cu ora 18:30.
Accesul in sala cu bauturi de orice fel de afara este interzis.
Accesul in sala cu obiecte contondente este interzis.
Accesul in sala cu camere video si aparate foto ESTE PERMIS !

Programul de scena:

CTC - 20:00 - 20:50 (changeover 10)
BLANOZ DISTRUSOS - 21:00 - 21:50 (changeover 10)
DA HOOD - 22:00 - 23:00 (changeover 10)
LUNA AMARA - 23:20 - 01:00

Free Style Jam Session - 01:20 - 04:30

Sesiune de autografe dupa concert.

Va fi prezent si un Stand Bestial Records unde veti gasi CD-uri, tricouri si alte materiale cu trupele !

Club Old School - Calea Plevnei nr 61. In cadrul Casei de Cultura a Studentilor Grigore Preoteasa la etajul 2

Capacitate: 800 de persoane
Preturi la bar incepand cu 3 ron berea la sticla si 2.5 ron berea la pahar

Vor fi disponibile si sandwich-uri la preturi modice pentru cei ce vor sa stea pana dimineata.

DETALII mai multe pe www.METALHEAD.ro
__________________
METALHEAD Romania
Promotions - Booking - Events and more
www.metalhead.ro | [email protected]
Keeping Rock Music aLIVE since 2002
Morrison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2006, 04:22   #889
Dominic
Guru
 
Dominic
 
Join Date: Feb 2004
Location: On The Chair!
Posts: 385
Send a message via AIM to Dominic Send a message via MSN to Dominic Send a message via Yahoo to Dominic
Hmmm....Imi plac multi dar am sa zic numai cativa(cateva-formatii)
Dj Tiesto,ATB, Benny Rodriguez,James Lavell,John Digweed,Martiin Ten Velden,The Drill,Axwell,Ingrosso,IIo(Nadia Ali mai mult),Deep Dish,Timo Mass,David Guetta,Adrian Eftimie, Bob Sinclair,Paul Van Dick,GoriLLaz,Mylo,Dj Optick,Dj Allexino,Dj Radoo(Varmiu),Iahn Van Dahl,Arman Van Buuren,Dj Troyan,Dj Spark,Velvel,September,Celeda(The underground),Dj Farina(Prive),Da Hool,De Nero,Delerium,Dj Jean,Dj Jose,Dj Kucho,Eric Prydz,Horny United,John Kramer,Lee Cabrera,MuttonHeads,Savas Pascalidis & many others!
Oricum nu ma omor in egala masura pentru toti!
__________________
--The End--
Dominic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2006, 09:59   #890
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
ieri am vazut un live sustinut anul trecut in Germania de Van der Graaf Generator !!

Dumnezeule, ce forta au tipii astia!! una dintre putinele formatii rock (fondata catre sfarsitul anilor '60, dupa mijlocul anilor '70 fiind intrerupta activitatea ei pana catre anul trecut) care nu folosesc in muzica lor chitara.

Peter Hammill, in primul rand poet, as spune eu, este solistul formatiei, un timbru vocal si un stil inconfundabil.

totusi, vedeta grupului si adevaratul solist este genialul saxofonist David Jackson. un domn care a stat o buna parte a vietii internat in spitale de boli nervoase, un muzician fascinant, exuberand si revarsand fara incetare o convingere (artistica) si o energie tulburatoare. canta (sufla) in acelasi timp la (in) doua saxofoane, are o mina tulburatoare si o capacitate de patrundere, de scrutare, de articulare muzicala cum eu nu am intalnit.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2006, 13:52   #891
Morrison
Veteran
 
Morrison
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 165
Vrei sa stai informat? Sa primesti pe e-mail toate aceste informatii? Trimite un e-mail gol la [email protected] si apoi verifica-ti INBOX-ul, si esti automat inscris la Newsletterul Metalhead

Concertele Saptamanii Urmatoare

# Joi 5 octombrie / Club Utopia / ora 21:00

- - PHONOPIA (progressive metal - Bucuresti)
- - ORA H (progressive/heavy metal - Brasov)

Rockoteca dupa concert. Detalii pe www.metalhead.ro




# Vineri 6 octombrie / Club Utopia / ora 21:00

- - KUMM



Detalii pe www.metalhead.ro

# Marti 10 octombrie / Club Old School / ora 20:00

- - BUCHAREST METAL NIGHTS editia a 6-a

- - CATAMENIA (melodic black metal - Finlanda)
- - WINTERHORDE (atmosferic black metal - Israel)
- - KOROZY (symphonic black metal - Bulgaria)
- - MG42 (deathrash metal - Romania)
- - HATHOR (death/black metal - Romania)

Biletele costa 15 RON si se pot procura din Club Utopia in fiecare zi dupa ora 19:00 ! In ziua concertului, biletele costa 20 RON !



Detalii pe www.metalhead.ro


Alte Concerte

# Joi 12 octombrie - Club Utopia - NEXUS
# Vineri 13 octombrie - Club Utopia - ALTAR


Site Updates

URIAH HEEP in Romania
THERION ne viziteaza din nou
Rock versus Rap sau Bukarest Fusion Nights
Interviu SICK OF IT ALL
Cronica My Chemical Romance - Three cheers..
Cronica Dismember - The God That..
Cronica Lacrimas Profundere - Filthy..
Cronica Motorhead - Kiss Of Death
Noul clip Katatonia
JET album nou online
4 Piese Noi SKID ROW online
Urmariti noul videoclip HAMMERFALL
Webisodes CHIMAIRA Online
__________________
METALHEAD Romania
Promotions - Booking - Events and more
www.metalhead.ro | [email protected]
Keeping Rock Music aLIVE since 2002
Morrison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2006, 21:11   #892
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by Dominic:
Oricum nu ma omor in egala masura pentru toti!
Cum te omori tu in proportii diferite pentru cineva?
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Oct 2006, 13:51   #893
Dominic
Guru
 
Dominic
 
Join Date: Feb 2004
Location: On The Chair!
Posts: 385
Send a message via AIM to Dominic Send a message via MSN to Dominic Send a message via Yahoo to Dominic
You know what i meant!Dar hai sa iti explic dak esti mai greu de cap...
Prin "a ma omora" ma refeream la faput k nu imi plac toti in egala masura...Egala masura-->Nu imi place la fel de mult de unu(una-formatie) cat imi place de altul...Daca Dj Tiesto/Atb imi place foarte mult...Deep Dish(de ex) nu imi place la fel de mult cum imi place de el/ei.
Daca nu ai inteles ce am vrut sa zic nici acum te rog sa imi zici ce anume!
__________________
--The End--
Dominic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Oct 2006, 18:06   #894
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by Dominic:
You know what i meant!Dar hai sa iti explic dak esti mai greu de cap...
Prin "a ma omora" ma refeream la faput k nu imi plac toti in egala masura...Egala masura-->Nu imi place la fel de mult de unu(una-formatie) cat imi place de altul...Daca Dj Tiesto/Atb imi place foarte mult...Deep Dish(de ex) nu imi place la fel de mult cum imi place de el/ei.
Daca nu ai inteles ce am vrut sa zic nici acum te rog sa imi zici ce anume!
"a ma omori", nu "a ma omora".
Si nu te omori pentru cineva (in sensul asta), ci dupa cineva. Si nu te poti omori dupa cineva in diverse (de fapt poti in exact 2) proportii, e o chestie binara. Te omori dupa cineva sau nu.
PS: Be grateful ca m-am luat doar de cum te-ai exprimat si n-am zis nimic de gusturile tale muzicale.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Oct 2006, 21:23   #895
Dominic
Guru
 
Dominic
 
Join Date: Feb 2004
Location: On The Chair!
Posts: 385
Send a message via AIM to Dominic Send a message via MSN to Dominic Send a message via Yahoo to Dominic
Dominic a scris:
You know what i meant!Dar hai sa iti explic dak esti mai greu de cap...
Prin "a ma omora" ma refeream la faput k nu imi plac toti in egala masura...Egala masura-->Nu imi place la fel de mult de unu(una-formatie) cat imi place de altul...Daca Dj Tiesto/Atb imi place foarte mult...Deep Dish(de ex) nu imi place la fel de mult cum imi place de el/ei.
Daca nu ai inteles ce am vrut sa zic nici acum te rog sa imi zici ce anume!

"a ma omori", nu "a ma omora".
Si nu te omori pentru cineva (in sensul asta), ci dupa cineva. Si nu te poti omori dupa cineva in diverse (de fapt poti in exact 2) proportii, e o chestie binara. Te omori dupa cineva sau nu.
PS: Be grateful ca m-am luat doar de cum te-ai exprimat si n-am zis nimic de gusturile tale muzicale.
__________________________________________________ _________
1.Da!Recunosc e corect!Din punct de vedere gramatical cuvantul "omori" l`am scris gresit, se mai intampla, am scris mai repede!Nu mai conteaza
Nu inteleg ce ai vrut sa zici mai apoi"Si nu te omori pentru cineva(in sensul asta), ci dupa cineva", ai zis acelasi lucru,zic eu.Ba da pot sa ma omori pentru cineva(a ma sinucide), de ce nu?It's a free country, fuck the consequinces, i don't give a damn what happens after!Nu?Pot nu?Da!
Nu e binara "chestia" deoarece nu am zis k ma omori la genul k o fac...ci la modul k (omor - placere) nu imi place de ATB(cum am zis si mai sus dar vad k nu citesti) cum imi place Deep Dish!
Din pct meu de vedere, m`am exprimat mult mai bine decat ai facut u in mesajul precedent!
2.Sper k te`am convis, prin acest mesaj ce am vrut sa zic defapt.Am comis atatea sinucideri intr`un mesaj:lol::lol:.
Stiam ca e "gracefull" nu "greatful"....asa stiam eu si asa zic, corecteaza`ma din nou dak gresesc...And i`m not greacefull not a bit!Because...gusturile nu se discuta frate!Topicul e "muzica" nu "spune genul de muzica pe care il asculti ca sa iti sarim in cap, ca noi suntem toti manelisti si rapperi" nu?Asa am citit eu...Din asta am dedus faptul k tie nu iti place genul de muzica care il ascult eu si nu pot sa accept aceasta critica!Iti zic si de ce...house`ul este muzica nu este muzica buna, ci muzica extrem de buna ascultata in tarile europene mai mult(Olanda, Germania[tara natala de altfel], Norvegia, chiar si Belgia si multe altele insa aici o gasim cel mai frecvent).In tara asta plina de manelisti house`ul se tine in 2 maini, abia mai reuseste sa se mentina.Nu multa lume stie ce e bun si frumus...decat sa ascult Guta sau Carnat cu Sunca ala...Muzica nu zgomot......"Asculta" muzica cu inima nu cu portofelul si cu cocoselul, simte`o nu ejacula prematur
Nu vreau sa ne certam, si nici nu o fac acuma prin mesajul asta...imi trebuie mult ca sa ma cert, eu fac conversatie acuma...Tie ce gen de muzica iti place?!
__________________
--The End--
Dominic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2006, 13:13   #896
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
deeeci, nu am inteles ABSOLUT nimic din textul de mai sus. Ah, ba da, o singura chestie: daca nu-ti place muzica house, esti manelist. Well, fuck my ass and call me a bitch, va dati seama cati manelisti sunt pe lumea asta?
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2006, 14:25   #897
Dominic
Guru
 
Dominic
 
Join Date: Feb 2004
Location: On The Chair!
Posts: 385
Send a message via AIM to Dominic Send a message via MSN to Dominic Send a message via Yahoo to Dominic
Asa e ...ai dreptate...nu ai inteles nimik din "textul de mai sus".Ma refeream la faptul k ascult numai house(poate si putin de R&B si unele piese pop care sunt hit`uri)....tu ai inteles asa...dar nah` lumea intelege ce vrea...am zis k mi`e greatza de atatia manelisti...cu toate ca am si prieteni care asculta genul ala de muzica...dar manelele astea te trag in jos...trag tara in jos(parerea mea), si nu am zis nici decum k dak nu asculti house esti manelist...asculti ce`ti place(manele house pop rock etno tehno drum`n`bass breakbeat raggaton) eu am zis numai ca mie personal nu imi plac manelele doar atat!
__________________
--The End--
Dominic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2006, 15:57   #898
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by Dominic:
Stiam ca e "gracefull" nu "greatful"....asa stiam eu si asa zic, corecteaza`ma din nou dak gresesc...And i`m not greacefull not a bit!
Originally Posted by Dominic:
Greatful inseamna "recunoscator". Graceful inseamna "plin de gratie". Iar gracefull si greacefull sunt niste cuvinte inexistente.
Because...gusturile nu se discuta frate! [...] Din asta am dedus faptul k tie nu iti place genul de muzica care il ascult eu si nu pot sa accept aceasta critica!Iti zic si de ce...house`ul este muzica nu este muzica buna, ci muzica extrem de buna [...] In tara asta plina de manelisti house`ul se tine in 2 maini, abia mai reuseste sa se mentina.
Bine "frate", atunci ce rost mai are sa discutam de muzica? Doar "gusturile nu se discuta". Si teoria ta ca house-ul abia se mai tine pe picioare nu stiu pe ce se bazeaza. Cluburile sunt pline de houseri. Ori asta, ori ii confund eu cu manelistii din cauza aspectului aproape identic si a faptului ca- surpriza! - grupurile astea doua se suprapun destul de mult.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2006, 22:11   #899
Dominic
Guru
 
Dominic
 
Join Date: Feb 2004
Location: On The Chair!
Posts: 385
Send a message via AIM to Dominic Send a message via MSN to Dominic Send a message via Yahoo to Dominic
Bine frate cum zici tu...eu stiam k exista graceful dar nu mai conteaza omul se mai inseala!Am gresit cand am zis k gusturile nu se discuta...se discuta de aceea s`a facut acest topic, vorba vine(gusturile nu se discuta) u know what i mean...dar nu ma asteptam sa fiu asa luat pe sus ca imi place house`ul!Am facut o paralela intre manele si house, cel putin am incercat!Stiu si eu k exista cluburi care sunt plini de asa numitii houseri dar toti defapt asculta un Guta sau un Salam cu Sunca..nu zic ca eu sunt cel mai mare houser sau ca sunt unul "pur sange" dar cel putin nu ascult manele...Ziceam ca house`ul sta in maini din cauza manelistilor si a prostiei...ai vazut si tu cu siguranta cum se imbraca, ce gusturi, cati bani, cum se comporta si asa mai departe un manelista sau un houser.Sunt diferente foarte mari intre ei, unul mai mult sau mai putin agreat de societate!Insa asa cum stim cu toti manelistii ne fac de rusine si nici nu se dau pe posturi TV(Exceptie fac Taraful si care mai este).
Nu am nimik cu manelistii sau cu manelele insa mie personal nu imi plac, atat am vrut sa zic de la bun inceput!
Mai vb
__________________
--The End--
Dominic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2006, 17:02   #900
Morrison
Veteran
 
Morrison
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 165
~ Short Live Update ~

# Joi 5 octombrie @ Utopia - PHONOPIA (prog metal) si ORA H (prog/heavy metal). Rockoteca dupa concert pana dimineata.

# Vineri 6 octombrie @ Utopia - Concert exceptional KUMM !!!

Detalii postere si informatii pe www.metalhead.ro





~ Bucharest METAL NIGHTS 6 ~

10 octombrie CLUB OLD SCHOOL - Preoteasa et. 2 - Ora 20:00

- - CATAMENIA (melodic black metal - Finlanda)
- - WINTERHORDE (atmosferic black metal - Israel)
- - KOROZY (symphonic black metal - Bulgaria)
- - MG42 (deathrash metal - Romania)
- - HATHOR (death/black metal - Romania)

Biletele costa 15 RON si se pot procura din Club Utopia in fiecare zi dupa ora 19:00 ! In ziua concertului, biletele costa 20 RON !

Rockoteca dupa concert !

Pagina Oficiala a evenimentului.



~ Negura Bunget - OM ~

Lansare Oficiala - Vineri 27 octombrie @ Old School

Va fi un concert de peste doua ore care va include piese de pe noul album NEGURA BUNGET dar si piese mai vechi ale trupei.

Pretul unui bilet este de 15 RON. Biletele se pot procura incepand cu 10 octombrie la Bucharest Metal Nights 6. Intrarea limitata la 500 de persoane asa ca grabiti-va sa procurati biletele. Daca vor mai ramane bilete le puteti gasi in fiecare zi in Club Utopia dupa ora 19:00. In ziua concertului biletele costa 20 RON.

Materialul discografic va fi un DIGIPACK ( CD + DVD ) si se va gasi la vanzare in ziua cocnertului la un pret special de 45 RON. Lansarea acestuia oficiala va avea loc chiar pe 27 octombrie prin Code666 (Italia). Acesta cotine piese doar in limba romana !

O productie METALHEAD si NEGURA MUSIC

Pagina Oficiala unde puteti gasi posterul si cover-art-ul albumului: http://negura.metalhead.ro
__________________
METALHEAD Romania
Promotions - Booking - Events and more
www.metalhead.ro | [email protected]
Keeping Rock Music aLIVE since 2002
Morrison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:28.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells