Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Mar 2010, 20:08   #1
Royalewithcheese
Novice
 
Royalewithcheese
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3
O noua generatie de film-makers care revolutioneaza cinematografia.

In ultimii ani o noua generatie de film-makers "lowcost" si-au facut aparitia in toata lumea.
Datorita noilor generatii de camere si a medilor de editare lowcost cum ar fi suita Adobe cu posibilitate de color correction si efecte speciale multi si-au luat inima in dinti si s-au pus pe treaba. Majoritatea au fost deja contactati de marile studiouri cinematografice.

Am incercat sa urmaresc fenomenul la cererea unei reviste din SUA, unde ulterior voi publica un articol. Am ales special niste exemple de productii low cost dar cu extrema calitate in ordinea crescatoare a bugetului. Cu ritmuri agile, efecte especiale si tot ceea ce are nevoie o superproductie.

1. Alive in Joburg de Neill Blomkamp - Africa de Sud. Dupa acest metraj a fost contactat de Peter Jackson si i sa oferit un contract de 30 milioane (District 9) -240 millioane box office

http://www.youtube.com/watch?v=Jmd8BDiB-qU

2. Panic Attack! de Federico Alvarez - Uruguay (buget 300$ dupa cum afirma in CGISociety) ulterior a fost contactat Sam Raimi care i-a oferit 1 milion pentru a scrie un scenariu si 30 milioane pentru un viitor film.

http://www.youtube.com/watch?v=-dadPWhEhVk

3.Operation Paperclip de Bogdan Toma- Romania (buget 5000 euro sursa CGISociety) contactat din Chicago si Anglia lucreaza la un concept inspirat in Fallout, DeusEx- stil "futuristic cyberpunk" - concepte exclusive facebook.

http://www.youtube.com/watch?v=uGofNJaz8WI

4.Paranormal Activity de Oren Peli - Israel (buget 15000$ sursa www.imdb.com), dupa doi ani a reusit sa atraga atentia studiorilor Paramount si dupa un marketing brutal in retele sociale cu peste 5000 de asociati a reusit sa-si promoveze filmul ulterior a fost ajutat de Steven Spielberg. Paramount ia oferit 5 milioane pentru Area51 cu conditia sa pastreze stilul.

http://www.youtube.com/watch?v=OSSqxrh5kp8

Astea sunt doar cateva exemple notabile.

Credeti ca sunt doar niste sclipiri de moment sau cei mentionati mai sus vor rezista dea lungul anilor. Ginditiva bine la raspuns pentru ca in Istorie au mai fost cazuri, exemplu: Francis Ford Coppola- Apocalypse Now despre care criticii timpului au afirmat ca este "cel mai prost film facut vreodata" si acum este pe locul 35 din topul 250 in IMDB, si unul dintre cele mai aclamate filme din istorie, nu cred ca vreti sa comiteti aceeasi eroare.
Royalewithcheese is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 20:10   #2
LinisteSeFilmeaza
Novice
 
LinisteSeFilmeaza
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3
Interesant topic. Sunt din ce in ce mai multi tineri care pot incepe o cariera in

cinematografie datorita avansului tehnologic prin aparitia unor camere performante(Red

One si mai nou 5D, 7D de la Canon) dar relativ ieftine comparand cu Panavision si Arri

de 35mm reducand astfel costurile de productie si postproductie enorm de mult. Oricum

camera nu este totul, ceea ce conteaza mult mai mult cred ca e scenariul,

ingeniozitatea regizorului, actorii, editorul, sound design, sunt o multitudine de

elemente care adunate si combinate in mod corect pot da un produs de calitate.

Referitor la ultimula intrebare Oren Peli nu rezista iar ceilalti cred ca daca se tin de treaba au o sansa destul de buna sa se mentina in timp, poate nu ca si Coppola dar oricum, Coppola e unic.

Last edited by LinisteSeFilmeaza : 17 Mar 2010 at 20:15.
LinisteSeFilmeaza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 20:29   #3
pakslash
Novice
 
pakslash
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 5
Sigur ca vor rezista. Cine nu moare se face mai puternic. Mai ales ca vorbim despre persoane care s-au obisnuit sa traiasca si sa faca filme cu 4 lei, mai tarziu cand dau de bani vor proceda ca ceilati... Partea buna ca cel care e obisnuit cu greul se descurca toata viata, ala care a trait in puff cand il loveste necazul e ca si cum l-ar lovi trenu. Stiu eu cazuri din astea care au ajuns la nebuni, ca acolo fac practica Sper cand termin facultatea sa nu termin mai rau ca ei

Acum vreo 10 ani era o moda la televizor, dadeau stiri despre tineri care spargeau serverele Pentagon cu 486 si tot acolo spuneau ca au fost racolati de americani, CIA si alte organizatii din astea benefice, de orfani...

Last edited by pakslash : 17 Mar 2010 at 20:41.
pakslash is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 22:55   #4
reillz
Junior
 
reillz
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 30
Daca se descurca cu bugete mici nu inseamna neaparat ca atunci cand o sa faca filme cu zeci de milioane o sa le iasa de minune... pot la fel de bine s-o dea in bara grav de tot.
reillz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 23:26   #5
Royalewithcheese
Novice
 
Royalewithcheese
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3
Asta inseamna ca cei care investesc bani in ei sunt total incompetenti(Peter Jackson, Sam Riami, Steven Spielberg) dar nu prea cred - au in spate birouri intregi de marketing. Poate ai dreptate dar... Se spune ca de la 30 milioane in sus regizorul nu mai are controlul filmului... In ultimii ani sa perfectionat atat de mult marketingul ca se poate vinde orice "a good salesman can sell everything" Nixon O.Stone.
Odata ce ai atras atentia si te-ai bagat in grupul lor totul se rezolva de la sine.

Last edited by Royalewithcheese : 19 Mar 2010 at 14:06.
Royalewithcheese is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 23:38   #6
Exodus
Novice
 
Exodus
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 6
si curand veti descoperi ca, daca apa e calda, e mai scumpa.

hai sanatate si fericire!
urez succes excelurilor voastre
Exodus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2010, 01:10   #7
Royalewithcheese
Novice
 
Royalewithcheese
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3
Asta e buna
Oricum in general treburile astea nu trebuiesc neglijate.
Si excelu e vechi nu se mai foloseste de la 486...

Acum se foloseste formula asta:

http://www.physorg.com/news185781475.html

Asta pentru cei care inca cred ca filmele sunt facute la intimplare...

Asta cere piata. In trecut lumea nu prea era pretentioasa cand cumpara baconu in supermarket de exemplu, de cind cu modele astea ca fiecare isi alege bucata de bacon la milimetru ca are nu stiu cite calorii etc, va garantez ca au inventat astia niste metode de a ingrasa porcu doar cu 2,5 centimetri de grasime astfel la prepare (fiert si umflat artificial) sa ajunga la 22 cm exact si se arunca restu ca lumea nu mai consuma si altceva. De asta cresc preturile ca sa compenseze pierderea.
Traim cum traim pt. ca noi o cerem si alti profita la maxim si se joaca cu noi...

Last edited by Royalewithcheese : 19 Mar 2010 at 01:25.
Royalewithcheese is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2010, 12:01   #8
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
director = in limba romena REGIZOR
multumim.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:25.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells