Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 May 2006, 18:25   #4581
frodo baggins
Junior
 
frodo baggins
 
Join Date: May 2006
Posts: 43
Cine esti tu, Nightwane?
frodo baggins is offline   sendpm.gif
Old 19 May 2006, 18:42   #4582
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
n-ai citit mai sus? UN GENIU.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   sendpm.gif
Old 19 May 2006, 18:45   #4583
frodo baggins
Junior
 
frodo baggins
 
Join Date: May 2006
Posts: 43
Un geniu al prostiei.
frodo baggins is offline   sendpm.gif
Old 19 May 2006, 18:56   #4584
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Nope. Eu sunt dumnezeu. Uite, cu D mare daca vrei.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   sendpm.gif
Old 19 May 2006, 18:57   #4585
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
"O, fericita pustietate!" - Robinson Crusoe
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   sendpm.gif
Old 19 May 2006, 19:00   #4586
frodo baggins
Junior
 
frodo baggins
 
Join Date: May 2006
Posts: 43
Acest Nightwane este un individ mai enervant decat peter jackson.Cred ca nu a citit o carte in viata lui.
frodo baggins is offline   sendpm.gif
Old 19 May 2006, 19:05   #4587
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Eu paraca imi aduc aminte ca spunea ca a citit "Cine fantastico y de terror italiano", dar nu bag mana in foc!
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   sendpm.gif
Old 19 May 2006, 19:08   #4588
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by Terror_IST:
Eu paraca imi aduc aminte ca spunea ca a citit "Cine fantastico y de terror italiano", dar nu bag mana in foc!

GENIAL! Respect! No, really. Mai multe. Nu si Biblia insa. Shame on me!
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   sendpm.gif
Old 19 May 2006, 19:41   #4589
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by frodo baggins:
Acest Nightwane este un individ mai enervant decat peter jackson.Cred ca nu a citit o carte in viata lui.

you are disgrace to Frodo
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 19 May 2006, 19:51   #4590
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
No man, he actually IS Frodo!
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   sendpm.gif
Old 19 May 2006, 20:30   #4591
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Ambra Blu:
Stiu, multi i-o reproseaza lui Guy Ritchie, dar mie filmul asta mi se pare o ilustrare pertinenta a 'style over substance'.

...adica exact cum putea fi calificat si 'sin city'.

.................................................. .....................................

the grapes of wrath - e abia al doilea film al lui john ford pe care-l vad, dar e dat drept unul dintre cele mai reprezentative. ce mi-a placut: realismul zugravirii unei americi din perioada crizei de la inceputul anilor '30 (una dintre cele mai memorabile replici a filmului este 'if i am to die, at least i'd like to die all at once'), pastrarea 'feeling'-ului romanului lui steinbeck (este un bun exemplu de roman care trece aproape nealterat in film) si rolul exceptional al lui peter fonda. ce nu mi-a placut e ca iti trebuie ceva rabdare sa rezisti cele 128 minute in fata ecranului: montajul e lenes, ritmul greoi, durata isi spune cuvantul. pretty good pt 1940.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 19 May 2006, 20:46   #4592
frodo baggins
Junior
 
frodo baggins
 
Join Date: May 2006
Posts: 43
A vazut cineva Codul lui Da Vinci pentru ca vreau sa stiu daca sfarsitul este diferit fata de cel din carte?
frodo baggins is offline   sendpm.gif
Old 20 May 2006, 08:49   #4593
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
The Producers - 7/10. Un film al unui spectacol de pe Broadway care rade de alte spectacole de pe Broadway...cu o smecherie la mijloc. Misto versurile si scenariul, de vina e Mel Brooks. Si e si amuzant pana la refuz. Fiecare personaj a fost foarte bine ales...Matthew Broderick fiind putin teapan cand danseaza dar picioarele parca ii sunt in afara trupului...sunt o groaza de stereotipuri dar toti fac ce trebuie. De vazut...

Vertigo - 8,5/10. Just a old fashion mystery solving movie. Sunt sigur ca la vremea lui, acest film a fost ceva mai mult decat iesit din comun...probabil si din cauza ca e regizat de unul dintre cei mai buni regizori care au existat vreodata. Dar chiar si acum...dupa 48 de ani...ramane un film la care vrei sa vezi sfarsitul si cum se desfasoara actiunea dar si ce inseamna "perfect acting" din partea lui James Stewart si a doamnei Kim Novak...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 20 May 2006, 09:14   #4594
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by M0n0:
Vertigo - 8,5/10. Just a old fashion mystery solving movie.
Oho, nici pe departe. Imi pare bine ca ti-a placut, dar "Vertigo" (probabil cosmarul admiratorilor de filme noir) e apogeul creatiei lui Hitchcock. Iar misterul e doar un pretext pentru Hitch de a aborda cateva dintre temele lui preferate: voyeurismul (v. si "Rear Window"), complexul de vinovatie (v. si "Spellbound"), misoginismul si femeia ideala, plus o ocazie de a-l trimite pe James Stewart intr-o calatorie pe meleagurile lui Pygmalion, ale impotentei si ale necrofilismului, iar pe Bernard Hermann in lumea lui Wagner. Si, bineinteles, actorii joaca perfect, iar spectacolul e asigurat de pitorescul metropolei San Francisco si a imprejurimilor sale, precum si de aspectul vizual, impecabi: culorile, panoramele, asezarea interpretilor in fata unor fundaluri impresionante (precum valurile oceanului sau arborii de sequoia) si subtilele miscari ale aparatului de filmat (printre care si celebrul reverse zoom).
10/10
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 20 May 2006, 10:34   #4595
frodo baggins
Junior
 
frodo baggins
 
Join Date: May 2006
Posts: 43
A vazut cineva Codul lui Da Vinci?Difera sfarsitul din film de cel din carte?
frodo baggins is offline   sendpm.gif
Old 20 May 2006, 12:08   #4596
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Gura, Petricä-Frodicä!
(Adicä, de mai tura-vura-gura, cä esti deja bannat - pânä vinerea viitoare, când parcä väd cä iar apari, o, tu, cosmar al moderatorilor din schimbul de noapte!)

Da, MinRep, excelent comentariu! Uite, ASA se face o prezentare de film SCURT SI CUPRINZATOR! ASTA e "Vertigo", si nu altul!
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 21 May 2006, 15:06   #4597
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
The Thing about my Folks - 8/10. Un film 100% american si 100% fun. Povestea este desfasurata in jurul relatiei tata-fiu dintre Sam (Peter Folk, ce rol grozav a facut aici) si Ben (Paul Reiser) Kleinman care nu prea au avut vreo sansa in trecut sa petreaca timp impreuna...acum e de vina mama. Scenariul este simplu si foarte amuzant. E un road movie presarate printre dialoguri sunt peisaje superbe ale americii rustice. Un film 100% placut.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 21 May 2006, 15:16   #4598
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
"Firewall" 5/10 Your average american home-invasion action drama. M-am plictisit rau de filmele de genul asta. Nimic nou sub soare. Un film facut cu, despre si pentru americani. Familia perfecta, compusa din Harrison Ford, un pater-familias care se ocupa cu securitatatea unei banci, Virginia Madsen, o mama arhitect (care parca era ceva mai simpatica cu un carlig in mana), doi plozi anosti si un caine enervant doatat cu zgarda cu GPS. Intr-o seara se trezesc invadati de niste teroristi, adica niste oportunisti care in loc sa munceasca vor sa fure putin din banii poporului. Liderul lor, Paul Betanny nu mi s-a parut deloc in rol (e un fel de corcitura intre Hans Grueber si un psycho-wannabe). Fiindu-i amenintata linistea colibei, Indiana Jones trebuie sa gaseasca o cale de a invinge ultra-sofisticatul sistem de protectie al bancii. Si surpriza! Nu, nu suntem in "Scary Movie 4", dar solutia este un iPod. Product placement baby! Urmeaza urmariri si infruntari barbatesti si multe situatii care daca nu sunt penibile sunt foarte plictisitoare.
PS: Finalul e ca in bancul ala: ce-ti intra pe o ureche, iti iese pe cealalta dar totusi iti ramane in cap?
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   sendpm.gif
Old 21 May 2006, 20:46   #4599
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by M0n0:
The Thing about my Folks - 8/10. Un film 100% american si 100% fun. Povestea este desfasurata in jurul relatiei tata-fiu dintre Sam (Peter Folk...
e Falk toatã ziua
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   sendpm.gif
Old 21 May 2006, 23:18   #4600
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
singura chestie vazuta in ultima vreme care merita mentionata,Bubble a lui Soderbergh,foarte bine lucrat.

...si pt. Clubul tinerilor cineasti

http://www.imdb.com/title/tt0105764/
http://www.imdb.com/title/tt0428441/
Serghei is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:55.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells