Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Nov 2003, 16:09   #1
Ping
Veteran
 
Ping
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 160
Seriale TV

Pentru mine televiziunea inseamna in primul rand seriale. Desigur, nu stramb din nas daca vad un film bun sau eventual bunicel. Dar in primul rand vreau sa vad seriale. Din pacate au trecut vremurile alea de prin 96-98 cand eram bombardati su seriale bune pana si pe Prima TV ( Fraser ). Imi plac foarte mult serialele, de comedie, drama sau actiune. Cel mai mult dupa revolutie mi-a placut Cracker. Apoi Dosarele X, Twin Peaks, Lege si ordine,sau cele cateva cu cabinete de avocatura (le-am uitata numele) De comedii ce sa mai vorbim, Seinfeld ( o capodopera din punctul meu de vedere), Cheers, Fraser, Friends, Bundy, Dragul de Raymond, Sex and the city si multe altele. Ar trebui sa adaug in mod special Lonesome Dove cu Robert Duvall si Tommy Lee Jones ( a fost dat de postul 31 parca cel care era inainte de ProTV)

Acum serialele bune au disparut cu desavarsire. Sunt nemultumit de oferta televiziunilor. Au inceput sa bage seriale romanesti deosebit de tampite. Pana si Calinescu face un serial de tot cct. Vulgaritati incredibile. Asta pana saptamana trecuta cand intamplator dupa ora 23:00, vineri am dat de un serial pe AXN care se chama Street time cu Rob Morrow ( cel dintr-un alt serial care mi-a placut - Northern exposure ). Din pacate nu stiu al catelea episod era, nu l-am prins de la inceput, pe site-ul AXN se cheama Pretul Libertatii si este vineri de la 23:00 la 24:00. Nu am vazut decat putin dar pot spune ca mi-a atras atentia. Voi l-ai vazut ?

Care sunt insa serialele care v-au tinut in fata televizoarelor de-a lungul timpului?
Ping is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2003, 23:17   #2
Persephone
Junior
 
Persephone
 
Join Date: Nov 2003
Location: Everywhere
Posts: 30
Mie mi-au placut foarte multe seriale care au fost date la Tv si care din pacate au disparut cu desavarsire: Ally McBeal, Will&Grace, Sex and the city, Seinfeld, dar cel mai tare serial de comedie al tuturor timpurilor este fara nici o urma de indoiala "Friends". In momentul in care am vazut ca n-au de gand sa-l mai dea la Tv, am facut rost de el pe cd-uri si pot sa spun ca din punctul asta de vedere sunt cel mai fericit om pt ca pot sa ma uit la toate episoadele la orice ora !!!
__________________
It is a fool who looks for logic in the chambers of the human heart !
Persephone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2003, 09:06   #3
Ping
Veteran
 
Ping
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 160
Am uitat sa spun ca singurul serial care ma atrage in acest moment este Crime Scene Investigation. Cine ar fi putut sa spuna ca in ploaia asta de televiziuni TVR-ul va iesi in fata ?
Ping is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2003, 12:54   #4
cristivasile
Junior
 
cristivasile
 
Join Date: Nov 2003
Location: Bucuresti
Posts: 30
Send a message via Yahoo to cristivasile
Intreb si eu...A vazut careva acum cativa (multi) ani pe TVR2 Berlin Alexanderplatz? Era o ecranizare dupa Alfred Doblin in regia lui Fassbinder. Ala era un serial misto, desi dat la ore imposibile...
cristivasile is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2003, 13:39   #5
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Se mai uita cineva la Familia Bundy ? K io' tot ma uit shi nu ma satur shi shtiu k e pe terminate serialul ... ce azti vrea sa urmeze ?

Io am o pofta de Seinfeld de foarte multa vreme ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2003, 13:55   #6
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
eu am reusit sa ma uit pentru a treia oara, la serialul Quantum Leap si pot spune ca mi-a placut la fel de mult ca si prima data...
de ce Familia Bundy se reia aporoape in fiecare an, iar Seinfeld nu a fost reluat deloc?
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2003, 14:40   #7
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
A fost reluat la un an dupa premiera dar era difuzat la ore imposibile (1-2 noaptea).
Cate nopti de "nesomn" am mai avut stand si inregistrand episoadele...
Si tot mi-au scapat vreo 10-15... (dar din 178 cate a avut in total nu se prea simt... )

Da, sunt maniac... acel serial chiar mi-a placut... nu stiu de ce nu fac si un film Seinfeld... cred ca ar avea un succes incredibil.

Quantum Leap a fost un serial foarte misto... si eu sunt fan... pacat ca s-a terminat in "coada de peste" si nu au mai continuat filmarea lui cu noi episoade.
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2003, 20:20   #8
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Ignorand celebrele "oldies but goldies" si concentrandu-ne asupra serialelor de acum


In ultimul timp, mai reusesc sa ma uit la acel" Crime Scene Investigations", pentru ca mi se pare singurul serial care chiar merita (desi se reia "Sunset Beach" :lol: 8) :lol: ). In plus, parca singurul serial care nu te plictiseste si combina doua cazuri de crima fara sa te faca sa-ti vajaie capul.

Cu adevarat interesante sunt filmele cu Hercule Poirot - nu neaparat ca serial - de pe "Hallmark". Se tot reiau, dar cele mai mult sunt interesante, oricum. (acum, parca le dau duminica la amiaza). Ma rog, daca va place "Tilica - steluta de cinema" (titlul e oribil!), puteti sa ramaneti la el...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2003, 11:09   #9
aleenutzza
Junior
 
aleenutzza
 
Join Date: Nov 2003
Location: bucuresti
Posts: 46
dar "six feet under" (de pe HB nu place nimanui?
aleenutzza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2003, 12:25   #10
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Wut abot M*A*S*H-cred k e serialul meu preferat-shi el shi filmul au fost superbe-mult mai veridice dekat porcariile de-acum-ala a fost singurul serial la care am plans,o singura data,kand cu moartea lui H.Blake.
Ma uitam si la Quantum Leap,era simpatic la vremea lui,shi chiar vara asta l-am revazut,dar parca mai mult asha,k sa vad ce se mai vede.Din serialele astea 'du-te vino' cu adolescenti emancipati si flacai tomnateci,mi-a placut 'Cybill'(adica Alicia Witt also knownd as Zoey :lol: ).
Familia Bundy m kam plictiseste lately-da,cand am vazut-o de primele trei ori mi-a placut.Era interesant si ala cu MIchael J. FOx,o comedie cu(acum e la mare moda)viatza la Casa Alba-i-am cam uitat numele.Cat despre Seinfeld am auzit ca aia de la PRo tv nu intentioneaza nimic serios in privinta asta cel putzin inca vreun an-doi,kat despre celelalte televiziuni...?

Ma mir cum de-atzi uitat de Dallas?Tin minte din anii copchilariei knd se strangea familionu' in fata micului ecran si era o ora magica...

Cel mai mult urask 'Sex 'nd the city' DUmnezeule mare!Femeile alea ma calca pe nervi!
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2003, 14:13   #11
aleenutzza
Junior
 
aleenutzza
 
Join Date: Nov 2003
Location: bucuresti
Posts: 46
preferi "the mind of the married man"?
aleenutzza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2003, 15:44   #12
Persephone
Junior
 
Persephone
 
Join Date: Nov 2003
Location: Everywhere
Posts: 30
"Mintea unui barbat insurat" e mistocutz desi cateodata ma cam deprima ! Daca dupa insuratoare toti barbatii incep sa gandeasca precum protagonistii nostrii, m-am hotarat.....nu ma mai marit !!!
__________________
It is a fool who looks for logic in the chambers of the human heart !
Persephone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2003, 19:27   #13
Leonard Pyron
Guru
 
Leonard Pyron
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 444
Originally Posted by Persephone:
Daca dupa insuratoare toti barbatii incep sa gandeasca precum protagonistii nostrii.....!

Femeile se marita sparad ca ii vor schimba ele pe barbatii astia. Si nu reusesc.
Barbatii se insoara sperand ca alesele vor ramane mereu neschimbate. Iar ele se schimba...
Leonard Pyron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2003, 21:25   #14
Persephone
Junior
 
Persephone
 
Join Date: Nov 2003
Location: Everywhere
Posts: 30
Adevarat ! Multe femei se marita sperand sa-l schimbe pe alesul inimii lor ! This is the biggest mistake ever ! Exista un citat care spune cam asa : " Nu te casatori cu cel alaturi de care crezi ca o sa poti trai, casatoreste-te cu cel fara de care nu poti trai !" Nu mai stiu cui ii apartine, dar in mod cert e un om destept ! Chestiile care te deranjeaza 0,1% la el atunci cand sunteti impreuna, o sa te aduca la disperare daca iti vei petrece restul vietii alaturi de el ! So... don't get married unless he's perfect ! :wink: Kiddin' of course !
__________________
It is a fool who looks for logic in the chambers of the human heart !
Persephone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2003, 23:00   #15
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Originally Posted by aleenutzza:
dar "six feet under" (de pe HB nu place nimanui?

Place.

http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...?t=2094&hist=0
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2003, 23:13   #16
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Originally Posted by Leonard Pyron:
Femeile se marita sparad ca ii vor schimba ele pe barbatii astia. Si nu reusesc.
Barbatii se insoara sperand ca alesele vor ramane mereu neschimbate. Iar ele se schimba...

...zise traducatoru' pyronu'
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2003, 23:45   #17
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Iar ca seriale preferate...hmm...acum imi vin in minte Twin Peaks, X Files, Friends, Seinfeld, Married With Children, Six Feet Under, Band of Brothers, The Outer Limits si 7th Heaven. Cam astea ar fi...
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2003, 11:16   #18
aleenutzza
Junior
 
aleenutzza
 
Join Date: Nov 2003
Location: bucuresti
Posts: 46
Originally Posted by Danny:
Originally Posted by aleenutzza:
dar "six feet under" (de pe HB nu place nimanui?

Place.

http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...?t=2094&hist=0


ufff, m-am linistit!
..si uitasem de "band of brothers".
amandoua mi se par de 5 stele!

ps: ...si acum vad ce "locatie" ai... :wink:
aleenutzza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2003, 11:27   #19
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Pai mi-au placut in mod deosebit Masada, The Visitor, JAG, Felicity (acum duminica la ora 16:00 aprox. pe Romania 1 - serie noua), The Outer Limits, The X Files (cu Fox si Scully), si multe altele la fel de frumoase care au fost mentionate aici.

Apropo...
Originally Posted by emanuel:
Cate nopti de "nesomn" am mai avut stand si inregistrand episoadele... Si tot mi-au scapat vreo 10-15... (dar din 178 cate a avut in total nu se prea simt...
Ceva imi spune ca sistemul ShowView nu va fi implementat in Romania prea curand (adica pana peste vreo 10 ani+). Televiziunile stiu de ce! 8) Ma mut in Olanda/Germania cat pot de curand. Sper sa nu fie pe la vreo 60 de ani.
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2003, 14:20   #20
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Originally Posted by aleenutzza:
ufff, m-am linistit!
..si uitasem de "band of brothers".
amandoua mi se par de 5 stele!

ps: ...si acum vad ce "locatie" ai... :wink:

De acord. Sunt singurele seriale din ultima vreme la care am incercat sa
nu pierd nici un episod.
Referitor la locatia mea...poate nu realizezi dar e aceeasi cu a ta.
La cate tone de praf sunt prin Bucuresti, cu totii traim sub pamant... :wink:
Asta ca sa nu adaugam poluarea, aglomeratia, haosul, mizeria, stresul...
damn I love this city

De "La Piovra" isi aduce aminte cineva?
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells