Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Aug 2010, 13:32   #1
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Tonul face filmul

Cand o sa reincepem sa facem si noi filme cu coloana muzicala?
Ascult acum soundtrack-urile din "Misiunea" si "Cinema Paradiso"...hehe...cand o sa avem si noi un Ennio Morricone?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2010, 14:47   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Niciodatä.
Nici nu trebuie.
Vom avea compozitori români buni, asa cum am avut: Adrian Enescu, Mircea Florian, Tiberiu Olah, Richard Oschanitzky, Temistocle Popa, Florin si Cristian Nanu... Apropo, un asa-zis "critic de film" a scos din putul gândirii, nu demult, ineptia arogant-ignorantä cä "muzica româneascä de film sucks", spre revolta lui Adrian Enescu. Noroc cä l-am linistit, explicându-i cä äla (bine c-am scäpat) nu era decât un product-(self)-placement umflat cu aer flatulos - si s-a lämurit omul.
De ce sä ne umilim, raportându-ne la Morricone, la Nino Rota, la Mancini, la Artemiev...? Avem si noi valorile noastre, slavä Domnului! La capitolul muzicä, am excelat mereu. La poezie, prozä, picturä, sculpturä, asemenea... Si, de vreo nouä ani încoace, si la arta filmului.
Avem noi päcatele noastre, suntem escroci, hoti, lenesti, invidiosi, imorali, corupti... Dar ca artisti, nu ne poate contesta nimeni. (Si nu numai ca artisti...)

Last edited by Pitbull : 05 Aug 2010 at 14:51.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2010, 20:29   #3
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
@Keepwalking: Intrebarile din primul post fiind - banuiesc - retorice, cred ca tre' sa fii un pic mai specific. Despre ce anume vrei sa discutam?
Eu unul sunt impotriva muzicii in film. Daca sub aspectul asta vrei sa dezbatem ( a fi sau a nu fi muzica in film? ) as putea sa incerc sa dezvolt.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2010, 20:36   #4
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
@federico,

da, asupra rolului coloanei sonore intr-un film vroiam sa vorbesc.
ma intreb daca regizorii romani de azi stiu cand si ce muzica sa aleaga pentru filmele lor.
am convingerea ca muzica joaca un rol foarte important in ecuatia artistica a unui film.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2010, 21:05   #5
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Muzica este esentiala in film. Ca si o coloana sonora bine facuta. Pentru ca muzica si coloana sonora nu reprezinta acelasi lucru. Muzica FACE PARTE din coloana sonora.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2010, 22:00   #6
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Judex:
muzica si coloana sonora nu reprezinta acelasi lucru. Muzica FACE PARTE din coloana sonora.
Co-RECT!
Confuzia a plecat de la snobism. Prea multora li se pärea mai "distins" sä spunä "coloanä sonorä" - "muzicä" zice oricine!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2010, 22:12   #7
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
da, e binevenita precizarea cu diferenta dintre muzica si coloana sonora.
o stiam, fireste.
in fine, de ce a disparut muzica din coloana sonora a filmelor noastre?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2010, 22:21   #8
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
N-a disparut, dar se foloseste mult mai rar. Probabil fiindcä generatia actualä se concentreazä mai mult asupra cäutärilor unor noi forme de expresie pur cinematografice. Muzica e un accesoriu - important si de mare valoare, da, dar împrumutat...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2010, 22:28   #9
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Pituleanu, nu e vorba de mijloace noi de expresie, cat mai degraba de un soi de esentializare tip teatru filmat. Ceea ce dauneaza cinematografului ca arta in opinia mea.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2010, 22:35   #10
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, si nu. Nu e numai aia. Ea e esenta, tocmai pentru ca, pe baza acestei esentializäri, sä se poatä cäuta.
Totusi, nu e teatru filmat - äla se structureazä cu totul altfel. Aici e o formä aparte de cinema esentializat.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2010, 22:47   #11
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Da, evident, n-am dat un verdict, e de discutat, inclusiv in privinta formularii mele si a referirii la teatrul filmat. Insa muzica reprezinta in film mai mult decat 'un accesoriu' - sa nu uitam ca avem intotdeauna un ritm al montajului.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2010, 22:51   #12
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Si acolo, contributia muzicii e tot auxiliarä. Montajul se poate face si simplu, clar, corect. Ritmul muzical implicä deja "montajul creator".
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2010, 22:55   #13
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Montajul simplu, clar, corect ramane asa numai cand e vorba de stiri. Cand discutam de film, montajul este creator rpin definitie.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2010, 23:10   #14
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu fi rigid.
Când e vorba de film, montajul are libertatea de a fi oricum - rpin definitie! De la montajul absent (filmul-plan-fix), trecând prin montajul sec si functional, prin "montajul în cadru" (un montaj de facturä eminamente intelectrualä, desigur, nu practicä - vezi "The Rope"), prin toate celelalte forme, pânä la cele mai elaborate constructii de montaj, de inspiratie muzicalä.
Dacä vrei sä-i zici "creator - rpin definitie" (echivalând aceastä "creativitate" cu "libertatea" postulatä de mine mai sus), n-am nimic împotrivä - dar atunci, vei include în paleta tipurilor de "montaj creator" si formele non-ritmice de la început.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2010, 23:11   #15
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
la cate efecte speciale zgomotoase, contin ultimele aparitii cinematografice de pe piata, muzica mai are vreun sens?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 00:10   #16
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Pit, trecand peste insistenta cu care evidentiezi una din rarele mele erori dactilo, nu vad de ce a trebuit sa mergi atat de departe cu exemplele menite sa-mi contrazica afirmatia. Eu stiu ca tu ai incercat mereu si vei incerca in continuare sa pui intr-o lumina favorabila scenariul si scenaristul. Si la fel de bine stiu ca nu ma vei convinge niciodata; sau cel putin pana cand in Romania nu vor exista indivizi care sa scrie scenarii mai bune decat regizorii insisi.

Rvnico, muzica este parte a coloanei sonore. Care coloana sonora contine si zgomote. Care zgomote... just think about it.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 00:33   #17
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Judex:
insistenta cu care evidentiezi una din rarele mele erori dactilo,
Nu mai avem voie sä ne râdem...?
Originally Posted by Judex:
nu vad de ce a trebuit sa mergi atat de departe cu exemplele menite sa-mi contrazica afirmatia.
Nu sä ti-o contrazicä, ci sä-i propunä un context mai rezonabil (vezi finalul mesajului meu).
Originally Posted by Judex:
Eu stiu ca tu ai incercat mereu si vei incerca in continuare sa pui intr-o lumina favorabila scenariul si scenaristul.
Nu numai. Respect în aproape egalä mäsurä TOATE compartimentele - evident, din motive personale si partial subiective, cu regia pe locul întâi. Dar scenaristica e atât de nedreptätitä la noi, încât acum sunt dator s-o sustin. Când vom avea o scoalä REALA de scenaristi (nu doar tentativele timide si descurajante de la C.A.V.), când vom avea un numär NORMAL de scenaristi buni (nu doar trei-patru ca acum), când scenaristica va fi RESPECTATA în România (nu tratatä ca o rudä säracä, proastä si toleratä - ca acum, inclusiv prin politica internä declaratä din U.N.A.T.C.), atitudinea mea se va reechilibra în mod firesc.

Back on topic...?

Da, hai.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 00:41   #18
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Ok, back.

Da, normal ca avem voie sa radem, dar mai aveai putin si ma bagai la perle pentru doua litere inversate in graba.

Despre scenaristii romani si scoala aferenta ar fi de discutat enorm. Eu innebunesc cand vad gramezi de jurnalisti care se dau scenaristi si se exprima ca atare, cred ei - 'fac un film', 'filmul meu', 'scriu un film', 'filmul meu regizat de' etc etc etc.

Dar, cum ai spus, hai on topic.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 09:28   #19
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
dar vi s-a intamplat ca o anumita melodie sa va inspire la crearea unui film?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 09:33   #20
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Efectiv, nu. Dar de nenumärate ori, diverse melodii îmi inspirau secvente sau "posibile filme". Odata, "Parla piu piano" mi-a inspirat o eventualä poveste de dragoste cu final trist, care se petrecea pe o pârtie de ski, sub ninsoare. Si multe altele asemenea...

Last edited by Pitbull : 06 Aug 2010 at 10:28.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells