Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 May 2015, 14:51   #1
camaroblack
Novice
 
camaroblack
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 1
Cum se numeste filmul

Filmul incepe cu un grup de oameni nomazi, aflati de fapt intr-o alta lume unde nu exista nimic artificial, doar natura. Ei nu aveau case, nu pareau sa fie nici fermieri. Mancau ce apucau din natura, imparteau totul unii la altii, era o lume non-materialista. Cel mai interesant lucru era ca oamenii aceia traiau cate 200-250 de ani. Stiu ca la un moment dat, unul din acei oameni (cred ca era o femeie) citea o lista cu cei care au murit: "Cutare a murit fericit la 250 de ani, cutarescu a murit fericit la 245 de ani". Actiunea tot continua asa pana cand o femeie (un fel de capetenie, dar nu cu rol autoritar) spune ca cineva trebuie sa mearga pe Pamant pentru a salva lumea de acolo, pentru a-i salva de materialism sau ceva de genul acesta. Tot o femeie se ofera sa mearga, iar cand ajunge pe Pamant nu poate consuma mancarea de acolo pentru ca era prea toxica pentru ea. Se incarca cu energie de la copii mici, dar fara sa-i afecteze. Mai tarziu mai este trimis unul din ei pe Pamant, un barbat de data aceasta, stiu ca a existat o faza pe care o tin minte: Era trafic, iar o persoana x loveste masina lui y si ii distruge oglinda sau ceva de genul acesta. Cel cu oglinda distrusa este foarte nervos. Se da jos din masina si aproape ca il bate pe x. Nu-mi amintesc exact daca x nu era cumva cel trimis pe Pamant. Ideea e ca cel trimisul era si el prezent acolo. Ii tine un discurs celui nervos, il ilumineaza. Dupa discurs, y, adica cel nervos pare impacat cu toata lumea - ii ia pe toti in brate, chiar si copacii sau stalpii de pe strada si e foarte fericit.
Sper ca am dat destule detalii, cam asta e tot ce imi amintesc. Vreau sa stiu cum se numeste filmul. Multumesc!

L-am gasit: "La belle verte"

Last edited by camaroblack : 29 May 2015 at 15:35.
camaroblack is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells