Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Jan 2006, 11:29   #3781
rzvnblc
Novice
 
rzvnblc
 
Join Date: Jan 2006
Location: Soul Kitchen
Posts: 18
Village of the Damned ('60) - interesant, oarecum primitiv, una peste alta, un clasic al genului... 7/10
__________________
Have a strange day...
rzvnblc is offline   sendpm.gif
Old 24 Jan 2006, 14:26   #3782
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Brokeback Mountain
Si intr-un sfarsit, mult prea aclamatul BM a trecut si prin fata ochilor mei.O linie foarte subtire intre penibil si acest film.Totusi ea exista...O poveste vazuta prin ochii unui regizor care tine la cei doi protagonisti.Cadre lucrate, normal, DOP a fost Rodrigo Prieto, care cred ca a reusit cel mai bun film al sau dpdv al imaginii.BM este corect filmat, facut parca pentru a lua premii.Publicul vrea sa vada impresionantul, iar o poveste intre 2 homo este impresionanta pentru cei mai multi.Dar nu destul de impresionanta cat sa nu pot afirma ca a fost boring in unele momente.Scenariul nu sta prea bine in picioare, pentru ca Ennis a vazut in copilarie ca unui poponar i s-a intamplat nu stiu ce si nu stiu cum si de atunci e cu frica sa nu se afle blabla, sa nu i se intample la fel.Faza e ca psihologic vorbind daca un pusti vede o chestie de genul ala, exista o sansa mult mai mare ca instinctul ce poponarism cu care s-a nascut sa ii dispara (sau sa il reprime) si sa nu se atinga ever de un barbat.E ca si cum ai inchide un pusti de 4 ani pe intuneric, se va speria pentru mult timp.Dar gata, sa nu mai fac pe psihologul pe aici...Ii dau un 7.5/10, ca a avut multe cadre frumoase.
__________________
"No great artist ever sees things as they really are. If he did he would cease to be an artist." - Oscar Wilde
st3fan is offline   sendpm.gif
Old 24 Jan 2006, 15:44   #3783
VaVaVuum
Junior
 
VaVaVuum
 
Join Date: Sep 2005
Location: Buc
Posts: 25
Auzisem ca Brokeback Mountain e un western gay. Problema e ca e gay, dar nu e deloc western. Toate astea se puteau intampla foarte bine si pe Muntele Gaina. Intamplator, am citit si nuvela aia dupa care a fost facut filmul si regizorul nu adauga absolut nimic de la el, total lipsit de imaginatie. Un western gay cumva autoparodic ar fi fost fun.
__________________
I don't believe in afterlife, although I'm bringing a change of underwear.
VaVaVuum is offline   sendpm.gif
Old 24 Jan 2006, 15:53   #3784
VaVaVuum
Junior
 
VaVaVuum
 
Join Date: Sep 2005
Location: Buc
Posts: 25
Bine, asa e, nu prea se organizeaza rodeouri pe Muntele Gaina, dar oricum.
__________________
I don't believe in afterlife, although I'm bringing a change of underwear.
VaVaVuum is offline   sendpm.gif
Old 24 Jan 2006, 15:58   #3785
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by Nightwane:
Lost Paradise

Revazut in compania unor muieri. Ramane filmuletul ala mic, stangaci dar oh-so-psychotronique. Desi la partea de sfx lasa de dorit, muierile cu care l-am vazut zbierau din 5 in 5 minute la mine:´´DACA E PE BUNE, MA SINUCID!!!´´

link pe imdb, please. Flamboyantule.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   sendpm.gif
Old 24 Jan 2006, 16:12   #3786
alc
Veteran
 
alc
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 177
Am vazut in sfarsit jarhead 7/10 Cum poti trece printr-un razboi fara sa tragi un foc de arma.
alc is offline   sendpm.gif
Old 24 Jan 2006, 16:57   #3787
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
santa sangre - alejandro jodorowsky
8siunpic/10 superb si :love: dar oarecum dezamagitor in the end, prea mura-n gura... nonetheless a film worth admiring
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   sendpm.gif
Old 24 Jan 2006, 17:01   #3788
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
memoirs of a geisha - another piece of american crap

chloe in the afternoon - best Rohmer so far
__________________
cherryblossom is offline   sendpm.gif
Old 24 Jan 2006, 22:19   #3789
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by cherryblossom:
memoirs of a geisha - another piece of american crap

damm...am scapat ca printre urechile acului...de-ti dadeam filmul imi luam vreo cateva
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 25 Jan 2006, 01:11   #3790
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Re: plictisitul la filme (catre cei avizati, Benny & Stefan), a zis bine cine a zis ca asta nu spune nimic despre film, ci mai degraba despre privitor.

Re: realismul filmul Brokeback Mountain, I disagree with Benny. E realist cat se poate. Parerea mea. Si oricum that's not the point here. Mie MB nu mi s-a parut o capodopera, da' mi s-a parut BUN. Iar Heath Ledger a dovedit ca e un actor extraordinar.

Cat despre homosexualitate, mie asta mi se pare o chestie secundara in film. Da, la inceput e un oarece iz gay in the air, dar dupa ce trecem de momentul seducerii si cei doi se implica mai adanc, povestea devine o simpla poveste despre o relatie, cu fericirile si nefericirile ei. Si in directia asta filmul mi se pare foarte reusit.
europe_east is offline   sendpm.gif
Old 25 Jan 2006, 01:15   #3791
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
vazut Brokeback Mountain . 8/10 de la mine si cateva premii Oscar (meritate!)
film inteligent, "desen clar in covor" (poveste liniara), bine filmat, excelent jucat, soundtrack bun, dar "pelecola" e usor lungita... finalul e "mishto", transgresand tematica gay, capabil sa stoarca lacrimi "mamelor din lumea toata" si nu numai... ma rog, sentiment, intelegere, toleranta. victoria omului asupra omului...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   sendpm.gif
Old 25 Jan 2006, 02:13   #3792
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Dar n-are nici o legatura faptul ca e vorba despre 2 homosexuali. E o poveste de dragoste. Dar sa-i ia o ora jumate ca sa ma bage in viata lor inerta... nu e bine.

Munich - 9.5/10 - Nu un film Spielberg. Ideea e ca misiunea lor e incredibil de inutila si nesfarsita, pentru ca oricati ar omori, apar de 10 ori mai multi. Cel mai tare sfarsit de film pe care l-am vazut in ultimul timp si Eric Bana poate sa joace.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 25 Jan 2006, 09:20   #3793
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
bai benny, nu ca vreau sa iau apararea lui 'brokeback" - care nu mi se pare o capodopera, ci cum spunea herbert mai sus: un film curat, sensibil, bine facut... -, dar daca n-ai avea virsta pe care-o ai as da cu tine de pamint de nu te-ai vedea! (asa, ai cirumstante atenuante ) pai ce dracu inseamna la tine "n-are actiune", mai frate? a pune datele unei povesti, pe ecran, nu e actiune? instalarea unei tensiuni psihologice nu ti se pare ceva interesant? contemplarea unui peisaj nu e cinema? cind "nu se intimpla nimic" (take early wenders, for that matter) nu se intimpla, totusi, foarte mult - din pvd filmic??
sa mor io, pt unii dintre voi, actiune e cum sint pt protv "stirile de la ora 5": tre sa curga singe sau sa se miste ecranu de vinzoleala penala... well, listen to that: pe mine, tocmai asta ma plictiseste! in timp ce contemplarea unui chip, a unei stari, a unui "peisaj interior" (vezi wkw) ma pasioneaza la culme... got it?
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 25 Jan 2006, 09:37   #3794
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Haideti mai. La cate povesti heterosexuale de dragoste a trebuit sa suporte populatia gay de-a lungul timpului, I think we owe them one.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   sendpm.gif
Old 25 Jan 2006, 12:05   #3795
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by Cinemania:
Originally Posted by cherryblossom:
memoirs of a geisha - another piece of american crap

damm...am scapat ca printre urechile acului...de-ti dadeam filmul imi luam vreo cateva

ti-e frica, huh?

in alta ordine de idei, vad ca in timp ce eu am ramas la filmele lui Eric Rohmer, toata lumea se uita la Brokeback Mountain.. pot sa zic ca dupa 10 filme de Rohmer as mai vedea inca 10... love them all :love:.. mai are cineva sa-mi mai dea si mie citeva? Ma nuit chez Maud?
__________________
cherryblossom is offline   sendpm.gif
Old 25 Jan 2006, 17:46   #3796
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
A History of Violence - 9/10 small town drama with a big background...drama cu o poveste foarte complexa si plina de emotii excelent capturate de lentila lui Cronenberg...actorii au fost flawless...putina one man army action...dar cu un sfarsit atat de bun incat nici nu a avut nevoie de cuvinte...o drama despre oameni si despre sentimente...merita.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 26 Jan 2006, 00:32   #3797
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
o brother where art thou - marca coen
7,5/10

se foloseste foarte bine de sursa de inspiratie mentionata (homer-odiseea). road movie plin de ironical singing starring mr clooney si mr turturro dar nu numai, si un perpetuu deus ex machina a la grecia antica.. nice nice, not thrilling but nice.
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   sendpm.gif
Old 26 Jan 2006, 00:36   #3798
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Intergalatic Time Travel Quest 4 - 10/10 - Un scurtmetraj care transcende timpul si spatiul vorbind despre conditia femeii care este silita sa faca lucruri pe care nu stie de ce le face. Este complicat, dar tezist. In a doua jumatate e post tezist. Actorii puteau, insa, sa se straduiasca un pic mai tare, desi tipa cu bustul mare prezinta mare potential.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 26 Jan 2006, 07:43   #3799
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
This Boy's Life - 8/10: ok, aici avem probabil unul dintre cele mai bune roluri facute de Robert DeNiro in intreaga lui cariera. El face tot filmul sa mearga cum trebuie, desi nu as subaprecia meritele lui Michael Caton-Jones (care intuieste perfect ritmul pe care povestea trebuie sa-l aiba) si ale lui DiCaprio (care, totusi, reuseste sa-i tina piept - din toate punctele de vedere - unui DeNiro in mare forma).
Daca finalul nu ar fi foat atat de brusc si daca nu ar fi aparut explicatiile alea pe ecran, ar fi fost minunat...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 26 Jan 2006, 12:36   #3800
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by Lady_Skar:
Haideti mai. La cate povesti heterosexuale de dragoste a trebuit sa suporte populatia gay de-a lungul timpului, I think we owe them one.

Powah to the Gay Subversive Action-oriented Subliminal International Association!!
C'mon, cut ze crap
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:28.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells