Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Jun 2002, 17:50   #1
mihaitza
Novice
 
mihaitza
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 12
Salut Cinemagia!

Observ ca nu toate filmele au specificat in fisa lor formatul filmului (chiar si dupa premiera): cinemascop/normal.
Sa presupun ca la cele care nu au, distribuitorii sunt prea rusinati sa spuna ca au adus filmul pe ecran ingust?

O alta sugestie: poate ar fi bine sa scriem niste articole despre tipurile de sunet la filme (DTS, Dolby Digital...) ca sa facem putina educatie, si sa stimulam si salile sa instaleze sunet de calitate in sali. Ma ofer eu sa scriu un astfel de articol.
mihaitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2002, 18:20   #2
daniel
Administrator
 
daniel
 
Join Date: Jul 2001
Posts: 202
Asteptam articolul dvs. si al tuturor celor ce doresc sa "spuna" lucruri interesante pe adresa contact@cinemagia.ro.
Ne rezervam totusi dreptul de a nu publica articole ce nu indeplinesc anumite conditii.

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: forumadmin pe 2002-06-24 19:21 ]</font>
daniel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2002, 09:08   #3
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Din pacate chiar si la filmele care AU specificat formatul exista inexactitati.

De exemplu, "Mullholand Dr." este listat pe Cinemagia ca fiind in format Cinemascope, insa nu este: IMDB il verifica ca fiind 1.85:1 (deci flat) si de asemenea l-am vazut la Mall (ca de obicei) proiectat prost la 1.33:1 - lucru care nu este posibil cu filmele anamorfotice.

Deci, se pare ca distribuitorii nici macar nu au grije sa furnizeze datele corecte...

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2002, 16:11   #4
mihaitza
Novice
 
mihaitza
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 12
Quote:
De exemplu, "Mullholand Dr." este listat pe Cinemagia ca fiind in format Cinemascope, insa nu este: IMDB il verifica ca fiind 1.85:1 (deci flat) si de asemenea l-am vazut la Mall (ca de obicei) proiectat prost la 1.33:1 - lucru care nu este posibil cu filmele anamorfotice.

Deci, se pare ca distribuitorii nici macar nu au grije sa furnizeze datele corecte...

S-ar putea sa fie alta problema: distribuitorii importa filmul in format original (flat), care oricum ar fi foarte bine daca ar fi proiectat cum trebuie, insa proiectionistii de la Mall sunt incompetenti si nu stiu sa proiecteze filmul. Din cate am citit pe net (vezi http://home.hiwaay.net/~criswell/the...at_format.html) filmul flat trebuie "decupat" la momentul proiectiei.
Cred ca proiectionistii de la Mall habar nu au despre asta, si incearca sa bage tot cadrul in ecran rezultand aspectul 4:3.

Repet: uitandu-te pe pelicula, nu e nici o diferenta intre un film flat si unul normal, deci probabil ca si distribuitorii fac confuzie.

Am verificat pe net, si toate filmele pe care mi le amintesc ca le-am vazut in format 4:3 sunt turnate in format flat (1.85:1):

-Sixth sense
-Meet the parents
-Hollow man
-Vertical Limit
-Cast away
-Blade II
-Spider Man
-toate desenele animate
mihaitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells