Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 May 2007, 15:29   #1
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Das Leben der Anderen

nu vreau sa cred ca filmul acesta va fi prezent in Romania numai in proiectul desfasurat in luna mai in cinci orase ale tarii dintre care doar doua, intr-adevar, cele mai importante pentru ceea ce discuta filmul, insa doar doua - Bucuresti si Timisoara - il vor vedea, propriu-zis! zilele filmului european ar trebui sa devina anul unui film european in Romania! pentru noi, filmul ridica semne mari de intrebare cel putin cu privire la cuviinta unei istorii politice in care inca nu stim cine au fost cei care au facut posibila o jumatate de secol de nenorocire.

poate cineva sa spuna in Romania: Es ist fur mich ?

este Conversatia devenita politica de stat... apoi,
este echivalentul cinematografic al romanului Crima si Pedeapsa...

in B! si Tm! - luati-va parintii de mina, bunicii, vecinii - trebuie sa vada acest film!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2007, 23:28   #2
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Re: Das Leben der Anderen

Originally Posted by gionloc:
nu vreau sa cred ca filmul acesta va fi prezent in Romania numai in proiectul desfasurat in luna mai in cinci orase ale tarii dintre care doar doua, intr-adevar, cele mai importante pentru ceea ce discuta filmul, insa doar doua - Bucuresti si Timisoara - il vor vedea, propriu-zis! zilele filmului european ar trebui sa devina anul unui film european in Romania! pentru noi, filmul ridica semne mari de intrebare cel putin cu privire la cuviinta unei istorii politice in care inca nu stim cine au fost cei care au facut posibila o jumatate de secol de nenorocire.

poate cineva sa spuna in Romania: Es ist fur mich ?

este Conversatia devenita politica de stat... apoi,
este echivalentul cinematografic al romanului Crima si Pedeapsa...

in B! si Tm! - luati-va parintii de mina, bunicii, vecinii - trebuie sa vada acest film!

Groaznic film :sick:
Oportunist, oportunist, in goana dupa premii, cu un scenariu tras de par. Un tip devine din rau bun fiindca asculta muzica lui Brahms sau a nu stiu cui... fiindca citeste Brecht. Hai sa fim seriosi!! :lol:
imi pare rau pentru cei care au suferit intr-adevar de pe urma acestui regim si care nu se vor recunoaste in filmul lui Henckel sau cum il chema.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2007, 23:45   #3
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Re: Das Leben der Anderen

Originally Posted by klein:
Groaznic film :sick:
Oportunist, oportunist, in goana dupa premii, cu un scenariu tras de par. Un tip devine din rau bun fiindca asculta muzica lui Brahms sau a nu stiu cui... fiindca citeste Brecht. Hai sa fim seriosi!! :lol:
imi pare rau pentru cei care au suferit intr-adevar de pe urma acestui regim si care nu se vor recunoaste in filmul lui Henckel sau cum il chema.

(!!!daca nu ati vazut filmul, poate ca nu ar trebui sa urmati discutia aceasta...)

cei care au suferit vor privi cu fiori prima parte...
partea a doua e adresata celor care au supravietuit si celor care vin dupa lumea aceea!

e o excelenta scrutare a raului (scena bancului, in cantina, de ex!) si o sensibila cautare a redemptiunii. un film cu o calda tusa paliativa in partea a doua. poate ca nu ar fi fost reala in lumea aceea, insa cinematografic e binevenita! de aici si amintirea atmosferei din 'Crima si Pedeapsa'.

tipul acela se schimba fiindca are puterea de a o face! de aceea spuneam: cine dintre ai nostri poate spune propozitia de final a filmului? nici unul, probabil...
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2007, 11:08   #4
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Re: Das Leben der Anderen

Originally Posted by gionloc:
luati-va parintii de mina, bunicii, vecinii - trebuie sa vada acest film!
n-aº recomanda asta cu aºa entuziasm. cei mai bãtrîni au trãit vremurile alea pe pielea lor ºi nu vor afla absolut nimic nou din film. cel puþin aºa mi-a zis tata (cred cã l-a vãzut parþial sau l-a rãsfoit cã el nu vede filme decît pe calculator). e recomandabil celor sub 20 de ani care n-au prins perioada ceauºistã. dar oricum lumea e familiarizatã (ºi sãtulã) ºi acum cu ceea ce evocã filmul, din cauza veºnicelor scandaluri cu CNSAS-ul prezente ºi acum în mass-media. e un film fãcut în primul rînd pentru americani ºi þãrile cu tradiþie democraticã care n-au cunoscut aºa ceva. numai pe ei i-ar putea ºoca.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2007, 14:51   #5
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Re: Das Leben der Anderen

Originally Posted by gionloc:
(!!!daca nu ati vazut filmul, poate ca nu ar trebui sa urmati discutia aceasta...)
De ce? In general daca nu ati vazut filmele despre care se discuta pe acest forum, mai bine nu intrati. Subiectele si surprizele sunt dezvaluite de cele mai multe ori.

Originally Posted by gionloc:
cei care au suferit vor privi cu fiori prima parte...
nu bag mana-n foc
Originally Posted by gionloc:
partea a doua e adresata celor care au supravietuit si celor care vin dupa lumea aceea!
tot filmul e adresat celor care nu au trait regimul, de unde si oportunismul de care ziceam

Originally Posted by gionloc:
e o excelenta scrutare a raului (scena bancului, in cantina, de ex!)
deja-vu, nu cred ca mai impresioneaza pe cineva

Originally Posted by gionloc:
poate ca nu ar fi fost reala in lumea aceea, insa cinematografic e binevenita!
problema e inca si mai profunda si anume ca cinematografic nu propune nimic. e plat, e inexpressif

Originally Posted by leonard:
e un film fãcut în primul rînd pentru americani ºi þãrile cu tradiþie democraticã care n-au cunoscut aºa ceva. numai pe ei i-ar putea ºoca.
asa e!
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2007, 15:10   #6
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Re: Das Leben der Anderen

Originally Posted by Leonard:
Originally Posted by gionloc:
luati-va parintii de mina, bunicii, vecinii - trebuie sa vada acest film!
n-aº recomanda asta cu aºa entuziasm. cei mai bãtrîni au trãit vremurile alea pe pielea lor ºi nu vor afla absolut nimic nou din film.

nu e vorba de soc... nu in aceasta idee recomand filmul cuiva care a trait povestea respectiva... e vorba de traversarea unei perioade (filmice) intru ostoirea unor amintiri legate de acea vreme - partea a doua a povestii, mai ales pentru intrebarea pe care eu o vad viabila dupa inceheierea povestii: cite personaje pot spune in realitatea ceea ce tipul spune in film? si atunci de ce se mai afla printre noi in functii publice?... pentru societatea noastra - cred ca am mentionat asta in prima interventie - filmul asta poarta numeroase intrebari cu raspuns dureros! de aceea e un exercitiu interesant si, in acelasi timp, unul care ar putea lucra putin prin constiinta ''societatii civile''...

oricum, per total, eu il consider un film bun!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2007, 15:53   #7
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Re: Das Leben der Anderen

Originally Posted by klein:
Originally Posted by gionloc:
nu vreau sa cred ca filmul acesta va fi prezent in Romania numai in proiectul desfasurat in luna mai in cinci orase ale tarii dintre care doar doua, intr-adevar, cele mai importante pentru ceea ce discuta filmul, insa doar doua - Bucuresti si Timisoara - il vor vedea, propriu-zis! zilele filmului european ar trebui sa devina anul unui film european in Romania! pentru noi, filmul ridica semne mari de intrebare cel putin cu privire la cuviinta unei istorii politice in care inca nu stim cine au fost cei care au facut posibila o jumatate de secol de nenorocire.

poate cineva sa spuna in Romania: Es ist fur mich ?

este Conversatia devenita politica de stat... apoi,
este echivalentul cinematografic al romanului Crima si Pedeapsa...

in B! si Tm! - luati-va parintii de mina, bunicii, vecinii - trebuie sa vada acest film!

Groaznic film :sick:
Oportunist, oportunist, in goana dupa premii, cu un scenariu tras de par. Un tip devine din rau bun fiindca asculta muzica lui Brahms sau a nu stiu cui... fiindca citeste Brecht. Hai sa fim seriosi!! :lol:
imi pare rau pentru cei care au suferit intr-adevar de pe urma acestui regim si care nu se vor recunoaste in filmul lui Henckel sau cum il chema.
Esti cu adevarat prost.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2007, 16:31   #8
Holden
Junior
 
Holden
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 51
"Vietile celorlalti" este filmul care m-a impresionat cel mai mult dintre cele vazute in 2007.
Inainte de toate, nu cred ca ar trebui sa privim superficial tema filmului incadrand-o in curentul "anti-comunist". La drept vorbind, s-au facut si se vor face multe filme avand drept subiect Holocaustul. Comunismul pare sa fie cumva ferit, istoria recenta inca doare. Este adevarat ca filmele romanesti ale ultimilor ani se concentreaza prea mult asupra subiectului. Dar la ce ne puteam astepta? Romania este tara in care comunismul a lasat cele mai dureroase urme, un imens lagar de concentrare in care crimele comunismului risca sa cada acum in derizoriu. Nu ma intelegeti gresit. Nu sunt adeptul scenariilor avand ca decor inchisoarea. Sunt fapte care ar trebui sa fie mentionate in documentare, in memorialistica, in actele oficiale. Filmul ar trebui sa vina cu ceva mai mult.
Si am convingera ca "Vietile celorlalti" o face intr-un mod exemplar.

Inainte de a critica sistemul si de a "dezvalui" furia si vanatoarea de vrajitoare, securimea si teama pierderii puterii politice, "Vietile celorlalti" este un film care se focalizeaza asupra dramelor personale ale filatorului si ale filatului. Poate ceea ce reuseste sa faca acest film sa sparga cliseele sunt tocmai nuantele de care se foloseste.
Holden is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2007, 16:52   #9
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Re: Das Leben der Anderen

Originally Posted by RinTinTin:
Esti cu adevarat prost.
si tu inteligent oare? :shock:
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2007, 18:48   #10
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
@Holden
nu cred ca voia cineva sa-l prezinte drept un film 'anti-comunist' in spusele de mai sus. ca filmul poate soca o societate care nu a cunoscut formele astea de comportament.. nu inseamna ca e anti-comunist. oricum - SUA nu e straina de afaceri de genul celor prezentate in film in prima parte - macar cinematografic si prezidential, nu e straina!

ceea ce spui de comunism - ca e oarecum 'ferit' de tratari directe - e adevarat, iar referitor la nazism si la prezentarea lui explicita in carti, documentare... in Nenorocirea secolului, Alain Besancon (printre altele si printre altii) da ca principal motiv faptu' ca 'nazismu' a lucrat pe termen scurt si in zona lui de maxima intensitate au ajuns armatele in al doilea RM, astfel ca totul a ramas la vedere; in cazu' crimelor comunismului - gulag, canal, inchisori - ramine o problema de abordare interna, pentru cei care au venit dupa - aceea a infatisarii ororilor... fiindca din exterior nu a patruns nimeni!


filmul asta nu pune la zid nimic - nu am gasit vreun moment in care sa discute 'ca la tribunal' povestile privitoare la sistem...
din contra, in final accentueaza interesant diferenta dintre comunism (cel sovietic - imprastiat in est) si capitalism: in cel dintii, valorile (libertatea, mai ales) aveau o consistenta deosebita! pentru ele se murea! dupa caderea lui, totul s-a diseminat - poti sa spui orice si nimic nu mai are aurã, acea incarcatura specifica data de faptul ca poate atirna viata cuiva de un cuvint, de o atitudine! (v. intilnirea dramaturgului cu fostul ministru al culturii, la citiva ani dupa caderea zidului).

is chiar interesat de cum ar privi Plesu filmul... sau Ticu Dumitrescu
sau :sick: - Felix Voiculescu PUR !
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2007, 18:52   #11
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Re: Das Leben der Anderen

Originally Posted by RinTinTin:
Esti cu adevarat prost.

:hmm:
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2007, 19:29   #12
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by gionloc:
is chiar interesat de cum ar privi Plesu filmul... sau Ticu Dumitrescu
sau :sick: - Felix Voiculescu PUR !
parearea unor personalitati din afara filmului am mai auzit-o si in general este pozitiva. Cel putin printre istorici.
Eu as vrea sa aflu si parerea unor critici de film
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2007, 10:01   #13
Holden
Junior
 
Holden
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 51
@gionloc
Ai dreptate. Termenul de "anti-comunist" nu este deloc unul potrivit in cazul de fata. Subscriu intru totul la cele scrise de tine.

Klein vrea insa sa ne gandim la elementele care fac din Leben der Anderen un film bun (nu neaparat un "documentar" bun). Ma opresc doar asupra catorva dintre acestea:
- Ulrich Muhe in rolul filatorului Wiesler
- Imaginea filtrata in nuante cenusii, prafuite redand atat de bine atmosfera timpului (interesant de facut o paralela cu Good bye Lenin)
- Coloana sonora excelenta aflata in armonie cu evolutia narativa.
Holden is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2007, 10:41   #14
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
mda
nimic expresiv
doar un strict remember-omagiu pt victimile unui sistem abuziv
pe acelasi calapod, Fahrenheit 451 de Truffaut, mult mai "infernal"...
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2007, 12:30   #15
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by klein:
Originally Posted by gionloc:
is chiar interesat de cum ar privi Plesu filmul... sau Ticu Dumitrescu
sau :sick: - Felix Voiculescu PUR !
parearea unor personalitati din afara filmului am mai auzit-o si in general este pozitiva. Cel putin printre istorici.
Eu as vrea sa aflu si parerea unor critici de film

Poftim, klein.
Si nu de oriunde, ci din NY Times.
Asta ca sa te mai linistesti cu criticile superficiale.

http://movies2.nytimes.com/2007/02/0...es/09live.html
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2007, 14:39   #16
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by RinTinTin:
Poftim, klein.
Si nu de oriunde, ci din NY Times.
Asta ca sa te mai linistesti cu criticile superficiale.

http://movies2.nytimes.com/2007/02/0...es/09live.html
Cher RinTinTin,
cum am mai zis si in alta parte (vezi Festivalul Filmului European 2007), am avut senzatia ca acest film este unul facut pentru occidentali pentru ca cei care au trait regimul s-ar putea simti tradati de aceasta mise en scène romanesque. Cronici elogioase se pot gasi cu usurinta si nu mira ca ele sunt frecvente in vest.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2007, 16:22   #17
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by klein:
Originally Posted by RinTinTin:
Poftim, klein.
Si nu de oriunde, ci din NY Times.
Asta ca sa te mai linistesti cu criticile superficiale.

http://movies2.nytimes.com/2007/02/0...es/09live.html
Cher RinTinTin,
cum am mai zis si in alta parte (vezi Festivalul Filmului European 2007), am avut senzatia ca acest film este unul facut pentru occidentali pentru ca cei care au trait regimul s-ar putea simti tradati de aceasta mise en scène romanesque. Cronici elogioase se pot gasi cu usurinta si nu mira ca ele sunt frecvente in vest.
Cher klein
Acea cronica ilustreaza mai mult aspecte ce tin de arta filmului, decat de subiectul lui. Arta filmului nu tine doar de subiect, ci e o chestie hibrida, iar Lives of Others are din plin atributele necesare pentru a se numi arta cinematografica. Nu ma obosesc sa le enuntz, le gasesti si in articol. Pana la urma, de gustibus, nu e un film facil, si e destul de anti-curent, si ne-dinamic. Insa e un film foarte bun, dupa mine. Si NU din cauza subiectului.

PS: Oscarul crezi ca l-a luat degeaba? Sau tot pentru ca e "oportunist"? Oportunist a fost Spielberg cu Schindler's List, nu neamtzul asta..
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2007, 17:57   #18
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by RinTinTin:
Cher klein
Acea cronica ilustreaza mai mult aspecte ce tin de arta filmului, decat de subiectul lui. Arta filmului nu tine doar de subiect, ci e o chestie hibrida, iar Lives of Others are din plin atributele necesare pentru a se numi arta cinematografica. Nu ma obosesc sa le enuntz, le gasesti si in articol. Pana la urma, de gustibus, nu e un film facil, si e destul de anti-curent, si ne-dinamic. Insa e un film foarte bun, dupa mine. Si NU din cauza subiectului.

PS: Oscarul crezi ca l-a luat degeaba? Sau tot pentru ca e "oportunist"? Oportunist a fost Spielberg cu Schindler's List, nu neamtzul asta..

sunt de acord cu tine, ca arta filmului nu tine numai de subiect, dar acest film nu ma convinge ca ar fi "de l'art". nu e un film prost, ok, dar nu depaseste pragul "corectului". cum sa-i zic, nu am ramas cu vreo impresie profunda legata de regie. actorii sunt, in schimb, la inaltime.
e un film onorabil, ok, dar defectele pe care i le vad (facatura din scenariu, emotia prea construita, etc) mi se par atat de flagrante ca ii diminueaza calitatile, iar filmul mizeaza pe scenariu si mai putin pe regie.

Si in ce fel e anti curent? Mie mi se pare dimpotriva ca e total "pe curent", sau "in curent"

ps. Da, cred ca oscarul l-a luat degeaba, cred ca labirintul lui pan e mai interesant, e mai novator si pana la urma mai onest.
Intr-adevar, Schindler are o parte oportunista, dar spilberg se achita mai bine de sarcina de a face un film political correct, isi ascunde mai bine intentiile de glorie.personajul lui e mai complex decat securistul neamt. faptul ca schindler isi schimba atitudinea fata de "persecutati" nu se datoreaza inaltarii prin arta, el ramane le fel de vicios.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2007, 00:58   #19
ZENO
Novice
 
ZENO
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 17
Un film extraordinar. Bine facut, bine construit si emotionant. Desi nu am mai plins de la ET de data asta nu am putut sa ma abtin. L-am vazut ca pe un film document, ca pe o marturie. E zguduitor. In filmul asta vezi ce s-a intimplat cu parintii, cu rudele cu apropiatii in timpul comunismului. Da masura a ceea ce a fost comunismul in Europa de est. Iesi din sala cu o mie de intrebari si cel putin Romania nu o mai poti privi cu aceeasi ochi. E ca o carte foarte buna: dupa ce o termini nu ai cum sa mai vezi lumea cu lafel. Te marcheaza. M-as bucura sa ruleze si in Romania, mi-as duce toti prietenii la el. Sincer, cred ca filmul ar trebui difuzat pe ecrane gigant in toata Romania timp de juma de an.
Ca sa nu par lipsit de simt critic trebuie sa recunosc ca problema politiei politice ar putea parea prost pusa, un pic impaciuitorist adica. Dar pentru nuantele pe care le aduce unei discutii foarte actuale si la noi, cred ca i se poate ierta.
ZENO is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:24.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells