Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Sep 2004, 21:13   #1
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Russian Ark

R: Alexander Sokurov, 2002, coproductie ruso-germana

n-am vazut nici un alt film al regizorului dar acesta mi se pare genial. o bijuterie a cinematografiei.
destul de socant sa vezi ca nu exista nici o taietura de montaj, nici o intrerupere a imaginii, un singur cadru lung de circa 90 minute. mi se pare un mister cum a fost facut. probabil s-au tras cel putin o suta de duble pana sa iasa totul perfect. la cea mai mica greseala a figuratiei, a dansatorilor, a orchestrei probabil totul trebuia luat de la capat.
muzica, vocea din off, imaginea, costumele de epoca, trans-trav-ul folosit cu cap creeaza o atmosfera unica pe care eu cel putin n-am mai intalnit-o in alt film. impresionanta imaginea, desi vedem mereu dintr-un unghi subiectiv (acela al personajului care vorbeste din off), nu avem miscari dezordonate "filmare din mana" ale aparatului, ci numai miscari fine, deosebit de complexe.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2004, 01:10   #2
moebius
Senior
 
moebius
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 84
Send a message via Yahoo to moebius
s-a repetat mult, din cate stiu nu s-au tras mai multe duble
__________________
Everything has a point, and if it doesn't, then there's a point to it.
moebius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2004, 15:05   #3
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
excelent film... nici eu nu pot spune ca sunt familiarizat cu cinematografia lui sokurov, dar regizorul a avut multe de spus in peisajul filmului rus post-tarkovski... si are de spus si in 'russian ark', o capodopera vizuala si probabil cel mai frumos imn inchinat ermitaj-ului si epocii sale de glorie.
despre subiectul propriu-zis al filmului nu pot spune prea multe, neintelegand o boaba din putinele dialoguri(l-am vazut intr-o cinemateca din eindhoven, in varianta originala subtitrata in olandeza), dar, repet, vizual este exceptional
ps: stiam de recordul celor 90 de minute filmate 'dintr-o suflare' si am incercat sa caut nodul in papura: nu exista nici o greseala!, si asta la un film cu cateva mii de figuranti...
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2005, 04:54   #4
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Zic si eu ca si voi: ce film, Doamne. Eu am interpretat chestia asta cu camera care se plimba pe coridoare ca pe o calatorie a spiritului intr-o lume partial a visului, partial de istorie ruseasca. Asa mi-am explicat eu finalul filmului, acela cu "we are destined to sail forever... to live forever". Spiritul nostru adica. Stie cineva daca exista o poveste paralela spusa prin tablourile pe care le vedem in Ermitaj? In afara de asta, cadrele alea erau compuse perfect, pana la cel mai mic detaliu. Si ce fast vizual. Am si eu niste intrebari pentru voi: ce altceva mai merita vazut din filmografia lui Sokurov? Si care e exact legatura cu Tarkovski? Ca tot pomeniti de ea. Cu alte cuvinte, de ce alaturati cele doua nume? Nu mi-e clar. In afara de faptul ca sunt rusi si ca Sokurov a fost elevul lui Tarkovski. Exista "scoala" Tarkovski? Chiar habar n-am...
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2005, 10:47   #5
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Stiu ca la NYFA in cataloage aparea ceva de genul: East European school, unde era trecut, in primul rind, Tarkovski, apoi Forman, Kieszlowski, etc
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2005, 19:27   #6
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Asa deci. Ce mi se pare mie interesant si cred ca ar trebui scos in evidenta oarecum este ca filmul asta este MARE nu prin miracolul tehnic de a filma 90 de minute fara intrerupere/taieturi si de a organiza o astfel de chestie cu sute de actori, ci prin produsul final, care e un film vizual impresionant si creeaza o atmosfera ca in nici un alt film. Pacat ca nu stiu eu exact ce trimiteri culturale se fac prin plimbarea asta prin muzeu. Poate stiti voi?
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2005, 23:05   #7
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Originally Posted by KORBEN:
poate stim?
care noi? defineste exact "trimietri culturale"
pe alea istorice le-ai ginit si singur

Voi=cei care ati vazut filmul. Voi=Cinemagistii. Voi=studentii la film sau care stiti mai multe ca mine. Voi=oricine vrea sa-si dea cu parerea. Ma intreb daca exista vreo logica intre succesiunea picturilor, etc. Exista vreo poveste spusa prin ce vedem sau nu? Cu alte cuvinte, avem sau nu de-a face cu un fel de ghid? Eu de exemplu nu recunosc picturile respective. Ma intrebam daca cineva le stie si daca succesiunea e sau nu intamplatoare. De ce se insista de exemplu pe pictura cu Sf. Petru? Sau pe Cele trei gratii, sau ce sculptura e aia. Trimiterile istorice sunt un pic mai usoare, cred, dar daca cineva poate sa le explice si p-alea in detaliu eu una i-as fi recunoscatoare. Cea mai clara astfel de "trimitere" (nu vad de ce te supara cuvantul, sorry, n-am gasit altul mai bun) mi s-a parut cea din final cu "Good Bye Europe", in care imi imaginez ca e vorba de 1917. Va rog, explicati tot ce stiti daca se poate.

PS: Da, mi-ar placea sa "ginesc" cat mai multe chestii din film. Asa-s eu, curioasa. Daca ma puteti ajuta, eu v-as fi recunoscatoare. E si snobismul bun la ceva: te ajuta sa inveti mai multe lucruri.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells