Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Aug 2010, 14:24   #41
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
mijloacele de expresie trebuie sa se compenseze reciproc, as zice.
nu cred ca in aceiasi scena se pot combina o imagine extraordinara, cu niste replici nemaipomenite, cu un joc actoricesc sau actiune deosebite si cu o muzica inaltatoare... atentia spectatorului va fi dominata, de obicei, de una dintre componente.
scenelor in care am remarcat muzica le lipseste de obicei o componenta importanta.
imi vine in minte scena din once upon a time in west, cand claudia cardinale ajunge in gara de destinatie si nu o asteapta nimeni. iese prin spatele garii, camera se ridica si putem vedea un peisaj vast, iar muzica lui morricone cu soprana la voce se inalta de asemenea dand un efect extraordinar. o scena fara dialog (doar unul mut la inceput). efectiv o combinatie de muzica si imagine.
apoi in forrest gump, cand tipa voia sa se arunce de la etaj, urcata in picioare pe parapetul baconului, pe fundalul soloului de chitara din free bird de lynard skynard, combinatie deosebita intre actiune si muzica. muzica mi se pare foarte bine aleasa aici, ridica tensiunea la maxim.
later edit:
am gasit-o pe youtube, da' nu va uitati la primele 40 sec
http://www.youtube.com/watch?v=fE8m15HmECg

Last edited by Mercutio : 08 Aug 2010 at 14:22.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:28.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells